Конспект уроку з географії у 6 класі «Річки»
Автор: Ібрагімова Тетяна Сергіївна,вчитель географії.
Назва навчального закладу:Муніципальне бюджетне загальноосвітній заклад «Кадетська школа-інтернат» Спаського муніципального району Республіки Татарстан.
Опис:конспект розроблений для проведення уроку географії у 6 класі по розділу «Гідросфера».даний матеріал буде корисний вчителям географії. Конспект уроку спрямований на формування в учнів предметних знань в області географії,метапредметных прийомів роботи,формування читацької грамотності учнів і розвиток інтересу до пізнання навколишнього світу.
Мета: сформувати уявлення про річках як частини вод суші.
Завдання:
Освітні:
1.сформировать поняття «річка»,исток»,«устя»,«довжина річки»,«приплив»,«річковий басейн»,«річкова система»,«рівнинна річка»,«гірська річка»,«водоспади»;
2.дать уявлення про основних частинах річки;
3.научить встановлювати причинно-наслідкові зв'язки характеру, напряму течії річки від характеру рельєфу, типу гірських порід;
4.раскрыть роль річок у природі та житті людини;
5.продовжити формування вміння описувати географічний об'єкт; показувати річки на географічній карті.
Розвиваючі:
1.способствовать розвитку аналітичного розуму, географічного мислення;
2.способствовать розвитку навичок колективного вирішення навчальних завдань і представлення результатів роботи;
3.способствовать розвитку читацької грамотності учнів,
4.способствовать розвитку мовлення учнів.
Виховні:
1.способствовать виховання естетичного смаку
2.воспитывать любов до річок, бачити красу рівниною і гірської річки.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і умінь.
Обладнання: підручники, фізична карта світу, атласи, роздатковий матеріал.
Плановані результати навчання:
•Особистісні результати навчання:
оволодіння навичками самостійної і колективної діяльності в процесі вирішення навчальної задачі, розширення кругозору, прояв індивідуальних творчих здібностей.
•Метапредметные результати навчання:
розвиток навичок самостійного придбання нових знань, виявлення причинно-наслідкових зв'язків, навичок роботи в групі, складання опису за типовим планом, формування читацької грамотності і розвиток мови.
•Предметні результати навчання:
учні повинні: знати/розуміти основні поняття теми; частини річки; відмінності між річковою системою і басейном річки; типи річок за характером перебігу; пояснювати відмінності у характері перебігу гірської та рівнинної річки; причини появи порогів і водоспадів; правила показування річки на географічній карті; визначати за картами та описами різні види витоків і гирл річок; описувати географічне положення річок, показувати найбільші річки світу.
Методичні прийоми: евристична бесіда, пізнавальні ігри, робота з ілюстраціями підручника, практична робота, проблемні творчі завдання, підведення підсумків.
Структура уроку:
1.
Організаційний момент. Привітання учнів, підготовка до уроку. Формування 3 груп учнів.
2.
Актуалізація. Сьогодні на уроці ми познайомимося з красивими природними об'єктами, на берегах яких з давніх часів людина селилася. Записуємо тему уроку «Річки». Кожен з нас хоч раз у житті бачив річку, купався в ній, але не кожен знає, що річка це цілий організм, який має свої особливості. Кожна річка унікальна.
3.
Вивчення нового матеріалу.
Робота з підручником, складання схеми « Будова річкової системи». З допомогою малюнка 131 на 148 стор. визначте, як називається місце, початок і кінця річки (Витік і гирло відповідно). Відстань від витоку до гирла - довжина річки. Як називаються річки, що впадають в головну річку? (притоки). Як визначити правий або лівий приплив? ( Необхідно подумки стати в напрямку від витоку і гирла). Річка разом з падаючими у неї притоками утворює річкову систему. Поглиблення, в якому протікає річка, називається руслом.
Річка може починатися в горах, покритими льодовиками, випливати з болота, озера або зароджуватися з невеликого джерела, що б'є з-під землі. Але де б не починалася річка, джерело завжди вище гирла, саме тому вода в річках прісна. Гирлом річки може служити інша річка, озеро, водосховище, море, океан. Замалюйте схему Будови річкової системи».
Евристична бесіда « Відмінності гірських і рівнинних річок». Кожна річка має свій характер, свій неповторні вигляд. Подумайте, які риси властиві гірським річкам, а які рівнинним? ( Швидкі гірські річки, вузькі, з прямим руслом. Рівнинні річки більш повільні, широкі, звивисті). Практична робота « Опис річки за типовим планом».
Практична робота « Опис річки за планом і картою». Для опису річок розроблений план. З допомогою плану і фізичної карти світу виконайте завдання №1 у бланку завдань. Виберіть одного учасника, який озвучить вашу відповідь.
Гра « Екскурсія по річці». Річках присвячено багато пісень, віршів, оповідань, їх опис часто зустрічається в літературних творах. Пропоную вам зіграти в гру « Екскурсія по річці». У завданні № 2 у вас дано опис річок - рекордсменів. Уважно прочитайте текст, дайте відповідь на питання. За допомогою карти визначте річку. Уявіть, що ви опинилися в ролі екскурсовода, складіть рекламний гасло з описом річки і уявіть її. ( Після подання кожної річки вчитель пояснює, що річка Ніл, є найдовшою річкою в світі, річка Амазонка-найбільша в світі по площі річкового басейну і найповноводніша річка, річка Волга - найбільша річка Європи).
Гра «Так - ні». А зараз я пропоную вам зіграти у другу гру «Так - Ні». Ви повинні виконати будівля №3, вибрати учасника, який буде відповідати на питання протилежних команд. Відповідати на запитання лише «Так» або «Ні». Завдання інших команд відгадати яка річка загадана.
Рішення кросворду. Дуже часто річці доводиться долати природні перешкоди на своєму шляху, зриваючись зі скелі або уступу, вода утворює водоспад. Водоспади бувають різної висоти, розгадавши кросворд, ви дізнаєтеся назву найвищого водоспаду в світі. (Кросворд може бути складений у довільній формі). Відповідь водоспад Анхель.
Евристична бесіда. Яке ж значення річок в природі, господарської діяльності людей?
З давніх часів річки використовуються в якості джерела прісної води, для добування їжі (рибальство), для транспортних цілей, як захисної заходи, розмежування територій, як джерело невичерпної (відновлюваної енергії (обертання машин (наприклад, водяний млин) або турбін ГЕС), для купання, зрошення сільськогосподарських угідь і як засіб позбавлення від відходів. Ріки відіграють важливу роль у визначенні політичних кордонів і захисту країни від навали зовнішніх ворогів.
Сьогодні ми познайомилися з будовою річкової долини, дізналися які бувають річки, як правильно описувати річку, де розташовані найбільші річки світу, яке значення річок.
Домашнє завдання: §38, знайти вірші про річки, скласти кросворд «Річки».
Література:
1. Дронов В.П. Географія. Землезнавство. 6 кл.: учеб. для общеобразоват. установ/ В.П.Дронов, Л.Е.Савельева - 6-е вид. стереотип.- М: Дрофа, 2011 - 221с.
2. Інноваційний навчально-методичний комплекс «Географія. Планета Земля. 6 клас» : Методичні рекомендації / В. П. Дронов, О. Ю. Мишняева, К. Е. Савельєва, О. Р. Котляр, А. А. Лобжанідзе. - М., 2008.
3.Муранов А. Найбільші річки світу.-Ленінград: Дитяча литература.1968 - 329с.
Завдання команді №1
Завдання №1. З допомогою фізичної карти світу складіть характеристику азійських річки Янцзи.
Завдання №2. Уважно прочитайте вірш Харченко Н.М., дайте відповідь на питання:
1.де розташований витік річки? 2. В якому кліматичному поясі розташована річка? 3. В якому напрямі тече річка? 4. Визначте за картою, про який річці йде мова у вірші, що є витоком і гирлом цієї річки. 5. Чому цю річку називають «рікою життя»?
Рікою життя називають
Всі єгиптяни річку........
Адже вона диво всім являє
Недосліджених таємних сил.
Початок....... бере на півдні
В горах, де безліч озер
І сильні зливи, як хуртовини
З льодів - розталих простір.
Їй різкий клімат не заважає
Вдень завжди сильна спека
Такої ж ночі мороз шпарить
Триває до самого ранку.
Річка відома століттями
Він сотворення землі
Де ллються зливи місяцями
І таять в горах льодовики.
Уявіть, що ви опинилися в ролі екскурсовода, складіть рекламний гасло з описом річки і уявіть її.
Завдання №3. З допомогою фізичної карти світу виберіть річку. Складіть її опис за типовим планом. Повідомте вчителя про готовність до участі в грі.
Завдання команді №2.
Завдання №1. З допомогою фізичної карти світу складіть характеристику австралійської річки Муррей.
Завдання №2. Уважно прочитайте текст, дайте відповідь на питання:
1 На якому материку протікає річка? 2.Где розташований витік річки? 3. Визначте за картою, про який річці йде мова, що є гирла цієї річки. 5. Чому цю річку називають здавна називають відомими іменами?
Ця велика російська ріка з давніх пір відома древнім грекам під короткою назвою Ра, що означає «Щедра». Жили на її берегах фінські племена називали річку «Світла», «вона сяє», а араби величали її Ітіль- «Річка - річок». На Русі її називали народною красунею, матінкою - годувальницею. Немов гігантське дерево, розкинула річка великої Російської рівнині свої гілки - притоки. Зародившись невеликим струмком на Валдайській височині, річка на шляху до моря перетворюється в могутню ріку, саму велику у всій Європі.
Уявіть, що ви опинилися в ролі екскурсовода, складіть рекламний гасло з описом річки і уявіть її.
Завдання №3. З допомогою фізичної карти світу виберіть річку. Складіть її опис за типовим планом. Повідомте вчителя про готовність до участі в грі.
Завдання команді №3.
Завдання №1. З допомогою фізичної карти світу складіть характеристику південно-американської річки Сан - Франциско.
Завдання №2. Уважно прочитайте текст, дайте відповідь на питання:
1. Про який річці йде мова? 2. Де розташовані витік, гирло річки? 3. Чим пояснюються рекорди річки?
Цариця річок, чудо природи, незвичайна, дивовижна...як тільки не називають цю річку. Найбільша і повноводна ріка на Землі. Річка довго тече по горах і рівнинах, від одного краю південноамериканського материка до другого, і, досягнувши нарешті Атлантичного океану, скидає в його
лоно величезну масу вод. Її живить безліч приток. Річковий басейн річки найбільший на світі. На цій площі вільно могли б розміститися Австралія або Сполучені Штати Америки. Низовина, по якій протікає річка - країна джунглів, лісу і боліт - одна з найбільших рівнин на земній кулі. Коли в річці дуже багато води, вона розливається на 80-100 км. Таких розливів не знає жодна річка в світі.
Уявіть, що ви опинилися в ролі екскурсовода, складіть рекламний гасло з описом річки і
уявіть її.
Завдання №3. З допомогою фізичної карти світу виберіть річку. Складіть її опис за типовим планом. Повідомте вчителя про готовність до участі в грі.