Конспект уроку по «Розвитку мови і комунікації» 0 класі корекційної школи
Опис: конспект уроку з розвитку мовлення дітей з помірною та важкою розумовою відсталістю у віці 7 - 8 років. Для дитини з порушенням інтелекту навчання спілкуванню представляє велику значимість. Якщо дитина здатний висловити свої бажання, потреби, попросити про допомогу і прореагувати на слова говорять з ним людей, він зможе увійти у світ. Матеріал буде цікавий вчителям корекційних шкіл, логопедам, дефектологам і тим, хто працює з особливими дітьми.
Тема уроку: російська народна казка «Заюшкина хатинка»
Тип уроку: комбінований
Мета: закріплення вміння розповідати казку «Заюшкина хатинка» за допомогою її інсценування.
Завдання:
Освітні:
• вправа в розрізненні і називання казок, вивчених раннє («Курочка Ряба», «Ріпка», «Колобок»);
• закріплення знань про казку «Заюшкина хатинка», її героїв;
• вправа в інсценізації казки, уміння передавати настрій героя.
Корекційно-розвиваючі:
• корекція усної мови через артикуляційну гімнастику, діалогічного мовлення через участь у казці, поповнення та збагачення активного словникового запасу при використанні «казкової» лексики (луб'яний хатинка);
• корекція пам'яті через питально-відповідну форму роботи;
• корекція і розвиток зорових сприйнять (уміння розглядати ілюстрації, впізнавати зображення і силуети);
• розвиток слухового сприйняття (аудіо супровід);
• корекція та розвиток загальної та дрібної моторики (формування ручної умелости з допомогою пальчикової гімнастики, розвиток ритмічності рухів допомогою динамічних пауз, участі в інсценуванні);
• корекція і розвиток розумової діяльності (аналізу операцій через спостереження за таненням снігу, синтезу через театралізовану діяльність, встановлення логічних зв'язків через дидактичні ігри);
• корекція і розвиток особистісних якостей учнів, емоційно-вольової сфери (через спільну діяльність дітей).
Виховні:
• виховувати інтерес до навчання, предмета «Розвиток мовлення і комунікація»;
• виховувати моральні якості (любов до казок, вміння співпереживати, співчувати).
Обладнання, наочність:
- комп'ютер, база презентацій;
- ширма для інсценування, костюми героїв казки;
- площинне зображення крижаний і луб'яних хатинок, зроблене дітьми на уроці малювання;
- дидактичний матеріал для гри «Знайди за силуетом»;
- фото кожній дитині з представленої казки.
Хід уроку:
1. Організація початку уроку
Діти заходять в клас на ігровий килим. Звучить музика « В гостях у казки»
Презентація «Вгадай казку»
Тягнуть діда, баба, внучка, тягне маленька Жучка, кішка з мишкою тягнуть міцно. Здогадалися? Це .... (малюнок 1)
Де і коли сталося таке? Мишка розбила яйце золото. Плакав дід, плакала баба, тільки кудкудакала...(малюнок 2)
Він від дідуся пішов, і від бабусі пішов. Круглий сам, рум'яний бік, а зветься ...(малюнок 3)
- Як одним словом можна назвати ці картинки?
2. Основна частина уроку.
- Тема уроку: казка (яка?) Відповідь перед вами (малюнок 4).
Правильно, казка «Заюшкина хатинка».
- Молодці! Продовжуємо наш урок. Сідаємо на свої місця, а де воно, визначте самі. Пам'ятаємо про правильну посадку.
Діти сідають на стільці. Фото дітей на спинці стільця.
- Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми самі будемо брати участь у казці. Але перш ніж почати роботу, ми як справжні артисти повинні підготуватися.
«Артикуляційна гімнастика»
• «Усмішка»
• «Сопілочка»
• «Лопата»
• «Годинник»
- Згадаймо казку. Герої казки. Як починається?
- Заєць, лисиця, собака, ведмідь, півень. Заєць і лисиця побудували собі хати.
Розповідання казки.
Діти виконують рухи разом з учителем.
Зміст (розповідає вчитель)
Жили-були Лисиця і Заєць. Побудували вони собі вдома. У Лисиці була хатинка крижана, а в Зайця - луб'яний.
Прийшла весна-красна. Під теплими променями весняного сонечка Лисиці хатинка розтанула, а хатинка Зайця стоїть як ні в чому не бувало. Ось і побігла Лисиця до сусіда.
Лисиця. Заїнька-сусіде, пусти мене погрітися. Пусти, рідненький!
Заєць. Заходь, Лисонька.
Не встигла Лисиця увійти в хатинку, як тут же стала гнати бідного Зайця.
Погнала Лисиця Зайця. Сів він на пеньок і заплакав.
Йде повз Собака: «Ав-ав-ав! Про що, Заєць, плачеш?».
Зайчик розповів про свою біду.
Собака. Не плач, Заєць. Я його вижену!
Пішла Собака до хатинки і стала гнати Лисицю.
Собака. Ав-ав-ав! Мабуть, Лисиця, геть. Ав-ав-ав!
Лисиця (у віконці). Як вискочу, як выпрыгну, підуть клаптики по закутках!
Собака злякалася і втекла в ліс.
Йде повз Зайця Ведмідь.
Ведмідь (співчутливо). Про що, Заєць плачеш? Не плач, Зайчику, я його вижену!
Підійшов Ведмідь до хатинки й став гнати Лисицю.
А Лисиця не злякалася.
Лисиця (у віконці). Як вискочу, як стрибну, підуть клаптики по закутках.
Злякався Ведмідь і в ліс втік.
Йде повз Зайця Півень.
Півень. Ку-ка-ре-ку! (Співчутливо) Про що, Зайчик, плачеш?
Підійшов Півень до хати і став гнати Лисицю.
Півень. Ку-ка-ре-ку! Несу косу на плечі, хочу Лисицю посечи! Мабуть, Лисиця, вон.
Лисиця. Шубу одягаю...
Півень. Ку-ка-ре-ку! Несу косу на плечі, хочу Лисицю посечи! Іди, Лисиця
Лисиця злякалася і втекла.
І стали Заєць і Півень жити поживати в Зайкіної хатинці. От і казці кінець!
Руху (діти виконують)
Тук-тук, будуємо будинок (кулачки стукають один про одного), будинок високий (руки підняті вгору), будинок з вікном (руки в сторони), з гострим дахом і трубою (руки над головою у формі даху), в ньому поселимося з тобою (руками обхоплюють себе, як ніби обіймають).
Руки дітей піднімаються вгору, долоні розкриті.
Лисичка топ-топ, двері тук-тук.
По черзі піднімають ноги.
Зайчик скок-скок, сльози кап-кап
Собака стриб-стриб, «ав-ав».
Собака в двері тук-тук, ніжками топ-топ.
Діти руками роблять віконце.
Біг на місці.
Мишко топ-топ-топ, «Р_Р_Р».
Ведмедик у двері тук-тук-тук, ніжками топ-топ.
Діти руками роблять віконце.
Біг на місці.
Півник «Ку-ка-ре-ку»
Півник у двері тук-тук-тук, ніжками топ-топ-топ, «Ку-ка-ре-ку»
Півник у двері тук-тук-тук, ніжками топ-топ-топ, «Ку-ка-ре-ку»
Біг на місці.
Зайчик у долоні хлоп-хлоп-хлоп.
- Згадали казку, а тепер спробуємо показати її нашим гостям.
- Свою роль у казці ви дізнаєтеся, визначивши тварини по силуету.
Дидактичний вправа «Знайди за силуетом»
Діти по силуету визначають свою роль, знаходять костюм (малюнок 5).
- Всі готові. Казка починається.
Театралізована діяльність
Педагог розповідає казку і допомагає дітям при діалогах.
Узагальнююча бесіда
- Як називається казка, яку ми показували гостям?
- Перелічіть героїв цієї казки.
- Що ми робили на початку заняття? Потім?
- Що сподобалося?
Щоб казки не образити -
Треба їх частіше бачити.
Їх читати і малювати,
Їх любити і в них грати!
Казки всіх відучать злитися,
А навчать веселитися,
Бути добрішими і скромніше,
Терпляче, мудрішими.
- Молодці! За вашу активність приготувала подарунок (фото дітей в костюмах).