Позакласний захід з математики в 6 «Б» класі «Всі дії з числами»
Цілі: - систематизація і узагальнення знань учнів, навичок виконання
дій з раціональними числами;
- познайомити учнів з історією зародження поняття числа;
- розвиток спостережливості, кмітливості, обчислювальних
навичок у розв'язуванні прикладів;
- прищепити інтерес до математики;
- виховання культури спілкування, культури математичного
мислення і прагнення до безперервного вдосконалення своїх
знань.
Форма проведення: урок-змагання
Методи проведення: розповідь, бесіда, демонстрація, практичне рішення
завдань, тестування, пошукова робота.
Обладнання: квітка для конкурсу «Угадайка!», лист для відповідей; тести для конкурсу капітанів; геометричні фігури для конкурсу «Збери фігуру»; картки; маркери різних кольорів.
Оформлення: Плакат «Заниматика», девіз «Математика - це гімнастика розуму!», «Дорогу здолає той, хто йде, а математику - мислячий».
Хід заходу
«Математика - це
гімнастика розуму!»
Вчитель: - Доброго дня, шановні учні та гості! Сьогодні ми разом з вами побуваємо на цікавому заході під назвою «Всі дії з числами».
- А які числа ми знаємо? (Натуральні, цілі, раціональні)
- Які дії з ними ми вміємо виконувати? (додавання, віднімання, множення, ділення і порівняння).
Вчитель: - Спочатку, мені хотілося б розповісти вам трохи про зародження чисел.
Нас всюди оточують числа, вони потрібні нам скрізь. Ми не тільки ними вважаємо, ми вважаємо їх. Без чисел ми не змогли б встановити ні час, ні дату, не змогли би купувати речі, перераховувати те, що у нас є, або говорити про те, скільки нам ще треба.
Тому було просто необхідно придумати числа. Історія їх походження дуже заплутана, і людям знадобилося досить багато часу, щоб прийти до тій простій системі, яку ми використовуємо в даний час.
Сьогодні числа нам потрібні скрізь і завжди. Давайте уявимо собі, яким був би наш світ без чисел...
Далі учнями зачитується інформація:
1. У суботу виграшними кулями в національній лотереї були червоний, червоний, синій, жовтий, жовтий і зелений.
У неділю в офіс національної лотереї приїхало безліч людей, які виграли головний приз, щоб його отримати. В результаті цього утворилася черга, що протягнулася через все місто.
Весь призовий фонд становить кілька будинків, заповнених грошима, які лунатимуть по повній чаші, поки не закінчаться.
2. А от як би звучали спортивні новини:
Вчора збірна Англії знову виграла Кубок Світу з футболу, забивши у ворота збірної Німеччини кілька голів. Футболісти перехопили лідерство після того, як Бекхем забив гол великої відстані. Після пригоди половини гри, він забивав голи знову і знову. За офіційними даними бажаючих потрапити на цей матч було так багато, що вони ледве помістилися б на трибунах стадіону.
Вчитель: - Ось так би виглядав наш світ без чисел, але на щастя, наші предки придумали числа і нам залишається лише використати їх досвід.
- А тепер давайте перейдемо до нашого заходу!
Отже, перший конкурс «Розминка». Кожній команді задаються питання, команда, яка відповість на більшу кількість запитань правильно отримує зірку.
Питання першій команді:
1. Модуль числа -5? 5.
2. Число десятків у тясяче? 100.
3. Чи можна, множачи два числа, отримати нуль? Так.
4. Що легше кілограм заліза чи кілограм цукру? Вони важать однаково.
5. Учень 0 класу живе на 10 поверсі, але доїжджає до 7 поверху, а потім йде пішки. Чому? Маленький, не дістає до кнопки 10 поверху.
6. Який місяць коротше всіх? Травень.
Запитання другій команді:
1. У мене дві монети на загальну суму 15 тенге. Одна з них не п'ятак. Що це за монета? 10 тенге.
2. Дідуся звати Іван Петрович, а його онука Ілля Михайлович. Як звуть батька онука? Михайло Іванович.
3. На що схожа половина яблука? На іншу половину.
4. Летіла зграя гусей. Мисливець вбив одного. Скільки залишилося? Один - який убитий, інші полетіли.
5. Скільки кінців у двох з половиною палок? 6
6. Найменше семизначне число? Мільйон
Вчитель: - Наступний конкурс «Угадайка»
В цьому конкурсі дається завдання вгадати слово (дія), шляхом розв'язання прикладів (по черзі), рішення записувати біля дошки.
1 команда 2 команда
1. Х:20=6,2:3,1 40 (Е) 1. 9,6:Х=8,4:0,7 0,8 (Е)
2. 2Х +9,8=13,6 1,9 (Н) 2. 4,2Х - 6=3,66 2,3 (О)
3. -(-3,7)=3,7 3,7 (І) 3. +(-25)=25 -(+8)=8 -(-4,2)=4,2 4,2 (Н)
4. │7,5│+│-4,3│ 11,8 (О) 4. │-8,7│-│-3,4│ 5,3 (Л)
5. (-2,3) > (-23) -2,3 (М) 5. (-3,2) < (-3) -3 (Ж)
6. -8,5<-8<-7,25 -8 (У) 6. -0,5<0<0,1 0 (І)
7. -23 +(-47) - 70 (Ж) 7. -1 + -2 -1 (С)
3 3
1 команда
-8 -2,3 1,9 11,8 -70 40 1,9 3,7 40
У М Н О Ж Е Н Н
2 команда
-1 5,3 2,3 -3 0,8 4,2 0 0,8
З Л О Ж Е Н Н
Вчитель: - Наступний конкурс «Подумай і скажи відповідь». Командам роздаються картки із завданнями.
1 команді 2 команді
1. Підставте замість зірочки знак < або > так, щоб вийшло вірне рівність
1) (-5) (-5,7) 1) │-5│ │-5,7│
2) │-7│ │-6,3│ 2) (-7) (-6,3)
2. Знайдіть усі цілі значення Х, таке, щоб вийшло вірне рівність.
1) -4 < Х < 3 1) -7 < Х < 2
3. Замість зірочки поставте число, щоб було вірне рівність.
1) (-15) + (-*)=-23 1) (-13) +(-*)= - 22
2) (-3,25) + (-*)= -4 2) (-5,75) + (-*)= -7
- Поки учасники вирішують завдання, від першої команди виступає один учасник з доповіддю про історію чисел: римської нумерації.
Вчитель: - Наступний конкурс - конкурс капітанів. Їм даються тестові завдання.
1. Сума двох від'ємних чисел є число:
А) дробове Б) нуль) від'ємне Г) ціле Д) позитивний
2. Якщо перед дужкою стоїть знак «мінус», то при записі без дужок знак числа .........
А) не змінюється на протилежний Б) зберігається
В) змінюється на протилежний Г) позитивний
Д) негативний
3. Виконайте додавання: -39 +(-99)
А) -138 Б) -128 В) -60 Г) 60 Д) 138
4. Рівність двох відношень називають:
А) модулем Б) твором В) приватним Г) пропорцією Д) масштабом
5. Яке число не стосується ні позитивним, ні негативним?
А) -1; Б) 1 В) 0 Г) -0,6 Д) 1,5
6. Два числа, які відрізняються лише знаком, називають:
А) протилежними Б) негативними) раціональними
Г) позитивними Д) цілими
7. Визначте х:
1) ; 2)
А) 4 Б) 6 В) 8 Г) 3 Д) 5
8. Виконайте дії:
А) 9 Б) 5 В) 8 Г) 4 Д) 6
9. Порівняйте числа:
і
10. Обчисліть:
А) - 46,9 Б) - 47,9 В) 47,9 Г) - 45,6 Д) 46,9
Вчитель: - Наступний конкурс «Кмітливість». Умова: викликається по одному учаснику від команди. У шістнадцяти клітинах таблиці записані різні натуральні числа від 1 до 20. Без допомоги ручки й олівця, тільки очима «відстежте» всі числа і запишіть на дошці відсутні числа.
1 команда:
2 11 3 8
20 6 14 16
18 17 7 5
10 4 15 13
1, 9, 12, 19.
2 команда:
1 16 8 13
12 9 19 2
20 4 14 18
7 15 10 5
3, 6, 11, 17.
Вчитель: - Наступний конкурс - «Збери фігуру». Умова: командам даються певні геометричні фігури, з даних фігур потрібно зібрати фігури лебедя і кішки.
Вчитель: - Заключний конкурс - «Домашнє завдання». Пропоную вам згадати прислів'я і приказки, в яких зустрічаються числа. Кожна команда називає по черзі прислів'я або приказку, команда, яка останньою назве - переможе в цьому конкурсі.
Наприклад:
1. Один за всіх, і всі за одного.
2. Одна голова добре, а дві краще.
3. Два чоботи - пара і т.д.
Учитель: - Ну ось і підійшло до висновку наш захід, залишилося визначити переможця і нагородити їх. А поки журі підрахує підсумкові окуляри, прослухайте виступи учнів.
Виступи учнів
1. Тим, хто вчить математику,
Тим, хто любить математику,
Тим, хто її ще не знає,
Що може її полюбити.
Присвячується!
2. Математика всюди,
Математика всюди
Оком тільки поведеш
Прикладів відразу безліч, ти знайдеш.
3. Кожен день, встаючи бадьоро
Починаєш вже вирішувати.
Йти швидко або тихо,
Щоб в клас не спізнитися.
4. Ось будівництво велике,
Перш ніж її розпочати,
Потрібно все ще докладно
Накреслити й розрахувати.
5. А інакше рами з перекосом,
Стеля провалиться,
А кому, друзі, скажіть,
Це може подобатися?
6. Ох, чи зможу я вам, хлопці,
Всі приклади вам назвати,
Але повинно бути всім зрозуміло,
Що математику нам потрібно знати напять.
7. Якщо хочеш коштувати міст,
Спостерігати рух зірок,
Керувати машиною у полі
Іль вести машину увись
Добре працюй в школі,
Сумлінно вчися.
Вчитель: - Тепер я хочу надати слово для оголошення результатів нашого математичного змагання та нагородження переможців вельмишановному журі.
III.
Заключна частина.
Вчитель: - Я хотів би закінчити наш захід наступними словами: «Що б ми ні робили, пов'язане з математикою. Нам доводиться перераховувати, вимірювати, описувати та розробляти, а також вирішувати різні завдання, і з допомогою математики все це вдається робити досить успішно!».