Автор: Бєлікова Катерина Петрівна учитель української мови та літератури МБОУ ЗОШ р. Зернограда
Конспект уроку з розвитку мовлення в 6 класі
«Підготовка до написання твору «Люби і охороняй природу!»
Опис роботи: Пропоную вашій увазі конспект уроку розвитку мовлення з російської мови у 6 класі «Підготовка до написання твору «Люби і охороняй природу!». Даний матеріал буде корисним вчителям російської мови та літератури.
Мета: розвиток мовлення учнів, написання твору «Люби і охороняй природу!»
Завдання:
- познайомити учнів з матеріалами про забруднення навколишнього середовища, про згубний вплив людини на природу;
- розвивати монологічне мовлення учнів, уміння висловлювати та обґрунтовувати свою точку зору щодо ситуації, проблеми;
- виховувати активну життєву позицію, повагу до природи, дбайливе ставлення до неї.
Попередня робота: перед даним уроком було проведено позакласний захід на екологічну тему «Давайте будемо берегти планету!», прогулянка по парку, учні підібрали оповідання, вірші, прислів'я, прикмети та статті по даній темі, намалювали малюнки «Природа нашими очима».
Обладнання: ілюстрації та малюнки по темі, виставка книг «Вірші й оповідання про природу», орфографічні словники
(у кожного на парті), тлумачний словник, музичний супровід: шум вітру, дощу, спів птахів...
Цитати: (записані на дошці)
Приходячи в гості до природи, не роби нічого, що вважав би непристойним зробити в гостях.
Д. Арманд
Бережіть ці землі, ці води, навіть малу биліночку люблячи. Бережіть всіх звірів всередині природи, вбивайте лише звірів всередині себе!
Е. Євтушенко
Природа не визнає жартів, вона завжди правдива, завжди серйозна, завжди сувора; вона завжди права; помилки ж і помилки виходять від людей.
В. Гете
Книга природи - є невичерпне джерело знань для людини.
Ф. Вольтер
Богу непогано вдалася природа, але з людиною у нього вийшла осічка.
Жюль Ренар
Природа - це книга, яку потрібно прочитати та правильно зрозуміти...»
М. Налбандян
«Природа не може суперечити людині, якщо людина не суперечить її законам»
Герцен
«В кожній людині природа сходить або злаками, або бур'янистою травою, нехай він вчасно поливає перші і винищує другу»
Ф. Бекон
Хід уроку:
I. Організаційний момент
(Учитель читає вірш під музичний супровід, вірш на кожній парті)
Нам жити в одній сім'ї,
Нам співати в одному колі,
Йти в одному строю,
Летіти в одному польоті.
Давайте збережемо
Ромашку на лузі,
Латаття на річці
І журавлину на болоті.
О, як природа-мати
Терпляча і добра!
Але щоб її лиха
Доля не спіткала,
Давайте збережемо
На стрижнях - осетра,
Касатку в небесах,
У тайгових нетрях - тигра.
Коли призначено дихати
Нам повітрям одним,
Давайте-но ми всі
Навік об'єднаємося.
Давайте наші душі
Разом збережемо,
Тоді ми на Землі
І самі сохранимся!
Н. Старшинов
Бесіда з класом з питань:
Яка основна думка вірша?
Яка проблема звучить в ньому?
Що значить «жити в одній сім'ї»?
Як ви розумієте слова «Давайте наші душі збережемо, тоді... і самі сохранимся»?
Які слова, фрази вам сподобалися? Запишіть.
(Відповіді учнів)
(Звучить тема та завдання уроку)
II. Підготовка до написання твору
1). Бесіда за віршами
Послухаємо вірш Рюрика Ивнева «Природа»
(Читає учениця під музичний супровід)
Вона сама себе не розуміє,
Та й ніколи не зможе зрозуміти,
Свою планету ніжно обіймаючи,
Як обожнює сина мати.
Воістину, вона нічим не скута.
Як пульс у неї б'ється щедрість, доброта,
Священний гнів, продиктований любов'ю,
І сліпуча краса.
Але що творять її шалені діти,
Спалюючи все - від листків до коренів.
Коли б жили ми тысячелетья,
Ми б обережніше обходилися з нею!
Що об'єднує цей вірш з попереднім?
Як ви розумієте слова «Свою планету ніжно обіймаючи», «Священний гнів, продиктований любов'ю...»?
Поясніть останні два рядки.
ПРИРОДА ж. єство, все дійсне, всесвіт, все мирозданье, всі зриме, що підлягає п'яти почуттів; але більш наш світ, земля, з усім створеним на ній... (зі словника Даля)
(Відповіді учнів)
До уроку ви намалювали малюнки на тему «Природа моїми очима». Прокоментуйте свої малюнки.
2). Повідомлення підготовленого учня
Кінець ХХ століття характеризується глобальним впливом людини на навколишнє середовище. Розвиток суспільства спричинило за собою небажані для самої людини зміни в природі.
(Питання до класу)
Які?
Щорічно з землі вилучається більше 100 мільярдів тонн гірських порід, близько 15 мільярдів тонн атмосферного кисню використовується при спалюванні палива. Площа лісів за останні сто років скоротилася в два рази. Кожну хвилину опустыниваются землі, вирубуються ліси.
З землі зникли багато видів тварин, забруднюється навколишнє середовище, здоров'я людей не захищено.
Яку інформацію знайшли ви, хлопці?
(Відповіді учнів)
3). Лексична робота
Зверніть увагу на дошку: ви бачите вислови відомих людей про природу, ці слова можна використовувати і в якості епіграфа до твору і в тексті вашого твору.
(Вибіркове читання та обговорення що сподобалися висловлювання)
На дошці опорні слова, які можуть викликати труднощі при написанні:
(вибіркова робота зі словниками)
Екологія
Охорона природи
Природа-мати
Майбутнє планети
Навколишнє середовище
Забруднення повітряного і водного басейнів
Заповідник
Здоров'я людини
Національний парк
Територія
Пам'ятник природи
Ресурси
Панорама
Захист зеленого друга
4). Робота з газетними і журнальними статтями
Кожен з нас любить подихати свіжим повітрям. Полежати на зеленій траві. Але це ще не любов до природи. Любов починається з розуміння природи.
Край улюблений! Серцю сняться
Скирди сонця у водах лонних.
Я хотів би загубитися
У зеленях твоїх зелених
Єсенін С.
Тварини теж невід'ємна частина природи. У Пришвіна є вислів «Природа, що стала людиною». В цій думці дві грані, два відтінку.
1 - В природі є щось, схоже на нас і наші вчинки. Брема, створив велику працю «Життя тварин» вдалося спостерігати двох ворон, годували в дуплі третю, яка була поранена.
В одній із телепередач «У світі тварин» була розказана історія про шпака і галку. Шпак потрапив лапою в петлю і повисла на гілці. Галка перебила волосінь дзьобом і відпустила його на волю.
Як це назвати?
Співчуттям, боргом, солідарністю?
(Відповіді учнів, свої приклади)
2 - Друге і найголовніше: ми не просто природа, а природа, що стала людиною.
Але часто людина своїми руками вбиває природу.
(Учениця читає напам'ять вірш Рюрика Ивнева «Прости»)
Не може камінь в серце звернутися
І перетворитися ненависть на любов.
Прости мене, голодна вовчиця,
За вовче горі і за вовчу кров.
Не я до тебе був підісланий судьбою,
Не я винуватець загибелі твоєї,
Але я несу відповідь перед тобою
Як людина за злобу всіх людей.
Один до одного туляться жалюгідні вовченята,
Їм не дочекатися материнських ласк.
Кривавий блиск вечірнього заходу,
Скажи хоч ти, коли є відповідь для нас.
Але в небесах - вперте мовчання,
І дрімає совість, м'яка, як віск,
І справи немає законів світобудови
Ні туги, ні до гарячих сліз.
Які думки виникли у вас, коли ви слухали вірш?
Ця історія стосується нашої теми?
Чи має право людина (творіння природи) позбавляти життя тварина (інше творіння природи)?
У нас є малюнки із зображенням тварин, чиї вони? Чому ви намалювали тварин?
(Відповіді учнів)
III. Складання плану твору
(У учнів може бути і самостійно складений план)
Примірний план:
I. Краса нашої природи.
II. Небезпеки, що підстерігають природу:
1) Що робить людина?
2) Наслідки людського втручання в природу.
3) Як можна допомогти?
III. Люби і охороняй природу!
Рекомендації:
Хлопці, при написанні твору використовуйте у своїй роботі віршовані рядки, цитати з газетних статей, висловлювання відомих людей про природу.
Вживайте питальні, спонукальні, окличні речення, риторичні запитання, звертання. При необхідності звертайтеся до словників.
IV. Приблизний розповідь за планом. (1-2 учнів)
V. Робота з чернетками.
VI. Домашнє завдання: переписати твір в зошит для творчих робіт.
VII. Підсумок уроку.
Хлопці висловлюються одним реченням, вибираючи початок фрази із записаних на дошці:
Сьогодні я дізнався...
Було цікаво...
Було важко...
Я виконував завдання...
Я зрозумів, що...
Тепер я можу...
Я відчув, що...
Я придбав...
Я навчився...
У мене вийшло ...
Я зміг...
Я спробую...
Мене здивувало...
Урок дав мені життя...
Мені захотілося...
Виставлення оцінок.
Додаток (приклади творчих робіт школярів)
Люби і охороняй природу. Колеснікова Тетяна.
Бережіть ці землі, ці води,
навіть малу биліночку люблячи.
Бережіть всіх звірів всередині природи,
вбивайте лише звірів всередині себе!
Е. Євтушенко
Наша природа дуже красива. Моря, ліси, луки, озера, поля... Письменники, художники, поети оспівували її неперевершеність у своїх творах. Які гарні рядки: «Поле, російське поле! Світить місяць або падає сніг... Запах полину, весняні зливи... Ні, не забути тебе серця навіки».
Природа... Як багато вкладено в це слово! Рослини, тварини, людина... «Природа - це книга, яку потрібно прочитати та правильно зрозуміти». На жаль, люди, з головою занурені в розвиток техніки, не замислюються про те, що дим їхніх заводів забруднює повітря, відходи, що скидаються ними до річки, озера, гублять їх мешканців. Багато видів рослин і тварин занесено в Червону книгу.
Підраховано, що кожен рік кількість чистого повітря скорочується на десять мільярдів тонн. Ліси просто не встигають відшкодувати таку шкоду.
Шкодимо природі і ми самі. Прочитавши статтю «Навіщо застрелили пташку?» в журналі «Юний натураліст», я ще раз переконалася в жорстокості людей: Один біолог зимував у лісі, спостерігаючи за життям тварин. Одного разу він помітив зимородка, зазначивши, що це дивно, птах ця відлітає на зиму в теплі краї. Став спостерігати за нею. А через тиждень знайшов її мертвою. Підняв, щоб подивитися, що стало причиною загибелі нещасною. Виявилося, що в її маленькій купці застрягла дробинка. «Я катав її в пальцях і в сотий раз ставив собі питання: чи Є межа людській жорстокості? І тоскно згадалися поетичні рядки: Яке це диво - людина! Яка гидота - людина!»
Якщо ми не зупинимося, то наша поведінка призведе до катастрофічних наслідків. Люди, любіть і оберігайте природу! Адже на цій планеті жити нам і тим, хто прийде після нас.
Люби і охороняй природу. Чурсіна Любов.
Приходячи в гості до природи, не роби нічого,
що вважав би непристойним зробити в гостях.
Д. Арманд
Як красива наша природа! Особливо навесні, коли після довгої зими серед голих дерев починає пробиватися перша зелена травичка, на гілочках дерев і чагарників набухають бруньки. Співають птахи, радіючи приходу тепла. Зовсім інакше, по-весняному світить сонечко на ніжно-блакитному небі.
Але не всі люди помічають цю красу. Багато хто навіть не замислюються, що цього пишноти може не стати за споживацького ставлення людини до природи. Токсичними речовинами з заводських і фабричних труб, вихлопними газами автомобілів забруднюється атмосфера. І цим ми дихаємо!
А що відбувається з нашими лісами!? Кидаючи непогашене багаття, ми стаємо винуватцями пожеж. Гинуть тварини, птахи, а ті, хто встигає врятуватися, позбавляються своїх осель. В гонитві за грошима безжально дерева вирубуємо у великих кількостях. А адже вони очищають повітря, виробляють кисень, завдяки їм ми продовжуємо жити.
Річки нерідко засмучують нас забрудненими водами. Що творять туристи, коли приходять відпочивати на берег річки! Скільки сміття залишається після них! Папір, пляшки, поліетиленові пакети, плаваючі у воді і кинуті на галявині, ще довго будуть нагадувати про людину.
Природа просить про допомогу. Її треба рятувати, поки ще не пізно! Поки ми, нове покоління, ще не черстві серцем і душею, не байдужі до подій. Потрібно вчитися любити і берегти природу! Чути її! Не можна заради своєї хвилинної радості рвати квіти на лузі, і в лісі, варто пам'ятати, що в твоїх руках може опинитися рослина, занесена в Червону книгу.
Давайте будемо любити і охороняти природу, по мірі своїх можливостей, і вона відповість взаємністю!
Люби і охороняй природу. Кондирова Катерина.
Я обережно приліг на траву.
Руки розкинув,
Дивлюся у блакить.
Сонця потоки між сосен лягли.
Лапкою зайчик гладить мені вії.
Чую, як серце стукає у землі,
Так, немов один
В мої двері стукає.
Останнім часом багато говорять про охорону природи. Земля просить про допомогу. Ми так забруднили моря і річки, ліси і степи, що стає страшно за майбутні покоління. Що залишимо у спадок?
В журналі я прочитала статтю «Сміття атакує» про Приморськ, маленький лісовий містечко на березі Фінської затоки. Місцеві жителі буквально в ньому душі не сподіваються, намагаючись ледь не кожен свій вихідний проводити на природі. Приїжджають сюди і туристів з Пітера. Ось тільки ставлення у них споживче - відпочив, намусорил і поїхав. Зрештою приморський ліс поступово перестав бути місцем для відпочинку, перетворившись в саму звичайну звалище.
На жаль, така ситуація в Росії зустрічається суцільно й поруч. Варто тільки вдуматися: пляшка, залишена на березі, рано чи пізно опиниться у воді. А що всередині? Газована вода? Бензин або рідина для розпалювання багать? Чи сподобається це мешканцям водойми? Чим це їм загрожує?
Живі організми можуть загинути. Тим самим можуть спричинити зникнення якого-небудь іншого виду живої природи, так як харчова ланцюг буде порушена. Порушиться природний баланс. Ви тільки уявіть, в окремо взятому місці може відбутися справжній «кінець світу»!
Однак, вихід є! Почати рятувати планету треба з себе! Кожен з нас час від часу буває на природі. Давайте, нарешті, почнемо прибирати за собою. Адже, напевно, туди, де ми з душею відпочили, нам захочеться приїхати знову. Необхідно дотримуватися елементарних правил. Те, що горить, треба спалити - обов'язково проконтролювати, щоб вогонь не поширився по лісі. Консервні банки потрібно обпалити - так залізо швидше іржавіє, і закопати. Скляну тару обов'язково забрати з собою і викинути в найближчий сміттєвий контейнер. Підтримуйте порядок у своєму дворі, в школі, на роботі, там, де проводите час - і навколо все зміниться!
Закінчити твір хочеться словами Маленького принца з твору Антуана де Сент-Екзюпері: «Встав вранці, вмився, привів себе в порядок - і відразу ж приведи в порядок свою планету».