Реклама












Конспект заняття з розвитку мовлення з дітьми старшої групи


Конспект заняття з розвитку мовлення з дітьми в старшій групі з теми: «Навчання рассказыванию за твором В.П. Катаєва «Гриби»
Автор: Іванченко Галина Олександрівна, вихователь МДОУ Дитячого садка № 6, р. Ржев.
Опис матеріалу: даний конспект заняття призначений для дітей у старшій групі з теми: «Навчання рассказыванию за твором В.П. Катаєва «Гриби». Хлопці вчаться розпізнавати їстівні та неїстівні гриби, ділити слова на склади, складати речення з 3-4 слів.

Плановані результати: проявляє емоційну чуйність при прочитанні розповіді В.П. Катаєва «Гриби»; з цікавістю розглядає картинки з намальованими грибами і сюжетної картинки «Літній ліс»; на прохання дорослого розповідає про зображеному ; відповідає на поставлені запитання; правильно вимовляє звуки, складає речення з 3-4 слів; може дати правильну оцінку відповіді товариша, бути стриманим.

Обладнання: дві кошики, зображення грибів, сюжетна картинка «Літній ліс».

Цілі:
1. Вчити дітей розповідати не кваплячись, знаходити потрібні слова, вирази говорити досить голосно.
2. Вправляти у правильному вимову всіх звуків. 3акрепить вміння складати речення з трьох, чотирьох слів і ділити слова на склади.
3. Виховувати скромність, спостережливість і доброзичливість до відповідей і розповідями інших дітей, виховувати стриманість.
ХІД ЗАНЯТТЯ:
- Хлопці, назвіть яка зараз пора року у нас йде? (Весна).
- Скажіть, а яка пора року буде після весни? (Літо).
- Які місяці належать до літа? (Червень, липень, серпень).
Літо - це чудова пора! Багато хто з вас поїдуть відпочивати до бабусі в село. Будете ходити на річку - купатися, ліс - збирати квіти, ягоди.
- Що ще можна збирати в лісі? (Гриби).
Особливо добре збирати гриби після проливного дощу, в лісі пахне грибами. В траві біля стежки, зазвичай ховаються міцні боровики, сироїжки, червоніють ошатні мухомори. Між стовбурами беріз густо розрісся молодий ялинник, а під ним ховаються грузді, підосичники, вовнянки, жовтіють золоті лисички.

- Які з названих грибів відносяться до їстівним? (Відповіді дітей).

- Які до отруйних? (Відповіді дітей).
А зараз я прочитаю вам розповідь про грибах, який написав письменник Валентин Петрович Катаєв, він так і називається «Гриби».
- Ви хочете дізнатися, про які грибах написав автор, тоді слухайте уважно, щоб після читання правильно відповісти на мої запитання. (Читання оповідання).
Гриби.
Валентин Катаєв.

До Дружині і Павлику приїхала з міста двоюрідна сестра Інночка.

- Ну, діти, - сказала мама, - годі вам без діла сидіти. Ідіть в ліс за грибами. Подивимося, хто з вас краще гриби збирає.
- Я краще всіх збираю, - сказав Павлик.
- Ні, я краще, - сказала Женя.

А Інночка промовчала. Вона взагалі любила мовчати.

Побігли діти в ліс і розійшлися в різні сторони. Через годину повертаються.

- Я краще всіх зібрав! - кричить Павлик здалеку. - У мене більше всіх грибів, дивіться: повне відро!

Мама подивилася і посміхнулася:
- Не дивно, що у тебе повне відро: ні одного гарного гриба. Одні тільки поганки. Неважливо ти збираєш гриби, друже мій Павлик.

- Ага! - кричить Женя. - Я ж казала, що я краще за всіх збираю. Дивіться: у мене найбільші та самі гарні гриби - червоні в білий горошок. Ні в кого немає таких гарних грибів!

Мама подивилася і засміялася:
- Дурненька, це ж мухомори. Вони хоч і гарні, та нікуди не годяться. Ними отруїтися можна. Загалом, ти теж погано збираєш гриби, Женечка.

А Інночка коштує в сторонці і мовчить.

- А ти, Інночка, що мовчиш? Показуй, що назбирала.
- У мене зовсім мало, - каже Інночка соромливо.

Заглянула мама в Инночкин кузовок, а там десять чудових грибів. Дві прехорошенькие сироїжки, схожі на рожеві квіточки; дві лисички в жовтих китайських шапочках; два двоюрідних братика - підосиновики і підберезник; грузді, рижик, вовнянки. Так великий, міцний, пузатий боровик в оксамитовому береті. А крім того ще ціле гніздо опеньків - відважних хлопців.

Питання по розповіді:
- Хто приїхав до Дружини і Павлику?
- Як ви думаєте, в який час року приїхала Інночка?
- Що запропонувала мама дітям?
- Що відповіли діти?
- Хто з дітей був найбільш стриманим?
- Що зібрав Павлик?
- Що зібрала Женя?
- Що робила Інночка, коли діти хвалилися?
- Як ви розумієте слово - кіш?
- Що було в кузовочке у Инночки?
- Хто з хлопців краще, знав, які гриби можна збирати?
- Порівняйте Інну з Павликом і Женею, які риси характеру притаманні їм?
ФИ3КУЛЬТМИНУТКА:
У стежки, y стежки. Діти сидять на корточках
За ніч виросли гриби. Поступово встають
Підосиновики - з осинку. Гойдаються
Підберезник - з берізку. Стрибають
А маслюки - як хлопці.

Повторне читання оповідання.
Переказ дітей (5-7 дітей).

А тепер ми з вами будемо складати речення зі словом гриб, можна використовувати назву грибів. Після складання пропозиції ви повинні назвати: скільки слів у вашій пропозиції, але спочатку розіб'ємо вас на 2 команди: 1- лисички, 2 - вовнянки.

У нас є два кошики і за правильну відповідь команда буде отримувати грибок, подивимося - хто більше збере в кошичок грибів. Пропоную назвати скільки складів у словах: маслюки, опеньки, боровик, лисички, мухомор, вовнянки.

- Сьогодні ви багато дізналися про грибах, і якщо доведеться їх збирати, то ви зможете відрізнити отруйний гриб від їстівного. Добре відповідали на питання, активно працювали, грали, закріпили вміння складати речення, ділити слова на склади. Уважно слухали відповіді товаришів, допомагали у відповідях, не вигукували, а чекали своєї черги.