Тема: "Поняття про наголос"
Мета:
навчити дітей визначати ударний склад і ударну голосну. Продовжити роботу з визначення кількості слів у реченні, кількості складів у слові. Вчити дітей розрізняти за допомогою наголосу слова - близнюки (з
апах - зх
ах).
Виховувати увагу, мислення, активність.
Хід заняття.
1. Розглядання картини та складання по ньому пропозицій. Визначення кількості слів у реченні і складання схем речень.
Перед дітьми виставляється картина "Родина"(тато,мама,дідусь, бабуся,донька,син і немовля;всі члени сім'ї зайняті своїми справами)
Діти складають речення: "Тато дивиться телевізор"
- Скільки слів у цьому реченні? (3)
- Яке перше слово? (друге? третє?)
(Діти малюють схему речення в зошитах, вихователь - на дошці)
|____ ____ ____.
-Чому на початку схеми ви поставили вертикальну риску? (Початок речення пишеться з великої букви.)
-Чому в кінці схеми стоїть крапка? (В кінці кожного речення ставиться крапка.)
(Далі по картині складаються пропозиції про інших членів сім'ї і складаються схеми.)
2.Придумывание по картині слів, що складаються з одного, двох і трьох складів.
син мама бабуся
дочка тато картина
онук кішка кубики
стіл чайник машина
стілець крісло тарілка
(Називаючи слова, діти отхлопывают кількість складів у долоні).
3.Физкультминутка.
Руки вгору,
Руки вниз,
Долоньки на бочок
І стиснули в кулачок.
(Повторити кілька разів).
4.Понятие про наголос.
Послухайте одну цікаву історію. Зібралися якось слова на великому аркуші паперу. Лист був такий великий, що його довелося винести в полі, бо тільки там він помістився в розгорнутому вигляді. Слова на цьому аркуші були різні, траплялися серед них і слова - близнюки: пишуться однаково, а означають різне. Спробуй розберися! Раптом у небі з'явилася темна хмара і пішов дощ. Був він не довгим і рідкісним, а коли виглянуло сонечко, то виявилося, що над однією з голосних літер в словах з'явилися маленькі рисочки: ніби крапелька дощу хотіла вдарити голосну, але передумала, та так над нею і застигла. Рисочку цю з тих пір стали називати наголосом. Ударний гласний з тих пір виділяють в словах голосом - він вимовляється голосніше і довше інших звуків в слові. Склад з таким голосним називають ударних.
(Показати голосом приклад).
(Вихователь показує дітям іграшку "лисичку")
-Хто це? (лисичка)
- Скажіть це слово і послухайте,з однаковою силою голосу вимовляється кожна частина цього слова? (один зі складів вимовляється з більшою силою голосу)
-Який же це склад? (другий, "са")
-Цей склад виділяється в слові силою голосу, протяжним вимовою: цей склад - ударний.
/
____|_____ (схема слова)
-Скільки виділено частин? (2)
-Над якою частиною зверху коса риска? (над другою)
-Яка частина вимовляється з більшою силою голосу, протяжно? (друга)
-Яку частину слова падає наголос? (на другу)
-Який склад ударний? (другий)
5. Вправа в знаходженні наголошеного складу в слові.
(Вихователь показує картинки, діти називають слова і визначають наголос у ловах. Наприклад: книжка - ударний перший склад, медаль - ударний другий склад).
-Наголос дуже допомогло словами - близнюкам, значення яких можна зрозуміти тільки правильно поставивши наголос. Давайте визначимо наголос у словах - близнюках.
Рись йде на м'яких лапах,
Рись видобутку чує
запах.
Швачка стачала спідницю в швах,
А ззаду зробила
запах.
На гілку дуба сіли
білки,
Влаштувавши в гаю вечорниці.
Шеф-кухар просить нас: "Синки!
Для торта збили б
білки!"
Лікували кішці обидва
вуха,
Боялися, що позбудеться слуху.
У кока легка рука:
З щук відмінна
вуха!
З тіста зробили
гуртки,
З них зліпили пиріжки,
Компот налили в
гуртки:
- Покуштуйте, подружки!
6. Фізкультхвилинка
Діти стоять у колі. Вихователь кидає м'яч, називає слово з наголосом на першому складі, а діти називають слова з наголосом на кінці.
Запах, стрілки, бавовна, борошно, орган, гуртки, козли, замок, полиці, ірис.
7. Дидактична гра: "Де ховається наголос?"
(Дітям роздаються картки з предметними малюнками і схемами слів.
Дитина повинна поставити наголос над відповідним складом. Потім дитина називає слово, каже, де стоїть наголос і придумує з цим словом речення).
8. Підсумок заняття.