Реклама












Конкурсна програма з профорієнтації в початковій школі


Конкурсна програма з профорієнтації для молодших школярів «Ким бути?»
Мета: Дати чітке уявлення про конкретні професії, їх важливість у суспільстві.
Завдання:
1. Закріпити знання про світ професій.
2. Розвивати вміння працювати в команді.
3. Розвиток інтересів та схильностей дітей у виборі професій.
4. Виховувати допитливість, шанобливе ставлення до людей праці.
Обладнання: Комп'ютер, ілюстрації із зображенням професії (кухар, водій, пожежний, вчитель, будівельник), скатертини, серветки, овочі (картопля), посуд, кубики, плакати із зображенням дорожніх знаків, плакати із зображенням словникових слів.
Вік дітей: 2-3 клас.
Місце проведення: Ігрова кімната.

Хід заняття.
Зал прикрашений малюнками на тему «Найкраща професія». Звучить весела, бадьора музика. Команди «Будівельники» та «Рятувальники» організовано заходять в зал і сідають на спеціально відведені місця.
Дитина:
У мене ростуть року -
Буде мені сімнадцять.
Де працювати мені тоді,
Чим займатися?
Ведучий: Це уривок з вірша Володимира Маяковського «Ким бути?». І насправді: ким бути? Яку професію обрати? Ми поговоримо сьогодні на нашому занятті, які бувають професії, чим цікава і чим корисна та чи інша спеціальність. Також ви виконаєте ряд цікавих вправ, завдань, а наше шановне журі у складі: ...
(перед командами з'являється дитина в костюмі кухаря під музику).
Кухар:
Щоб діти не хворіли,
Не ходили їли - їли,
Щоб здоровими зростали,
Їли кашу, пироги,
Щоб вгодованими були,
В школу кожен день ходили,
Щоб чути дитячий гомін,
Потрібен в кожній школі кухар.
Ведучий: Кухар - це фахівець з приготування їжі (включається відеозапис з розповіддю про свою професію).
Ведучий: Хто такий кухар, і чим займається, ви дізналися, а тепер пропоную вислухати дитину, який приготував реферат про професії кухаря (виступ дитини з рефератом).
Ведучий: А зараз, я хочу запросити по дві особи з кожної команди і пропоную вам побувати в ролі кухаря.
Конкурс «Кухар».
(Ведучий під час пояснення конкурсу демонструє правильне виконання. Діти одягають фартухи і кухарські ковпаки. Одна дитина з команди повинен почистити картоплю (3 шт.), помити в тазику з водою і покласти в каструлю для приготування товченої картоплі. Другий дитина, з команди, займається сервіровкою столу. Перемагає та команда, кухарі якої швидше впораються із завданням (Перемога - 3 бали, нічия - 2 бали, програш - 1бал). Журі підводить підсумок).
Ведучий: Поки журі підводить підсумок, кухар (костюмі) задає запитання гостям.
(Перед командами з'являється дитина, одягнений в костюм водія під музику).
Водій:
У будь-яку погоду, в хуртовину й жару
Кручу я бублик - веду машину.
Для будівництва музею везу цеглини,
З пекарні везу в магазин калачі,
На ферму коровам везу я корму,
І чесно признаюся, що я не грабіжник,
Я просто трудяга, звичайний водій.
Ведучий: Водій - це той, хто управляє саморушної машиною. Вдень і вночі мчать по шосейним і ґрунтовим дорогам автомашини. Вони везуть хліб з полів, доставляють товари у найвіддаленіші райони, привозять сировину на заводи і фабрики і відвозять готову продукцію в портові склади і залізничні станції, аеродроми і в магазини. Під спекотним сонцем і крижаний холод, долаючи гірські перевали і піски пустель, по багатолюдних вулицях міст ведуть машини люди однієї з найнеобхідніших професій - водії. Справжній шофер - дисциплінована людина. Він ні на мить не відволікається від дороги, не піддається втоми або азарту. Він напам'ять знає дорожні знаки та правила дорожнього руху і ніколи, ні при яких умовах, їх не порушує. Майбутній шофер проходить спеціальну медичну комісію. Водій автомашини повинен бути абсолютно здоровий, він повинен вміти миттєво реагувати на будь-яку раптово виниклу дорожню ситуацію. Людина за кермом завжди пам'ятає, що від його уваги та вміння залежить не тільки збереження машини і вантажу, але і життя пасажирів і знаходяться на дорозі людей.
(Включається відеозапис з розповіддю про професії водія).
Ведучий: Я пропоную виступити однієї з команд з рефератом про професії водія.
Ведучий: Водій згадав про дорожніх знаках. Зараз ми перевіримо, яка команда краще їх знає.
Конкурс «Водій».
Ведучий під час пояснення конкурсу демонструє правильне його виконання. Перед командами висять дорожні знаки.
Ведучий: Я запрошую на участь у цьому конкурсі по одній дитині з команд. Дітям дається картка, де написано, які дорожні знаки йому треба вибрати і потім пояснити, що вони означають. Перемагає та команда, учасник якої перший знайде всі запропоновані в картці дорожні знаки і правильно пояснить, що вони означають. (Перемога - 3 бали, нічия - 2 бали, програш - 1бал).
Дорожні знаки для команди «Будівельники»:
1. Світлофорне регулювання.
2. Пішохідна доріжка.
3. Діти.
4. Рух без зупинки заборонено.
5. Рух на велосипедах заборонено.
6. Житлова зона.
Дорожні знаки для команди «Рятувальників:
1. В'їзд заборонений.
2. Пішохідний перехід.
3. Рух пішоходів заборонено.
4. Велосипедна доріжка.
5. Місце зупинки автобуса.
6. Місце стоянки.
Журі підводить підсумок.
Дитина в костюмі водія загадує загадки для гостей. Перед командами з'являється дитина в костюмі пожежника під музику.
Пожежник:
                
Якщо в будинку трапилася біда,
Їдким димом ріже очі.
І кругом тільки кіптява і жар -
Значить це, хлопці, пожежа!
Але не дрімає команда чоловіків,
Набери телефон «нуль один!»
З біди тебе виручить славний
Шановний усіма пожежний.
Ведучий: Пожежник - це працівник пожежної охорони, або по іншому, боєць пожежної команди. (Включається відеозапис з розповіддю про професії пожежного).
Ведучий: Ось така небезпечна, але в той же час дуже цікава робота пожежника. Пропоную виступити дитині з рефератом на тему «Бійці пожежної охорони».
Гра «Пожежна команда».
(Ведучий під час пояснення гри демонструє правильність його виконання).
Ведучий: Кожна команда утворює встає в коло. Всередині нього знаходяться стільці за кількістю гравців, встановлені по колу, спинками всередину. Учасники команд рухаються навколо цих стільців під музику. Як тільки музика замовкає, гравці повинні покласти на стілець, біля якого зупинилися по одному предмету одягу. Гра триває . Коли кожен учасник знімає три предмета (вони виявляються на різних стільцях), звучить сигнал тривоги: «Пожежа!». Гравці повинні швидко відшукати свої речі і надіти їх, після чого побудується в колону по одному за лінією старту. Перемагає команда перша виконала завдання. Гра проводиться три рази. (Перемога - 3 бали, нічия - 2 бали, програш - 1бал). Журі підводить підсумок.
(Дитина в костюмі пожежника загадує загадки).
Перед командами з'являється дитина в костюмі будівельника.
Будівельник:
Строю школи, строю лазні,
Будую нові будинки,
Строю цілі села,
Навіть строю міста!
Будувати потрібно акуратно,
Будувати потрібно на століття,
Щоб жилося в теплі, затишку
Навіть у сильні снігу.
В своїй справі я художник
І над лінню переможець,
Здогадалися? Я - будівельник.
Ведучий: Будівельник - це фахівець з будівництва. Ця древня професія з'явилася багато тисяч років тому, коли люди, вийшовши з печер, стали зводити житла. Тоді один чоловік міг займатися усіма будівельними роботами від початку до кінця. І зараз одна людина, має умілі руки може побудувати невеликий будиночок на своїй ділянці: викопати землю для фундаменту, скласти з цегли або сформувати з бетону, поставити на фундамент стіни, покрити їх дахом, постелити підлогу, стелю, виготовити рами, вставити в них скла і може бути, скласти піч. Хоча такого умільця зустрінеш рідко. Будь-яке будівництво в наші дні - справа для цілого колективу будівельників, кожен з яких має свою спеціальність і виконує певну роботу. Інакше і не можна, адже зараз доводиться будувати великі будинки, дороги, мости, канали, заводи, стадіони, трубопроводи. Будівельних спеціальностей дуже багато. Найчастіше на будівництві можна зустріти землекопів, мулярів, бетонярів, покрівельників, електриків, столярів, сантехніків, монтажників.
Включається відеозапис з розповіддю про професії будівельника.
Ведучий: А зараз я пропоную виступити з рефератом на тему «Професія будівельника».
Ведучий: Ось ми і познайомилися з професією будівельника. Залишилося спробувати свої сили на нашій будівництві.
Конкурс «Будівельники».
Ведучий під час пояснення конкурсу демонструє правильне його виконання.
Ведучий: Я запрошую по одному учаснику з кожної команди. Перед вами знаходяться цегла в кількості 9 шт. На кожному цеглі слово. Ви повинні виконати цегельну кладку так, щоб вийшло прислів'я. Але будьте уважні: цегляна кладка виконується знизу вгору за даною схемою (схема висить перед учасниками), а прислів'я ми повинні прочитати зверху вниз. Перемагає команда, учасник якої першим правильно впорається із завданням. (Перемога - 3 бали, нічия - 2 бали, програш - 1бал). Журі підводить підсумок.
Прислів'я для однієї команди: Де працюють, там густо, а в ледачому хаті порожньо.
Прислів'я для іншої команди: Без хвилювання, без турботи не чекай радості від роботи.

Перед командами з'являється дитина зображає вчителя.
Вчитель:
Почувши, що дзвенить дзвінок,
Поспішають хлопці на урок.
Дізнатися, що двічі два - чотири,
Що значить вже, а що - ширше,
Дізнавшись, звідки взявся сніг,
Що означає слово сміх.
Вчити їх буде не любитель,
А добрий, ласкавий вчитель.
Ведучий: Учитель - це людина, яка навчає чого - небудь, викладач. Колись такої професії не було, і вчителем ставав самий досвідчений, самий знаючий. Перед ним схилялися, його словах шукали відповіді на найважливіші питання, його поради ставали законом для учнів.
У Стародавньому Китаї говорили: «Найважче у навчанні - навчитися по-справжньому поважати вчителя». Зараз вчитель приходить в клас, закінчивши інститут. Він отримує знання з багатьох предметів, без яких неможливо добре вести урок. Це педагогіка, психологія, методика викладання та інші. З учителем до вас приходить досвід багатьох поколінь, і ви дізнаєтеся про відкриттях, зроблених до вас, але не тільки це. Адже завдання вчителя - навчити вас самих робити відкриття, створювати нове. Навчити цього дуже важко, а без вашої участі, просто неможливо. Тому кажуть, що без терпіння, наполегливості, любові до дітей немає справжнього вчителя.
Включається відеозапис з розповіддю про професії вчителя.
Ведучий: Я хочу запропонувати Олексію Фурсову виступити з розповіддю про вчителя.
Ведучий: Давайте тепер ви самі будете вчителями.
Конкурс «Вчитель»
(Ведучий під час пояснення конкурсу демонструє правильне його виконання).
Ведучий: Я запрошую по одному учаснику з команди. Ви вчителя. Я даю вам по червоному маркеру. Перед вами висять плакати зі словниковими словами, але в них допущені помилки. Ваше завдання виправити ці помилки. Але, увага, тут є слова, написані правильно. Перемагає команда, учасник якої першим впорається із завданням і правильно виправить помилки. (Перемога - 3 бали, нічия - 2 бали, програш - 1бал). Журі підводить підсумок.
Слова для команд:
1. Комп'ютер.
2. Алея.
3. Сходи.
4. Севодня.
5. Керівник
6. Субота.
7. Медветь.
8. Професія.
9. Маршрут.
10. Канцерт.

1. Розповідь.
2. Салдат.
3. Чемпіон.
4. Заєць.
5. Транвай.
6. Кілограм.
7. Тапор.
8. Ровесник.
9. Карновал.
10. Атестат.
Дитина, що зображає вчителя, ставить запитання гостям.
Журі підводить загальний підсумок змагань та нагородження команд. Перед командами з'являються діти, одягнені в костюми: водія, пожежного, будівельника, вчителі, кухарі.