Реклама












Конспект уроку позакласного читання для 10-11 класу. Образ вчителя в літературі


Конспект уроку по темі "Образ учителя в літературі"
Тип уроку: урок позакласного читання.
Автор: Зоріна Єлизавета Дмитрівна, учениця 10 класу МБОУ "Середня загальноосвітня школа №8", р. Іжевськ.

Опис матеріалу: Пропоную вам конспект уроку позакласного читання в 10-11 класах. Даний матеріал буде корисним вчителям російської мови і літератури старших класів.

Цілі уроку:
- формування уміння зіставляти твори різних авторів і різних історичних епох;
- формування вміння порівнювати образи вчителів у цих творах;
- розвиток навичок роботи з книгою, вибіркового читання, усного зв'язного мовлення;
- формування навичок давати характеристику герою;
- виховання інтересу до читання.
Хід уроку
Вступне слово вчителя

Я хотіла б почати урок зі слів Л.М. Толстого "Не той учитель, хто отримує виховання й освіту вчителя, а той, у кого є внутрішня впевненість у тому, що він є, повинен бути й не може бути іншим".

Як ви зрозуміли ці рядки? А хто такий вчитель для вас? (Вихователь, наставник, старший друг).

Учительська професія на всі часи - одна з найбільш відповідальних і благородних. Скільки сил, терпіння, великодушності треба мати, щоб кожен з вихованців зміг навчитися читати, писати, розуміти. Щоб він став не просто сховищем різною, нехай навіть потрібної для життя інформації, а справжньою Людиною з великої літери, гармонійною особистістю, готовою не тільки отримувати, але й віддавати. Праця вчителя цінний тим і великий, що він формує природу самої людини. Література допомагає нам глибше зрозуміти і усвідомити цю просту істину.

А тепер звернемося безпосередньо до літературним творам, в яких найбільш яскраво змальовано образи вчителів різних історичних етапів розвитку нашого суспільства.

Почнемо з «Педагогічної поеми» Макаренко, в якій професія вчителя показана в дуже складний період нашої держави, коли починається формування абсолютно нового типу викладача, пов'язаного зі становленням «радянської школи».

Робота з «Педагогічною поемою» Антона Семеновича Макаренка

«Педагогічна поема» - широко відома і найбільш значний твір радянського педагога і письменника А.С. Макаренка. У ньому розповідається про перевихованні неповнолітніх правопорушників в дитячій трудовій колонії, творцем і керівником якої у 20-ті роки XX століття був автор.

У романі - поемі розкривається історія зародження та розвитку колонії
їм. М. Гіркого і колективу горьковцев. Першими вихованцями були неповнолітні правопорушники: підлітки, юнаки, а пізніше безпритульні діти. Стався відразу моральний переворот у їх вихованні? (Ні, моральний переворот у їх вихованні відбувався не відразу, а в ході тривалої, важкої та відданої боротьби педагогів на чолі з Макаренко А.С. за морально-світлу особистість з розвиненим почуттям обов'язку і честі)

В горьківському трудовому виховному колективі дорослих і дітей об'єднували насамперед навчання, виробничо-трудові взаємини, загальна трудова турбота про кращому завтрашньому дні, певний «дух» колонії: мажорний тон, поєднання поваги з вимогливістю, почуття власної гідності, відчуття своєї країни та багато іншого.

Для Макаренка сенсом життя і головною метою були його вихованці, боротьба за людське в кожному з них. І в своїй поемі він намагається показати ті принципи, якими повинен керуватися вчитель у роботі з дітьми.

Знайдіть епізод, коли Бурун начисто пограбував економку та до того ж вкрав гроші у Антона Семеновича. Зауважимо, що Макаренко не став розбиратися зі злочинцем наодинці, а навів його на суд народний. Прочитайте уривок: «обурених і сильних тонах я описав хлопцям злочин. Або моя мова справила сильне враження, і без того у колоністів накипіло, але на Буруна обрушилися дружно і пристрасно». В результаті Бурун опустив голову: «Годі говорити. Всі ви праві. Відпустіть мене з Антоном Семеновичем, нехай покарає, як знає».

Робота з розповіддю Валентина Григоровича Распутіна «Уроки французької»

Повідомлення біографічних відомостей (підготовлено заздалегідь учнем)
(Ст. М .Распутин народився 15 березня 1937 року в Іркутській області в селищі
Усть - Урда, розташованому на березі Ангари. Його дитинство збіглося з війною: у перший клас майбутній письменник пішов у 1944 році. І хоча тут не гриміли бої, життя була важкою, часом напівголодним. Навчившись читати, Распутін назавжди полюбив книгу. Закінчивши 4 класи Аталанке, Распутін хотів продовжити навчання. Але школа, в якій були п'ятий і наступні класи, перебувала в 50 км від рідного села. Потрібно було їхати з дому, причому одному. Вчитися було складно: голод (мати з оказією передавала йому раз на тиждень хліб і картоплю, але їх завжди не вистачало), бідність, самотність. Однак вчився він лише відмінно. «Що мені залишалося? - потім я сюди й приїхав, іншої справи у мене тут не було ... чи наважився б я піти в школу, зостанься у мене невыученным хоч один урок », - згадував письменник.)


Звідси можна зробити висновок, що прообразом головного героя оповідання є сам В.Г. Распутін. Всі події, які відбулися з героєм, були в житті письменника.

В основі розповіді - спогади про дитинство. Лідія Михайлівна - вчителька Валентина Григоровича з французької мови, його класний керівник. Вона названа у творі своїм ім'ям. Це Л.М. Молокова. Кілька років вона жила в Саранську, викладала в Мордовському університеті. Коли в 1973 році вийшов у світ цей розповідь, вона одразу впізнала себе у ньому, відшукала Валентина Григоровича, кілька разів зустрічалася з ним. Лідія Михайлівна жива і сьогодні, вона живе в Москві.

Сюжет оповідання досить простий. У повоєнні роки одинадцятирічного Володю мати відправляє з рідного села в райцентр на навчання. Хлопчик оселяється у жінки, яка втратила в минулу війну чоловіка й виховує своїх трьох дітей. Молода вчителька французької мови допомагає Володі. Під приводом додаткових занять вчителька намагається нагодувати хлопчика. Гордий Володя відмовляється від їжі. І тоді вчителька вдається до хитрощів: вона пропонує йому грати в «пристінок» на гроші і підіграє учня. Потім Лідію Михайлівну звільняють зі школи. Вона змушена виїхати.

Здавна суспільство розглядає ігри на гроші як аморальне заняття. А що позначає, на ваш погляд, слово «аморальний»? (Злочинний, негідний, непристойний)А є азартні ігри аморальним заняттям? (Так, є)

Але, граючи на гроші, герой оповідання Распутіна не зазнає згубного азарту, гра його не затягує. Він знає почуття міри. Вигравши, Володя бере свій виграш і виходить з гри. Правда за це йому доводитися поплатитися: Вадик і Птаха його б'ють.

Назвіть поняття, протилежне аморальності (Моральність) Деякі джерела описують моральність як мораль, що, на мій погляд, не зовсім вірно. Справа в тому, що мораль є зовнішнім вимогою до поведінки людини, а моральність - це внутрішня установка людини діяти згідно своєї совісті і своїм принципам.

Так моральний або аморальний вчинок робить герой, граючи в «чику»? Распутін пропонує нам інший погляд на азартні ігри. Для хлопчика гра - єдино можливий спосіб вижити. Голодний і постійно сумує за домівкою сільський хлопчик лише здобував собі рубль на молоко. В його поведінці не було нічого аморального, поганого. Він нікого не ображав і силою грошей не забирав, та й хіба багатство це - один рубль?

Які почуття викликав у Лідії Михайлівни хлопчик? (Вона ставилася до нього з розумінням і співчуттям, цінувала його цілеспрямованість). У зв'язку з цим вчителька почала займатися з героєм додатково, розраховуючи його будинку погодувати. Але Володя був гордий і відмовлявся від запропонованого обіду. Саме тому Лідія Михайлівна вирішила відправити хлопчикові посилку, але затія їй не вдалася. Вона хотіла допомогти учневі, але наповнила посилку «міськими» продуктами і видала себе. Гордість не дозволила хлопчикові прийняти подарунок.

Але все ж вчительці вдалося знайти спосіб допомогти хлопчику, не ущемляючи його гордості - вона запропонувала грати на гроші в «пристінок».

Спробуємо оцінити вчинок Лідії Михайлівни з точки зору моральності. Морально її рішення грати на гроші з власним учнем? (Морально. Допомогти головному героєві інакше не було ніякої можливості - вечеряти він не сідав, подарунків чи грошей не брав) А чи морально було б закрити очі на його голод? Моральної чи була б професійна позиція нейтралітету? (Ні, тому що в першу чергу це було б нелюдським) Лідія Михайлівна насамперед дбала про його фізичний стан, про те, щоб він хоча б міг нормально вчитися, не думаючи постійно про голод.

Зробимо висновок: Лідії Михайлівні нема чого виправдовуватися. Вона вчинила по совісті, так, як хотів її серце. Доброта і співчуття вчительки зіграли значну роль в житті учня.

Спробуємо порівняти образ учителя 40-их років і образ вчителя 80-их років 20 століття, яскраво вираженого у повісті Юрія Полякова «Робота над помилками».

Юрій Михайлович Поляків «Робота над помилками»

"Робота над помилками" - одне з прославили Юрія Полякова творів.
Герой повісті, журналіст, випадково стає вчителем, і відтепер йому доступна та мінливості шкільного життя, про яку не прийнято було говорити - і про яку краще б не знати.

Юрій Поляков в свій час працював вчителем, тому в його творах дуже правдиво зображено життя сучасної російської школи. У своїй повісті «Робота над помилками» Поляків зміг показати важкий період нашої країни, коли слідом за змінною обстановкою до кінця 20-го століття радянські принципи неминуче змінилися пострадянськими. Зрозуміло, що місія вчителя-наставника завжди була безмірно велика, а проблема сучасного педагога в своєму значенні збільшилася вдвічі. І пошук такого нового вчителя здійснює Юрій Поляков через образ Андрія Петрушова...

Про що йдеться у повісті? (Молодий журналіст Андрій Петрушов тимчасово влаштовується в школу вчителем російської мови і літератури. Йому випадає можливість побачити багато свіжим поглядом. І те, до чого давно звикли вчителі, відкривається молодому вчителю абсолютно по-новому)

Дійсно, дівоче кохання, суперництво, бійка між учнем і вчителем - все це стає складовим сучасної школи. Це виглядає ново, і лише шкільні вчителі досі завалені паперовою роботою: «У школі мені доводиться писати набагато більше, ніж в газеті, де я пропрацював шість років».

Петрушов раніше не мав практики роботи в школі, і, відповідно, ідеально вивірений план перших уроків руйнується, а учні починають перевіряти вчителя «на міцність». Молоді вчителі свіжим поглядом бачать розрив між поколіннями і всіляко намагаються наблизити до себе учнів. Андрій Петрушов намагається зробити це на уроці з допомогою різноманітної літератури. Але все марно. Раніше не мав досвіду роботи в школі, Петрушов як ніхто інший відчуває розрив зв'язку часів і намагається об'єднати учнів хоча б героїчним минулим: разом з класом він організовує пошуки втраченого рукопису талановитого письменника Миколи Пустырева, загиблого на фронті.

Так, він зміг зацікавити хлопців загальною ідеєю - пошуком рукописи, і хлопці роблять все, щоб допомогти своєму вчителеві. Але з іншого боку він бачить вчителів, яким нецікава робота. Він намагається захопити дітей у процес навчання, але усталені порядки в школі і постійне вплив директора не дозволяють молодому педагогу розкрити себе і свою душу для учнів.

Володимир Карпович Железников «Опудало»

Розглядаючи образ учителя, слід проаналізувати і ставлення до класного керівництва, оскільки образ класного керівника також дозволяє простежити особливості взаємовідносин учнів і вчителя. Тут слід розглянути образ Маргарити Іванівни з повісті В.К. Železnikova «Опудало».

Маргарита Іванівна - це вчителька, яка виконує також обов'язки класного керівника. Чи виконує вона свої обов'язки? (Формально, так. Але на ділі вона зайнята своїми проблемами, своїм особистим життям і не помічає нічого навколо)

Важливі події в житті класу вона легковажно ігнорує, класні проблеми здаються незначними на тлі її власних.

А як ставляться до Маргариті Іванівні її учні? (Несерйозне ставлення до учнів, їхніх проблем викликає з їх боку аналогічну реакцію, і діти, відчуваючи це, стають егоїстичними, злими, бездушними)

Так, автори зазначених творів даного періоду відзначають, що в літературі з'являється проблема втрати авторитету з вини самого вчителя.

Висновок


На закінчення мені хотілося б сказати, що дуже багато чого в житті людини і суспільства залежить від того, з якими наставниками стикається дитина, яка починає пізнавати різноманіття світу і складність людських взаємин.

Дуже хотілося, щоб у нашому житті якомога менше було б проблем, пов'язаних з учительством, як це ми побачили у творах Полякова і Železnikova. А образ вчителя завжди асоціювався з образами самовідданих і розумних людей.