Тренінгове заняття: "Ми разом - і це здорово!"
Автор: Демидова Ольга Борисівна, педагог додаткової освіти МУДО ДДЮ г.Черемхово.
Опис матеріалу: даний матеріал буде корисним для педагогів організаторів, класних керівників, психологів.
Вікова категорія: учні початкової та середньої ланки.
Мета:згуртування колективу,зближення дітей і розвитку почуття «Ми» в дитячому колективі, формування комунікативних навичок учнів.
Завдання:
1.Здатність формувати в учасників відчуття єдиної команди.
2.Розвиток емоційного співпереживання однокласнику.
3.Розвиток творчого потенціалу учнів.
Тренінг включає в себе вправи на згуртованість групи, рухливі ігри, конкурси та творчі завдання, (малювання, аплікація, колаж, исценированние)
Обладнання:
1.Музичний центр, мультимедійне обладнання, ноутбук.
2. Презентація
3. Аркуші формату А3
4. Фломастери, маркери, олівці
5.Ножиці, клей
6. Кольоровий картон або папір.
7. Фонограми пісень про дружбу.
Хід заняття:
Вступне слово.
Я рада вітати Вас на моєму тренінгу. Сподіваюся, що він буде цікавим і корисним. Ми будемо говорити про особистості, про колектив, про спілкування. Спілкування людей один з одним - надзвичайно складний і тонкий процес. Дуже важливо бути гарним співрозмовником і вміти виробляти приємне враження на людину.
Ритуал привітання (5 хв.)
У вітальному слові необхідно :привітатися один з одним, знайти контакт з учасниками, налаштувати їх на роботу в групі і нагадати про основні правила.
Діти і педагог вітають один одного. Учасники тренінгу сідають у коло.
«Привітання». Зараз ви по черзі будете вітатися один з одним, обов'язково підкреслюючи індивідуальні особливості того, до кого звертаєтеся або якщо забули, зробіть комплімент. Зрозуміло, звернення починається з імені. Приклад такого привітання: “Здрастуй, Альоша, я радий тебе бачити! Я пам'ятаю, що твоєї відмінною рисою є принциповість".
Правила нашої групи.
А зараз послухайте уважно принципи, викладені у віршованій формі. І ці принципи і правила, хлопці, абсолютно правильно і точно підходять до нашого заняття!
1. Якщо зважився на тренінг прийти,
Дойди до кінця, дивись не піди.
Тобто вашу відсутність може призвести до порушення наших з вами внутрішньогрупових відносин, до того, що в інших не буде можливості почути вашу думку з обговорюваного питання. Тут думка кожного з вас ми дуже цінуємо!
2. Щирим у спілкуванні будь.
Не лицемерь, а виражай ясніше суть.
Не хочеш дану проблему обговорювати,
Не бреши, адже є можливість промовчати
Група - це місце, де ви можете щиро розповісти про те, що вас дійсно хвилює, цікавить, обговорювати такі проблеми , які до цього моменту ви з якихось причин не обговорювали. Якщо ви не готові бути щирими у обговоренні якогось питання - краще промовчіть!
3. Ти вправі групі стоп сказати,
Проблему вголос не обговорювати!
Ти маєш право сказати «стоп» - припинити обговорення своєї проблеми
4. Активним будь в грі та обговоренні,
Проблеми все вирішиш тут без сумніву.
5. Про що тут почуєш - не розголошуй.
Проблеми поза групи не обговорюй
Не можна виносити проблеми за межі групи. Все, що тут говориться, повинно залишитися між нами.
6. Лише від себе завжди говори,
Від обговорення не йди.
«Я відчуваю», «Я думаю», «Мені здається так» -
Адже це все складно, аж ніяк не дрібниця.
Не варто йти від обговорення, і допускати міркування типу: «Всі так думають», «Більшість так вважає». Спробуйте будувати свої міркування приблизно так: «Я думаю...», «Я відчуваю...», «Мені здається...»
7. Кожен має право на свою думку
Не оцінюй і не критикуй нікого.
Рефлексія минулого заняття.
Вправа 1: «Я люблю себе за те...» ( 4 хв)
Мета: розвиток здатності поважати і любити себе за певні якості, за те, що ти є.
Всі сідають в коло, після невеликої паузи кожен приватник групи говорить про свої достоїнства. Наприклад, «Я люблю себе за те, що я добрий»
Вправа 2: «Я - людина, яка стоїть» (4 хв)
Мета: навчитися цінувати і поважати себе.
Кожен по колу вимовляє три рази «Я людина, яка стоїть» з різною інтонацією, використовуючи міміку і жести.
Вправа 3. «Мій портрет у променях сонця».
Намалюйте сонце, у центрі сонячного кола намалюйте свій портрет. Потім уздовж променів напиши усі свої чесноти, усе гарне, що ви про себе знаєте. Постарайтеся, щоб променів було якомога більше. На це вам 5 хвилин.
Тепер кожен по колу зачитує свій список достоїнств, якщо вважає за потрібне, то пояснює його, і виділяє головне достоїнство.
Вправа 4. «Прийняття себе».
Давайте поборемося з деякими нашими недоліками і звичками, про яких ви добре знаєте. Для цього на аркуші паперу в колонку випишіть свої недоліки, гранично відверто запишіть все те, що ви вважаєте своїми недоліками саме сьогодні, зараз, на цьому занятті. На це вам 5 хвилин. Не жалійте себе, заповнюючи колонку недоліків, оскільки недоліки є у всіх і в цьому немає нічого страшного.
Тепер кожен по колу зачитує свій список недоліків, якщо вважає за потрібне, то пояснює його, і обов'язково виділяє свій головний недолік.
Введення в тему(вправи і процедури, що дозволяють освоїти основний зміст заняття).
Вправа 1: «Вгадай» (10 хв)
Мета: розвиток уваги, зорової пам'яті; здатності сприймати інструкцію на слух.
Учасники сидять у колі. Один з учасників стає ведучим і виходить за двері. Група загадує одного з тих, що сидять у колі. Завдання ведучого - поставити навідні питання і відгадати людини, якого загадала група.
Вправа 2: «Мій сусід зліва...» (5 хв)
Мета: розвиток уміння знаходити позитивні якості в інших людях.
Ведучий пропонує учасникам уважно подивитися на сусіда зліва і назвати те, що добре виходить. Коло повинен замкнутися. По закінченню ведучий запитує, чи приємно було чути від інших людей позитивні оцінки своїх якостей.
Основна вправа.«Прекрасний сад»
Учасники сидять у колі. Ведучий пропонує спокійно посидіти, можна закрити очі і уявити себе квіткою. Яким би ти був? Які листки, стебло, а може бути шипи? Високий чи низький? Яскравий або не дуже? А тепер, після того, як всі представили це - намалюй свою квітку. Усім лунає папір, фломастери, крейда.
Далі учасникам пропонується вирізати свою квітку. Потім усі сідають у коло. Ведучий розстеляє всередині кола полотно будь-якої тканини, бажано однотонною, роздає кожному учаснику по шпильці. Тканина оголошується поляною саду, яку потрібно засадити квітами. Всі учасники по черзі виходять і прикріплюють свою квітку.
Обговорення.
Пропонується помилуватися на «прекрасний сад», закарбувати цю картинку в пам'яті, щоб вона поділилася своєю позитивною енергією. Зауважити, що хоч і багато квітів, але всім вистачило місця, кожен зайняв своє, те, яке вибрав сам. Побачити, в оточенні яких різних, несхожих на кольорів росте твій. Але є і спільне - у кого-то забарвлення, у кого-то розмір або форма листя. І всім без винятку квітам потрібно сонце і увагу.
Психологічний зміст вправи.
Сама по собі арт-терапія дуже потужний інструмент, який використовується для психологічної корекції і служить для вивчення почуттів, для розвитку міжособистісних навичок і відносин, зміцнення самооцінки і впевненості в собі. В даному випадку вправа дозволяє зрозуміти і відчути себе, бути самим собою, вільно висловити свої думки і почуття, а також зрозуміти унікальність кожного, побачити місце, яке займаєш у різноманітті цього світу і відчути себе частиною цього прекрасного світу.
Рефлексія минулого заняття.
Вправа: «Що нас об'єднує?»
Закінчилось наше заняття. Всі ми добре попрацювали. Краще пізнали один одного. Подивіться на нашу групу. Скільки у нас спільного? Що об'єднує нас усіх і кожного з нас з іншими? Той, у кого в руках опиниться м'яч, повинен вибрати будь-якого з групи (крім того, від кого він отримав цей м'яч), кинути йому м'ячі сказати: «Нас з тобою єднає...» і назвати цей той ознака, який може загальним для них. Отримав м'яч, якщо він згоден з почутої фрази, повинен відповісти: «Відмінно». Інакше: «Я подумаю». Тепер він, у свою чергу, повинен кинути м'яч іншому учаснику з тієї ж фрази.
Ритуал прощання"Рукостискання".
Ми сьогодні плідно попрацювали і всі заслужили подяку один від одного. Поки я рахую до п'яти, ви повинні подякувати один одного.