Конспект НОД з дітьми підготовчої групи компенсуючої спрямованості з тяжкими порушеннями мовлення на тему: «Слова, що позначають дії»
Автор: Чурікова Ольга Миколаївна вчитель-логопед МАДОУ №21 "Івушка" міста Губкін Бєлгородської області
Мета:
корекційно-освітня: вчити дітей виділяти в мовленні слова, що позначають дії предметів; практичне вживання в мовленні прийменників (в, на, під); збагачення лексичного запасу з теми «Ліс»; вчити безпомилковому вживання відмінкових конструкцій;
корекційно-розвиваюча: формувати у дітей зв'язне мовлення, розвивати вміння будувати граматично правильні пропозиції; переказувати казку з елементами драматизації; працювати над розвитком психічних процесів (пам'яті, уваги, уяви); розвивати вміння орієнтуватися на площині аркуша;
виховна: уважно слухати і самостійно виконувати завдання дорослих; займатися спільною діяльністю з однолітками;
обладнання: текст казки Н. Павлової «Суничка» з ілюстраціями; для кожної дитини аркуш паперу і контурні зображення (землянички, пташки, комахи, жаби, змії, сонечка, хмарки); сюжетні та предметні картинки;
Хід заняття
Організаційний момент: «Сяде той, хто відповість правильно»
хто живе у лісі? (їжак, білка, заєць)
кого ми можемо побачити в лісі? (їжака, білку, зайця)
з ким можна зустріти в лісі? (з їжаком, з білкою, з зайцем)
кому подобається жити в лісі? (їжакові, білку, зайця)
про кого ми зараз говорили? (про що, про білку, про зайця)
1. Логопед розставляє на дошці сюжетні картинки і пропонує дітям розглянути і сказати, хто що робить?
Бджола летить над квіткою.
Білка стрибає по гілках.
Дятел стукає по дереву.
Діти називають слова, що позначають предмет (хто це?) бджола, білка, дятел. Потім називають, хто що робить: бджола летить, білка стрибає, дятел стукає. Логопед уточнює з дітьми, що ці слова означають дії предметів.
2. Дидактичний вправа « Хто більше?»
До предметних картинок потрібно підібрати слова, що означають дії предметів.
Літак - летить, злітає, приземляється, сідає.
Дощ іде, ллє, шумить, поливає, закінчується.
Квітка - росте, цвіте, пахне, в'яне.
Сніг йде, лягає, засинає, падає, кружляє.
Метелик - літає, пурхає, сидить.
3. Дидактичний вправа: « Про кого або про що я кажу?»
Логопед називає слова, що позначають дії, а діти повинні здогадатися, що це або хто це:
Скрипить - ... двері, квакає - ... жаба, співає ... птах, поспіває - ... яблуко, скаче - ... кінь, дзвенить - ... дзвінок, кусає -... собака, дзюрчить - ... вода, світить ліхтар ...
Физминутка « Ведмідь, заєць, чапля»
Діти йдуть по колу, якщо логопед стукає в бубон повільно імітують ходу ведмедя, стукає швидко - стрибають як зайці, тиша - показують, як стоїть чапля на болоті (на одній нозі, руки в сторону)
4. Логопед знайомить дітей з казкою «Суничка» Н. Павлової. При цьому на магнітній дошці з'являються картинки із зображенням персонажів казки: комара, землянички, змії, миші, жаби, пташки.
Суничка
Світило сонечко. На галявині дозріла ягідка суничка. Побачив її комар і запищав:
- Ягідка дозріла: червона, пахуча!
Почула комара пташка, полетіла на галявину. Хоче з'їсти суничку.
Почула комара мишка, побігла на галявину. Хоче з'їсти суничку
Почула комара жаба, пострибала на галявину. Хоче з'їсти суничку.
Почула комара змія, поповзла на галявину. Хоче з'їсти суничку.
Набігла на сонечко хмара. Побачив її комар і запищав:
- Дощ піде: мокрий, холодний!
Почула комара пташка - мерщій на дерево.
Почула комара мишка - скоріше в нірку.
Почула комара жаба - скоріше під листок.
Почула комара змія - скоріше під корінь.
А ягідка суничка під дощем купається так радіє, що ніхто її не чіпав.
Після читання логопедом казки проводиться бесіда за змістом:
Де сталася ця історія? Що сталося на лісовій галявині?
Хто перший побачив на лісовій галявині красиву ягідку суничку? Згадайте, хто в лісі почув комара, що зробив? А щось сталося потім?
Логопед пропонує дітям розповісти, куди хто став ховатися від дощу?
Діти виходять до дошки, розповідають казку і розкладають зображення:
Пташка полетіла на дерево.
Мишка побігла в нірку.
Жаба пострибала під листок.
Змія поповзла під корінь.
Логопед ще раз читає казку, а діти переказують її біля дошки з використанням картинок. У процесі драматизації звертає увагу на інтонаційну виразність мовлення.
5. У кожної дитини на столі аркуш паперу, в середині якого намальована суничка, окремо контурні зображення персонажів казки. За інструкцією логопеда діти їх розкладають на аркуші: мишку - в лівому нижньому кутку, пташку - у правому верхньому кутку, жабу - у правому нижньому кутку, змію в лівому верхньому кутку, а комарика - в середину листа. Потім діти розповідають самостійно, хто з героїв казки, де знаходиться на аркуші паперу.
6. Підсумок заняття. Діти розповідають, що їм сподобалося на занятті.