Реклама












Конспект уроку російської мови в 7 класі "Правопис суфіксів прислівників"


Російська мова - 7 клас
Автор: Бібікова Ольга Володимирівна, вчитель російської мови та літератури Державного закладу освіти «Середня школа № 40 р. Могильова», Республіка Білорусь, Могильов р.
Мета: Ознайомити з умовами написання суфіксів прислівників
Завдання:
Освітні: повторити причини виникнення труднощів при написанні прислівників;
навчити правильно вживати суфікси, співвідносними з приставками;
вчитися знаходити прислівники в тексті;
Розвиваючі: сприяти розвитку мислення, включаючи в активну розумову діяльність; уяви;
Виховні: сприяти формуванню пізнавального інтересу учнів, формування життєвих установок.
Хід уроку
1. Організаційний момент. Формування психологічного настрою.
- Здрастуйте, хлопці, як ваші справи?
(Відповіді дітей: Нормально)
- Уточнення вчителя: нормально - це добре або задовільно?
- Як ви вчитеся?
(Відповіді дітей: добре)
- Уточнення вчителя: добре - це добре або відмінно?
(Відповіді дітей)
- А ви молодці, не вдаєтеся в подробиці. Тільки поляки і словаки вважають допустимим при відповіді на питання поскаржитися на високі ціни, на економічні проблеми. У нас же за правилами етикету на запитання: "Як ваші справи?" слід відповісти: "Дякую, добре" або "Дякую, нормально" і обов'язково поцікавитися, як справи у запитувача.

Спробуємо ще раз:
Як ваші справи?
(Діти відповідають: Спасибі, нормально. А у вас як?)

- Дякую, в мене непогано. Думаю, що урок наш пройде чудово. І ви мені в цьому допоможете.

- Сьогодні ми з вами поговоримо про однієї частини мови, яку допоможе визначити загадка: спробуйте назвати поспіль 5 днів тижня, не називаючи ні назви дня, ні чисел.
(відповіді учнів: позавчора, вчора, сьогодні, завтра, післязавтра
- 5 днів тижня перерахували, а якою частиною мови є всі ці 5 слів? (прислівником)
- Які прислівники сьогодні ми вже називали?

2. Повторення вивченого за темою «Прислівник»
- Що таке прислівник?

- Від яких частин мови утворюються прислівники?
( Від іменників, прикметників, кількісних числівників).

- Як вони утворюються?
( За допомогою приєднання до них приставки).

- Якими способами приєднуються приставки в прислівниках?
( Трьома способами: зазвичай разом: впритул, вмить та ін; через дефіс: по-моєму, по-вашому, і ін; рідше роздільно: з ходу, на лету, до смерті та ін)

- Так, ви вже справжні знавці! А чи знаєте ви гру “Що? Де? Коли?"?

- Я пропоную вам зіграти в гру “Що? Де? Чому". Правила гри схожі. Ви будете командою знавців, тільки на обдумування вам буде даватися не більше 15 секунд. І ви будете відповідати самі за себе, без обговорення.

Отже, тема сьогоднішньої гри: “Прислівники. Повторення вивченого у 7 класі". А в ролі відсутніх телеглядачів погодилися бути учні 8-х класів нашої школи, вони склали спеціально для вас питання по темі. А я вибрала з них ті, які дозволяють повторити весь вивчений матеріал. Приймаєте виклик? Спробуйте свої сили?

Питання
З вами грає
Воронцова Наталія 8 «Г» клас
. Увага питання:
Знайдіть прислівники:

(В)початку шляху все було добре.
(В)початку я насилу розбирався в цій грі

Правильна відповідь:
На початку шляху. У шляху є початок. Це іменник.
(Коли?) Спочатку я ледве тямив... Це прислівник.
З вами грає
Гайдуров Олексій 8 «В» клас

Знайдіть прислівники:
День пройшов (в)порожню.
Ми повернулися (в)порожню кімнату.
Правильна відповідь:

День пройшов (як?) даремно, тобто даремно. Це прислівник.
Ми увійшли в порожню кімнату. У кімнату (яку?) порожню. Це прикметник.

З вами грає СербаевНикикта 8 «В» клас
Знайдіть прислівники:
Олексій загорнувся в плащ, мужність..про пригнічуючи хвилювання.
Поясніть написання прислівники:
Про мужність...
Правильна відповідь:

Мужньо від дод. "мужній"
З вами грає Журбенко Анастасія 8 «В» клас
Знайдіть прислівники:

Я відповідав (не)впевнено, а плутано.
Поясніть написання прислівники:
(не)впевнено, а плутано
Правильна відповідь:

Не впевнено, а плутано (є протиставлення).
З вами грає Кадигроб Олександр 8 «В» клас.

Знайдіть прислівники:
Тема розкрита далеко (не)повно.
Поясніть написання прислівники: Далеко (не)повно.

Правильна відповідь:

Далеко не повно (є прислівник, підсилює заперечення).

З вами грає Гайдурова Ксенія 8 «В» клас.

Знайдіть прислівники:
Він почуває себе (не)погано.
Поясніть написання прислівники:
(не)погано.

Правильна відповідь:

Непогано - пишеться разом, ні заперечення.
З вами грає Легушев Дмитро 8 «Г» клас.

Знайдіть прислівники:
В лісі ще свіжий.. від ранкової роси.
Поясніть написання прислівники:
Свіжий...

Правильна відповідь:

Свіжо - на кінці прислівників після шиплячих під наголосом пишемо Про, без наголосу - Е.
З вами грає Володимирового Юлія 8 клас.
Знайдіть прислівники:
Угрожающ.. шипить щось сіро-зелена гадюка.
Поясніть написання прислівники: Угрожающ...

Правильна відповідь:

Загрозливо - після шиплячих на кінці прислівників пишемо під наголосом Про, без наголосу - Е.
З вами грає Комарова Юлія 8 «Д» клас.
Знайдіть прислівники:
Мокрі гілки те слев.., справ.. лягають на плечі.
Поясніть написання прислівники:слев..., справ... .

Правильна відповідь:

Ліворуч, праворуч - (у прислівниках, утворених від прикметників, суфікс А, якщо приставка З, ДО, З).

- Як бачите, не все пам'ятається з раніше вивчених тем. І сьогодні ми з вами зупинимося на одній з них.

3.
Ознайомлення з темою і метою уроку
- Давайте наведемо кілька прикладів з цими префіксами і суфіксами. І запишемо їх у свій зошит.

- Від яких частин мови утворилися ці слова?

- Чому при написанні таких слів легко зробити помилку?

- Ви знаєте, що в безударному положенні звуки у нас змішуються. Так і у прислівників на кінці слова змішуються суфікси А й О.

- Як же бути в таких випадках?

- Багато роблять помилки в словах
слев...
налев...

- А допоможуть нам розібратися з такими випадками приставки.

4.
Робота з правилом
- Префікси ЗА-, НА-, В - дружать із суфіксом Про і виходять слова
ЗА ЗАнавО
НА + ПРО НАчистО
Ліворуч
-Префікси З-, ДО-, З - дружать із суфіксом А й виходять слова
З Здалеку
ДО + А Досита
З Ліворуч
Підказка (щоб не заучувати приставки)
Щоб правильно написати суфікс Про чи А у прислівники, треба підставити іменник середнього роду (наприклад: вікно)з прийменниками. Суфікс у прислівники буде такою ж, яке закінчення у іменника.
ЗА
НА + окнОзасветл...
В

З
ДО + окнАизредк
З
- Назвемо це правило правилом вікна
АЛЕ
цьому правилу підкоряються тільки прислівники, утворені від прикметників, у яких приставок не було. Якщо приставки були заздалегідь, на кінці таких прислівників пишемо О.
Наприклад:
Мінливий - мінливе,
Доступний - доступно,
Дохідливий - дохідливо.

5. Закріплення пройденого матеріалу.
Завдання 1

Пояснювальний диктант - виписати прислівники, пояснити правопис О, А на кінці.

Встаємо засветл... і працюємо дотемн..., тільки изредк... на обід і відволікаємося. Досыт... не наїдаємося: надолг... ніяк не підеш - стільки роботи! Ходимо слев... н..., а потім справ... налев... - кандидатів розглядаємо. Прямо як в модельному агентстві! Тільки всіх отсмотришь - снів... кандидати прийшли, вже інші. Починай спочатку...!

Підходити до них потрібно до.. . избирательн... і пояснювати зрозуміла..., чому Велике Вікно прийняти їх не може. Деякі не розуміють - занов... приходять. Дивитися потрібно уважно: запрост...помилитися можна! Втомлюємося изрядн... Але частка наша издавн... така - служити Великому Вікна, відбирати для нього прислівники!
(Записуємо прислівники, використовуючи правило.Озвучиваем прислівники.)

- Як ви думаєте, про яке вікно говоритися в тексті?

- Ви добре працюєте, і, здається, що тема для вас неважка. Але давайте трохи відпочинемо.

6. Фізкультхвилинка
7. Робота на закріплення вивченого
Завдання 2 (на дошці)
- Замініть словосполучення одним наріччям. Замінюємо і коментуємо написання.
1. йти в праву сторону (вправо)
2. впасти як мертвий (мертвий)
3. розтерти до білого кольору (білого кольору)
4. рубати з допомогою плеча (плеча)
5. закрити за допомогою глухого (наглухо)
6. знаємо віддавна (здавна)
Завдання 3.

На дошці написані прислівники, у які треба вставити літери. Розподіліть слова в 3 колонки:
А Про Всі інші

Запрост..., дотемн..., досрочн..., засветл..., созвучн..., влев..., вправ..., изредк..., до..., н..., надолг..., слев..., избирательн..., издавн..., изрядн..., дохідливий..., дословн...

- Але це ще не все. Хлопці, я вам пропоную показати, що ви не тільки вмієте правильно писати прислівники на-О і А, але і використовувати їх у своїй промові.

Завдання 4.
Розвиток мовлення. Скласти розповідь з прислівниками
Оскільки зараз зима, ви, ймовірно, багато часу проводите на вулиці, насолоджуючись зимовими забавами. Треба не забувати ні на хвилину, що ви живете у великому місті, де дуже багато доріг і світлофорів, і машин дуже важко відразу зупинитися, тому що гальмівний шлях взимку збільшується. Вам, друзі, треба буде скласти невелику розповідь по картинці на тему
«Я - пішохід».
Використовуючи слова, який ви вже сьогодні записували у свій зошит.
- Прочитаємо кілька робіт.
(Пішохід - один з основних учасників дорожнього руху. Порушуючи правила дорожнього руху, людина наражає на небезпеку себе та інших учасників руху. Пустощі і ігри на проїжджій частині і поряд з нею можуть призвести до біди. Треба пам'ятати, що миттєво зупинити автомобіль неможливо. Рухаючись за інерцією, машина при включених гальмах може наїхати на перебігає дорогу пішохода).

8. Рефлексія. Підсумок уроку
- А зараз скажіть будь ласка, що вам запам'яталося найбільше на уроці?
- Давайте повернемося до самого початку уроку.
- Хлопці, як ви провели ці 45 хвилин? (відповіді дітей: спасибі, добре. А ви як?)