Урок за темою: «Інформація, її властивості, інформаційні процеси. Способи подання й передавання інформації»
Автор: Недорєзова Катерина Ігорівна, муніципальне бюджетне загальноосвітній заклад середня загальноосвітня школа №6 з поглибленим вивченням окремих предметів Бугульминского муніципального району Республіки Татарстан, вчитель інформатики
Даний конспект уроку призначений для 8 класів. В ході його проведення учні знайомляться з інформацією, її видами та формами, дізнаються про способи подання та її передачі, освоюють інформаційні процеси. Даний урок є вступну частину - теорію, після якої учні вивчають практику, вчаться вимірювати інформацію.
Мета уроку: формування в учнів поняття «інформація», способи представлення і передачі інформації.
Основні завдання уроку:
Освітні:
• сформувати поняття «інформації»;
• розглянути різні способи подання інформації;
• в ігровій формі показати можливості спотворення інформації при її передачі;
• сприяння успішному засвоєнню учнями навчального матеріалу з курсу інформатики.
Виховні:
• виховувати уважність, прагнення довести справу до наміченого результату;
• встановлення взаємних контактів і обмін досвідом між навчаються і вчителем.
Розвиваючі:
• розвиток логічного мислення, вміння поглянути на звичну з очікуваною боку.
• виявлення обдарованих, творчо мислячих учнів.
• стимулювання пізнавальної активності учнів.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Засоби навчання: технічні, наочні й програмні засоби:
o персональні комп'ютери;
o проектор;
o презентація «Інформатика. Властивості, види та подання, процеси»
o програма «Профілактика для очей» розроблена в гімназії;
роздаткові матеріали: картки з завданням.
План уроку.
1. Організаційний момент.
2. Розминка: завдання на розвиток пам'яті та уваги.
3. Формулювання теми.
4. Вивчення нового матеріалу.
5. Виконання завдань.
6. Фізкульт - хвилинка.
7. Виконання завдань.
8. Профілактика для очей.
9. Підведення підсумків уроку.
10. Домашнє завдання.
Хід уроку
1. Організаційний момент.
Вчитель: Привіт хлопці. Давайте ми з вами познайомимося і перевіримо всі присутні на уроці. (Перевірка присутніх: вчитель називає прізвище учень встає).
2. Формулювання теми уроку.
Вчитель: Увага на екран!
(На екрані демонструється презентація з зображення ребуса. Малюнок 1)
Вчитель: Що зашифровано в нашому ребусі?
Учні: Інформація.
Вчитель: Дійсно. Сьогодні на уроці ви дізнається, що таке інформація, способи представлення і передачі інформації. (На екрані демонструється презентація з зображення теми уроку. Учні записують тему в зошитах.).
3. Вивчення нового матеріалу.
Вчитель: ми починаємо отримувати Інформацію з колиски. Без інформації людина не міг би жити. Отримуючи інформацію ми вчимося розмовляти, грати, читати. Спілкування людей один з одним і в школі, і на вулиці і на роботі пов'язано з отриманням інформації. Отже, хто мені скаже, що таке інформація?
Учень: Інформація - це відомості про когось або про щось, що передаються у формі знаків або символів.
Вчитель: Таким чином, у життєвому сенсі під інформацією розуміють знання, нові цікаві відомості. Інформації ми також отримуємо, коли читаємо книжки, слухаємо радіо, дивимось телевізор. Можна про будь-якому предметі дати інформацію. Людина сприймає навколишній світ за допомогою органів почуттів. Які у вас є органи почуттів?
Учень: Зір, слух, нюх, дотик, слух.
4. Виконання завдань.
Завдання 1. Завдання на комп'ютері "Як ми отримуємо інформацію". Учні слухають пояснення з ПК. Після виконання завдання обговорити з учнями, які є види інформації та записати їх в зошит:
• Аудіальна (звукова) - її ми отримуємо за допомогою слуху;
• Візуальна (зорова) - її ми отримуємо за допомогою зору;
• Нюхова - її ми отримуємо за допомогою нюху;
• Смакова - її ми отримуємо за допомогою смаку;
• Тактильна - її ми отримуємо за допомогою дотику.
Завдання 2. Гра «Вибери потрібне». Кожному учневі видаються картки з завданням. Вони повинні вибрати потрібний приклад заданого виду інформації, один з учнів виконує завдання на магнітній дошці вибираючи з наданих йому табличок потрібну. Після виконання завдання перевіряють, що вийшло на дошці і в кожного на місці. Кожен з учнів ставить собі позначку. Картки з виконаними завданнями здаються вчителю.
Картка 1. Виберіть приклади звукової інформації: шум дощу, вид з вікна, смак персика, гавкіт собаки, запах парфумів. (Шум дощу, гавкіт собаки.)
Картка 2. Виберіть приклади візуальної інформації: дивимося телевізор, слухаємо прибій, п'ємо чай, розглядаємо картинку. (Дивимося телевізор, розглядаємо картинку.)
Вчитель: Давайте розглянемо форми інформації (на екрані демонстриру-ється слайд «Форми інформації» малюнок 2)
5. Фізкульт - хвилинка.
Вчитель. А тепер відпочинемо!
Якщо ви вже втомилися -
Сіли, встали, сіли, встали,
Розмовляти не треба,
Присідайте до нестями,
Сіли, встали, сіли, встали,
6. Виконання завдань.
Вчитель. Давайте пограємо в гру «ВІДГАДАЙ ПРЕДМЕТ» і дізнаємося один із способів отримання інформації.
Завдання 3. Гра «ВІДГАДАЙ ПРЕДМЕТ».
Один учень виходить з класу. Залишилися задумують який-небудь предмет, що знаходиться в класі. Учень входить і починає задавати питання для з'ясування, який загаданий предмет. Причому питання треба ставити так, щоб на них можна було відповісти або «так», або «ні».
Мета даної гри: показати учням, що інформацію можна отримати, задаючи питання і отримуючи на них відповіді.
Завдання 4. Завдання: Виконати завдання на комп'ютері. Про-грама "Світ інформатики" 1 рік навчання. " Способи отримання і представлення інформації ". Учні слухаю лекцію з комп'ютера і виконують практичні завдання.
Завдання 5. ГРА «ТЕЛЕФОН».
Ця гра нагадує гру «зіпсований телефон», тільки тут інша мета: постаратися зберегти інформацію, повідомлену вчителем.
Мета даної гри: показати можливий спосіб передачі інформації і зроби-ти висновок про те, що чим довший канал передачі інформації, тим більш імовірно її спотворення.
Вчитель: Але щоб люди могли обмінюватися інформацією, вони постійно повинні задавати собі питання: чи Зрозуміло вони співрозмовнику? Давайте погово-рим про властивості інформації:
1. Зрозуміла для всіх учасників обміну інформацією (діалог)
2. Корисна - дискусія набуває практичну цінність (обра-зовательные сайти)
3. Достовірна і актуальна (газети, радіо, телебачення)
4. Повна і точна наука математика)
Одиниці вимірювання інформації:
Вчитель: Для вимірювання довжини в якості одиниці вимірювання обраний метр, для вимірювання маси - кг і т.д. Але для виміру інформації необ-хідно ввести одиницю вимірювання. Такою одиницею є 1 біт.
8 біт = 1 байт
1 Кбайт = 1024 байт
1 Мбайт = 1024 Кбайт
1 Гбайт = 1024 Мбайт
Вчитель: Таким чином, під інформацією розуміють знання, нові відомості. А процеси, пов'язані із зберіганням, обробкою, передачею інформації, називаються інформаційними процесами. Давайте розглянемо їх детальніше:
• Зберігання інформації - люди зберігають інформацію або в розумі (внутрішній носій), або на зовнішніх носіях (папір, блокнот). Ті відомості, які ми пам'ятаємо, нам завжди доступні. А якщо не пам'ятаємо, то допоможе записна книжка або довідник. Пам'ять людини можна назвати оперативної, тобто швидкої. Збережена інформація в пам'яті людиною відтворюється миттєво. Пам'ять людини можна назвати внутрішньою пам'яттю, а блокнот або папір зовнішньою пам'яттю.
• Передача інформації може відбуватися при безпосередньому розмові між людьми, через листування, за допомогою технічних засобів зв'язку: телефону, телебачення, інтернет. Такі засоби називаються каналами передачі інформації.
В процесі передачі інформація може спотворюватися або втрачатися. Цей процес завжди двосторонній: є джерело і приймач інформації. Слухаючи урок, учень є приймачем інформації, а відповідаючи на поставлене запитання вчителя - джерелом і назад. (на екрані проектується слайд зі схемою передачі і отримання інформації. Малюнок 3)
• Обробка інформації полягає в тому, що нова інформація виходить шляхом обчислень або логічних міркувань, проведених над вихідною інформацією (переклад тексту, виправлення помилок, обчислення площі фігури).
До цього процесу відноситься і кодування інформації. Це перетворення форми інформації в нову форму, зручну для її зберігання, передачі і обробки. (азбука Морзе або телефонна розмова). (На екрані проектується слайд зі схемою кодування на прикладі телефонів. Малюнок 4)
Комп'ютер теж переводить нашу інформацію у форму, що зрозуміла йому у вигляді 0 і 1.
Ще одним різновидом є сортування (упорядкування, наприклад за алфавітом).
І ще один різновид цього процесу називається пошук інфор-мації (енциклопедії, в довіднику, зошити).
7. Профілактика для очей: (виконується всім класом гімнастика для рас-слабления око).
8. Підведення підсумку уроку. Узагальнюємо матеріал уроку і відзначаємо особливо відзначилися учнів, беруть активну участь в уроці.
9. Домашнє завдання. В якості домашнього завдання учням можна запропонувати написати про види інформації, які здатні отримувати тварини і рослини (які види інформації є головними для того або іншої тварини або рослини).