Реклама












Розробка навчального заняття зі спортивного орієнтування


Розробка навчального заняття зі спортивного орієнтування
Автор: Мелентьєва Ірина Миколаївна методист МУДО ДДЮ р. Черемховому
Практична значимість: Розробка може бути корисною для педагогів додаткової освіти, вчителів географії, методистів та фахівців реалізують туристсько - краєзнавчої спрямованості.
Об'єднання: «Спортивне орієнтування»
Група: 1 рік навчання (наповнюваність 12 осіб)
Тема: Орієнтування на місцевості. Азимут
Час:45 хвилин
Авторський медиапродукт: електронна презентація

Цілі заняття: закріпити знання учнів про рельєф місцевості, різні способи його зображення на спортивних картах; мотивувати дії дітей на цілеспрямовану пошукову діяльність (пошук відмінних особливостей, що характеризують певний вид зображення рельєфу на карті).
Завдання:
1. Освітня: створити умови для оволодіння знаннями про способи орієнтування на місцевості; вчити визначати азимут по компасу.
2.Розвиваюча: Розвивати географічне мислення та здатність застосовувати наявні знання у вирішенні нових навчальних завдань.
3. Виховна: Розвивати пізнавальний інтерес до предмету, позитивну навчальну мотивацію, уважність, спостережливість.
Основні поняття і терміни: азимут, рельєф місцевості, горизонтальне і лінійне зображення рельєфу, рух по азимуту, компас.
Тип заняття: комбіноване, що включає в структуру перевірку, закріплення знань і умінь, ознайомлення з новим матеріалом.
Форма заняття:подорож з елементами діалогу, дослідження, вирішення поставленої проблеми; подання лекційного матеріалу.
Форми навчання: ігрові форми (імітаційні), переходять до самостійних, індивідуальних, парних форм роботи.
Необхідне обладнання і матеріали для заняття: компаси, демонстраційна модель компаса, лінійка, транспортиры, комп'ютер, мультимедійний проектор, інтерактивна дошка, мультимедійна презентація.
Методи: пояснювально-ілюстративний, частково-пошукові, проблемно-евристичні, когнітивні.
Доцільність використання медіапродукту на занятті:
1)необхідний матеріал в існуючих навчально-методичних посібниках недостатньо висвітлений (немає певних ілюстрацій, схем, текстів);
2)ефективність індивідуального підходу до роботи з які навчаються в процесі всього заняття;
3)підвищення ефективності засвоєння навчального матеріалу за рахунок одночасного викладу педагогом необхідних відомостей і показ демонстраційних фрагментів;
4)подача нового барвистого, ілюстрованого матеріалу через екран монітора, з метою активізації пізнавальних здібностей дітей першого року навчання.

Хід заняття
(слайд 1)
Епіграф до уроку:
Стрілка компаса на північ,
Показала направленье.
І за планом ти перевірив
Шлях подальшого руху.
1.Организационный етап.
Взаємне вітання вчителя і учнів, визначення відсутніх, перевірка підготовленості дітей до занять, організація уваги. Формулювання теми заняття. Визначення мети і постановка завдань.

2. Етап актуалізації знань, налаштованість на сприйняття нового матеріалу.
У кожної дитини на столі лежить спортивна карта.
Орієнтування - це, в тому числі, і вміння знаходити сторони горизонту.
- Для орієнтування на місцевості необхідно знати сторони горизонту.
-Що таке горизонт? ( Частина земної поверхні, що спостерігається на відкритій місцевості.)
Загадки для повторення:
Ця лінія весь час,
Між небом і землею.
Хоч весь рік до неї прошагаем,
А на місці ми з тобою.
(лінія горизонту)
-Що називають лінією горизонту?
(педагог пропонує накреслити схему сторін горизонту і викликає одного учня до дошки, інші працюють в зошитах )
Основні сторони горизонту - північ, південь, захід, схід.
Між ними - проміжні сторони. Назвіть напрямки проміжних сторін?
(слайд 2,3)
Способи орієнтування
(слайд 4,5)
-Орієнтуватися можна різними способами.
-Які способи орієнтування вам відомі?
-Опівдні, коли Сонце в Північній півкулі знаходиться на південній стороні небозводу, найкоротша тінь від предметів падає строго на північ. Якщо стати обличчям на північ, то позаду буде південь, праворуч - схід, ліворуч - захід.
-Припустимо, ти заблукав, а компаса у тебе немає. Не впадай в паніку, тому що орієнтуватися можна різними способами.
Орієнтування за Місяцем.
Орієнтування за місцевими прикметами.
Орієнтування за зірками. ( слайд 7)
Орієнтування по деревах
Орієнтування за Сонцем.
(слайд 6)
-Влітку Сонце знаходиться на півдні приблизно о першій годині дня за місцевим часом. Якщо менше або більше години, то південь можна визначити з допомогою годин.
Поклади годинник зі стрілками і поверни їх так, щоб годинна стрілка була направлена на Сонце. Кут, що утворився між годинниковою стрілкою і цифрою один, розділи навпіл
( по літньому часу полудень - 13 годин). Напрямок лінії визначить приблизний напрямок лінії південь-північ. Південь буде знаходитися в тій стороні, де Сонце. У зимовий час визначають кут між годинниковою стрілкою і цифрою 12.
Орієнтування можна проводити з допомогою спеціального приладу - компаса.
(слайд 8)
При орієнтуванні на місцевості потрібно вказати напрями сторін горизонту від місця, де ви знаходитесь. Компас дає точний напрям.
Правила роботи з компасом.
(слайд 9)
1. Покладіть компас на горизонтальну поверхню (або долоню).
2. Стрілка компаса повинна бути нерухомою. Після цього поверніть коробку компаса так, щоб буква «С» на шкалі компаса збігалася з темним кінцем магнітної стрілки.
З. Ви зорієнтували компас і підготували його до роботи.
Якщо стати обличчям на північ, то позаду буде південь, праворуч-схід, ліворуч-захід.
Завдання.
(слайд 13)
Визначте, в який бік горизонту звернені вікна класу.
В якому напрямку знаходиться двері? Ваш будинок?
Педагог
Після визначення свого зразкового місцезнаходження на карті (плану) з урахуванням часу руху тобі треба намітити напрямок або маршрут виходу до населеного пункту або транспортної магістралі.
На плані умовно верхній край аркуша вважають північним, нижній край - південним, правий - східним, лівий - західним.

Азимут і його визначення
(слайд 10,11,12)
- Щоб точно визначити напрям на предмет (орієнтир) визначають азимут.
Між північчю і точкою
Відрахуй по сонцю градус-
Це азимут. Він точно
Курс тобі вкаже відразу.
- Що ж таке азимут? Прочитайте визначення.
- Щоб визначити азимут з допомогою компаса, на зорієнтований компас кладуть тонку паличку за напрямом від центру компаса до предмета. Азимут відраховуємо від північного кінця стрілки до палички за годинниковою стрілкою.
(педагог показує на демонстраційної моделі компаса прийоми визначення азимутів).
Завдання.
(слайд14,15)
Знаходження азимута за планом.
1. Визначити напрямок на північ.
2.від точки стояння провести умовно лінію, яка збігається з напрямом на північ, а іншу лінію на предмет місцевості.
3.Определить за допомогою транспортира значення азимута, рухаючись за годинниковою стрілкою.

Рефлексія.
(слайд 16)
Намалюйте фігуру, використовуючи наступні дані( на дошці):
1: 10 000 масштаб: в 1 см-100м
1.Направление (Н)-СВ, відстань(Р)=300м, Азимут(А)= ?
2.Н-ЮВ, Р=300м, А= ?
3.Н - З, Р=400м, А= ?
4.Н - Ю, Р=500м, А= ?
5.Н-В, Р=400м, А= ?
6. Н-З, Р=500, А= ?

(слайд17)

Педагог
(слайд18)
1.На яку сторону горизонту вказує синя стрілка компаса?
2. Яка сторона горизонту знаходиться навпроти сходу?
З. В яку сторону горизонту витягнуті кільця на пнях?
4. З якого боку на деревах росте мох?
5. З якого боку мурахи будують мурашник?
б. В якій стороні сходить Сонце?
Підсумок: Які цілі ми ставили перед собою на початку уроку? Як ми з ними впоралися? Де вам може знадобитися вивчений матеріал?