Тема уроку: «Західна Сибір».
Мета уроку: Дати знання про які навчаються особливості природних умов і ресурсів Західного Сибіру, розповісти про великих містах та підприємствах району.
Завдання:
1. Освітні: Роз'яснити якими природними умовами і ресурсами володіє Західна Сибір; показати, як впливають природні умови на формування життя людей і промисловості в районі.
2. Корекційно-розвиваючі: Розвивати навички роботи з різними джерелами інформації (підручник, карта); розвивати навички самостійного пошуку інформації.
3. Виховні: Формувати позитивний образ Західного Сибіру і ціннісне ставлення до даного регіону.
Нові терміни і поняття: Кольорова металургія, чорна металургія.
Засоби навчання:
- Підручник «Географія Росії для 7 класу» Т.М. Лифановой, Е. Н. Соломину;
- Ілюстрації;
- Адміністративна карта Росії;
- Фізична карта Росії;
- Карта природних зон Росії.
Тип уроку: Комбінований.
План уроку:
1. Організаційний момент;
2. Повторення вивченого матеріалу;
3. Актуалізація знань, оголошення теми уроку;
4. Вивчення нового матеріалу;
5. Закріплення вивченого матеріалу;
6. Домашнє завдання;
7. Підведення підсумків.
ХІД УРОКУ:
1. Організаційний момент:
1.1. Доповідь чергового про готовність класу до уроку. Привітання;
1.2. Відмітка в журналі відсутніх;
1.3. Психологічний настрій на урок.
2. Повторення вивченого матеріалу:
2.1. Фронтальний опитування:
- Яку тему ми вивчали на минулому уроці?
- Назвіть великі міста Північно-Західної Росії.
- Ким був побудований Санкт-Петербург?
2.2. Індивідуальні завдання на картках:
Завдання: 1. Знайдіть зайвий місто:
Новгород, Псков, Москва, Калінінград
2. Знайдіть зайве:
Адміралтейство, Псковський кремль, Зимовий палац, Ермітаж.
Завдання: 1. Яке місто славиться бурштином?
Санкт-Петербург
Новгород
Псков
Калінінград
2. Найбільший суднобудівний центр Росії, це місто
Санкт-Петербург
Новгород
Псков
Калінінград
Перевірка виконаної роботи.
3. Актуалізація знань, оголошення теми уроку:
3.1. Вступне слово вчителя:
Сьогодні ми продовжуємо знайомитися з економічними районами нашої країни. Який же район ми будемо вивчати сьогодні? Спробуйте здогадатися самі.
Урал! Невольною сумом
Я віддаю прощанью данину...
А за Уралом - Зауралля,
А там своя, інша даль.
А. Твардовський
Як називається ця «даль», розташована на схід від Уралу? (Західна Сибір)
3.2. Повідомлення теми уроку: «Західна Сибір».
4. Вивчення нового матеріалу:
4.1. Розповідь вчителя:
- Західна Сибір розкинулася від Уральських гір до річки Єнісей. Це один з найбільших районів Росії.
- Склад:
5 областей - 1. Тюменська (Ханти-Мансійський АО, Ямало-Ненецький АО);
2. Новосибірська;
3. Томська;
4. Омська;
5. Кемеровська.
1 край - Алтайський край (р. Барнаул).
1 республіка Алтай (р. Гірничо-Алтайськ).
4.2. Робота з картою:
- Знайдіть на карті район Західного Сибіру.
- Які природні зони є в Західному Сибіру?
- Знайдіть велику річку Західного Сибіру.
- Які родовища корисних копалин розташовані в цьому районі?
Замалювати умовні знаки корисних копалин і підписати.
4.3. Розповідь вчителя:
- Західна Сибір - головна база з видобутку нафти і газу.
Запис у зошиті схеми:
Найбільші родовища нафти:
1. Самотролское родовище
2. Сургутское родовище
- В Тюменській і Томській областях йде пошук нових родовищ. (Показ на карті).
- Газ видобувають на півночі району. (Показ на карті). Від найбільших родовищ прокладені нафтопроводи і газопроводи, якими нафта і газ транспортують в інші райони країни.
4.4. Робота з підручником:
Читати абзац про кам'яне вугілля стор. 101-102. Бесіда з питань:
- Де розташовані родовища вугілля? (Запис у зошит).
- Якими способами видобувають вугілля?
- Чому останнім часом стали скорочуватися поставки вугілля в інші райони країни?
- Які підприємства працюють в Західному Сибіру? Чому?
Фізкультурна хвилинка:
Ми по Росії уздовж підемо
Потім повернемо назад (кроки на місці)
Побачимо широчінь її полів
Висоти гір і даль степів (робота рук)
Навколо красиво - я гордий
Адже це Батьківщина моя! (повороти голови)
4.5. Робота з картою:
- Знайдіть на карті великі міста Західної Сибіру.
- Де вони розташовані? Від чого залежить їх розташування у районі?
4.6. Розповідь вчителя:
- В місті Новокузнецьку знаходяться великі металургійні заводи:
1. Кузнецький металургійний комбінат (один з найстаріших в країні);
2. Алюмінієвий завод.
- З-за викидів різних промислових підприємств повітря сильно забруднене.
- У Новосибірську знаходяться:
1. Великий авіаційний завод;
2. Підприємства, що випускають радіотехніку, засоби зв'язку.
4.7. Робота з текстом підручника і картою:
- Які природні умови в Західному Сибіру?
- Що розвинене в районі?
- Яке основне населення Західного Сибіру?
- Як воно розподілено по території західної Сибіру?
- Який найбільший місто? Знайдіть на карті.
4.8. Розповідь вчителя і місті Новосибірську.
- Новосибірськ побудований на річці Об. Водним шляхом Новосибірськ пов'язаний з північчю Сибіру, залізницями - з Кузбассом, Далеким Сходом, з європейською частиною країни (показ на карті).
- Це сучасний науковий і промисловий центр. Тут розвинута хімічна промисловість - випускають лаки, фарби, ліки. В місті працює філіал Академії наук Росії.
4.9. Коротко повторивши матеріал, зробити основні висновки по темі уроку.
5. Закріплення вивченого матеріалу:
Фронтальний опитування:
1. Яку територію займає Західна Сибір?
2. Які корисні копалини видобувають в цьому районі Росії? Як їх використовують?
3. Які галузі промисловості є провідними в цьому районі?
4. Яка найбільша річка?
5. З чим пов'язане загострення екологічних проблем Західного Сибіру?
6. Домашнє завдання:
Читати стор. 101-102.
Відповісти на запитання.
7. Підведення підсумків:
7.1. Коментарі вчителя про роботу учнів на уроці.
7.2. Оголошення оцінок за урок.
7.3. Рефлексія.