Серія конспектів з лексичної теми "Транспорт" для дітей 4-5 років, що мають важкі порушення мови
Опис роботи: дана робота містить в собі 3 конспекту з безпосередньо освітньої діяльності з лексичної теми "Транспорт" для дітей 4-5 років, що мають важкі порушення мови. Матеріал побудований за принципом "від простого до складного" і відповідає завданням "Логопедичної роботи з подолання ЗНМ у дітей".
Дидактичні ігри і вправи, пропоновані в конспектах, сприяють розвитку:
- фонематичного сприйняття;
- психічних процесів;
- лексики та граматичного ладу мовлення;
-зв'язного мовлення.
Конспект заняття №1 з теми «Транспорт»
Мета: розширювати уявлення дітей про транспорт.
Завдання:
1. Продовжувати вчити дітей утворювати іменники зі зменшувально-пестливими суфіксами.
2. Розвивати вміння дітей називати групу однорідних об'єктів узагальнюючим словом.
3. Закріплювати вміння дітей відповідати на запитання повним реченням.
4. Розвивати увагу, пам'ять, мислення, дрібну моторику.
Обладнання: демонстраційний матеріал: сюжетна картина «Транспорт»; предметні картинки із зображенням легкової машини, вантажівки, автобуса, літака, корабля, поїзда; картинки для гри «Великий-маленький».
роздатковий матеріал: роздатковий матеріал до гри «Обведи вантажівку по точках і розфарбуй його».
Хід заняття
І.Орг.момент.
1.Д/і «Підбери дія».
Іі.робота по темі заняття.
1.Беседа по темі.
Логопед демонструє дітям сюжетну картину «Транспорт».
-Хлопці, подивіться уважно на картину і скажіть, який транспорт ви на ньому бачите?
2.Д/і «Назви транспорт». Логопед виставляє предметні картинки із зображенням транспорту на набірне полотно, діти називають їх.
3.Д/і «Назви одним словом».
- Скажіть, хлопці, а для чого потрібен транспорт? (Щоб перевозити людей, вантажі.)
- Як можна назвати людей, які їдуть у транспорті? (Пасажири.)
4.Д/і «Частини машини».
Педагог показує дітям картинку із зображенням машини і питає у дітей, які у неї є. (У машини є кабіна, кузов, колеса.)
ІІІ.Физкультминутка.
«Вантажівка»
Вантажівка пісок щастить.
Йдуть по колу, зображуючи, що крутять кермо.
Дивується народ:
Зупиняються, повертаються обличчям у коло,
розводять руками, роблять здивовані обличчя.
«От так диво-дива,
У ньому пісок під небеса».
Два рази нахиляють голову вправо - вліво.
Тягнуться на носочках, піднявши руки вгору.
IV.Продолжение роботи по темі заняття.
1.Д/і «Великий-маленький».
2.Работа з роздатковим матеріалом «Обведи вантажівку по точках і розфарбуй його».
V.Итог.Конспект заняття №2 з теми «Транспорт»
Мета: продовжувати розширювати уявлення дітей про транспорт.
Завдання:
1.Продолжать вчити дітей складати короткий описовий розповідь з допомогою карток-опор.
2.Упражнять дітей в розумінні і вживанні прийменників «ДО», «З», «ВІД», «БЛИЗЬКО», «НА», «В».
3. Закріплювати вміння дітей вгадувати предмет за істотними ознаками.
4.Развивать увагу, пам'ять, мислення, дрібну моторику.
Обладнання: демонстраційний матеріал: предметні картинки із зображенням транспорту; картинка з зображенням Незнайка; картинки до гри «Де? Куди? Звідки?»; картки-опори; картинки для гри «4 зайвий».
Хід заняття
І.Орг.момент.
Д/і «Літає-не літає»: корабель, бджола, літак, диван, ракета, вантажівку, вертоліт, машина, автобус, снігур.
Іі.робота по темі заняття.
1. Д/і «Вгадай за описом».
Педагог повідомляє дітям, що в гості прийшов Незнайко і хоче з ними пограти.
- Це велика блакитна машина. У нього є два крила і хвіст. Він летить по небу. (Літак.)
- Ця машина потрібна для того, щоб перевозити вантажі. У неї є кабіна, кузов і колеса. (Вантажівка.)
- Цей транспорт великої й у нього є вітрила. Він пливе по воді і перевозить людей і вантажі. (Корабель.)
- Цей транспорт їде по рейках. У нього багато вагонів. Він пихкає: «Чух-чух-чух». (Поїзд.)
- На цьому транспорті ми завжди їдемо в дитячий сад і на роботу. (Автобус, машина.)
2. Д/і «Назви транспорт».
3. Д/і «Назви одним словом».
4. Розуміння і вживання прийменників «ДО», «З», «ВІД», «БЛИЗЬКО», «НА», «В».
Д/г «Де? Куди? Звідки?»
Педагог демонструє дітям картинки і задає питання:
- Де їде автобус (вантажівка, поїзд)? (Автобус їде по дорозі. Поїзд їде по рейках. І т.д.)
- Куди під'їхав автобус (вантажівка, поїзд)? (Автобус під'їхав до зупинки. Вантажівка під'їхав до гаражу. Поїзд під'їхав до станції. І т.д.)
- Де зупинився автобус?
- Звідки від'їхав автобус (вантажівка, поїзд)? (Автобус від'їхав від зупинки. Вантажівка від'їхав від гаража. Поїзд від'їхав від станції.)
- Де пливе корабель? (Корабель пливе по морю.)
- Куди підплив корабель? (Корабель підплив до берега.)
- Звідки відплив корабель? (Корабель відплив від берега.)
- Де летить літак? (Літак летить у небі.)
- Звідки злетів літак? (Літак злетів з землі.)
- Куди опустився літак? (Літак опустився на землю.)
ІІІ.Физкультминутка.
IV.Продолжение роботи по темі заняття.
1.складання короткого описового оповідання за темою.
Педагог показує дітям картки-опори і дає зразок розповіді:
-Це вантажівка. Вантажівка-це транспорт. Кузов у нього червоний, а кабіна зелена. Він великий. Він перевозить вантажі.
Потім 2-3 дитини складають розповідь про вподобаному транспорті за аналогією.
2.Д/і «4 зайвий».
V.Итог.Конспект заняття №3 за темою «Транспорт»
Мета: закріпити знання дітей про транспорт.
Завдання:
1.Продолжать вчити дітей розуміти зміст оповідання та відповідати на запитання по тексту.
2.Развивать вміння дітей відгадувати загадки.
3.Уточнять, активізувати і розвивати словник по темі.
4.Развивать увагу, пам'ять, мислення, дрібну моторику.
Обладнання: демонстраційний матеріал: картинка із зображенням Незнайка; предметні картинки із зображенням транспорту; картинки з оповіданням «Спеціальні машини».
роздатковий матеріал: прописи.
Хід заняття
І.Орг.момент.
Д/і «Сяде той, хто назве мені транспорт».
Іі.робота по темі заняття.
1.Загадки Незнайка.
Братики в гості спорядилися,
Один за одного вчепилися
І помчали в шлях далекий,
Лише залишили димок. (Поїзд.)
Не махає крилом, а літає,
Не птах, а всіх обганяє. (Літак.)
Паровоз без коліс,
От так диво-паровоз.
Не з розуму він зійшов-
Прямо по морю пішов? (Корабель.)
Не літає, не дзижчить,
Жук по вулиці біжить.
І горять в очах жука-
Два блискучих вогника. (Машина.)
2.Д/і «Назви транспорт».
3.Д/і «Назви одним словом».
4.Рассказ логопеда про машинах спеціального призначення.
Логопед розповідає дітям про машинах спеціального призначення, показуючи відповідні картинки.
-Одного разу тато з Марійкою йшли по вулиці. Раптом вони почули звук сирени, а незабаром здалася машина з червоним хрестом. Всі автомобілі відразу поступилися дорогу гучного машині.
- Тато, а чому цю машину все пропускають?-запитала Маша.
- Тому що це спеціальна машина. Такі машини допомагають людині в роботі.
Є снігоприбиральні машини, поливальні машини, поліцейські машини.
Іноді для порятунку чийогось життя може терміново знадобитися допомога. Тоді викликають спеціальну машину швидкої допомоги. В ній є сучасне медичне обладнання. Лікарі надають людині першу допомогу і, якщо це потрібно, можуть швидко відвезти важкого хворого в лікарню.
Ще є пожежні машини. Вони поспішають з викликів на пожежі. Бригада пожежників рятує людей і за допомогою спеціального обладнання гасить вогонь піною і водою.
Спеціальні машини завжди поспішають до когось на допомогу. Ось, маша, чому їх все пропускають!
ІІІ.Физкультминутка.
IV.Продолжение роботи по темі заняття.
1. Бесіда за оповіданням «Машини спеціального призначення».
- Про яких машинах розповів тато Маше? Скажіть, хлопці, для чого потрібна машина швидкої допомоги/пожежна машина? Які спеціальні машини ви ще знаєте? Навіщо потрібні людям спеціальні машини?
2. Робота з прописами.
V.Итог.