Реклама












Конспект уроку з російської мови, 11 клас


Конспект уроку з російської мови, 11 клас. Тема «Публіцистичний стиль: проблемний нарис»
Автор: Ченина Наталія Олександрівна, вчитель російської мови та літератури МБОУ ЗОШ № 11 імені Скрипки О. В. міста Волзького Волгоградської області.
Опис матеріалу: пропоную Вам конспект уроку з російської мови для 11 класу по темі ««Публіцистичний стиль: проблемний нарис». Даний матеріал буде корисним вчителям російської мови, що працюють у старшому і середньому ланці. Це конспект комбінованого уроку з розвитку мовлення.
Цілі :
1. Формування поняття «проблемний нарис», формування уявлень про особливості проблемного нарису.
2. Формування уміння аналізувати, порівнювати, зіставляти, вміння вибудовувати логічні ланцюжки міркування, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки.
3. Розвиток ціннісного ставлення до російської мови.
Методичні прийоми: комбінований урок, дискусія.
ХІД УРОКУ
1. Організаційний момент.
Привіт, хлопці. Сьогодні тема нашого уроку
«Публицистическй стиль: проблемний нарис».
Відкрийте зошити, запишіть число і тему уроку.
2. Повторення вивченого матеріалу.
Питання:
1) Проблемний нарис для публіцистичного стилю чим є? (жанром).
2) Які жанри публіцистичного стилю ви знаєте? Який найпоширеніший жанр публіцистичного стилю ви знаєте? (нарис).
3) Які види нарисів ви знаєте ? (подорожній, портретний, проблемний - запис на дошці).
4) Що спільного в цих трьох жанрах? (документальність, достовірність).
5) У чому відмінність шляхового і портретного нарису? Який тип мовлення властивий кожному? (портретний опис, шляховий - враження, розповідь з елементами опису).
- Як ви думаєте, що ми з вами повинні сьогодні дізнатися і чомусь навчитися?
-Коли ми з вами доводимо, аргументуємо, що ми розвиваємо? (Логіку, пам'ять, мислення).

3. Пояснення нового матеріалу.
Як ви розумієте, що таке «проблемний нарис», що лежить в основі проблемного нарису?
Виступ учня « Проблемний нарис. Особливості».
Учні складають в зошитах конспект виступу.
(Особливості проблемного нарису:
а) документальність;
б) достовірність фактів;
в) дохідливість;
г) оцінка реальних явищ життя;
д) тісний зв'язок викладу з авторським «Я»;
е) вільна композиція.

А всі ми моменти відзначили, говорячи про проблемному нарисі? Давайте відкриємо підручник і прочитаємо, про що ми ще не сказали.
Робота з підручником.
Відзначаємо на дошці і в зошиті особливості проблемного нарису.

ж) можуть бути портретні замальовки;
з) елементи розповіді;
і) головне не характер, не розповідь про людину, його відношення до тих проблем, які трактуються у тексті;
к) проблемний нарис носить полемічний характер;
л) проблемний нарис будується за типом міркування.

Таким чином, ми з вами сказали про особливості проблемного нарису, а як ви думаєте, які проблеми в сучасному світі є актуальними, суспільно значущими? (проблеми екології, війни і миру, допомоги ближньому...).

Для того, щоб ми з вами змогли успішно здати ЄДІ, ми повинні познайомитись ще з деякими поняттями і термінами, які допоможуть нам вирішити ті чи інші проблеми. Робота з термінами.
Теза - положення, яке вимагає докази
Аргумент - довід, доказ.
Узагальнення - загальний висновок, що загальне положення, засновані на вивченні окремих фактів, явищ.
Логіка - хід міркувань, умовиводів.
Дедукція - спосіб міркування від загальних положень до приватних висновків.
Індукція - спосіб міркування від окремих фактів, положень до загальних висновків.
Який прийом ми використовуємо при вивченні нової теми? (дедукція)
На ЄДІ в блоці З вам необхідно буде написати проблемний нарис. Загальна схема написання проблемного нарису повинна виглядати приблизно так:
1)формування проблеми (теза);
2)аргументація відповіді;
3)міркування від загального до окремого - дедукція (дедуктивний метод мислення).

Отже, підведемо підсумки, що характерно для проблемного нарису? (звертаємо увагу на дошку). Повторюємо особливості проблемного нарису

4. Закріплення нового матеріалу. Робота в групах.
Отже, з'ясувавши, що таке проблемний нарис, давайте перейдемо до практичних дій.
Пропоную познайомитися зі статтею Данила Гранина «Про милосердя».
Читання статті.
Запитання до тексту:
1) Яку проблему торкається автор в тексті? (про милосердя).
2) Які тези статті ми можемо висунути?
а) Милосердя. Що воно - не модно? Не потрібно? (це питання дістається 1-ї групи)
б) Вправляється чи милосердя в нашому житті? (це питання дістається 2-й групі).
в) Що на вашу думку може сприяти вихованню милосердя? (це питання дістається 3-й групі).
г) А 4-й групі дістається питання: Яке положення статті ви можете доповнити своїми спостереженнями?

Учні обговорюють питання в групах . Потім виступають зі своїми відповідями, інші слухають і доповнюють.
Є доповнення? Обговорюємо, аналізуємо, робимо висновки.


5. Домашнє завдання.
Кожен бере додому листок з текстом. Подумає будинку, напише проблемний нарис, розкриваючи один із цих тез.
6. Підсумок уроку.
Які труднощі викликала у вас ця тема? Що сьогодні ви дізналися й чого навчилися?

Текст, пропонований на даному уроці для аналізу.

Наші рясні розмови про моральність часто носять занадто загальний характер. А моральність складається з конкретних речей - з певних почуттів, понять.
Одне з таких почуттів - почуття милосердя. Термін для більшості старомодний, непопулярний сьогодні і навіть ніби який відсічено нашим життям. Щось властиве лише колишнім часам. «Сестра милосердя», «брат милосердя»- навіть словник дає їх як «застар.», тобто як застарілі поняття.
Слова старіють не випадково. Милосердя. Що воно - не модно? Не потрібно?
Вилучити милосердя - означає позбавити людину одного з найважливіших проявів моральності. Стародавнє це необхідне почуття властиве всьому тваринному спільноті: милість до переможеним і потерпілим. Як же так вийшло, що почуття це у нас вибуло, стихло, виявилося запущеним? Мені можуть заперечити, навівши чимало прикладів зворушливою чуйності, співчуття, істинного милосердя. Приклади, вони є, і, тим не менш, ми відчуваємо, і давно вже: відлив милосердя в нашому житті. Якщо б можна було провести соціологічні вимірювання цього почуття...
Впевнений, що людина народжується зі здатністю відгукуватися на чужий біль. Думаю, що це вроджене почуття, дане нам разом з інстинктами, з душею. Але якщо це почуття не вживається, не вправляється, воно слабшає і атрофується.
Вправляється чи милосердя в нашому житті? ...Є постійна принуда для цього почуття? Часто ми отримуємо заклик до нього? У "Пам'ятнику", де так выношено кожне слово, Пушкін підсумував заслуги своїй поезії класичною формулою:
І довго буду тим люб'язний я народу,
Що почуття добрі я лірою будив,
Що в мій жорстокий вік прославив я свободу
І милість до занепалим закликав.
Як би не трактувати останню рядок, у будь-якому випадку вона є прямий заклик до милосердя. Варто було б простежити, як у поезії і в прозі своїй Пушкін наполегливо проводить цю тему. Від "Бенкету Петра Першого", від "Капітанської дочки", "Пострілу", "Станційного доглядача" милість до занепалим стає для російської літератури моральним вимогою, однією з вищих обов'язків письменника. Протягом XIX століття російські письменники закликають бачити в такому забитому, ничтожнейшем чиновника чотирнадцятого класу, як станційний доглядач, людини з душею шляхетної, вартої любові і поваги. Пушкінський завіт і милість до занепалим пронизує творчість Гоголя і Тургенєва, Некрасова і Достоєвського, Толстого та Короленка, Чехова і Лєскова.
Це не тільки прямий заклик до милосердя кшталт "Муму", але це і звернення письменників до героїв приниженим і ображеним, знедоленим, бідним, нескінченно самотнім, нещасним, до занепалим, як Сонечка Мармеладова, як Катюша Маслова. Живе почуття жалю, провини, покаяння у творчості великих і малих письменників Росії росло і ширився, завоювавши цим народне визнання, авторитет. Милість до занепалим закликати - виховання цього почуття, повернення до нього, заклик до нього - нагальна необхідність, труднооценимая. Я переконаний, що література наша, тим більше сьогодні, не може відмовитися від пушкінського завіту.

Гранін Д. «Про милосердя»