Позакласне заняття з виховання у дітей здорового способу життя «В здоровому тілі - здоровий дух»
Мета: познайомити з історією розвитку аптекарської мистецтва, з «ліками з грядки».
Завдання:
1. Освітні:
- познайомити дітей з лікарськими рослинами;
-повторити правила користування лікарськими засобами;
- виробити вміння та навички, необхідні кожній дитині для зміцнення рук, зняття втоми, набуття спокою і рівноваги.
2. Розвиваючі:
-розвивати емоційну чуйність, доброзичливість;
- розвивати ініціативу дітей вести здоровий спосіб життя;
3. Виховують:
- виховувати вміння працювати в колективі;
- виховувати почуття відповідальності перед своїм здоров'ям.
Обладнання: коробочки з сухими лікарськими травами, стаття «Аптечні городи».
Хід заняття
I. Психологічний настрій.
- Давайте привітаємо докторів Природи, які дають нам здоров'я.
Опустіть руки вниз долонями горизонтально на підлозі і промовте вголос: «Я вітаю тебе, Земле». Витягніть руки перед собою вперед: «Я вітаю тебе, Вода». Зігніть руки в ліктях і піднявши долоні до плечей, зверніть їх до неба: «Я вітаю тебе, Повітря». Підніміть руки вгору долонями вперед: «Я вітаю тебе, Сонечко!»
II. Актуалізація знань.
Тема заняття.
- Як же звучить тема заняття?
- Як ви розумієте зміст цього вислову? ( Якщо людина займається спортом, правильно харчується, значить, він здоровий).
- Що треба робити, щоб бути здоровим?
- Що робити, якщо ви захворіли? (Викликати лікаря.)
- Яку допомогу надає лікар? (Виписує рецепт, призначає лікування).
- Де треба брати ліки? Які форми лікарських засобів ви знаєте?
- Як приймати ліки? ( За призначенням лікаря).
- Можна займатися лікуванням самостійно? (Ні.) Чому?
- У кого вдома є аптечка? Згадайте, що в ній знаходиться? Дозволяють вам батьки користуватися їй самостійно?
- Які ви знаєте правила користування ліками? (Приймати лише за призначенням лікаря.)
- Молодці! Вам добре відомі ці правила. Чи Можете ви уявити, що якийсь час назад не було ні поліклінік, ні лікарів, ні аптек?
III. Знайомство з новим матеріалом.
Знахарські рецепти.
- Давайте перенесемося на декілька століть назад і коротко познайомимося з історією розвитку аптекарської мистецтва. Здавна на Русі вірили в «пристріт і порчу», зверталися до цілителів і знахарів, лікувалися травами, святою водою, змовами. Подивіться на деякі з них:
* Від зубного болю - змію живу добути, вийняти жало і тієї жовчю мазати.
* Від глухоти - якщо людина буде глухою, взяти жовч ворони і пустити у вуха.
* Від користі - шкірою собачої обернути.
* Якщо стовчений смарагд покласти в питво, то вгамує смертельну отруту і заживуть укуси отруйних гадів.
- Як ви думаєте, чи варто користуватися цими рецептами?
- Правильно. Коли ви читаєте свої гороскопи, то можете побачити, що у кожного знака Зодіаку є камінь-талісман, який оберігає людину від різних неприємностей і злих сил. Може бути, ці повір'я пов'язані зі старовинними методами лікування.
Дитина.
Без лікарні люди жили,
Знахарі хворих лікували:
Від ознобу - звіробоєм,
Від зубів - лляною настоєм,
Від опіків - бузиною,
А від ран - землею рідний.
Варять старі знахарки
З лікувальних трав припарки,
Сушать у пічці ніжки жаби,
Привороти знають баби.
Побормочут різних слів -
І дивись, хворий здоровий!
Живий - здоровий і сам задоволений.
Він, мабуть, і не був хворий.
Про лазні.( Ілюстрації до тексту).
Російські люди були достатньо міцними і здоровими. Якщо їм траплялося захворіти, то кращим ліками вони вважали лазню. Багато хто сьогодні дотримуються цього способу лікування. Раніше, коли не було лазень, люди парилися в печах. Коли піч остигала, підкладали солому, щоб зручніше було лежати, так і лізли прямо в піч, взявши з собою віник і посуд з ковшем. Лягав людина на солому і розбризкував в різні боки квас або воду. Від гарячих стінок йшов пар, а люди били себе віником. Напарившись, вилазили з печі і виливали на себе холодну воду. Паритися в печах було незручно, тому почали будувати лазні на берегах річок і ставків.
- Як ви думаєте, чому? ( Вода поруч.) Які вони були? ( З колод).
- Воду тягали з колодязя, топили піч березовими дровами, давали бані вистоятися. Після милися. Чим жаркіше було в лазні, тим вважалося здоровіше. Парся, помахивай віником - тут тобі задоволення і користь.
- В кутку лазні робили вогнище, на який клали каміння. Коли вони розжарюється, на них втілювали воду - пар заповнював всю баню. А коли від спеки, люди вибігали без одягу на вулицю - відразу в ставок, а потім знову в баню. Від такого гарту ні одна хвороба не могла здолати людини. І здоровий парився і хворий, маленькі і дорослі.
- Вас турбує застуда:
а) купи в аптеці трави;
б) корисний після масаж;
в) чай споконвіку вважався кращим напоєм для лазні.
Добре його заварити зі смородиною або медом.
Релаксація.
- А тепер зробимо масаж. Правою рукою помасажуйте кожен палець на лівій руці. То ж зробіть з правою рукою. Намагайтеся приділити увагу кожному суглобу, ретельно розтираючи його. Пальці рук пов'язані з мозком і внутрішніми органами. Масаж великого пальця підвищує діяльність головного мозку, вказівного - покращує роботу шлунку, середнього - кишечника і хребта, безіменного - печінки, мізинець допомагає роботі серця. Те ж саме робіть будинку зі стопами. Струсніть руки, немов скидаєте з них крапельки води.
- Коли ж стали з'являтися перші аптеки, як люди лікувалися?
Я пропоную прочитати статтю «Аптеки та аптечні городи».
- Коли ж з'явилися перші аптеки? ( У Москві).
- Що таке аптечні городи? (Лікарські рослини)
- Хто такий фармацевт? (Працівник аптеки)
Ліки з грядки.
- Їхати в Москву за ліками могли не все, що залишалося робити?
- Здавна люди помічали якісь властивості трав, овочів, фруктів. Людина використовував лікувальні властивості рослин і передавав знання про це своїм дітям і онукам. Дуже багато з цих «зелених лікарів» вам добре знайомі.
(діти по черзі читають про лікарські властивості)
Капуста - якщо свіжий капустяний лист прикласти до голови - допомагає від головного болю. Після уколів - докласти лист - розсмоктує ущільнення.
Морква - є для поліпшення складу крові. Терту моркву прикладають до опіків.
Цибуля - сік цибулі при полосканні горла під час ангіни. При кашлі варять цибулю з цукром і медом протягом 3 годин.
Картопля - сік свіжої картоплі п'ють по одній четвертій столової ложки при головних болях. При застуді інгаляції парою над каструлею.
Часник - при грипі 2 зубчики треба з'їдати. При нежиті - дихати часником.
Буряк - сік при нежиті.
- А на «закуску» хочу дати рецепт смачного ліки від кашлю: столову ложку цукрового піску наливають кілька крапель води і в ложці прожарюють над відкритим полум'ям. Отриманий коричневий цукор смокчуть маленькими шматочками. - Сучасна медицина визнає лікування травами. Купуємо вже готовими в аптеці, хтось збирає сам. Лікування травами - це свого роду наука, потрібно знати, яку рослину від яких хвороб допомагає, коли і які частини треба збирати, як правильно сушити або заварювати. Лікарські рослини використовуються в «живому вигляді», (листя, квіти, кора, коріння).
- При заготівлі рослин необхідно дотримуватися певні правила:
* нирки і кору рослин збирають навесні, листя - у період цвітіння і тільки в суху погоду, квіти - в період цвітіння, і тільки ті, які розкрилися, коріння - в кінці літа і восени ягоди і насіння - цілі і незіпсовані;
* сушать лікарські рослини при сухій спекотній погоді, під навісом, обов'язкова умова - перемішування;
* рослина вважається готовим, якщо при терті листя розсипаються на порох, плоди не злипаються, а коріння гнуться. Зберігати можна 1 - 1,5 року, коріння - 2-2,5 року.
- Уявляєте, як непросто було зібрати і приготувати лікарський рослина? Ми лікуємося ними, готуючи настої або відварюючи. Це теж непросто.
Тому на коробочках пишуть спосіб приготування ліків.
- Я принесла деякі з лікарських рослин.
Давайте розглянемо.
( Кора дуба, звіробою, липовий цвіт, мати-й-мачуха, шавлія, ромашка.)
- Прочитайте спосіб приготування, знайдіть терміни придатності цих зборів.
- Діти, а хто любить чай з травами?
IV. Рефлексія.
- Ми зробили невелику подорож в історію розвитку аптечного мистецтва. Що вам найбільше сподобалося?
- Як ви думаєте, що легше: лікуватися або попереджати захворювання? Згадайте, що для цього потрібно зробити?
V. Аутогенне тренування.
- Зробіть спокійний вдих і видих, плавно підніміть руки вгору. Потягніться всім тілом. Тягнучись угору, уявіть міцне, сильне дерево. Високий, стрункий стовбур тягнеться до сонця. Організм, як дерево, наливається силою, бадьорістю, здоров'ям. Опустіть руки і розслабтеся.
- Так, а як щодо посмішки?
- Посміхніться один одному. Я маю на увазі справжню, зігріваючу серце посмішку, яка виходить зсередини, яка так цінується високо. Я запрошую гостей виконати це просте завдання.
-Сядьте зручно, підтягніть підборіддя тримати високо голову, наповніть легені повітрям до відмови. Посміхніться на видиху. Молодці!
-Тепер подивіться один на одного. Виберіть собі партнера з людей, що сидять поруч і посміхніться йому. Не бійтеся, що вас неправильно зрозуміють. Посміхніться, скажіть кілька приємних слів.
- Що ви відчули? А коли вам посміхалися?
- Запам'ятайте і збережіть ці відчуття. Адже усмішка створює щастя в домі і служить паролем для друзів. І якщо побачиш особу без посмішки, посміхнися сам. Будьте здорові!
(Запрошення гостей до чаю з трав.)
Хочемо бачити вихованців здоровими і веселими. У багатьох дітей, які вступають до школи, ослаблене здоров'я, і це є причиною погіршення успішності. Головною метою заняття було навчити дітей дбайливо ставитися до свого здоров'я, знати і виконувати правила користування традиційними ліками і «ліками з грядки», виробити вміння і навички зняття втоми, набуття спокою і рівноваги, адже від здоров'я, бадьорості дітей залежить їх розумовий розвиток, віра в свої сили.