Конспект НОД по темі: "Російська Матрьошка"
Автор: Бєляєва Вероніка Володимирівна, вихователь МБДОУ "Дитячий садок №6" Череповець р.
Опис: пропоную вам конспект безпосередній освітньої діяльності з художньої творчості для дітей старшої групи (5-6 років) з теми "Російська Матрьошка". Даний матеріал буде корисним для вихователів старшої групи. Це конспект з ІЗО-діяльності, спрямований на розвиток творчих здібностей дітей через залучення до народної творчості.
Конспект НОД у старшій групі на тему: «Російська Матрьошка»
Освітня область і категорія: художня творчість
Мета: знайомство дітей з декоративним розписом народної іграшки - матрьошки
Програмні завдання:
1.Образовательные
• закріпити знання дітей про історію створення руської дерев'яної матрьошки, про її характерні особливості;
• продовжити знайомство з творчістю російського народного художнього промислу: розпису матрьошок;
• закріпити практичні навички з малювання елементів Семенівської розпису;
2.Развивающие
• розвивати мислення, дрібну моторику рук, художній смак;
• розвивати творчі здібності дітей через залучення до народної творчості і прикладного мистецтва;
• розвивати самостійність у вигадуванні малюнка сарафана для матрьошки.
3.Воспитательные
• виховувати вміння працювати в колективі;
• виховувати самостійність, акуратність, інтерес і любов до народних іграшок;
• виховувати повагу до творчості російських умільців.
Інтегровані освітні галузі: «Пізнання», «Комунікація», «Соціалізація», «Музика», «Фізична культура», «Здоров'я».
Попередня робота: розповідь вихователя про історію виникнення матрьошок, їх виготовлення та розпису; розглядання іграшок - матрьошок та ілюстрацій із зображенням матрьошок Семеновских, Загорських, Полхов-Майданських, порівняння їх із зовнішнього вигляду, зовнішності, розпису; читання віршів, загадок про матрьошки;
Методичні прийоми:
- Словесний: запитання, пояснення, заохочення, аналіз.
- Ігрової: гра: «Пальчикова гімнастика».
- Наочний: матрьошки, зразки елементів розпису.
Демонстраційний матеріал: презентація «Російська матрьошка», іграшки Матрьошки з традиційними видами розпису (Семенівська, Загорська, Полхов-Майданська), мольберт, силуети матрьошок, ілюстрації з елементами різних технік розпису, аудіозаписи «Руські народні мелодії»
Роздатковий матеріал: шаблони матрьошок, альбомні листи, фарби, пензлики, прості олівці для контурного малюнка, ватяні палички, баночки з водою.
Хід заняття
1.
Організаційний момент.
(На початку заняття звучить народна мелодія) На столі стоїть скриня.
Вихователь. Діти, подивіться, який гарний скриня у нас в групі. Цікаво дізнатися, що ж у ньому? Дивіться, а тут щось написано. (Читає напис-загадку)
Є для вас одна іграшка,
Не конячка, не Петрушка.
Червоний шовкову хустинку,
Яскравий сарафан в квіточку,
Впирається рука в дерев'яні боки.
А всередині секрети є:
Може три, а може, шість.
Разрумянилась трошки
Наша....
(російська матрьошка)
Вихователь. (відкриває скриню) і Подивіться правда, матрьошка!
2.
Повідомлення теми і мети заняття
Сьогодні матрьошку вже знають у всьому світі, і вона стала символом нашої країни, традиційним російським сувеніром. Хлопці, давайте відкриємо матрьошку, скільки у неї всередині подружок? (відкриває матрьошку, а там пусто).
- Ось чудеса, а де ж інші матрьошки? Матрьошці одній нудно буде у нас. Я вам, хлопці, пропоную намалювати матрьошок-подружок для нашої гості!
3.
Повторення вивченого матеріалу
- Хлопці, але спочатку, давайте згадаємо, які три основних види матрьошок ми з вами знаємо?
(Відповіді дітей: Семенівська, Загорська (Сергіївська), Полхов-Майданська)
- Молодці! А чому ж ці матрьошки відрізняються один від одного? Давайте подивимося на зображення (показує картинки з зображенням традиційних матрьошок).
1. У Семенівської матрьошки весь фартух займають букети квітів: червоні троянди, маки, незабудки, волошки, ягоди і листя. Своєрідністю Семенівської матрьошки є її форма і колірне оформлення: жовтий хустина, червоний сарафан і білий фартух, прикрашений квітами.
2. Загорська матрьошка в сарафанах розписних, кофточка на неї з вишивкою. А в руках у матрьошки то кошик з грибами і ягодами, то серп, півень або качечка.
На загорській матрьошці основні кольори....
Діти: червоний, зелений, синій, жовтий
3. Полхов-Майданська матрьошка. У цих матрьошок немає сарафана і фартуха. Замість цього - умовний овал на двоколірному полі - вгору червоний або жовтий, низ зелений або фіолетовий. Все інше зайняте великими і яскравими квітами в чорному контурі. На голові полушалок з квітами. І особливістю є відсутність у матрьошки рук.
- От, хлопці, ми згадали які матрьошки найвідоміші. А тепер скажіть, яка з цих видів наша матрьошка-гостя?
(Відповіді дітей)
- Правильно, Семенівська! Ми з вами Семеновких матрьошок - подружок і будемо малювати і розписувати як справжні майстри, але спочатку фізкультхвилинка.
Фізкультхвилинка
Перш ніж малювати
Треба пальці розім'яти.
Вказівний і середній,
Безіменний і останній
Привіталися з великим.
А тепер потремо долоньки
Один про одного ми трошки.
Кулачки розтиснули - стиснули,
Кулачки розтиснули - стиснули.
Ось і пальчики розім'яли.
А зараз майстри
За роботу усім пора.
Майстри, скоріше за справу
Прикрашай матрьошок сміливо
Вибирай будь-який візерунок,
Щоб він радував око.
4.
Практична частина
- Діти, у вас на столі лежить трафарет матрьошки, аркуш паперу і простий олівець. Подумайте, хлопці, як краще розмістити аркуш паперу для малювання нашої матрьошки, вертикально або горизонтально?
Відповіді дітей: Вертикально!
(Якщо діти не можуть, вихователь ставить чистий аркуш паперу за матрьошку і поміщає його спочатку горизонтально - діти наочно бачать, що матрьошка не поміщається, потім вертикально - діти бачать, що матрьошка вписується у формат аркуша).
Вихователь: А тепер подивіться, як матрьошку ми будемо малювати.
1.за шаблоном обведемо контур матрьошки.
2.Нарисуем контур хусточки і зав'язки.
3.На особі акуратними штрихами намітимо волосся (а), очі (б, в), брови (в), ніс (м), рот (д, е) і щічки (ж).
4.Приступаем до малювання рук
5.Внизу намічаємо контур - овал.
6.Украшаем середину квітами
Вихователь: А тепер, хлопці, нам залишилося тільки розписати матрьошок фарбами з допомогою пензликів і ватних паличок. (Звучать російські народні мелодії в запису, діти розписують матрьошок)
Починаємо з розмальовки великих кольорових площин - частин одягу. Спочатку розфарбуємо хустку. Тепер акуратно зафарбовуємо сарафан. Коли фарба висохне, наносимо візерунок - квіти на сарафані ватяними паличками. Обличчя кругле, яскравий рум'янець, чорні брови, маленький рот. Такий же образ російської красуні оспівувався в руських піснях і казках.
5.
Підведення підсумків
(Організація виставки дитячих робіт)
- Молодці, діти, у всіх вийшли чудові роботи. Ось тепер нашій гості не буде нудно!
Список використаної літератури
1. Алексахін М.М. Художні промисли Росії. Навчальний посібник. М.: Народна освіта, НДІ шкільних технологій, 2005
2. Головіна Ольга. Історія російської матрьошки «Поява матрьошки на Русі». - М: журнал «Ваше дозвілля», №12, 2000
3. Знайомство з народним зображувально-прикладним мистецтвом в ДНЗ: сценарії інтегрованих занять у старших дошкільних групах / Авт.-упоряд. А.Н.Чусовская. - М.: АРКТИ, 2011. - 72 с.
4. Комплексні заняття за програмою під редакцією М.А. Васильєвої, В.В. Гербовий, Т.С. Комарової. Старша група / авт.-упоряд. Н.В. Лободіна. - Волгоград: Учитель, 2011. - 364 с.
5. Розвиваючі заняття з дітьми 5-6 років / Під ред. Парамонової Л.А. - М.: ОЛМА Медіа Груп, 2006. - 782 с.
6. Соловйова Л. Н. Матрьошка. Російський сувенір. Альбом - М.: Интербук 1993