Реклама












Конспект заняття гуртка з малювання у початковій школі


Конспект заняття гуртка «Вчимося малювати» по темі «Филимоновская іграшка: минуле, сьогодення та майбутнє»
Автор: Грачова Наталія Віталіївна, вчитель початкових класів МОУ Самарської середньої загальноосвітньої школи Куркинского району Тульської області
Опис матеріалу: пропоную Вам конспект заняття гуртка «Вчимося малювати» для молодших школярів на тему «Филимоновская іграшка: минуле, сьогодення та майбутнє». Це конспект пізнавально-дослідного заняття, спрямованого на виховання поваги до культурних традицій народу Тульського краю, потреби збереження і розвитку у сучасному суспільстві.

В ході виконання практичної творчої роботи та подальшого спостереження учні зможуть довести можливість використання елементів розпису filimonovskoj іграшки для прикрашання предметів повсякденного побуту і вжитку в житті сучасної людини.

Докладний конспект заняття гуртка буде корисний як керівникам гуртків з образотворчої діяльності, так і вчителям початкових класів, які викладають З.
Конспект заняття гуртка «Вчимося малювати» по темі «Филимоновская іграшка: минуле, сьогодення та майбутнє»
Мета: Продовжити знайомство дітей з filimonovskoj іграшкою як з яскравою представницею традиційного народного мистецтва Тульського краю.

Показати можливу сферу використання елементів filimonovskoj розпису в сучасному житті людини.
Пізнавальні завдання:1. Розповісти про народній іграшці і про промисел села Філімонова.
2. Дати уявлення про технології створення іграшки в даний час і її естетичних особливостях.
Навчальні завдання:1. Закріпити вміння виконувати найпростіші елементи filimonovskoj розпису і створювати орнаменти та візерунки за мотивами розпису filimonovskoj іграшки.
2. Навчитися застосовувати отримані знання, вміння і навички у повсякденному житті для прикрашання предметів повсякденного побуту і вжитку.
Виховні завдання:
1. Вчити дітей сприймати красу рідної традиційної культури.
2. Виховувати гордість за свій край і його талановитих людей, повага до культурних традицій народу Тульського краю.
Обладнання та матеріали:
Презентація «Филимоновская іграшка: минуле, сьогодення та майбутнє »
Репродукції, листівки, оригінали filimonovskoj іграшки.
Оформлений ватман із заголовком «Филимоновское диво»
Картки із зразками елементів розпису filimonovskoj іграшки.
Паперові заготовки і макети для розпису.
Простий олівець, гуаш, пензлі і серветка, баночка з водою.
Хід заняття
1.Орг. момент. Привітання учнів та гостей.
- Добрий день, дорогі діти! Здрастуйте, дорогі гості! Я рада вас всіх бачити на черговому занятті гуртка «Вчимося малювати» у нашій творчій майстерні.
2.Актуализация знань учнів. Повторення пройденого матеріалу
- Чому наші заняття ми називаємо творчої майстерні? (Вчимося майструвати, «творити» як справжні майстри).
- Про який вид образотворчого мистецтва ми вели мову на минулому занятті? (Про народному декоративно-прикладному мистецтві).
- Який промисел розглядали? (Гончарна справа, глиняні іграшки).
- З якою іграшкою знайомилися? (Filimonovskoj іграшкою).
- Що ж ви дізналися про filimonovskoj іграшці?
(Филимоновские іграшки народилися в селі Филимонове Тульської області. Село знаходиться близько покладів гарної глини. Можливо, це і визначило її промисел (легенда говорить, що жив у цих місцях дід Филимон, він і робив іграшки). Іграшки робилися взимку, у вільний від сільських праць час. Потім їх продавали на ярмарках і базарах у найближчих повітових містах і в Тулі. Сюжети filimonovskoj традиційні іграшки - це барині, селянки, солдати, танцюючі пари, вершники на конях; з тварин - корови, барани, коні, ведмеді; з птахів - курки, півні і багато іншого. На відміну від дымковских всі филимоновские іграшки - свищики. Свисток завжди знаходиться в хвості звірів і птахів, яких вони тримають.
Бувають прості і більш складні візерунки, особливо на спідницях баринь: гілляста «ялинка», яскрава «ягідка», промениста «зірочка», «сонечко», виблискують, сплітаються в радісні візерункові суцвіття. Коло позначає в розпису сонце, трикутник - землю, ялинки і паростки - символ рослинності і життя. Всі ці узори нагадують про зв'язки людини і природи. Незважаючи на те, що орнамент і колорит розпису дуже прості, іграшки після розпису виглядають дуже яскравими святковими, виразними і добродушними. Особи фігурок завжди залишаються білими, і лише невеликими штрихами і крапками намічаються очі, рот, ніс. У всіх іграшок пружні тіла, довгі або короткі ноги витягнуті шиї з маленькими голівками. Деякі іграшки дивують своєю фантазією. Так, серед іграшок є чудовисько з головою оленя. В руках у нього курка, на спині сидить індик, а на хвості - курча...
3.перевірка Д/З
- На минулому занятті ви приступили до розпису паперових фігурок іграшок, а вдома повинні були закінчити роботу та підготувати її «уявлення» (за бажанням). Давайте подивимося і послухаємо, що у вас вийшло.
(Діти по черзі виходять до дошки, показують і представляють свою роботу, а потім, використовуючи двосторонній скотч, прикріплюють фігурку на ліву частина ватману - плакату «Филимоновское диво»).

4.Работа з нової теми заняття
А) Занурення в тему (вступна бесіда з переглядом презентації). На екран проектуються фотографії майстринь filimonovskoj іграшки
- Хлопці, ведучи розмову про створення цієї чудової іграшки, ми говорили і про майстрів минулої епохи. Давайте їх згадаємо. Це :
Дербеньова Ганна Йосипівна,
Карпова Антоніна Іллівна,
Карпова Олександра Гаврилівна,
Зайцева Ганна Гаврилівна,
Євдокимова Олена Кузьмівна,
Князєва Ганна Іванівна,
Лук'янова Євдокія Іллівна
«малюнок ris1.jpg» («Майстрині за роботою»)

- Збереглися фотографії з сімейних альбомів, де вони відображені за роботою.
- На превеликий жаль цих майстринь вже немає в живих. Але вони залишили нам свої чудові іграшки, які вони вклали частинки своєї світлої душі, теплоту свого серця. Вони продовжують жити в своїх іграшках, які радують і захоплюють нас і досі.
- Хлопці, а як ви думаєте, чи займаються зараз люди виготовленням глиняних филимоновских іграшок або, справді, вони на межі зникнення?
- Щоб відповісти на це питання ми здійснимо з вами незвичайна подорож. І вирушимо не в саму село Филимоново Тульської області, а в розташований неподалік древнє місто Одоев, перша письмова згадка про який відноситься до 1380 році... Саме туди свого часу перебралися майстри відомої по всій Росії іграшки.
«малюнок ris2.jpg» (« Дорога в Одоев»)

Їхати в Одоев - одне задоволення. Від навколишніх просторів - паморочиться голова, і ти розумієш, що мабуть, поживеш тут місяць другий, і мимоволі потягне створювати що-небудь гарне, позитивне, як филимоновская іграшка...
«малюнок ris3.jpg», («Сучасний Одоев»)

_ А ось і сучасний Одоев. Саме тут і живуть люди, серйозно і професійно займають виготовленням і розписом filimonovskoj іграшки.
«малюнок ris4.jpg» («Денисов Н.В.»)

«малюнок ris5.jpg»(«Денисова Р.В.)

- Серед них Макаричева Анастасія Олександрівна, яка навчалася ліпити у мами - Князевої Ганни Іванівни.
«малюнок ris6.jpg» («Славна династія» )

«фото ris7.jpg»

- Денисова Римма Василівна, яка в 17 років вийшла заміж за Денисова Миколи Васильовича. І вже через рік молода сім'я купує будинок у селі Филимоново в якості дачі, де проводять час з ранньої весни до пізньої осені. Підтримуючи чоловіка, який весь свій час і сили витрачає на відродження filimonovskoj іграшки, вона поступово осягає основи ремесла і починає ліпити іграшку. Ліпить по теперішній час.

Серед сучасних умільців є цілі родини.
«малюнок ris 8.jpg» («Кехаиди К.М.»)

«малюнок ris 9.jpg» («Орлова Є.І»)

«малюнок ris 10.jpg» («Платон Костянтинович»)

- Наприклад, сім'я Кехаиди (чоловік, Кехаиди Костянтин Миколайович і його дружина, Кехаиди Олена Іванівна, викладають у Одоевской школі мистецтв). Під керівництвом батьків з дитячих років ліпив і розписував іграшки їхній син Кехаиди Платон Костянтинович.
- Сьогодні ми вирушаємо у гості до спадкової майстрині, Народному майстру Росії Олени Олексіївни Орлової.
- Вміння робити филимоновскую іграшку в Олени Олексіївни - спадкове: майстерністю, володіла її бабуся Ганна Йосипівна Дербеньова, мама Масленнікова Валентина Миколаївна і багато родичі Сьогодні в родині промислом займається і чоловік Орлової, - Володимир Першин і син - Роман Орлов. Якщо сімейної традиції підуть і внучки Олени, яким зараз рік і п'ять років, то про долю іграшки можна не турбуватися.
«малюнок ris11.jpg» («Господарство майстрів»)

- Живе ця сім'я в місті Одоеве в звичайному будинку, займається підсобним господарством - курочок та розводить кроликів.
« малюнок ris12.jpg» («Домашня майстерня»)

- Та є в сім'ї спільне улюблене заняття - виготовлення глиняних іграшок, які з'являються на світ маленької домашньої майстерні.
«малюнок ris13.jpg» («Глина для виготовлення іграшок»)

- І майстерня у дворі, і глина поруч! Було б бажання творити! А бажання - величезна, адже виготовлення филимоновских іграшок - свистунців - це справа всього життя Олени Олексіївни Орлової.
«малюнок ris14.jpg» («Олена Орлова приступає до роботи»)

- І ось Олена Олексіївна вмощується в крісло і приступає до роботи. Прямо на очах з сірого шматочка глини з'являється кінь, а через кілька хвилин на ньому вже всівся бравий вершник. Умілі руки майстрині ретельно пропрасовують всю іграшку, щоб вона була гладкою, без тріщин.
«малюнок ris15.jpg» («Паличкою робиться отвір в іграшці»)

- Паличкою "пичужкой" робляться дірочки в свистке, щоб звук був переливчастий.
«малюнок ris16.jpg» («Іграшка вже вміє свистіти!»)

- Тільки що зліплена конячка "вміє" свистіти!
«малюнок ris17.jpg» («Муфельна піч»)

- Потім майстриня відправляє свої іграшки в розпечену піч.
«малюнок ris18.jpg» («Запалена піч»)

- Там майбутні свистульки обпалюються і стають ніжно - білого кольору.
« малюнок ris19.jpg» («Іграшки чекають, щоб їх розфарбували»)

- Висушені і обпалені іграшки чекають, щоб їх розфарбували.
На екран проектуються зображення филимоновских іграшок.
- Подивіться, які чудові іграшки створили руки талановитої майстрині. Будь то сніговик або жаба, дракон або свиня, білка, чи цап,- всі вони зроблені з душевною теплотою і любов'ю до своєї справи. Олена Олексіївна створює і цілі сюжетні композиції: «Куряча сімейка», «У новорічної ялинки», «Мужичок на свині» і др.Сохраняя основні традиції, в кожну зі своїх іграшок вона вносить свій неповторний авторський колорит.
- Так, що филимоновская іграшка продовжує жити.
« малюнок ris20.jpg» («Будинок для filimonovskoj іграшки»)

- Давно зникли голосисті селянські базари, де филимоновцы продавали свої "диво - розваги". Побачити іграшку сьогодні можна на художніх виставках, експозиціях краєзнавчих музеїв та музеїв народного мистецтва. Колекції filimonovskoj іграшки є в знаменитому на весь світ Російському музеї в Санкт-Петербурзі, Музеї іграшки в Сергієвому Посаді і багатьох інших. На ярмарках і фестивалях декоративно-прикладного мистецтва глиняна дивина традиційний і бажаний гість. Филимоновскую іграшку у свій час захоплено приймали в Парижі, Монреалі, Токіо, Малайзії. Однак свого персонального музею знаменита іграшка довгий час не мала. Такий музей був відкритий в Одоеве 2 жовтня 2009 року.
« малюнок ris21.jpg» («У музеї завжди раді Вас бачити )

- Тут ви теж можете зустрітися з Оленою Олексіївною Орлової і, звичайно ж з її роботами.
« малюнок ris22.jpg» («Филимоновские свистульки»)

- У музеї представлені рідкісні унікальні фото та архівні матеріали про життя і творчість колишніх і нинішніх майстрів
« малюнок ris23.jpg» («Музей «Филимоновская іграшка»)

- Композиції в музеї вдало доповнюються справжніми предметами селянського побуту.
« малюнок ris24.jpg» («Заграй, моя свистулька!»)

- У музеї можна не тільки подивитися готові іграшки, але і побачити процес її створення, а при бажанні і самому спробувати свої сили: взяти в руки клубок м'якою синьої глини, і відчути її енергію. Прислухатися до внутрішнього голосу і вдихнути в неї життя, створивши коня, качечку або півня. А дітям можна просто посвистіти! Подібного музею ніде в усьому світі більше не існує. І я раджу вам обов'язково відвідати його.
« малюнок ris25.jpg» («Іграшка як бізнес-сувенір»)

- Багато хто з нас стикалися з проблемою вибору подарунка. Хочеться, щоб сувенір був оригінальним, таким, що запам'ятовується і мав який-небудь сенс.
Такий подарунок існує! Филимоновская іграшка в ексклюзивно виготовленої рамці стане оригінальною прикрасою будь-якого кабінету або офісу, кімнати.
Филимоновская іграшка завжди має дуже яскравий соковитий орнамент, з-за цього її називаю «маленької веселкою» або «сонечком». Подібне «сонечко» зігріє собою погляд і душу в будь-яку погоду.
Фігурки можна вибрати з певним посилом і зробити їм відповідне обрамлення. Так, наприклад, ведмідь символізує силу, мудрість і доброту, свиня - задоволення і добробут та інше.
Так що филимоновские іграшки в даний час ще і прекрасний бізнес - сувенір.
Б) Повідомлення теми і мети заняття
- А зараз ми повертаємося в наш клас, у свою творчу майстерню, повні вражень.
- Чи сподобалися вам іграшки-свищики?
Чому? (Вони всі красиві, яскраві, сонячні.) Від них віє теплом, добротою. Вони притягують погляди і дорослих і дітей. Дивлячись на них піднімається настрій і мимоволі хочеться посміхнутися і забути про проблеми).
- Як ви думаєте, у чому ж секрет такого впливу на людину? (У використовуваних кольорах, візерунку та орнаменті і, звичайно ж любові, з якою ці іграшки були зроблені).
- Давайте на мить уявимо собі, що навколишні предмети розписані за мотивами filimonovskoj іграшки. Що б ви відчули, відчули? (Здивування, радість, захоплення тощо).
- Яке ще домашнє завдання ви повинні виконати до нашого заняття? (Виготовити макет або заготовку якої - небудь речі, предмета, іграшки і т.д.)
- Спробуйте здогадатися, яка тема нашого заняття. Для цього подивіться на плакат на дошці (він заповнений на половину і на ваші заготовки).
- Правильно, ми продовжимо тему минулого заняття і спробуємо розписати різні предмети, використовуючи елементи розпису іграшок - свистунців. Наприкінці заняття ви повинні будете відповісти на питання: чи підходить дана розпис для прикраси сучасних речей або ж годиться тільки для глиняних іграшок.

В) Самостійна творча робота учнів з попереднім повторенням основних кольорів, візерунків, орнаментів filimonovskoj розпису за індивідуальними картками - опор. (Виконання роботи супроводжується звучанням російських народних пісень)
«малюнок ris26.jpg» ( «Елементи filimonovskoj розпису»)


Г) Виставка робіт учнів. Аналіз робіт. Спостереження.
(Діти по черзі виходять до дошки, показують і представляють свою роботу, а потім, використовуючи двосторонній скотч, прикріплюють фігурку на праву частина ватману - плакату «Филимоновское диво»).
«фото ris1.jpg» («Плакат» (фото з уроку))

«фото ris2.jpg» («Представляємо свою роботу (фото з уроку))»

- Подивіться, який чудовий барвистий плакат у нас вийшов! Так і просяться на волю вірші, присвячені цієї чудової іграшки!

4. Поетична хвилинка (діти читають вірші про filimonovskoj іграшці)
Є сільце під Тулою,
Филимоново звуть.
І живуть там майстрині,
Що добро в будинку несуть.
І добро там не просте,
І не золото, срібло.
Filimonovskoj іграшкою
Називається воно.
Сильно витягнуті шиї
І корова, як жираф,
І ведмідь, що Змій Горинич,
Тільки це просто так.
Щоб звірі, птахи, коні,
Панянки, солдати,
І корови, і ведмеді
Хлопцям подобалися.
Щоб добром і красою серце зігрівало
І щоб казка ніколи нас не покидала.


5. Висновки. Підведення підсумків заняття.
- Який висновок ви можете зробити виходячи з виконаної роботи?
(Елементи filimonovskoj розпису з гідністю прикрасили б і сучасну річ, предмети інтер'єру квартири, зробили б веселіше і яскравіше дитячий одяг, іграшки, посуд і багато іншого.)
Може бути, хто-небудь з вас у майбутньому стане дизайнером і втілить цю задумку в своїх шедеврах і творіннях, тим самим надавши буденним речам неповторний шарм і національний колорит. І слава филимоновских майстрів ніколи не померкне в променях часу! Саме вам належить зберігати і розвивати традиції народу Тульського краю.

6. Дякую за роботу!