Реклама












Конспект уроку історії у 7 класі по темі «Петро I: чудо або чудовисько?».


«Петро I: чудо або чудовисько?» (інтерактивний урок)
Опис матеріалу: пропоную Вашій увазі конспект уроку історії у 7 класі по темі «Петро I: чудо або чудовисько?». Даний урок буде цікавим вчителям історії. Він є другим уроком в темі «Петровські перетворення» і розглядає реформаторську діяльність Петра I з позитивної і негативної точки зору, вчить учнів роботі у малих групах, розвиває навички критичного мислення, комунікативні навички.

Мета: проаналізувати діяльність Петра I по перетворенню Росії в XVIII столітті.

Завдання:
Освітні: сформувати уявлення про реформаторської діяльності Петра I, визначити цілі і результати реформування.
Розвиваючі: розвивати комунікативні навички учнів, уміння працювати в малих групах, навички критичного мислення, уміння давати оцінку досліджуваних історичних подій.
Виховні: виховувати інтерес до історії Росії.

Обладнання: комп'ютер, сенсорна інтерактивна дошка, проектор, портрет петра i, ілюстративний матеріал, що зображує перші кораблі російського флоту, солдатів петровської армії, засідання Сенату, будівництво Санкт-Петербурга, бал у палаці, овочеві культури, завезені до Росії Петром I, картки з номерами від 1 до 4, таблички з назвами «міністерств»: військових справ, культури, економіки, державного управління, підручник, зошит, лінійка, олівець, ручка.

Роздатковий матеріал:[/u] фрагменти текстів різних історичних джерел (підручників, енциклопедій, журналів), що дають уявлення з різних точок зору про час петровських перетворень, позитивні та негативні наслідки цих реформ.

Хід уроку.

Вчитель. Діти, на минулому уроці ми з вами познайомилися з дитинством і юністю Петра I. Сьогодні ми продовжуємо розмову про діяльність Петра і поговоримо про його перетворення в Росії. Сама особистість першого російського імператора і його реформи викликали багато суперечок ще за життя Петра I, йдуть суперечки і сьогодні. Багато істориків і діячі культури намагаються відповісти на питання: а чи так вже потрібні були Росії ці перетворення і яку ціну довелося за них заплатити? І чи не занадто висока ціна? І хто ж такий Петро I: чудо або чудовисько? Геній, що вивів країну на новий щабель розвитку, або злочинець, який вбив самобутній уклад Росії? На ці питання нам і належить відповісти сьогодні.
Працювати ми будемо у дещо незвичній формі. На даному уроці в ролі вчителя спробує себе кожен з вас. Але, перш, ніж ми почнемо роботу, давайте згадаємо, які проблеми стояли перед країною на початку правління Петра I?

Учні:
- відсутність виходів до незамерзаючих морях,
- відсутність постійної армії і флоту,
- економічна і культурна відсталість Росії.

Вчитель. Вірно. І сьогодні ми з'ясуємо, яким чином вирішувалися ці проблеми в першій чверті XVIII століття. Зараз вам необхідно розділитися на 4 групи. Зробимо ми це шляхом жеребкування. Кожному із вас необхідно з колоди карток витягнути собі номер - від 1 до 4 (учні витягають свій номер. А тепер я попрошу всіх учнів, витягнувшись номер 1, сісти за перший стіл. Всіх учнів з номером 2 сісти за другий стіл. Всіх учнів з номерами 3 і 4 сісти за столи з відповідними номерами. У нас вийшли чотири групи. Кожна група протягом 15 хвилин буде працювати над своїм завданням, але пам'ятайте, що ви повинні так вивчити матеріал з різних точок зору, щоб могли донести свої знання до інших учнів.
Група під номером 1 буде військовими міністрами і отримує конверт з роздатковим матеріалом, на основі якого ви будете вивчати петровські перетворення у військовій справі. Також необхідно використовувати матеріал підручника.
Група під номером 2 буде міністрами економіки і отримує матеріал, що стосується економічних перетворень. Його також необхідно доповнити матеріалами підручника.
Група під номером 3 є міністрами у сфері державного управління і вивчає реформи в галузі управління на основі матеріалу підручника та роздаткового матеріалу.
Група під номером 4 - це міністри культури, вони з допомогою підручника та отриманих матеріалів розглядають перетворення в галузі культури.

Протягом 15 хвилин учні працюють над вивченням отриманих матеріалів.

Вчитель. Ваш час вийшов. А тепер я прошу вас помінятися місцями і сісти таким чином, щоб за кожним із столів виявилося по 4 учасника, але по одному учаснику з кожної групи, тобто за кожним з столів буде по одному «міністру» з кожного «міністерства». Тепер ви є експертами. Ваше завдання полягає в тому, щоб кожен з вас побував зараз в ролі вчителя і по черзі розповів хлопцям зі своєї групи про петровських перетвореннях в тій сфері, про яку ви дізналися і в якій ви тепер компетентні. Користуватися підручником не можна. Використовуєте тільки ваші знання. По мірі ваших розповідей один одному вам необхідно накреслити та заповнити таблицю в вашої робочої зошити. Вона складається з таких стовпчиків:
- назву реформи
- основний зміст реформи
- позитивні моменти
- негативні моменти
На цю роботу вам дається 15 хвилин.
  
Протягом 15 хвилин учні працюють над заповненням таблиці в зошиті.

Вчитель. А тепер всі сідають на свої звичайні місця. Сьогодні ви самостійно вивчали питання про петровських перетвореннях, а також підсумки цих перетворень. Але повернемося до теми нашого уроку: «Петро I: чудо або чудовисько?». На це питання вам також належить відповісти самостійно. Зараз подивіться на ілюстративний матеріал на звичайній дошці, на нашу інтерактивну дошку. Перед вами таблиця, що складається всього з двох колонок - «диво» і «чудовисько». А також поруч із таблицею ви знайдете записані в стовпчик аргументи, що підтверджують ту чи іншу думку:
- побудовані мануфактури
- зростання податків
- розвиток металургійної справи
- кари, в тому числі близьких Петру людей
- створення флоту
- численні жертви серед кріпосних селян
- створення регулярної армії
- кріпосницька система
- вихід у Балтику
- «картопляні бунти»
- просування по службі за особисту вислугу
- обов'язкова служба для дворян
- створення міст
- загибель сьомий частини населення країни
- розвиток освіти
- голод
- культурний розвиток
- впорядкування системи державного управління
Кожен з вас по черзі виходить до дошки і переміщає один аргумент в ту колонку, яка вам більше подобається, що відображає вашу думку та ви даєте коротке пояснення, чому обрали цей аргумент і що він означає. В кінці роботи ми з вами подивимося, що ж у нас вийде.

Учні виконують завдання.

Вчитель. Сьогодні ви добре попрацювали. Особистість Петра I і його перетворення завжди викликали суперечки. Кожен з вас має право на власну точку зору. І вона буде правильною. Дати однозначну оцінку діяльності Петра I ніяк не можна. Але, тим не менш, ви повинні знати про тих перетвореннях, які були проведені в Росії в першій чверті XVIII століття. Конспект у вигляді таблиці, складений вами в зошиті, буде вашим домашнім завданням.