Реклама












Конспект уроку музики в 5 класі


Конспект уроку музики в 5 класі за темою: «Колокольность - як властивість російської душі»
Даний урок може стати корисним матеріалом для вчителів музики, літератури, образотворчого мистецтва загальноосвітніх шкіл, а так само класним керівникам для духовно-морального виховання підлітків. Даний конспект уроку націлений на ознайомлення п'ятикласників з витоками російської музичної культури.
Мета уроку
Сформувати уявлення учнів про витоки колокольности в російській музиці.
Завдання
Формування уявлень про те, в які моменти життя звучать дзвони, який сенс несе їх звучання; актуалізація життєво-музичного досвіду учнів, пов'язаного з розумінням природи російської музики, такими її властивостями, як колокольность і пісенність.
Музично-художній матеріал
Дзвони: Благовіст, Сполох, Метельный дзвін «Мара», Зустрічний дзвін, Святковий передзвін, Малиновий дзвін;С.в.рахманінов «Дзвони» ; Вірші Едгара По в перекладі Костянтина Бальмонта.
Хід уроку
Вчитель: Здрастуйте, хлопці. Я рада вітати вас на нашому уроці музики. Визначте, що за музичний інструмент зараз прозвучить? (Звучить удар у дзвін)
Учень: Дзвін.
Вчитель: Вірно. Дзвони і дзвіночки для російської православної людини - не просто вироби з металу, це постійні супутники життя від дня народження до смертної години. Дорогі друзі, сьогодні на уроці ми спробуємо зрозуміти і відчути, як дзвін відгукується в душі людини і як людина відбивається в дзвонової музики.
Вчитель: Зараз буде завдання, яке ви виконаєте успішно, якщо будете уважні. Я прочитаю оповідання «Про що співають дзвони?» (розповідь написала учениця нашої школи з 9 класу - Тамашова Дарина), ви слухайте і запам'ятовуйте.
Розповідь «Про що співають дзвони?»
Одного разу вранці по дорозі в школу Ганнуся почула звуки дзвону і завмерла від дивовижної краси. (Звучання Благовісту)
Оксамитовий, густий, немов мед, звук дзвону повільно плив, пронизуючи невидимими нитками морозне повітря. Бабуся розповідала, що це Благовіст, що кликав людей на службу в храм.
Повернувшись зі школи, Анюта дізналася, що ввечері приїде погостювати до улюблену онуку бабуся з села.
-Не дарма я сьогодні Благовіст чула, і справді «Блага Вість»,- подумала дівчинка.
Дуже любить Анюта історії, які розповідає бабуся. Може бути від того, що голос у неї м'який добрий, співучий.
-Бабусю, розкажи про дзвонах! - просить онучка.
-Ну, слухай!
Давним-давно, в старі часи, коли не було ні годинника, ні телефонів, ні телевізорів і навіть комп'ютерів, усе життя людини проходила під дзвін. Під нього він народжувався, ріс, з ним працював, веселився, ростив дітей і помирав.
Якщо хвороби та хвороби в селах траплялися, так дзвонили невтомно день і ніч, лікарів не було, а дзвоновий дзвін він краще будь-яких ліків лікує. Прийде ворог на рідну сторонушку, по всій землі розлетиться стогін дзвоновий. (Звучання Набату) Загориться, де сарай, будинок - зазвучить сполох тривожно, і кинуться всі, і старий і млад на допомогу.
Дзвін, онучка, унікальний інструмент. Кожен удар дзвону утворює таке співзвуччя, що складається з безлічі звуків, яке здатне переміщатися на величезні відстані, що не тільки вшир наших просторів, але і вгору. Ці звуки об'єднують все земне і небесне, проникають у все живе і неживе, відгукуються в серцях людей хочуть вони того чи не хочуть.
З давніх часів до дзвону благоговійно ставилися майже як до живої істоти: його хвалили і сварили, карали батогами і навіть відправляли у заслання. Перш, ніж дзвоник лунатиме в перший раз, відбувався обряд хрищення святою водою і помазання з призначенням хрещених, які першими «давали йому голос».
Уважно слухає дівчинка бабусину розповідь, і здаються їй дзвони добрими велетнями, що закликають людей до добра, правди і любові.
- Дзвони мали різне призначення»,- продовжує бабуся, - метельный допомагав подорожньому в негоду не збитися з шляху (звучання Метельного дзвону «Мара» ), зустрічний дзвонили, коли зустрічали поважних гостей, а якщо свято церковний - святковий дзвін лунав по всій окрузі. (Звучання Зустрічного дзвону)
Мелодійний дзвін у найбільш милозвучні дзвони - називають малиновим. (Звучання Малинового дзвону)
А на святий великодньому тижні на дзвіницю пускали всіх охочих, і таланти часто відкривалися у дітей і дорослих, і таким красивим був той дзвін, що стали називати його - червоним. (Звучання Святкового дзвону)
Анюта задумалася: «Адже Великдень - Воскресіння Господнє, а по неділях у храмі завжди телефонують. Про що ж говорять православні дзвони всім людям у наші дні?»

Учитель: Хлопці, а ви як думаєте? Про що сповіщають церковні дзвони в наші дні?
Учень: Про радість Воскресіння Христового, вони кличуть всіх людей в храм, повідомляють про час!
Вчитель: Тепер вам належить виконати завдання «Світ дзвонових дзвонів». Спочатку самостійно, а через 2 хвилини об'єднайтесь у четвірки, і, прийшовши до єдиної думки, кожна команда виступить з готовою відповіддю. (Учні виконують завдання)
Тренінг: Світ дзвонових дзвонів
(Завдання №1 Самостійно)
Зістав назви дзвонових дзвонів та їх призначення.
Назва дзвону
Метельный дзвін
Похоронний дзвін
Святковий передзвін
Благовіст
Малиновий дзвін
Сполох
Червоний дзвін
Зустрічний дзвін
Призначення дзвону
Красивий дзвін - вираз майстерності дзвонаря
Заклик до церковній службі
Вказівка дороги подорожньому в негоду
Зустріч патріарха і значимих осіб
Загроза нападу ворогів або пожежа
Проводи в останню путь - похоронний дзвін
Дзвін милозвучні дзвони, створення дзвонових мелодій
Радісний дзвін сповіщає про святі
Світ дзвонових дзвонів
(Завдання №2 Робота в групі)
Обговори своє рішення в групі. Прийдіть до спільної думки.
Вчитель: дзвони знайшли відображення в музиці багатьох російських композиторів: Мусоргського, Прокоф'єва, Глінки, Чайковського. Але є один композитор, для якого колокольность є невід'ємною рисою стилю. Це - Сергій Рахманінов.
На екран проектується портрет С.В. Рахманінова.

Сьогодні ми познайомимося з твором С.В. Рахманінова «Дзвони» для оркестру і хору та солістів на вірші Едгара По в перекладі Костянтина Бальмонта. У поемі чотири частини, ваша задача вибудувати вірші в тому порядку, в якому вони задумані авторами, а допоможе в цьому музика.
(Учні отримують 4 фрагмента тексту поеми)
Учитель: Послухайте музику. Якими образами вона обзивається у вашій душі? Подумайте, які слова могли б відповідати такій музиці? (Звучить фрагмент вступу першій частині «Дзвони» Рахманінова).
Учень: Музика стрімка, дзвінка. Чується дзвін дзвіночків, представляється біг коней, відчувається радість. (Читання віршів Э.По в перекладі К.Бальмонта)

Чуєш, сани мчати в ряд,
Дзвіночки дзвенять...
О, як дзвінко, дзвінко, дзвінко,
Точно дзвінкий сміх дитини...


Вчитель: Вірно. Якими почуттями відгукується наступний музичний фрагмент С.рахманінова? Звучить вступ другої частини.
Учень: Можливо, це весільний дзвін. Музика співуча, м'яка, ніжна, як колискова і разом з тим урочиста і піднесена. Учень читає вірші.

Чуєш, до весілля поклик святий,
Золотий!
Скільки ніжного блаженства в цій пісні молодий!


Вчитель: Правильна відповідь. Яке почуття народжує наступна музика? Який чується дзвін? Звучить музика 3 частини (фрагмент).
Учень: Це сполох. Наростання тривоги, музика швидка, блискавична, в кінці потужна. (Читання віршів)

Чуєш, виючий сполох,
Точно стогне мідний пекло!...
О, тривога, сполох, набат,
Якщо б ти повернув назад
Цей жах, це полум'я, цю іскру, цей погляд.


Вчитель: Відмінно. І заключна частина «Дзвонів». Як звучить музика?
Учень: Як похоронний марш, чути важкі кроки, дуже сумно, сумно і похмуро. (Читання віршованого фрагмента )

Похоронний чути дзвін!
Довгий дзвін!
Гіркою скорботи чутні звуки, гіркого життя кінчена сон.
Звук залізний сповіщає про печалі похорону!


Вчитель: Ви правильно відчули. А що нагадує послідовність всіх частин «Дзвонів»?
Учень: Це ЖИТТЯ людини.
Вчитель: А що ж потім, після життя? У що вірив композитор, у якого в кінці звучить така музика? (Звучить заключний фрагмент «Дзвонів»)
Учень: Музика звучить світло, прозоро, красиво і дуже спокійно. Рахманінов вірить в те, що світло і добро перемагає темряву.
Вчитель: В історії Росії є сторінки, які згадуються з болем. Багато бід і нещасть випало на долю нашої багатостраждальної Батьківщини. Руйнували храми, скидали дзвони з дзвіниць, народ змушували забути про Бога. Але витоки віри, надії і любові збереглися в пам'яті народній до сьогоднішніх днів. А в дзвонах справа? Чому ж сьогодні багато відроджуються храми?
Яка сила змушує людей відновлювати храми, зводити дзвіниці?
Учень: Сила віри, прагнення до правди і добра, до любові й вічності.
Вчитель: Як ви можете пояснити, що ж таке колокольность?
Учні (по одному): Колокольность це - прагнення до правди і добра, чуйність, єдність і соборність, заклик, сила і міць, прагнення до світла, добра і любові, благодать, краса і радість, прагнення до вічності і воскресіння.
Вчитель: Я сподіваюся, що відгомін цього уроку залишиться в душі кожного з вас, всього вам доброго.