Реклама












Технологія морального виховання на уроках і позакласних заходах при роботі з дітьми СОЗ


Виступ за темою «Технологія морального виховання на уроках і позакласних заходах при роботі з дітьми СОЗ»
Дана робота призначена для виступу на педраді та семінарі для вчителів початкових класів.
Мета: Працювати над формуванням моральної особистості дитини з ОВЗ.
Завдання:
1. Розвивати морально - особистісні позитивні якості дитини.
2. Виховувати у дітей вміння та навички осмислення своїх вчинків.
3. Підвищувати рівень самоконтролю у відношенні прояви свого емоційного стану в процесі спілкування.

В роботі будь-якого вчителя головне місце відводиться вихованню та навчанню дітей. Це не тільки теперішнє, але і майбутнє. Від того, як ми будемо працювати з ними, що вкладати в них, які ми зможемо передати цінності, як ми спільно зможемо побудувати твердий фундамент правильного виховання і навчання - все це відіб'ється хорошим або негативним відлунням в майбутньому.

Мій виступ буде за темою «Технологія морального виховання на уроках і позакласних заходах при роботі з дітьми СОЗ». Актуальність даної теми є те, що в першу чергу все наше увага повинна бути спрямована на формування дитини з порушенням інтелекту, як на особистість, який неминуче потрапить у середу суспільства. Незважаючи на те, що ці діти особливі, вони не будуть ізольовані від суспільства. І всі знання і навички, які вони придбають у школі, їм доведеться застосовувати на практиці.
Перед школою такого типу ставиться дуже серйозне завдання - виробити навички у дітей з ОВЗ загальноприйняті норми поведінки.
Часто у дітей такої категорії спостерігаються негативізм, упертість, агресивність, рухове психічне занепокоєння, які створюють великі труднощі їх виховання. Ці негативні риси - наслідок не тільки особливостей дитини, але і їх умов життя, в якому виховується дитина - поганий приклад з боку батьків, відсутність чіткого режиму. Тому систематичність і послідовність у цьому напрямку створюють і закріплюють у дітей навички та необхідні звички.
Обмовлюся відразу, позитивний результат буде тільки в тому випадку, якщо спільно спільно з батьками і тільки спільними зусиллями. Ми звикли говорити про однобокому вихованні дітей. Про те, що дитину повинні виховувати тільки дитячі установи і що це є їх прямим обов'язком. Або ж навпаки, посилаємося тільки на сім'ю. Такий підхід до оцінки діяльності школи і до оцінки діяльності сім'ї у вихованні підростаючого покоління веде до появи безвідповідальності у батьків по відношенню до власних дітей. Тому, і вчитель, і сім'я є головними відповідачами за все удачі і невдачі, пов'язані з вихованням дітей.
Виховання, як ми знаємо, проходить у завдовжки всього життя. Отже:
Девіз нашого напряму: «У всьому, як хочете, щоб з вами чинили інші, так і ви чиніть також».

Наше кредо: «Бути сьогодні кращим, ніж учора, а завтра краще, ніж ти є сьогодні».
Форми роботи в цьому напрямку:
- тематичні класні години з даної тематики;
- частковий охоплення викладання основних предметів (читання, російська мова, З, живий світ), розглядаючи моральні теми;
- позакласні заходи;
- індивідуальні бесіди, як з дитиною, так і з їх батьками - батьківська приймальня;
- батьківські збори.
Методи роботи:
- бесіда;
- дискусія;
- опитувальники;
- діагностування.

Додаток
I. Класна година на тему «Характер людини»
Мета: побачити себе з боку, пізнати себе.
Хід уроку. Оргмомент.
Якості, які ми виявляємо найбільш часто, стають рисами нашого характеру.
Кожен день ми здійснюємо ті або інші вчинки, приймати ті чи інші рішення. Все це впливає на наш характер, на наше життя. Характер формується протягом усього життя. Але він залежить від багатьох факторів:
- спадковості;
- виховання;
- вплив навколишнього середовища;
- життєвого досвіду.
На що ти дивишся, чого ти приділяєш більше часу, уваги: своєму зовнішньому чи внутрішньому? Ти можеш навчитися, як вести себе в суспільстві, примусити себе посміхатися і розмовляти, але якщо немає внутрішніх змін, то твій успіх буде короткочасним. Зміна зовнішнього вигляду - не змінить твоєї суті.
Тема для обговорення. «Що це зруйноване місто без муру, то людина, яка не володіє духом своїм».
Виховати характер - це все одно, що зварити юшку. Все життя кипить наш чавунець, готується в чавунці наш характер. Що покладеш в нього, таке вариво і отримаєш.

Гра « Приготуй корисну юшку»:
Веселість доброта старанність
Скромність терпіння впертість
Мудрість витривалість милосердя
Повага надійність щедрість.
Висновок: Слідкуйте за своїми думками: вони стають словами.

Слідкуйте за своїми словами-вони стають вчинками.
Слідкуйте за своїми вчинками: вони стають звичками.
Слідкуйте за своїми звичками: вони стають характером.
Стежте за своїм характером, бо він визначає вашу долю.

Класна година на тему «Як навчитися прощати»
Мета: вчити дітей вникати в себе, в свої вчинки.
Хід уроку. Оргмомент.
Образа. Це почуття, яке незмінно тягне за собою бажання відплатити кривднику по заслугах, бажання помститися. Скільки переживань з цього приводу, скільки безсонних ночей ми проводимо через завданих нам образ, скільки сліз ми втрачаємо, скільки друзів. Безсумнівно, наскільки важко для багатьох з нас щиро прощати інших людей, а особливо своїх близьких. Є воістину мудрий вислів: «Якщо ви будете прощати людям провини їх, то й вам проститься».
Але деколи дуже важко пробачити, ми носимо це довгими днями, тижнями, навіть роками.
Як же навчитися прощати?
Якщо все ж сталося, що вас образили, перш за все, необхідно задати собі питання:
- А чому це сталося зі мною? Що я зробив не так?
І пам'ятати золоте правило моральності:
«У всьому, як хочете, щоб з вами поступали люди, так і ви чиніть з ними».
Дуже важливо розуміння. Так Часто роблять з якихось мотивів. У таких випадках необхідно зрозуміти, що ними рухало. Необхідно забувати.
Міркування за розповідями зі збірки «Етика». Випадки із повсякденного життя.
Висновок: Вмій прощати, прощати адже це сила,
А помста воно безсилля часом.
І камінь непрощення, ти в серце не носи з собою.

Класна година на тему «Вчимося аналізувати свою поведінку в конфліктній ситуації»
Мета: вчити дітей аналізувати конфліктні ситуації.
Хід уроку. Оргмомент.
Тренінг емоцій.
Покажіть, як стара Шапокляк:
- злиться;
- руйнує будиночок і сміється при цьому;
- просить прощення за свої вчинки;
- посміхається.
Аналіз конфліктних ситуацій.
Розігрування сценки між двома друзями.
Малювання на тему: «Мій настрій».

Класна година на тему «Дружба і її цінності»
Мета: вчити дітей вчитися дружбі, цінувати і берегти її.
Хід уроку. Оргмомент.
Дружба - справа прекрасне. Кожен чоловік повинен зберігати дружбу, оберігати її від усього того, що може їй зашкодити. Але в будь дружбі є «підводні» камені. Ось кілька порад, як зберегти дружбу:
- Не прив'язуй до себе одного, в дружбі потрібно залишати одному свободу.
- Не вважай, що все, що належить твоєму другові, належить і тобі. У кожного є право на особисте.
- Ніколи не смійся над своїм другом на присутність людей.
- Не ходи переносником серед друзів. Не виявляй таємниці одного.
- Не обманюй. Якщо ти обдуриш одного, ти втратиш його довіри до себе.
Тема для обговорення. Прочитується розповідь про дружбу.
Намалюй портрет одного. Показати яким ти бачиш друга, його образ.
Музична пауза « Дружба міцна».

II. Анкетування для батьків 2-го класу
1. Ви раді з того, що у вас є син, дочка?
2. За що ви вдячні своєму дитині?
3. Які хороші якості ви бачите своїх дітей?
4. Які труднощі ви відчуваєте у вихованні?
5. Що б ви змінили?
6. Що значить любити дитину?
7. Як його можна любити?
8. Як можна спільно з педагогом прищепити моральні якості?

III. Батьківські збори за темами:
1. «Щира любов батьків до мене».
2. «Відповідальність батьків у житті дитини».
3. «Вплив батьків на дітей».