Конспект НОД за ІЗО діяльності в середній групі на тему: «Бурулька».
Інтеграція освітніх галузей: «Художня творчість», «Соціалізація», «Комунікація», «Музика».
Мета: розвиток творчої продуктивної діяльності;
Завдання:
- розвивати вміння впізнавати і називати пора року - весна;
- виділяти ознаки весни;
- вчити складати розповідь з опорою на картинку;
- формувати вміння бачити красу навколишнього світу;
- формувати навички культури слухання музики;
- вчити малювати бурульку;
- формувати вміння зафарбовувати малюнки олівцем, проводячи лінії і штрихи в одному напрямку;
- закріплювати вміння ритмічно наносити штрихи по всій формі, не виходячи за межі контуру;
- закріплювати вміння зберігати правильну позу при малюванні не горбиться, сидіти вільно, не напружуючись;
- розвивати фантазію дітей;
- активізувати словник дітей;
- вчити звертати увагу на результат робіт інших хлопців, оцінювати роботи;
- виховувати чуйність, бажання відповісти на лист; підтримувати інтерес до творчої діяльності.
Обладнання:
Конверт з листом, диктофон або мобільний телефон (для запису розповідей дітей), картинка із зображенням негренят, схематичні картки весна, літо, осінь, зима; намальоване сонце з великими променями, аркуш паперу з намальованим будиночком, олівці, проектор для перегляду презентації, музика - пісня Насауленко «Зустрічаємо весну», пісня групи «Чарівники двору» - «Весняна ламбада», музика Sri Chinmoy «Чарівна музика-казка бурульки», цукерки-льодяники для частування.
Хід заняття:
Діти входять в музичний зал, встають у коло.
Вихователь: Хлопці, сьогодні у нас з вами незвичайний захід. По - перше, тому, що я веду його. Я дуже за вами скучила і хотіла б трохи з вами поспілкуватися, ви не проти? По - друге, проходити наша сьогоднішня зустріч буде в музичному залі. І, оскільки ми з вами в МУЗИЧНОМУ залі, пропоную вам послухати пісню (звучить пісня Насауленко «Зустрічаємо весну»). Скажіть, будь ласка, про що була ця пісня (відповіді дітей). Абсолютно вірно, ця пісня про весну, про те, що тане сніг, з'являються перші квіти, світить сонечко. І в мене є для вас сонечко, тільки воно не зовсім звичайне, воно допоможе нам зрозуміти чи знаєте ви це час року, зможете відрізнити від інших. Давайте перевіримо!
Підходимо до килима, на ньому лежить сонце, на променях якого розташовані сюжетні картинки - по одній осінь, зима, літо, шість - про весну.
Вихователь: Хлопці, подивіться, яке гарне сонечко, яскраве, тепле. Розгляньте уважно його промінчики, там знаходяться картинки про різні пори року. Давайте з вами виберемо ті картинки, які належать до пори року - весна.
Діти всі разом розглядають і вказують на правильні картинки. Кожну картинку розглядаємо окремо (що зображено; як зрозуміли, що це саме весна і т.д.).
Вихователь: Згадаймо слова, які можна сказати про цю пору року. Яка вона-весна? Згадайте самі красиві слова (ніжна, тепла, хвилююча, трепетна, красива, ).
«Несподівано» під одним з промінчиків знаходимо лист.
Вихователь : - Ой, подивіться, лист. Від кого воно, цікаво? Прочитаємо? (Відповіді дітей)
«Здрастуйте, хлопці! Пишуть вам діти з Африки. (показ картинки із зображенням негренят) Ми теж як і ви ходимо в дитячий сад. Ми знаємо, що у вас в Росії пройшла зима і настала весна. В Африці круглий рік літо. І що таке весна ми не знаємо. Від цього нам дуже сумно. Наші вихователі кажуть, що у вас навесні на дахах бурульки ростуть. Як вони виглядають? З чого складаються? І як вони можуть рости? Будь ласка, розкажіть нам про це, якщо можна, надішліть трохи бурульок».
Вихователь: Розповімо дітям Африки про бурульки? Я запишу ваші розповіді на телефон і після того, як наше заняття закінчиться, я відправлю цю запис по Інтернету в Африку. Подивіться, я принесла вам бурульки (показ бурульок на блюдечку). Які вони? (холодні, довгі і короткі, прозорі, красиві). Звідки і чому з'являються бурульки
Як ми з вами з'ясували, бурульки можуть бути різними: маленькими
і дуже великими
І все-таки звідки вони беруться, і чому іноді падають

Як ви думаєте, звідки береться вода для побудови ледышек? (відповіді дітей). Це, як не важко здогадатися, сніг, що лежить на дахах будинків. Не кожен знає, що він злегка нагрівається знизу, з боку горища, в результаті чого тонкі цівки води стікають до краю схилу. Тут вони потрапляють під вплив морозного повітря і замерзає, перетворюючись на витягнуті крижинки. Втім, причина підтавання снігу може бути і інший - відомо, що він може танути при сонці в студену пору, хоча на око цього не помітиш. Оскільки підживлення бурульок відбувається постійно, вони потихеньку зростають, іноді досягаючи величезних розмірів. Варто тільки температурі піднятися вище нуля градусів, як все навколо починає танути. Найбільш сильне підтавання відбувається в тому місці, де бурулька «чіпляється» за дах - справа в тому, що до дії теплого повітря додається тепло від нагрітої яскравим сонечком даху. Через деякий час бурульки під тяжкістю власної ваги обламуються і летять вниз

Перебувати в таких місцях дуже небезпечно.
Вихователь: Хлопці, у мене є чарівна бурулька (показую дітям бурульку), до кого я доторкнуся, той перетвориться на веселу крижинку (по черзі дотрагиваеюсь до кожної дитини).
Діти по черзі виходять на килим.
Фізкультхвилинка. Рухи під пісню групи «Чарівники двору» - «Весняна ламбада»
Вихователь: Ой, які чудові капелі, які гарні бурульки! А як там наші бурульки? Чекають відправки до Африки? Ой, а що це з ними? (Розтанули, тому, що в приміщенні тепло)
Вихователь: Що ж ми відправимо дітям в Африку?
(відповіді дітей)
Вихователь: Можна намалювати бурульки в подарунок для наших африканських друзів.
Підійдіть, будь ласка до столів. Виберіть аркуш паперу і приступайте до малювання. На ваших листах намальований будиночок. Яскраве жовте сонце припекло сніг на даху і стали з'являтися бурульки. Покажіть, які гарні бурульки зросли на вашому будиночку. Сідаємо рівне, спину тримаємо прямо, не сутулимося. Подивіться, як я намалюю бурульку. Візьму олівець блакитного кольору, і буду малювати. Я можу малювати кожну бурульку окремо, так і багато бурульок разом. Для цього я, не відриваючи олівець від аркуша, буду вести лінію вниз, потім вгору, не доводячи до краю даху, знову намалюю лінію вниз, на цей раз більш довгу, і знову вгору, так я можу зображати великі і маленькі бурульки. Потім я стану розфарбовувати мої бурульки. Для цього олівцем, акуратно, намагаючись не виходити за межі контуру, я почну штриховане бурульку - робити я це буду проводячи лінії і штрихи в одному напрямку. Діти приступають до роботи. Звучить музика (Sri Chinmoy «Чарівна музика-казка бурульки») По закінченні малювання розкладають малюнки на столі.
Аналіз малюнків
Вихователь: Які гарні бурульки у вас вийшли! Всі такі різні. Зараз ми покладемо їх у цю посилку і відправимо її африканським дітям.
Беру посилку, а там ще лист і мішечок з льодяниками.
«Хлопці, у нас немає гарних крижаних весняних бурульок, тому ми відправляємо вам свої льодяники, вони теж схожі на бурульки, тільки їх, на відміну від ваших бурульок, можна їсти». Діти йдуть в групу.