План-конспект уроку літератури у 5 класі. Світ казок великого Андерсена
Автор: вчитель російської мови та літератури МОУ Коляновская ЗОШ Іванівського муніципального району Івановської області Бяковой Ганни Володимирівни.
Мета уроку:
узагальнення і систематизація знань за творчістю великого данського казкаря Ганса Християна Андерсена.
Плановані результати:
Предметні: познайомити учнів з казками Андерсена як з особливим літературним жанром, сприяти розвитку мовлення учнів, відпрацьовувати навички виразного читання.
Пізнавальні УУД: пошук і виділення необхідної інформації, усвідомлене і довільне побудова мовленнєвого висловлювання в усній формі, вільна орієнтація і сприйняття тексту художнього твору, смислове читання; сприяння розвитку розумових операцій: порівняння, аналіз, синтез, узагальнення, систематизація. Допомога в розвитку творчої уяви, пізнавальної активності,
Особистісні УУД: самовизначення, прагнення до мовного самовдосконалення; морально-етична орієнтація, здатність до самооцінки своїх дій, вчинків;
Регулятивні УУД: цілепокладання, планування, саморегуляція, виділення і усвідомлення навчаються того, що вже засвоєно і що ще потрібно засвоїти.
Комунікативні УУД: планування навчального співробітництва з учителем та однолітками, дотримання правил мовного поведінки, вміння висловлювати думки у відповідності з завданнями та умовами комунікації
Засоби навчання: інтерактивна дошка, комп'ютер, індивідуальний роздатковий матеріал, виставка дитячого малюнка.
Літературні джерела:
1. Г.Х.Андерсен «Оле-Лукойе»
2. Тетяна Керстен «Дюймовочка», «Олов'яний солдатик»
3. Аполлон Коринфський «Данія - моя Батьківщина»
Хід уроку
1.
Входження в тему уроку та створення умов для усвідомленого сприйняття нового матеріалу.
Раптом лунає стукіт у двері. - Хто це до нас прийшов на урок, хлопці?
1. З'являється Оле-Лукойє (инсценированный монолог)
Інформація для підготовки
Увечері, коли діти сумирно сидять за столом або на своїх лавках, є я. Подымаюсь тихенько по сходах, потім обережно приотворяю двері, нечутно ступнемо в кімнату і злегка прысну дітям в очі солодким молоком. Повіки у дітей починають злипатися, і вони вже не можуть розгледіти мене, а я подкрадываюсь до них ззаду і починаю легенько дути їм у потилицю. Подую - і голови в них зараз отяжелеют. Це зовсім не боляче - у мене немає злого умислу; я хочу тільки, щоб діти вгамувалися. Під пахвами у мене по парасольці: один з картинками - його я розкриваю над хорошими дітьми, і їм цілу ніч сняться чарівні казки, інший зовсім простий, гладкий, - його я розкриває над поганими дітьми: ну, вони і сплять всю ніч, як убиті, і вранці виявляється, що вони рівно нічого не бачили уві сні!
Ви дізналися героя? З якої казки він прийшов до вас? Хто автор?
Хлопці відповідають.
Оле каже: так, ви хороші діти, тому я розкриваю над вами кольоровий парасольку і дарую вам чарівну квітку. А в чому його чари, ви скоро дізнаєтеся! (показує на дошку - велика квітка, а кожна дитина дивиться на квітку у себе на парті).
Ця квітка, хлопці, відкриє нам світ великого письменника. А тепер самі сформулюйте і запишіть тему нашого сьогоднішнього уроку. Вкажіть, будь автора ми будемо вивчати
2.
Мотивація навчальної діяльності
Я рада, що ви дізналися Оле, а яких ще героїв казок Андерсена ви пам'ятаєте? Зараз ми подивимося. Назвіть якомога більше героїв.
Хлопці працюють у творчих групах, записують, дивлячись на екран, імена героїв Андерсена, потім перераховують їх.
3. Організація і самоорганізація учнів у ході подальшого засвоєння матеріалу. Організація зворотного зв'язку.
К.Г. Паустовський писав: «Андерсен навчив мене світлій вірі перемоги сонця над тьмою і доброго людського серця над злом».
А чому навчив данський казкар вас, хлопці? Які людські якості виховує він, розповідаючи зворушливі історії своїх героїв?
Виразне читання вчителя або підготовленого учня:
У квітучої Данії, де світло
побачив я,
Бере мій світ свій початок;
На датському мовою мати пісні
мені певала,
Шепотіла мені казки ріднесенька
моя...
люблю тебе, рідних морів хвиля,
Люблю я вас, старовинні кургани,
Квіти садів, рідних лісів
поляни,
Люблю тебе, батьків моїх країна.
На півночі Європи, під великим скандинавським півостровом, можна побачити ще один, який своїми обрисами нагадує людську долоню. Він називається Ютландія. На ньому розташована Данія - маленька скандинавська країна. Саме там народився і творив великий казкар Ганс Християн Андерсен.
4.
Аналітична робота з науковим текстом
1) індивідуальне повідомлення учня (дитинство)
2) індивідуальне повідомлення учня (навчання)
Слово вчителя.
Андерсен писав: «Моє життя - це прекрасна казка!» Хоча життя великого казкаря була сповнена страждань і розчарувань, його герої несуть добро, світло, любов до людей. Той, хто хоч трохи знає біографію казкаря, героя казки «Гидке каченя» без праці дізнається Андерсена. Давайте згадаємо цю казку і подумаємо, чому вона нас вчить
Все почалося з дитинства. Андерсен був дуже красивим дитиною. У нього був довгий ніс, вуха були схожі на маленькі крильця. Гидке каченя теж був не схожий на інших. Хоча у нього добре серце і плавав він не гірше за інших, всі тварини двору зневажали його. Багато випробувань випало на долю каченяти: страх, самотність, голод і холод, сувора довга зима. Тільки спогади про великих чудових птахів, білих. як сніг, з довгими гнучкими шиями, зігрівали його серце. І не зачерствіла душа каченяти. Уважний читач помітить - жодного разу не нагрубив він своїм кривдникам і сам вважав себе винним: «Я так безобразен, що навіть собаці огидно вкусити мене».
Прийшла весна, і каченя наяву побачив тих царствених птахів, образ яких допоміг йому пережити довгу зиму. Він побачив у дзеркальній воді своє відображення і зрозумів, що він теж лебідь. Він був щасливий, але аніскільки не загордився - добре серце не знає гордості.
Велика мудрість прихована у словах казкаря: «Не біда з'явитися на світ у качиному гнізді, якщо ти вилупився із лебединого яйця».
Обговорення почутого.
5.
Закріплення отриманих знань
Подивіться на наш чарівний квітка, хлопці. Він представляє світ самого письменника. Як ви вважаєте, які риси характеру допомогли Андерсену створювати його прекрасних героїв?
Мудрість Любов до людей
Душевна щедрість Доброта.
Хлопці (за вибором) вказують ці якості на пелюстках.
6.
Динамічна пауза.
7. Міні-дослідження у творчій групі
Герой казок Андерсена Чого він нас навчає?
Висловлювання хлопців про улюблених казкових героїв чергуються з виразним читанням ліричних мініатюр.
1 група - Дюймовочка
Крихітна дівчинка,
Я зійшла з квітки.
Життя здавалася дивною
У червоних пелюстках.
Тільки ніжну душу
Замкнули в пітьму.
Звірі злі, жадібні,
Вам вона до чого?
Мені б в небо синє
Хоч разок глянути.
Попрощатися з сонечком
І заснути навік.
Чую: в небі дзвінка
Пісенька твоя.
Ластівка ріднесенька!
Ти знайшла мене.
2 група - Стійкий олов'яний солдатик
Мужній маленький солдатик
Він стоїть, як акробати,
На єдиній нозі,
В олов'яній чоботі.
Стійкий, Маленький, прямий.
Все знесе він, як герой.
Від долі не втече.
В жаркому полум'ї згорить.
3 група - Русалонька
Хлопці розповідають про пам'ятник Русалочці.
4 група - Оле-Лукойє
Словесне малювання (образ літературного героя)
5 група - Герда.
Порівняльна характеристика героїв (Герда і Кай)
Пелюстки кріпляться до великої квітки.
Добре, що ми згадали з вами казку Снігова королева» та її героїв.
Перевіримо ваші знання з допомогою тесту.
8.
Інтерактивний тест.
9. Підбиття підсумків уроку
Пройшло багато років, а люди до цих пір із задоволенням читають казки Андерсена, люблять його героїв. На батьківщині письменника йому встановлено пам'ятник з написом «Споруджений датським народом», а 2 квітня - день його народження - з 1967 року відзначається як міжнародний день дитячої книги.
За видатні заслуги дитячим письменникам щорічно вручається Міжнародна премія Г.х.андерсен - золота медаль з його профілем.
Серед нагороджених - Астрід Лінгрен і Джанні Родарі.
Дивовижна, запашна, подібно подиху квітів, людська доброта виходить від казок Г.Х. Андерсена. А доброта - це чуйність, душевна прихильність до людей, прагнення робити добро іншим» - писав К.Г.Паустовский
10.
Рефлексія.
Доброта Чуйність
Взаєморозуміння Шанобливе ставлення до близьких
Причетність до чужих бід.
Запишіть сої висновки на пелюстках.
Бутони - заповіти великого казкаря.
«Світ прекрасний!»
«Радійте життю!»
«Будьте терплячими в досягненні мети!»
Чого не вистачає нашому квітці? Звичайно, кольору, яскравості фарб. Розфарбуйте квітку так, як вам підкаже серце і послухайте чудову пісню (Звучить пісня «Маленька країна»)
11.
Самооцінка.
12. Запис домашнього завдання (за вибором учня):
1) твір-мініатюра «Моя улюблена казка Андерсена»
2) малюнок «Мій улюблений герой Андерсена»