Заняття з навчання грамоти для учнів 1 класу за темою "Звук і літера"
Цілі: Вчити дітей виділяти звук у словах (у кінці, у середині слова), аналізувати зворотний склад, визначати наявність або відсутність звуку у словах.
ХІД ЗАНЯТТЯ:
I.
Організаційний момент
Логопед: Сяде той, хто визначить, який це звук голосний або приголосний.
(І, Р, М, О, С, Н, У, Я, Д, і т.д.)
Логопед: Хлопці у мене захворів язичок і тому я не можу говорити деякі
звуки, будь ласка допоможіть мені:-ками;-укладу; До -; К-рандаш.
Логопед: Який звук не говорить мій язичок?
Діти: Звук - До
Логопед: Сьогодні ми з вами будемо повторювати звук До познайомимося з буквою К.
II. Характеристика звуку (за схемою, спільно з дітьми)
Звук До:
• Приголосний
• Глухою
• Буває твердим і м'яким
• Не можна тягнути, співати
• Холодний вітерець
- Артикуляція звуку: Спинка язичка робить гірку, а кінчик язичка за нижніми зубками.
Логопед: Давайте всі разом вимовимо звук К.
Діти вимовляють хором звук До
III. Вправи в звуковому аналізі.
1. Відгадування слова з першого звуку картинок
ЩЕНЯ
ШКОЛА
КНИГА
2. Давайте подивимося на відгадані слова і визначимо в якій частині слова живе звук? Відповідь позначте на схемі, яка лежить перед вами, а потім скажемо всі хором.
Діти: щеня - у кінці слова
шКола - в середині слова
Книга - на початку слова
3. Гра з м'ячем «Назви предмет».
Завдання: Перетворення множини в єдине. Виділяючи звук у словах.
Я кидаю вам багато слів, а ви мені одне, звук До виділити голосом так, щоб ми всі добре чули.
Логопед називає іменник у множині, в якому немає звуку До або він знаходиться в м'якому варіанті. Завдання дітей назвати один предмет так, щоб у слові з'явився твердий звук До, н-р:
РОТИКИ - РОТИК
ФАНТИКИ - ФАНТИК
БУБЛИКИ - БУБЛИК
ПАРАСОЛЬКИ - ПАРАСОЛЬКУ
ІГРАШКИ - ІГРАШКА
РУКИ - РУКА
ВОГНИКИ - ВОГНИК
КАЧЕНЯТА - КАЧЕНЯ
КУБИКИ - КУБИК
IV. Динамічна пауза.
Хлопці робимо зарядку уважно слухайте і запам'ятовуємо слова, які ми з вами будемо повторювати.
АК-АК-АК. Ось який гамак
(три бавовни, руки в сторони)
ОК-ОК-ОК. Ось якийсь комок
(три бавовни, присісти і ліпити грудку)
КК-КК-КК. Обламався сук
(три бавовни, руки вгору, вниз)
Хлопці хто мені скаже слова, які ви чули зі звуком?
Діти: гамак, клубок, сук
V. Знайомство з буквою К.
1. Розглядання елементів букви і прописування її в повітрі
Давайте подивимося яка ж вона буква З?
Логопед показує букву К -
З яких частин складається буква З?
• Пряма спинка
• Праворуч ручка вгору
• З серединки ніжка вниз
Давайте спробуємо написати букву К пальчиком в повітрі
Діти: пишуть у повітрі букву К
2. Зараз візьміть листочки і обведіть букву К., тільки ту, яка написана правильно.
3. В порожній клітинці потрібно написати букву К правильно Пряма спинка, Ручка вгору до куточка, ніжка вниз до кутка.
4. Гра «Живі звуки»
Зараз давайте спробуємо поєднати звук До з голосними звуками
Хлопчики будуть звуком , тому що Звук До приголосний, а дівчатка будуть голосними звуками (роздаються картки з літерами). Викликаються діти до дошки:
Звук А - Побудуйте правильно зліва на право.
Який хлопці склад вийшов?
Діти: КА
А тепер поміняйтеся місцями і що вийде?
Діти: АК
Наступний звук ДО + А =КА; А + ДО =АК
ДО + ПРО = КО; О + К = ОК
К + У = КУ; У + ДО = КК
VI. Робота з касами.
Логопед: Хлопці відкрийте каси, покладіть перед собою доріжку кишенями вгору і викладіть на верхній доріжці склад, який написаний на дошці (КА).
Який склад вийшов?
Діти: КА
Логопед: Поміняйте місцями літери, підніміть руку і прочитайте, що вийшло?
Продовжуємо, КО,ОК, КУ,КК.
VII. Підведення підсумку
1. З яким звуком ми познайомилися?
2. Згадаймо характеристику звуку До