Реклама












Конспект уроку з літературного читання (навчання грамоти) в 1 класі по темі: "Як хліб на стіл прийшов"


Конспект уроку з літературного читання (навчання грамоти) - 1 клас
Конспект уроку з літературного читання (навчання грамоти) в 1 класі по темі «Як хліб на стіл прийшов»
Автор: Грачова Наталія Віталіївна, вчитель початкових класів
МОУ Самарської ЗОШ, п. Самарський Куркинского району Тульської області.
Опис матеріалу: Пропоную Вам конспект уроку з літературного читання (навчання грамоти) в 1 класі по темі «Як хліб на стіл прийшов». Даний матеріал (або його частину) може бути корисним вчителям початкових класів при проведенні уроку з літературного читання в 1 класі, а так само використаний у позакласній роботі, спрямованій на виховання дбайливого і шанобливого ставлення до хліба та праці хліборобів.
Конспект уроку з літературного читання (навчання грамоти) в 1 класі по темі «Як хліб на стіл прийшов»
Мета: Створити умови для розвитку мовлення учнів через роботу з повторення, закріплення і узагальнення раніше отриманих знань на основі вдосконалення навички плавного, складового читання тексту пізнавального характеру.
Тип уроку: Рішення навчальної задачі
Плановані результати:
Предметні:
- знають хто, як і з чого робить хліб;
- співвідносять написання слова з його вимовою;
- створюють звукову модель слова;
- визначають лексичне значення слова;
- складають словосполучення і речення з певним словом;
- розпізнають жанри усної народної творчості (прислів'я, загадки, скоромовки);
- володіють навичкою плавного складового читання;
-вміють переказувати текст
Особистісні:
розуміють важливість і необхідність дбайливого ставлення до
хліба і шанобливого ставлення до праці хліборобів;
Метапредметные:
Регулятивні:
вчаться висловлювати своє припущення (версії);
Пізнавальні:
знаходять відповіді на запитання, використовуючи підручник, свій життєвий досвід і інформацію, отриману на уроці;
Логічні:
здійснюють аналіз малюнків, синтез як складання цілого з частин.
Комунікативні - вступають у бесіду з однокласниками і вчителем; працюють в групах, парах, вміють домовлятися один з одним , дотримуються культуру спілкування.
Обладнання : презентація, урок супроводжує; моделі звуків; конверти із завданнями для кожної групи; колосся і зерно пшениці, жита, ячменю, кукурудзи; маркери на водній основі; іграшковий молоточок для гри «Аукціон»; рецепти хлібобулочних виробів; паперові зерна .
Хід уроку
Орг. Момент. Психологічний настрій на урок.
Продзвенів дзвінок у нас
Все спокійно увійшли в клас
Встали всі у парт красиво
Чемно привіталися.

Актуалізація знань. Комунікативно - мовленнєва завдання.
- Сьогодні на уроці у нас є багато гостей. Як ми їх зустріли? (Встали, привітали, привіталися)
- А як зустрічають дорогих, бажаних гостей за російським звичаєм.
- Чим зустрічали гостей на Русі? (Хлібом і сіллю)
- Які слова при цьому вимовляли? («Хліб та сіль! Милості просимо!»)
- Що означає вираз «хліб та сіль»? (Раді бачити і поділитися найдорожчим, що у нас є.)
малюнок ris1.jpg
«Хліб та сіль! Милості просимо!»)
3.визначення теми, мети і завдань уроку
- Визначте тему нашого уроку. (Хліб)
Ось він, запашний хлібець,
Ось він, теплий, золотистий.
В кожен дім, на кожен стіл
Він завітав, прийшов!
- Як ви здогадалися? (Подивилися на наступну сторінку підручника; хати малювали малюнки і вчили вірші на тему «хліб»)
- Що б ви хотіли б дізнатися на нашому уроці?
- Сьогодні наш урок буде присвячено хлібу. Ви дізнаєтеся про те, як хліб з'являється на нашому столі, що він значить для кожної людини, як і чому його потрібно берегти. І паралельно закріпимо знання, отримані раніше на попередніх уроках. Тема нашого уроку - «Як хліб на стіл прийшов?»
4. Робота по новій темі.
- Люди з давніх часів завжди дбайливо ставилися і ставляться до хліба. Але ось одного разу, що сталося...
Жила - була дівчинка Галя. Вона була ще маленька і в школу не ходила. І найбільше вона любила їсти цукерки.
Одного разу мама посадила її обідати, налила їй суп і дала шматок хліба. А Галя раскапризничалась:
- Не буду їсти цей противний і несмачний хліб! - і відкинула скибочка чорного хліба на інший край столу.
І тільки вона це зробила, як передній виявився цар Хлібного держави - Коровай.
Він суворо глянув на дівчинку і сказав: «Так може говорити людина, яка нічого не знає про хліб»
- Я все про нього знаю, - впевнено сказала дівчинка,- його мама купує в магазині.
- А чи знаєш ти, як хліб там опинився? - запитав Коровай.
Дівчинка замислилась і невпевнено сказала:
- Напевно, на дереві виріс.
Коровай усміхнувся, погладив дівчинку по голові і сказав:
- Я запрошую тебе в моє Хлібне царство. Там я все тобі про хліб розповім і покажу. А першокласники Самарської школи мені допоможуть багато тобі пояснити.
- Діти, допоможемо Короваю розповісти Галі про хліб? Тоді налаштовуємося на урок.
Ми розумні!
Ми дружні!
Ми уважні!
Ми старанні!
Ми добре вчимося!
Все у нас вийде!

Аналіз значення слова «хліб». (Слово написано на дошці)
- Подивіться, що написано на дошці. Що це за одиниця мови? ( Слово).
- Поясніть Галі, в яких значеннях вживається слово «хліб». Що ми називаємо хлібом?
малюнок ris2.jpg («Зерно»)

малюнок ris3.jpg («Колосся»)

малюнок ris4.jpg («Батон білого хліба»)

малюнок ris5.jpg («Буханець чорного хліба»)

(Хліб - це не тільки буханець чорного хліба або білий батон)
Хліб - зернова рослина (демонстрація снопики жита)
Хліб - це колосся із зернами (Хліб росте у полі)
Хліб - це булки, батони, буханці, паски, булочки, пиріжки і т.д.
А як точніше вони називаються?
- Правильно, це хлібобулочні вироби.
Робота в групах (завдання видаються в конвертах)
Завдання для 1 групи.
- Допоможіть Галі відгадати і прочитати, хто ж живе у царстві Короваю. Для цього з даних складів складіть слова - назви хлібобулочних виробів.
БУБ, КЗ, КА, БА, ТОН, ЛАЧ, ЛІЧ, ЛИК, БУЛ, КА.
(Бублик, паска, калач, батон, булка)
Завдання для 2 - ої групи.
- Потренуйтеся правильно і швидко вимовляти скоромовки. Знайдіть і підкресліть у них назви хлібобулочних виробів.
Завдання для 3 - ї групи.
- Складіть і поясніть звукову схему слова «хліб». ( Діти користуються картонними моделями звуків).
Завдання для 4 - ої групи.
- Із запропонованих загадок вибрати загадки про хліб. Виразно прочитати і відгадати.
1)Виріс в полі дім
Повний будинок зерном
Стіни позолочені
Віконниці забиті
Будинок ходуном ходить
На стовпі золотом. (Колос)
2)Відгадати легко і швидко:
М'який, пишний і запашний,
Він і чорний, він і білий,
А буває подгорелый. (Хліб)
3)Кільце не просте,
Кільце золоте,
Блискуче, хрустке,
Всім на диво...
Ну й смакота! (Бублик або бублик.)
4)Що на сковорідку наливають
Так вчетверо згинають? (Млинці.)
5)Ти не клюй мене, дружок, голосистий півник.
В теплу землю піду, до сонця колосом зійду.
У ньому тоді, таких як я, буде ціла сім'я. (Зерно)

6)Озеро молочне,
Береги калачные. (Ватрушка)
7)Два кінця, два кільця,
А посередині цвяшок. ( Ножиці)

Колективна перевірка груп.
Перевірка 1-ої групи
фото ris1.jpg

- Хто ж живе у Хлібному царстві? (Діти 1 - ої групи читають складені слова: бублик, паска, калач, батон, булка, пиріг)
-Назвіть ще відомих вам жителів Хлібного царства. (Млинці, ватрушка, пампушка, коржик, бублик, плюшка і т.д.).
Перевірка 2-ої групи
- Давайте пригадаємо, у яких скороговорках зустрічаються ці «хлібні» слова і заодно проведемо мовну розминку.
(Слайд проектуються тексти скоромовок)
( Діти 2 - ї групи читають скоромовки називають «хлібне» слова, що зустрічаються у них. Потім скоромовка вимовляється всім класом спочатку повільно, потім швидко, чітко промовляючи кожен звук. )
фото ris2.jpg

1)На базарі спозаранок
Накупив баран бубликів.
2)З'їв Валерик вареник,
А Ванюшка ватрушку.
3) Півник стриб на поріг:
Подаруй, пекар, пиріг!
Пекар Петро пік пироги в печі.

- Вимовте скоромовку повільно, а потім як можна швидше, намагаючись чітко промовляти кожен звук.
Перевірка 3-ї групи.
фото ris3.jpg

Представник 3 - ї групи малює схему слова на маркерної дошки і пояснює. Всі інші перевіряють правильність виконання завдання.
- Який звук ми вимовляємо на кінці слова? [п].
- А яку букву пишемо? (б).
- Поясніть, чому? (На кінці слова чуємо звук [ п ]. Він глухий парний, а парні дзвінкі і глухі приголосні на кінці слова потрібно перевіряти : хліб - хліб, хліба, хлібний і т.д.)
Фронтальна робота з класом.
-А що ви ще можете розповісти Галі про слові «хліб»? Для цього влаштуємо справжній аукціон.
А) Гра «Аукціон»
(учню, який дав правильну інформацію про слові останнім, вручається приз - пиріжок)
(Слово позначає предмет, загальне, неживе, складається з 1 склади, в ньому 4 букви і 4 звуку, наголос падає на е і т.д.)
Гра - фізкультхвилинка «Збери колосок!» ( Підбір прикметників )
- На «Аукціоні» було сказано, що слово «хліб» позначає предмет. Давай ті підберемо до нього слова, що позначають ознаки предмета.
- На які питання відповідають ці слова? ( Який? Яка? Яке? Які?).
- Яке питання ми виберемо? (Який?)
- Отже, який хліб? (Діти добирають прикметники, беруть з вчительського столу паперове зернятко і прикріпляють його на дошку. У підсумку виходить колос)
(Свіжий, м'який, теплий, білий, чорний, житній, пшеничний, гарячий, ароматний, духмяний, черствий, подгорелый, підсмажений, ніздрюватий, і т.д.)
Складання речень
- Використовуючи дані слова, допоможіть Галі скласти речення зі словом «хліб».
- Спочатку згадаємо, що таке пропозиція? (1 або кілька слів, які пов'язані між собою за змістом і виражають закінчену думку)
- Складіть речення за однією із схем. (На дошці схеми речень з 4 і 5 слів.)
(Я люблю м'який хліб. У магазин привезли теплий хліб. Пекар спік смачний хліб. В полі дозрів золотий хліб. Дощ полив високий хліб. )
- Чи можна всі ваші пропозиції назвати текстом? Чому? (Кілька пропозицій, але вони не пов'язані за змістом.)
Робота з підручником (с.46).
Пояснювальний читання тексту «Як хліб печуть?»
- Порахуйте, скільки тут пропозицій. (4)
- Прочитайте їх самостійно «пташиним базаром»
- Чи можна те, що ви прочитали назвати текстом? Доведіть.
(Всі речення зв'язані за змістом. Цей текст вже названо. - А як би ви назвали цей текст? Придумайте йому іншу назву.
Читання тексту ланцюжком по пропозиціям.
- Відповідайте на запитання реченнями тексту.
- З чого печуть хліб?
малюнок ris6.jpg («Хліб печуть з тіста»)

- З чого місять тісто?
(Слайд проектуються картинки із зображенням продуктів (яйця, цукор, вода, борошно, дріжджі, сіль)
- З чого мелють муку?
малюнок ris7.jpg («Мелють борошно з хлібних зерен»)

- Де дозрівають зерна?
малюнок ris8.jpg ( «Зерна на полях дозрівають в колосках»)

- Які головні хлібні рослини ви знаєте? Яке з них отримають зерно? Яку муку? Який хліб печуть?
малюнок ris9.jpg («Колосся жита»)

малюнок ris10.jpg («Житнє зерно»)

малюнок ris11.jpg («Колосся пшениці»)

малюнок ris12.jpg («Пшеничне зерно»)

Фізкультхвилинка «В землю потрапило зернятко»
- Зараз цар Коровай на кілька хвилин перетворить вас в маленькі зернятка, посадить в грунт і виросте з вас міцні колоски.
- Люди посадили в землю ось такі маленькі зернятка. ( Показує)
- А що потрібно, щоб зернятка проросли? (Сонечко. Воно дає тепло. І потрібен дощик, який поллє їх водою. І , звичайно ж, працю людей).
- Люди просили про це так: "Золоте сонечко, ти зігрій нам зернятко!" “Дощик, дощик, поливай! Буде хліба урожай!"
малюнок ris13.jpg («В землю зернятко попало»)

В землю зернятко попало. ( Діти сідають навпочіпки, притискають голову до колін і закривають її руками.)
малюнок ris14.jpg («Проростати на сонце стало.»)

Проростати на сонце стало. (Діти піднімають руки вгору над головою, примовляючи:
«Золоте сонечко, ти зігрій нам зернятко»
малюнок ris15.jpg («Дощик, дощик, поливай!»)

«Дощик, дощик, поливай! Буде хліба урожай!»
( Діти витягують руки вперед долонями вгору і «бризкають » на себе водою.
малюнок ris16.jpg («І росточок підростав.»)

5. Дощик землю поливав,
І росточок підростав.
( Діти повільно встають.)
малюнок ris17.jpg («І красенем обернувся»)

6. До світла і тепла тягнувся (Руки в сторони)
І красенем обернувся.
( Руки вперед)
малюнок ris18.jpg («Золоті колоски»)

малюнок ris19.jpg («Колоски гойдаються на вітрі»)

7. Золоті колоски на вітром гойдаються,
(Діти встають на носочки, піднімають прямі руки вгору, кисті рук опущені вниз.)
8. Низько накланяются.
(Діти махають піднятими вгору руками і примовляють:
9. Поспів урожай! Приїжджай, прибирай! (Нахили вниз)
- Хто з вас бачив поле з колоссям? На що воно схоже? (На морі. Коли дме вітер, колоски гойдаються, мов хвилі набігають один на одного. )
- А як називається поле з колоссям? (Нива)
Робота з загадками.
- А хто знає про цю загадку?
- Знайдіть на с. 46 загадку. Прочитайте і постарайтеся її запам'ятати.
Перевірка 3 - ї групи.
- Які загадки про хлібі, хлібобулочних виробах ви відібрали.
( Діти 3-ї групи виходять до дошки по черзі читають вголос «хлібні» загадки. Інші учні їх відгадують.)
фото ris4.jpg

- У кожного з вас на парті лежить крихітне зернятко. Давайте подумаємо разом, що людям треба зробити, щоб з нього отримати м'який смачний хліб?
Вчитель узагальнює відповіді дітей
- Ось бачите, який довгий шлях проходить хліб, щоб прийти до нас на стіл! А людям яких професій для цього довелося попрацювати? (Орач-тракторист, сеяльщица, комбайнер, мірошник, пекар, агроном тощо).
Люди цих професій заслужили шану і повагу. Давайте їм присвятимо нашу поетичну хвилинку.
малюнок ris20.jpg («Коровай приїхав до дітей»)

Поетична хвилинка - гра «Коровай приїхав до дітей»
фото ris5.jpg;

Юля:
- Коровай приїхав до дітей.
Як його, хлопці, зустрінемо?

Діти (хором):
- Пишною кіркою похрустим
Всіх на світі почастуємо.

Юля:
Виходь, Коровай,
Кого хочеш - вибирай!

Коровай (Женя):
- Я вибираю пекаря (Рому)!
малюнок ris21.jpg («Пекар»)

Він не сидів на печі пліч -
Коровай хлопцям пек.
Пекар, з нами пограй!
Кого хочеш - вибирай!

Пекар (Рома):
- Я вибираю мельника (Філіпа)!
малюнок ris22.jpg («Мірошник» )

Не він молов дурниці,
А молов зерно на борошно.
Мельник! З нами пограй!
Кого хочеш - вибирай!

Мельник (Пилип)
- Я вибираю комбайнера (Андрійка)!
малюнок ris23.jpg («Комбайнер»)

Він у затінку не лежав,
А хліба ростив і тиснув.
Ти, комбайнер, в коло вставай,
Кого хочеш - вибирай!

Комбайнер (Андрійко)-
Я вибираю тракториста (Колю)!
малюнок ris24.jpg («Тракторист»)

Він без діла не нудьгував -
Мене всюди виручав.
Він сюди прийшов з дарами -
З тягачами - тракторами.
Без машини худо,
А з машиною - диво!

Тракторист (Коля):
- Я роботи не соромлюся,
Я пишаюся роботою.
Слава, слава дружнім рук!
Слава, слава всім трудівникам!

Всі разом:
Слава тим, хто хліб ростив!
Не шкодував зусиль і сил!

- А тепер я задам вам дуже важке питання. Постарайтеся відповісти і за нього.
малюнок ris25.jpg («Наш шкільний кухар»)

( на слайді з'являється фотографія кухаря школи Каленкиной О.І.)
- Кого ви бачите на цій фотографії?
- Правильно, це наш кухар Каленкина Олена Іванівна.
- Можна помістити її фотографію поряд з цими картинками? Чому?
-Бачите, як багато людей трудиться, щоб виростити врожай і зробити так, щоб на нашому столі кожен день був м'який смачний хліб!
- Я думаю, що тепер Галя збагнула про те, що
Хліб житній, батони, булки
Не добудеш на прогулянці.
Люди хліб на полях плекають.
Сил для хліба не жаліють.

- Хліб здобутий великим трудом, тому його треба берегти. Адже кинути хліб, це все одно, що образити всіх тих, хто його виростив. Хліб треба берегти!
- А що означає «берегти» хліб?
Творча робота (складання пам'ятки «Як правильно поводитися з хлібом»)
- Хто скаже, як ми повинні ставитися до хліба?
- не кришити під час їжі;
- не можна надкусывать і залишати;
- не кидати на підлогу.
- Давайте прочитаємо ці правила для Галі.
(На слайді з'являються «Правила дбайливого ставлення до хліба»
1.Никогда не бери хліб брудними руками.
2.Бери хліба стільки, скільки з'їси.
3.Нельзя грати з хлібом!
4.Остатки хліба віддай птахам, домашнім тваринам.
5.Учись готувати з черствого хліба різні страви.
6.Уважай праця хліборобів і вчи цьому інших.

- А ось найпростіше правило (правило проектується на слайд), яким ви повинні користуватися вдома і в їдальні:
«Хліб до обіду в міру бери, хліб - коштовність, їм не сміти!»
- Людина, яка не навчилася берегти хліб, ніколи не буде користуватися повагою оточуючих.
- Через ставлення до хліба давалася характеристика людині: хороший він чи поганий, жадібний або щедрий, працьовитий або ледачий. Прочитайте слова, до складу яких входить слово «хліб». Як ви їх розумієте?
(На слайді з'являються слова «хлібосол», «хлібороб», «нахлібник»)
Хлібосол - гостинна людина.
Хлібороб - працьовита людина, вирощує хліб.
- Людей яких професій можна назвати хліборобами?
Нахлібник - ледачий людина, не заробляє собі на прожиток.
Робота з прислів'ями
- Російський народ завжди дуже дбайливо ставився до хліба оскільки знав, якою ціною він дістається.
- Прочитайте одну дуже розумну і точну народну думку.
( На слайді з'являється текст прислів'я: «Хліб - всьому голова»
- Що це? (Прислів'я).
- Чому ви так вирішили?
- Як ви її розумієте? Поясніть її зміст.
- Всього три слова, але як точно говориться в прислів'ї про важливість хліба!
Робота в парі.
- Знайдіть на сторінках «Абетки» прислів'я. Прочитайте їх один одному, поясніть сенс. Вивчіть одну з них напам'ять
Групове відтворення прислів'їв.
- Хто вивчив прислів'я, яка починається словом «красна»?
- Скажіть хором цю прислів'я. (Красна хата не кутами, а пирогами»)
- Як ви її розумієте? (Гарний будинок не зовнішнім оздобленням, а хлібосольством, гостинністю)
- Хлопці, а які ще ви знаєте прислів'я про хліб?
(Діти називають прислів'я та приказки і пояснюють їх зміст).
«Без хліба - нема обіду».
«Хліб - батько, вода - матінка».
«Буде хліб - буде і пісня».
«Багато світла - багато хліба».
«Не великий шматок пирога, а стоїть багато праці».

- Ну ось, наш урок підійшов до кінця, і тепер ви знаєте, який довгий шлях пройшов наш хліб, щоб потрапити в магазин. Хліб - головне багатство нашої країни і його треба берегти, правильно з ним поводитися.
5. Рефлексія. Підведення підсумків.
- Про що цікаве, важливе ви дізналися на уроці? ( Довгий і важкий шлях пройшов наш хліб, щоб потрапити в магазин. Хліб - головне багатство нашої країни. Його потрібно берегти і правильно з ним поводитися.)
- Чого навчилися?
- Що порадили б Галі?
- Ми повертаємося разом з Галею з Хлібного царства. А на прощання цар Коровай пригощає всіх смачними пиріжками. (Всім лунають пиріжки, а гостям рецепти приготування хлібобулочних виробів.)
Спасибі за урок. Бережіть хліб!