Реклама












Конспект уроку з історії для 6 класу по темі «Духовний батько Росії»


Методична розробка уроку історії для 6 класу по темі «Духовний батько Росії»
Автор: Бєлкіна Інна Анатоліївна, вчитель історії МБОУ ліцей №11,р. Шахти.
Опис матеріалу: Пропоную вам методичну розробку уроку по темі: «Духовний батько Росії». Даний матеріал призначений для учнів 6 класу при вивченні давньоруської держави 14 століття. Даний урок проводиться у відповідності з духовними цінностями вітчизняної історії та культури. Знайомство з життєписом Преподобного Сергія Радонезького сприяє поверненню системи духовно-моральних цінностей і національних традицій в сучасну школу.

Метою даного уроку є здійснення навчального процесу згідно духовним цінностям вітчизняної історії та культури.
- формування здатності до духовного розвитку учнів на основі моральних установок і моральних норм;
-виховання моральності, заснованої на свободі волі та духовних вітчизняних традиціях;
-прийняття учнями базових національних цінностей, національних і духовних традицій;
-формування патріотизму та громадянської ідентичності.
Тип заняття: урок - історичний журнал.
Діяльнісна мета: формування здібності учнів самостійно працювати з різними видами джерел, вибирати головне, складати характеристику.
Виховна мета: формування поваги до діяльності святого Сергія Радонезького, показати приклад дивного і безкорисливого служіння людям.
Плановані результати:
Особистісні: виховання почуття любові та поваги до історії своєї країни; формування готовності і здатності учнів до саморозвитку та самоосвіти; скласти своє особисте ставлення до представлених подій.
Регулятивні: характеризувати діяльність Сергія Радонезького, пояснювати, у чому полягає внесок святого в історію соєю країни, планувати послідовність дій.
Пізнавальні: розкривати значення нових термінів, дослідити біографію, пояснювати хід історичних подій, виділяти головне, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки.
Комунікативні: брати участь в обговоренні характеристики, давати оцінку діям, розкривати суть проблем представленого історичного періоду країни, працювати в групах, вміти висловлювати свої думки в відповідності з поставленими завданнями.
Хід уроку:
Епіграф:
Слава нашій стороні!
Слава російській старовині!
І про цю старовину
Я почну розповідати.
Щоб люди могли знати
Про справи рідної країни.

Учитель: Хлопці, сьогодні у нас чергове заняття, пов'язане з людиною, що зіграли особливу роль в історії нашої країни. Ми будемо з вами говорити про людину, чиє 700 - річчя відзначає історична наука, російська православна церква і всі люди, хто дорожить пам'яттю наших далеких предків. Ми будемо говорити про Преподобного Сергія Радонезького. Вам дано було завдання прочитати біографію Сергія Радонезького. Нам належить сьогодні відповісти на питання: «Чому Сергій названий святим? Що особливого він зробив у своєму житті?»
Вчитель: Нам відомо небагато історичних джерел розповідають про життєдіяльності преподобного Сергія Радонезького. Це такі документи як «Житіє Сергія Радонезького». Автор Єпіфаній Премудрий. Воно було перероблено і доповнено у XV столітті Пахомієм Логофетом. Відомо також «Сказання про Мамаєвому побоїще» і «Задонщина».
На початку уроку клас ділиться на 5 груп. Учні заздалегідь отримали випереджальне завдання.
Слово надається 1группе (жовті кружечки). Хлопці розповідають про те, чим він не був схожий на інших дітей: (тричі «прокричав» перебуваючи в утробі матері під час церковної служби[1]). При хрещенні він отримав ім'я Варфоломій. Був тихий і лагідний, не перечив батькам. Прикладав великі зусилля, а навчитися читати не міг. Зустріч з ченцем стала першим чудом у його житті. Інок передбачив йому особливу роль у служінні Богу. Повернувшись додому після зустрічі з ченцем, він навчився читати (малюнок ris1.jpg). Робота з терміном «отрок».
Слово надається 2 групі (зелені кружечки).після смерті батьків відправився в монастир до овдовевшему братові (малюнок ris2.jpg). Таким був заповіт батьків. Прагнув до найсуворішому чернецтва, до пустынножительству (малюнок ris3.jpg). Побудував дерев'яну церкву в 1335 році біля річки Когуры на пагорбі Маковець, поблизу Радонежа. Освітили її в ім'я Святої Трійці. Життя було таке важке, що брат пішов служити в Богоявленський монастир. Варфоломій прийняв чернецтво під ім'ям Сергій.
Вчитель: Як ви розумієте значення слів «Найсуворіше чернецтво» і «Пустельництво»? ( Жити один, далеко від людей; суворо дотримуючись заповіді, і обходиться тільки тими умовами життя, щоб не померти від голоду і холоду; Сподіватися тільки на Бога та себе).
Вчитель: час Минав. Незабаром до Сергію стали стікатися ченці. Як продовжилася життя Преподобного Сергія далі, розповість нам 3 група (червоні кружечки). Утворилася обитель, яку в1345 році оформили як монастир. Сергій був другим ігуменом і пресвітером. Першим ігуменом бути в монастирі він категорично відмовився. Подавав приклад смирення і працьовитості. Працював більше інших, носив найскромнішу одяг. Слава дійшла не тільки до Москви, але і до Царгорода. Вселенський патріарх Фелофей послав монастирю багаті дари, хвалив чеснота Сергія, давав пораду вести «суворе общинножитие».
Вчитель: Життя монастирів була одноманітною. Ченці проводили час у працях і молитві.
Учень читає уривок із вірша Н.Кончаловской «Наша древня столиця».[2]
Під Москвою, на дорогах,
Серед лісів і пустирів,
У давнину стояло багато,
Сторожів монастирів.
У них завжди ченці жили,
Пили, їли, не тужили,
Все давала їм земля -
Городи і поля.
Монастирські угіддя
Відразу видно здалеку-
Так і пашить плодородьем
Від чернечого землі.
Монастирська пшениця
Вище зростання колоситься
Вище пояса - овес,
По коліно сінокіс.
Учитель: Хлопці, ви прослухали вірш. Як ви розумієте ці рядки?
Вчитель: Час життя Преподобного Сергія співпало з важким для країни часом татаро-монгольського ярма. Щоб здолати ворога, необхідно було об'єднатися всім князям руських земель. Це було нелегко зробити. Очолив об'єднання Московський князь Дмитро Іванович. А яку роль у цьому зіграв Сергій Радонежський - нам розповість 4 група хлопців (коричневі кружальця).
Учні: Святий старець міг навіть тихими і лагідними словами умовити князів помиритися. Переконував їх підкорятися Великому князю. Завдяки цьому багато перед Куликовської битвою визнали верховенство Дмитра Івановича. Перед битвою князь отримав благословення Сергія Радонежського на бій (малюнок ris4.jpg). На допомогу князю дав двох ченців Пересвіту і Ослябю. Вони своєю присутністю показали війську, що це війна священна. Незважаючи на те, що ченцям не можна тримати зброю, вони готові воювати заради порятунку Батьківщини [3].
Вчитель: В 1389 році Сергій Радонезький скріпив своїм підписом духовний заповіт, узаконившее новий порядок перехід влади «від батька до сина». Цей вчинок важко переоцінити, оскільки між багатьма князями припинилася боротьба за владу. З ім'ям Сергія Радонезького пов'язано багато легенд. Деякі ми з вами сьогодні вже почули(малюнок ris5.jpg). У письмових джерелах згадується про вчинення чудес Преподобним Сергієм: пожвавлення хлопчика, бачення Богородиці, бачення напередодні Куликовської битви. Він навіть передбачив власну смерть. Про це нам розповість 5 група хлопців (фіолетові кружечки).
Учень: За історичними джерелами Святий старець за півроку знав про свою кончину. Він звернувся до ченців і залишив їм духовний заповіт, закликаючи жити в єдності, припинити ненависть і розбрат[4]. Помер у віці 78 років. Поховали його в обителі. Люди не переставали іти до нього за допомогою і молилися біля нього на могилі. Багато хто цю допомогу отримували. Через 30 років він був канонізований Російською православною церквою до лику святих.
Рефлексія: Учитель роздає учням аркуші з ілюстрацією дерева. Коріння дерева зображує трикутник.
Учитель: Хлопці, ви сьогодні уважно слухали один одного, вибирали найяскравіші моменти життя преподобного Сергія Радонежського. Вам пропонується зараз намалювати на дереві, яке символізує життя преподобного Сергія листочки, підписати на них найважливіші, на ваш погляд, його діяння і розмістити їх на дереві знизу вгору: від найскромніших до найвизначніших у його житті. Трикутник символізує коріння дерева. Ви повинні в цей трикутник вписати характеристику Сергія Радонезького за наступним алгоритмом починаючи зверху: (одне іменник, нижче 2 прикметників, ще нижче три дієслова). Хлопці зачитують характеристики Сергія Радонезького через 7 - 8 хвилин, і аналізують, що у них вийшло.
Учитель підводить підсумки. Показ фотографії із зображенням пам'ятника Сергію Радонезькому у місті Сергієв Посад (малюнок ris6.jpg).
Вчитель: А тепер хлопці давайте відповімо на питання, поставлене на початку нашого заняття: Чому Сергій названий святим? Що особливого він зробив у своєму житті?
(Хлопці відповідають на питання).
Вчитель: Дорогі діти, кожному з вас дана можливість пройти свій шлях, побудувати свою долю, створити свою сім'ю і виховати своїх дітей. Саме від вас залежить, яку частинку себе ви залишите на цій землі. На прикладі життя Сергія Радонежського ми можемо тільки вчитися. Ми можемо вчитися смирення, покаяння, любові до ближнього, толерантності, поваги до старших, поваги до релігії і багатьом позитивним рисам. Не випадково цей чоловік був зарахований до лику святих і є найбільш шанованим святим Росії. До нього звертаються у своїх молитвах мільйони людей.
Учитель: Хлопці, якщо у вас виник інтерес до вивчення даної теми, то я прошу вас підготувати повідомлення з питань чудес, які скоїв Сергій Радонезький.
Урок закінчено. Дякую за увагу.
Література:
1. Давидова Н. Ст. Православна культура Словник - довідник школяра. // «ПРО-ПРЕС» 2008 р.-с.374
2. Кузьміна А.В. Історія. Позакласні заходи.//Волгоград 2004р.-с.107
3. Чернов А.І. Попередні підсумки тисячолітнього досвіду. Розмова з академіком
Д.С. Ліхачьовим. Журнал « Вогник».// Москва-1988р.№10-с.11
4. Давидова Н. Ст. Православна культура Словник - довідник школяра// «ПРО - ПРЕС» 2008 р.-с.378