Реклама












Конспект відкритого уроку з російської мови в 7 класі


Конспект відкритого уроку з російської мови у 7 класі «Узагальнення і систематизація вивченого по темі «Союз»
Автор: Бєлікова Катерина Петрівна учитель української мови та літератури МБОУ ЗОШ р. Зернограда
Конспект відкритого уроку з російської мови у 7 класі «Узагальнення і систематизація вивченого по темі «Союз».
Опис роботи: Пропоную вам конспект відкритого уроку з російської мови у 7 класі «Узагальнення і систематизація вивченого по темі «Союз». Урок розроблений на матеріалі про хліб. Даний матеріал буде корисним вчителям російської мови та літератури.
Тема: «Що ми знаємо про союз?»
Мета: узагальнення і систематизація відомостей про союз.
Завдання:
- повторити теоретичний матеріал: на які групи поділяються, які виражають значення;
- удосконалювати орфографічні та пунктуаційні вміння учнів: правопис похідних спілок, теж, щоб, зате; розстановка розділових знаків у складному реченні; конструювання складних речень;
- виховувати інтерес семикласників до рідної мови, до історії слова, до традицій; виховувати дбайливе ставлення до хліба.
Методи:
метод усного викладу знань і активізації пізнавальної діяльності учнів (розповідь, пояснення, бесіда), метод самостійної роботи ( індивідуальні завдання, робота з картками, експрес-контроль), робота по групам, тренувальні вправи, конструювання речень, робота з підручником, фронтальний опитування, робота з опорними таблицями, робота зі словником, інсценування.
Хід уроку:
I. Організаційний момент
Повідомляється тема та завдання уроку.
Учні отримують індивідуальні завдання.
1) морфологічний розбір сполучника і.
2) синтаксичний розбір Той, хто не виростив колос, знає ціну праці?
3) Робота зі словниками Ожегова і Даля: підготувати розповідь за словникової статті союз.
Урок хотіла б почати з вірша Сийга А. «Хліб»
(вірш у кожного на парті, вчитель читає напам'ять)
Хліб!
Це будні і свято.
Хліб!
Це - казка і реальність.
Це пшеничне море, незбориме вплав.
Небо колишуть комбайни, як на хвилі кораблі...
Хліб - це життя основа,
Це основа Землі.
Пам'ятаю, крокували ми з поля.
Спекотне час - жнива!
Той, хто не виростив колос, знає ціну праці?
Спини спека нам солила...
Тільки я увірував:
Хліб - це пісня і сила,
Хліб - це совість моя.
Про що говориться в цих рядках?
Як ви розумієте слова: «Хліб! Це будні і свято... казка і реальність»?
Як називаються такі слова в лексикології? Приведіть свої приклади.
Як ми повинні ставитися до хліба? Чому?
(відповіді учнів)
Учень:
У росіян є привітне, гостинне вітання хліб-сіль, що означає: розділи зі мною хліб, спробуй хліба нашого... і хай завжди у тебе буде і хліб, і сіль, нехай у твоєму домі буде ситість, спокій і радість.
Учениця:
«Хліб-сіль водити» - здавна означає «дружити, підтримувати дружбу». Хлібосольний будинок - будинок привітний, гостинний. Хлібосольний господар - найбільша похвала людині, що уміє від душі прийняти гостей.
(запис на дошці)
Хлібосольний будинок
Хлібосольний господар
Вчитель:
У цих фразеологізмах - повага до хліба - результату праці землеробів. Хлібом-сіллю не тільки зустрічають гостя дорогого, шанованої людини, але і підносять хліб-сіль як знак довіри, побажання успіху.
Дозвольте вам, шановні гості, піднести хліб-сіль.
(учень і учениця підносять на рушнику коровай присутнім гостям)
(зі словника Даля)

РУШНИК, рушница та ін. див. рука.
РУШАТЬ що, ділити, кроїти, різати, говір. про їжу. Рушать хліб, пиріг
або жарке. Порушувати пирога скибками. Порушать пиріг. Отрушь ще кусень. Багач сяде їсти, є що рушать.
РУЛІ? м. мн. тетеря, хліб, крошенный у воду з сіллю.
II. Перевірка індивідуальних завдань
Хлопці, повернемося до вірша:
Визначте, для чого служить союз і?(з'єднує однорідні члени речення, сказуемые)
1) Перевіримо морфологічний розбір союзу.
І - союз
1.= і =
2.М. п.: соч., соед., простий.
2) Синтаксичний розбір.
Той, хто не виростив колос, знає ціну праці? [ ,( ), ]?
3) Послухаємо ..., він працював зі словникової статті Союз і готовий розповісти нам про свої спостереження.
(словник Ожегова)
Союз 1, а, м.
1. Тісне єднання, зв'язок класів, груп, окремих осіб. С. демократичних сил.
2.Объединение, угода для яких-небудь спільних цілей. Військовий с. укласти с.
3.Государственное об'єднання. Австралійський с. С. кантонів (у Швейцарії до 1848г.)
4.Общественное об'єднання, організація. С. письменників.
дод. союзний, а, е.
Союз 2, а, м.
У граматиці: службове слово, що з'єднує пропозиції і словоформи всередині речення. Двомісний с. (союз, що складається з двох позиційно роз'єднаних службових одиниць, спільно виконують службову функцію)
дод. союзний, а, е.
(відповіді учнів повинні прозвучати поняття багатозначне слово, омоніми, пряме/переносне значення)
(словник Даля)

Соуз м. церк. стар. союз, смик, стик, соединенье, сочлененье, суглоб, зв'язок. Склади і соузи тіла, Кол. II. 19. | Соединенье, любов і дружба, або товариство і зв'язок його, союз людей. Стяжите любов, яже є соуз досконалості, Кол. III, 15. Соузник, соузница, товариш в'язня, разом укладений... в колі соузников... Одоєвський.
Союз м. соуз, стар. взаємні зв'язки, зв'язок, скріпа, соединенье, смик, сцепленье; | спілки мн. у шевців, шкіряна нашивка кругом передових інтегрованих в шевських, коли вони пробиті, для міцності. | Союз, у знач. тісного зв'язку між людей, дружба, товариство, умовне згоду, заповіт; соединенье двох або багатьох, для відомої мети. Союз шлюбний; союз любові, дружби. Оборонний і наступальний союз двох держав, взаємне зобов'язання допомоги. Троїстий союз Росії. Австрії і Прусії. |
Союз, частина мови, частинка, єднальна слова. Граматики ділять спілки на з'єднувальні, розділові, винословные та ін. Союзний, до союзу
относящ. складається в союзі з ким-небудь. Союзні держави. Триматися
союзно, разом, вкупі, не розходитися нарізно; жити союзно, в згоді, в дружбі. Союзний-камінь, з франц. смугастий, камейный агат. Союзник,
-ніца, хто живе з ким в союзі. Союзницькі справи - темна вода! Одна держава не союзницькому надійшла. Союзить чоботи, обсоюзить, покласти на них союзи, обшити зверху шкірою носок і бочка передових інтегрованих в. Союзиться з ким вступати в союз. Співпрацювати шукати союзу, напрошуватися на нього, приймати вигляд союзника; укорно: -чанье, дійств. по глагов.
Додаткові питання:
Жодні союзи називають складовими?
Жодні союзи називають подвійними?
Повторюваними? Похідними?
Завдання класу: скласти (усно) складне речення з фразеологізмами, записаними на дошці (вислуховуються варіанти, одне записується в зошит).
III. Узагальнення і систематизація знань, удосконалення вмінь по темі
1). Робота за картками:
Картка № 1
Прочитайте текст. Випишіть слова з пропущеними літерами, поясніть графічно орфограммы. Виконайте морфологічний розбір будь-якого союзу. Перекажіть текст.
На думку істориків та арх...ологов, хліб був "відкритий" понад 15 тисяч... років тому. У камен...му столітті наші д...історичні предки їли зерна в сирому вигляді, зате поз...неї вони навчилися рос...рать їх між каменями - буду...летять жорнами, і отри...ву борошно змішували з водою. Тобто перший хліб являв собою рідку зернову кашу або п...хлебку (до речі, таку кашу досі вживають в деяких країнах Азії і Африки). Коли стародавні люди навчилися д...бувати вогонь, вони стали піч прес...ні коржа. Таким чином, проблема харчування була частково вирішена: чоловік був забезпечений ситної їжею у вигляді малий...ньких зерныш...к.
Картка № 2
Прочитайте текст. Випишіть слова з пропущеними літерами. Виконайте словотвірний розбір виділених слів. Виконайте морфологічний розбір противительного союзу.
Першими справжніми пекарями вважаються стародавні ег...птяне. Ще в часи стор...будівництва пірамід, 5-6 тисячоліть тому, вони, найімовірніше випадково, відкрили спосіб ра...рыхлять тісто шляхом бр...вання - наприклад, одного разу стародавній ег...птянин міг залишити суміш борошна і води в теплій печі на ніч, а вранці він виявив (не)очікує...але м'яке тісто, з якого вийшов набагато більш смачний хліб. Так на зміну твердокаменным коржикам прийшли пишні булки.
Картка № 3
Прочитайте текст. Виконайте морфологічний розбір всіх спілок. Складіть схеми 1 і 2 речень.
Вважається, що ім'я хліба дали давньогрецькі пекарі. Хліб вони випікали у глиняних формах - горщиках, які називалися "клибанос". Саме від цієї назви і з'явилося слово "хліб". Його в різних варіантах запозичили інші народи: стародавні готи називали хліб "хлайфс", а в старонімецький мові утворилося слово "хлайб", потім трансформувалося в російський "хліб"український "хліб" і естонський "лейб".
(перевіряють сильні учні, задають додаткові питання, оцінюють)
2). Фронтальний опитування: (опорна таблиця)
На які дві групи поділяються всі союзи?
Які розряди сурядних союзів вам відомі?
Які розряди підрядних спілок ви знаєте?
3). Конструювання речень (текст на дошці)
Медвеж...нок - ласунка.
1 ряд: Під вагою мєдвє...нка дерево схилялася все нижче і нижче. Крайні гілки стали торкатися води.
2 ряд: Він нал...гал (день)усіх сил. Дерево (не)помітно сгибалось.
3 ряд: Корі...ки, д...ржавшие дерево, лопнули. Забавник разом з деревом гучно гепнувся в холодну воду.
Хлопці, складіть з двох простих складне речення, з'єднуючи підходящими за змістом спілками.
Поясніть розстановку розділових знаків.
Дайте характеристику союзу, який використали у своїй пропозиції. А чому ведмедик - лакомка, дізнаєтеся в кінці уроку.
4). Експрес-контроль (матриця)
У кожного на парті розлініяний на клітини листок, пронумеровані клітки. Номер картки відповідає номеру пропозиції.
Учитель читає речення - учні заштриховывают СЗП - зеленим олівцем, СПП - чорним.
1. Вогонь в печі здригнувся і потьмянів, однак через секунду знову розгорівся.
2. Якщо людина буде знати, скільки витрачено праці для того, щоб прийшов хліб до нас на стіл, то буде дбайливіше ставитися до нього.
3. Овес за вмістом легкозасвоюваних білків і жирів багатшими інших злаків, також він відрізняється хорошим співвідношенням вуглеводів, білків, жирів та вітамінів.
4. Довгий час люди вживали в їжу зерна в сирому вигляді, зате потім навчилися розтирати їх між каменями, отримуючи крупу.
5. Перший хліб мав вигляд рідкої каші, яку в наш час ще вживають у вигляді хлібної юшки в деяких країнах Африки та Азії.
6. Одного разу під час приготування зернової каші частина її вилилася, і каша перетворилася на рум'яну паляницю.
7. Коли це сталося, з густої зернової каші стали випікати прісний хліб у вигляді коржа.
8. Щільні підгорілі шматки бурої маси мало нагадували сучасний хліб, але саме з того часу і виникла на землі хлібопечення.
9. Корисним вважається хліб, до складу якого входять натуральне або сухе молоко, молочна сироватка.
10. Хліб дає нашому організму білки, вуглеводи, збагачує його магнієм, фосфором, калієм, що необхідно для роботи мозку.
(Перевірка вчителем у той час, коли клас виконує наступне завдання)
5). Робота по групах (рядів)
1 ряд: упр.283 (скласти речення за схемами)
1). [ ], і [ ]. 2). [ ], якщо [ ]. 3). [ ], але [ ].
4). [ ], тому що [ ]. 5). [ ], а [ ].
2 ряд: Відповісти на питання, придумавши пропозиції, що відповідають схемам.
Чому потрібно дбайливо ставитися до хліба? [], ().
Коли ти ласувати свіжими булочками? [], (коли ).
Які хлібобулочні вироби ти любиш? [ O і O або O ].
3 ряд: продовжити пропозиції, скласти схеми.
У моїй родині всі люблять житній хліб, ...
На сніданок я люблю їсти булочки з родзинками, тому ...
Сестра відправилася в магазин за свіжим батоном, ...
(звертається увага на правопис «за», «тому»)
Як відрізнити похідні сполучники від інших частин мови?
(відповіді учнів)
6). Вправа на розмежування похідних союзів з іншими частинами мови.
І що б вона не робила, тісто було завжди пишним і м'яким. Мої батьки запросили її на чай, що(б) пригостити вишневим пирогом. Що б ви порадили мені спробувати? Всі їх зусилля були спрямовані на те, що(б) посіяти якомога більше пшениці. Мій брат любить бородинський хліб, я то(ж) його їм. У тісто для хліба мама поклала то(ж), що і в тісто для пиріжків. Сусідка готувала тісто так(ж), як і мама. Додавала в борошно дріжджі, а так(ж) сіль і цукор. За(те) хліб у неї був не такий повітряний. За(те), що Мар'я Миколаївна виростила великий урожай, її нагородили орденом.
IV. Домашнє завдання
Написати історію про ведмежа - ласуну, який дуже любив хлібобулочні вироби, використовуючи різні союзи, щоб у вас вийшов невеликий, але цікавий текст.
(за бажанням) Вивчити вірш про хліб.
V. Підведення підсумку уроку
Хлопці висловлюються одним реченням, вибираючи початок фрази із записаних на дошці:
Сьогодні я дізнався...
Було цікаво...
Було важко...
Я виконував завдання...
Я зрозумів, що...
Тепер я можу...
Я відчув, що...
Я придбав...
Я навчився...
У мене вийшло ...
Я зміг...
Я спробую...
Мене здивувало...
Урок дав мені життя...
Мені захотілося...
Список літератури
1. Ігрові технології на уроках російської мови. 5-9 класи: ігри зі словами/ авт.-упоряд. В. Н. Пташкина та ін. - Волгоград: Учитель, 2009.
2. М. Івін «Хліб сьогодні, хліб завтра». Дитяча література, 1980.
3. А. Мітяєв «Житній хліб - калачу дідусь», Москва «Дитяча література», 1990.
4. Енциклопедія для дітей (31) Стародавні цивілізації / М. Аксьонова. Д. Володихин, В. Стрикалов - М.: Світ енциклопедій Аванта+, 2008.
5. Ожегов С.І., Шведова Н.Ю. Тлумачний словник російської мови: 80 000 слів і фразеологічних висловів / М.: Азбуковник, 1997.
6. Ст. Даль Тлумачний словник живого великоросійського мови (сучасне написання слів) Вид. "Цитадель", р. Москва, 1998 р.