Реклама












Конспект уроку літератури у 6 класі


Конспект уроку літератури у 6 класі по темі: «Життя і творчість С. Т. Аксакова»
Автор: Гришина Анна Анатоліївна, вчитель російської мови та літератури МБОУ «ЗОШ № 12», Пермський край, р. Кунгур.
Опис матеріалу: пропоную вам конспект уроку літератури у 6 класі по темі: «Життя і творчість С.Т. Аксакова». Даний матеріал буде корисним вчителям російської мови і літератури основної загальноосвітньої школи.
Конспект уроку літератури у 6 класі по темі: «Життя і творчість С.Т. Аксакова».
Мета: сформувати навик сприйняття тексту описового характеру.
Завдання:
1. Познайомити з біографією та творчістю С.Т. Аксакова.
2. Сформувати поняття про жанрі нарису та його особливості.
3. Зробити аналіз твору «Нарис зимового дня»
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: портрет С.Т. Аксакова, підручник літератури, мультимедійна презентація.
Методичні прийоми:
бесіда - діалог, аналіз, вивчення ілюстрацій та бесіда з ним, рефлексія.
Хід уроку.
I Оргмомент.
II Повідомлення теми уроку.
На дошці епіграф: «« Гаряча любов до природи і живим творінь, що населяють Божий світ, не остигала в моїй душі» С.Т. Аксаков.
III Повідомлення біографічних відомостей. (слайд 1 - на екран проектується портрет письменника)
1.робота з портретом.
Опис портрета С.Т. Аксакова (слова Н.М. Яновського - Максимова, підручник, стр.243).
2. Повідомлення біографічних відомостей.
С. Аксаков відбувається з родовитої дворянській сім'ї. Дитинство його минуло в Уфі. Життя хлопчика почалася важкою хворобою і першим почуттям, що зародився в його душі, була жалість до всіх страждають і слабким і , разом з тим, вдячність і любов до матері.
Як ви думаєте, чому першим почуттям, що зародився в душі хлопчика була жалість? (тому що його життя почалася з тяжкої хвороби та він розумів і співчував слабким і страждаючим).
Все дитинство його було пронизане дорогою. Поїздками в далекі села до рідних. Під час цих поїздок хлопчик спостерігав за навколишнім його природою.
В життя Аксакова рано входять книги. Він жадібно читає все, що попадеться. Читання розбудило тягу до творчості. Про те, що він почув або прочитав , хлопчик по - своєму пересочиняя, розповідав сестричці.
Довгі роки Аксаков був відомий як хлібосольний московський пан. затятий театрал, мисливець, рибалка, не втративши нічого, що відкривала природа. Але бачене поки ховалося в схованках пам'яті, повинно було статись щось приголомшливе, щоб всі ці багатства відкрилися. Такою подією стала зустріч з Гоголем.
В житті Аксакова настала пора звершень, він пише твори « Записки рушничного мисливця Оренбурзької губернії», «Записки про ужении риби», «Збирання метеликів». Найголовніші твори Аксакова: «Сімейна хроніка» і «Дитячі роки Багрова - онука» і дитяча казка «Аленький цветочек». «Нарис зимового дня», з яким ми будемо сьогодні працювати, створений Аксакових за 4 місяці до смерті.
IV Робота над терміном «нарис».
Нарис - розповідь на документальній основі, (слайд 2 - визначення проектується на екран)
Давайте розберемося з цим визначенням детальніше і з'ясуємо, чим же нарис відрізняється від інших, відомих нам, жанрів.
Що таке оповідання? (невеликий за обсягом твір, в якому присутній сюжет, йдеться про якусь подію)
Якими особливостями володіє нарис, якщо він є своєрідним оповіданням? ( в основі нарису лежать реальні події)
Що називається документальною основою нарису? (в нарисі художньо переосмислюються автором реальні події)
V Робота над «Нарисом зимового дня».
1. Обговорення вражень.
Підніміть руки ті, кому сподобався цей розповідь? Чим він вам сподобався?
Підніміть руки ті, кому розповідь не сподобався? Чому?
2 Складання плану
На скільки частин можна поділити цей розповідь? (4)
Назвіть частини.
План ( проектується на слайд 3).
1. Грудневі морози
2. Снігопад
3. Довгі зимові сутінки
4. Зимовий світанок.
3 Робота з текстом.
Що говорить автор про грудневих морозів? Як страждали люди від морозів?
( хворіли від застуд і запаленні, насилу прорубувалися ополонці на ставку, худобу грівся едою, і люди боялися, що корму не вистачить).
Що протиставлено зневірі людей? (Чудовий вигляд зимової природи).
Про що молилися люди? (про сніг, тому що він віщував закінчення холодів)
4. Робота з ілюстраціями, музикою і текстом.
Подивіться на екран. Що ви бачите ( на екран проектуються зображення снігопаду, звучить повільна тиха музика).
А як Аксаков описує снігопад?
Зачитайте речення з тексту, як Аксаков відноситься до картини снігопаду? (він насолоджується цією картиною, виходить у поле, щоб помилуватися дивовижним видовищем).
Подивіться на екран. Що ви бачите тут? (на екран проектуються зображення зимових сутінків, звучить повільна тиха музика).
А як це описує автор? Зачитайте речення з тексту.
Подивіться на екран.
Що ви бачили тут? (на екран проектуються зображення зимового світанку, звучить повільна тиха музика).
А як це описано в тексті? Зачитайте пропозиції.
Скільки градусів було в ранок, коли Аксаков описує світанок?(12, потепліло, пройшов мороз, сніг вкрив землю).
Де зустрічав світанок Аксаков? (спочатку на подвір'ї, потім у будинку біля вікна).
В будинок світанок приходить пізніше. Як? ( здалася особлива білизна у вікнах, побіліла кахельна грубка, позначився у стіни шафа з книгами).
Як ожили люди? ( у селі прокинулася життя. в хатах світилися вогники, молотили хліб) .
Який настрій опанував письменником? (Як добре, як солодко було на душі!).
VI Робота над жанром.
Знайдіть у нарисі реальні факти.
Вони складають документ, основу нарису. (вказівка року, часу, числа. мір довжини).
А що можна віднести до розповіді? ( розповідь про морозах, потепління, художні замальовки природи, одкровення автора, його сприйняття того, що відбувається, ставлення автора).
VII. Робота над образом автора.
Доведіть. що автор дуже уважний до життя людей.( він розуміє труднощі селян, бачив загальне зневіру, співчував загальним бажанням).
Доведіть, що автор дуже любив природу ( із захопленням, з відчуттям урочистості описує снігопад, світанок)
Доведіть, що автор наділений спостережливістю ( описує найдрібніші деталі)
Як пише Аксаков? ( Неквапливо, вдумливо).
Який йому потрібен читач? Для яких людей пише Аксаков? (Для вдумливих, вміють вчитуватися в опис, терплячих)
VIII. Підведення підсумків уроку.
Нарис написаний в грудні 1858, розповідає про зиму 1813 року. Що ж незвичайного було в тієї зими, із - за чого вона запам'яталась авторові на десятиліття? ( Запам'ятався страшний мороз, несе людям біду, його вразила краса цього зимового дня, його урочистість природи, яскравість зимового ранку).
Яким уявляється автор - оповідач у цьому нарисі? (Дуже спостережливим, відчуває красу російської природи і вміє дивно точно передати її. Адже такі зимові дні бачив майже кожен із нас, але мало кому вдасться так описати їх).
Як висловилися у нарисі спостережливість автора і його здатність відчувати красу? ( він помічає кожну дрібну деталь, описує їх так яскраво, що і ми, читаючи нарис, можемо їх представити).
Висновок:
Давайте знову звернемося до эпиграфу уроку, як ви вважаєте, ці слова характеризують особистість автора і його творчість? (відповіді дітей).
VII Домашнє завдання.
Згадайте своє найяскравіше враження від побаченої вами картини природи. Напишіть міні - твір (8-10 речень) описового характеру.