Реклама












Конспект позакласного заходу для школярів на тему: Етикет, ввічливість


Позакласний захід «Хай живе ввічливість і доброта»
Цілі:
Навчальна: Узагальнити і закріпити теоретичні та практичні навички вихованців з етики.
Розвиваюча: Розвивати вміння слухати і чути, сприяти виразною усній монологічною і діалогічної промови.
Виховна: Формувати у дітей уявлення і потреба у доброзичливому спілкуванні з оточуючими.
Корекційна: Познайомити з прийомами психотехнической саморегуляції настрою.
Завдання: Розширити кругозір дітей про культуру поведінки. Формувати навички і вміння аргументувати, узагальнювати та робити висновки.
Оформлення: Плакати: «Ввічлива людина завжди привітний і уважний до людей», «Ввічливість - це вміння поводитися так, щоб іншим було приємно з тобою», «Ввічлива людина не завдасть іншому неприємностей і образ». Тема заняття: «Хай живе ввічливість і доброта». Плакат із зображенням стилізованого чоловічка (для підбиття підсумків заняття).
Обладнання:
1) Відеозапису: «Незнайко на Місяці» I частина, «Гостя з майбутнього» III частина, «Королівство кривих дзеркал».
2) Аудіозаписи: Б.Савельев, М. Пляцковській «Якщо добрий ти», «По секрету всьому світу...».
3) Костюми Мальвіни і Буратіно.
Хід заняття:
I. Вступне слово:
Привіт хлопці! Доброго дня шановні гості!
Сьогодні ми з вами зібралися на заняття, яке називається: «Хай живе ввічливість і доброта».
- Як ви думаєте, хлопці, про що ми будемо говорити на сьогоднішньому занятті?
- Навіщо ми це будемо робити?
- Щоб правильно вести себе в різних життєвих ситуаціях.
- На плакатах хлопці написані прислів'я про ввічливість, давайте прочитаємо їх.
- Мені б хотілося, щоб ви хлопці обговорили в групах ці прислів'я і підготували повну відповідь.
(Відповіді дітей).
- Таким чином, хлопці, ввічлива людина завжди уважний до людей. Він намагається не завдати їм неприємностей, прагне не образити оточуючих ні словом, ні ділом, ні навіть поглядом. Доброта, чуйність, співчуття, співпереживання, ввічливість - це такі якості стану душі людини, без яких йому дуже важко обійтися в житті.
Тому всім добре відомі дитячі поети С.Я Маршак, А. Барто, Б. Заходер і багато інших у своїх творах критикували моральні вади людей і радили від них позбутися.
II. Основна частина.
- Прослухайте хлопці вірш С.Я. Маршака «Угомон»

«Угомон».
Що сталося нині в школі,
Ні вчительки, чи що?
Розрепетувався третій клас
І вирує цілу годину.
Підняв шум черговий Міша
Він сказав: «Хлопці, тихіше!»
«Тихіше!» - крикнули у відповідь
Юра, Шура і Ахмет.
«Тихіше! Тихіше!» - закричали
Коля, Оля, Галя, Валя.
«Тихіше! Тихіше! Тиша!» -
крикнув Ігор у вікна.
«замовкніть!» на весь клас
басом гукнув Тарас.
Тут вчителька співу
Просто вийшла з терпіння,
Втекти хотіла вон...
Раптом з'явився Угомон.
Оглянув він всіх суворо
І сказав учням:
- Не вчи мовчати іншого,
А мовчи побільше сам!»

- Хлопці, чого ви навчилися після прослуховування цього вірша?
- Правильно, потрібно поважати один одного, і потрібно вміти заспокоюватися перш за все самому.
- На жаль, хлопці, в нашій групі трапляються бійки між дітьми. Ось як про це розповів Б. Заходер у вірші «Ми - друзі».

1.
З вигляду ми не дуже схожі:
Петька товстий,
Я худий.
Не схожі ми, а все-таки,
Нас не розіллєш водою!
Справа в тому , що він і я
Нерозлучні друзі!
Ми всі робимо удвох.
Навіть разом...відстаємо!
2.
Дружба, дружбою, однак
І у нас сталася бійка.
Був, звичайно, важливий привід.
Дуже важливий привід був!
Пам'ятаєш, Петя?
1.
Що-то, Вова, забув.
2.
І я забув!
Ну не важливо! Билися чесно,
Як належить друзям!
Я як стукну.
1.
Я як трісну!
2.
Я як дам!
Скоро в хід пішли портфелі.
Словом, не буду скромничати-
Бійка вийшла хоч куди.
Разом:
Тільки дивимося що за диво?
З нас струмком біжить вода.
1.
Це Вовкина сестра
Облила нас з відра!
(Дівчинка робить вигляд, що обливає хлопчиків з відра)
З нас вода струмками ллється,
А вона сміється:
3.
- Ви дійсно друзі!
- Вас розлити водою не можна.

- Хлопці, про що говориться у вірші?
- Чи Правильно вчинили хлопці?
- Правильно, бійка це завжди погано, особливо якщо б'ються друзі.
Релаксаційна пауза:
- Скажіть, хлопці, а що робити якщо хочеться кого-небудь стукнути або вдарити?

- Як тільки ти відчуєш, що занепокоївся, хочеться когось стукнути, щось кинути, є дуже простий спосіб заспокоїти себе, треба виконувати спеціальні вправи.
- Давайте всі разом їх вивчимо (встаньте в коло).
Вправа «Візьми себе в руки».
Обхопи долонями лікті і сильно притисни руки до грудей, повтори кілька разів.
Вправа «Врости в землю».
«Спробуй сильно-сильно натиснути п'ятками на підлогу, руки стисни в кулаки, міцно стисни зуби. Ти - могутнє, міцне дерево, у тебе сильні корені, і ніякі вітри тобі не страшні. Це поза впевненої людини».
Вправа «Скинь втома».
«Встань, розстав широко ноги, трохи зігни їх у колінах, зігни тіло і вільно опусти руки, розправ пальці, схили голову до грудей. Злегка погойдувався в сторони, вперед, назад. А зараз різко тряхни головою, руками, ногами. Ти струсив всю втому, трохи залишилося, повтори ще».
- Запам'ятайте і частіше виконуйте ці вправи, тоді ви будете спокійні і з вами буде приємно спілкуватися іншим людям.
- Ми, хлопці, вже багато говорили з вами про ввічливість, про культуру поведінки. А зараз подивимося, чого ви навчилися на наших заняттях.

Пропоную вам гру: «Ввічливі слова» (відповідати можна хором).
- розтане навіть льодяна глиба від слова теплого ... (спасибі).
- зазеленіє старий пень, коли почує ... (добрий день).
- хлопчик ввічливий і розвинений каже, зустрічаючись ... (здрастуйте).
- коли нас лають за витівки, кажуть ... (прости будь ласка).
- і у Франції, і в Данії на прощання кажуть ... (до побачення).

- Молодці! Не забувайте того, що ви дізналися й чого навчилися.

- Хлопці, а чи можете ви самі навчити когось із друзів або знайомих правилами ввічливості?
- А могли б ви Незнайка навчити?
Відеозапис «Незнайко на місяці» (розмова з дівчатками).
- На жаль, хлопці, не тільки хлопчики можуть вести себе чемно, але й дівчатка.

- Давайте подивимося наступний сюжет.
Відеозапис «Гостя з майбутнього» (дівчинка піднімається по сходах, грубо розмовляє з бабусею)
- Хочу хлопці показати вам ще один відеозапис, це теж іноді трапляється ...
Відеозапис «Єралаш» (поїздка в автобусі).

- Сьогодні, хлопці, до нас в гості прийшли Буратіно і Мальвіна. Давайте прислухаємося до їхньої розмови. Про що це вони говорять.

(Розігрується сценка з участю Мальвіни і Буратіно).
М: Здрастуй, Буратіно!
Б: Здрастуй Мальвіна!
М: Що це ти сьогодні невеселий? Може бути, завдання не виконав?
Б: я Погано впорався із завданням.
М: Чому?
Б: (злісно вигукує) Тому, що не вмію себе стримувати.
М: А як ти думаєш, приємно людям з тобою говорити, коли ти такий сердитий?
Б: Ось ще. Хто не хоче, нехай зі мною не розмовляє, плакати не буду.
М: Буратіно, відповідай, будь ласка, яким тоном ти розмовляєш?
Б: Що значить - яким тоном? Звичайним.
М: Почекай, Буратіно, нехай тобі хлопці підкажуть, чи дійсно в тебе звичайний тон.
(Діти висловлюють свої думки)

М: Я помітила, що ти говориш таким тоном не тільки з хлопцями, але, на жаль, і з папою Карло.
Б: Не було, не було, не було...
М: Ну ось, знову ти своє. А коли ти говорив татові Карло: «Хочу морозиво» або «Хочу в школу хочу в школу» - хіба це не було сказано примхливим, незадоволеним голосом?
Б: Може бути, іноді я кажу трохи голосно і капризно. Зате я хороший товариш, всім допомагаю, люблю всіх веселити. Тільки деякі жартів не розуміють. Ось вчора, наприклад, йду і бачу: П'єро підсковзнувся і як впаде на землю. Я, звичайно, почав сміятися і запитав у нього: Ну як посадка пройшла? Він образився чомусь і пішов. А що я поганого йому сказав? Або ось вчителька, двійку за пляму йому поставила, а я , щоб утішити його, заспівав: клякса - вакса - гуталин, на носі, гарячий млинець! Що тут було! Він дуже розсердився. А я ж розвеселити його хотів. Не добре він надійшов. Правда, хлопці?
(Діти висловлюють свої думки)

М: Я думаю, що хлопці правильно тобі сказали: ти вчинив погано. Потрібно завжди спочатку подумати: не скривдиш ти людину тим, що йому скажеш. Потрібно стежити за своїми словами.
Б: хіба Я один так розмовляю? Та я, можна сказати, вчуся у хлопців. Ось вони на мене нападають, пояснюють, що правильно, що неправильно. А самі як розмовляють? Нехай скажуть... А, замовкли? Тому що багато хто з них дуже схожі на мене. Хіба не так?
Є такі (переходить на шепіт), що навіть сваряться. Так, так я сам чув! З-за дрібниці називають один одного грубими словами, дражняться, не поступаються один одному. А іноді сміються над невдачами товаришів!
Давайте, хлопці, не будемо сперечатися, хто гірше або краще веде себе, а просто всі станемо добрішими. Добре я придумав, Мальвіна?
М: Це здорово придумав! Недарма в народі кажуть: Слово лікує, слово і ранить. Запам'ятай це!
(Аудіозапис «Якщо добрий ти»).

Спасибі Буратіно і Мальвіна, залишайтеся з нами.

- Сподобалася, хлопці, вам, сценка?
- Чого ви навчилися після її перегляду?
-Правильно, хлопці, словом можна образити людину, засмутити, а чоловік, який сказав погане, гірке, погане слово отця осіб.


III. Заключна частина.

- Наше заняття, хлопці, підходить до кінця і мені б хотілося дізнатися:
- Що нового ви дізналися на сьогоднішньому занятті? Чого ви навчилися?
- Навіщо ви це робили?
- На плакаті у нас намальований людина, давайте зробимо його ввічливим.
Молодці, хлопці! Добре попрацювали.
- А закінчити наш сьогоднішній розмова про ввічливості нам би хотілося віршем

С.Я. Маршака
«Якщо ви ввічливі».
Якщо ви ввічливі
І до совісті не глухі,
Ви місце без протесту
Поступіться старій.

Якщо ви ввічливі
В душі, а не для вигляду,
В тролейбус ви допоможете
Піднятися інваліду.

І якщо ви ввічливі,
Сидячи на уроці,
Не будете з товаришем
Тріщати, як дві сороки.


І якщо ви ввічливі
У розмові з тіткою
І з дідусем, і з бабусею
Ви їх не перебьете.

І якщо ви ввічливі
То ви в бібліотеці.
Некрасова і Гоголя
Візьмете не навіки.

І якщо ви ввічливі
Ви книжечку повернете
В охайному, не измазанном
І в цілому палітурці.

І якщо ви ввічливі,-
Того, хто слабший,
Ви будете захисником,
Перед сильним не робея.

- Хлопці, я сподіваюся, що з того, про що тут йшлося ви зробите висновки: завжди будьте ввічливі і доброзичливі один до одного і навіть до незнайомих людей.