Тема уроку «Головні площі міста Рязані».
Автор: Ігнатьєва Світлана Валеріївна, ОГБОУ «Спеціальна (корекційна) загальноосвітня школа - інтернат «Віра» р. Рязані», олигофренопедагог.
Опис матеріалу: Конспект уроку розроблений в рамках навчального предмету «Історія та культура рідного краю» і розрахований на учнів 10 класу (16 - 20 років) з особливими можливостями здоров'я (помірна розумова відсталість). Даний матеріал може бути корисним учителям історії, батькам дітей, що мають виражені порушення інтелекту.
Мета: Закріплення знань про головних площах міста Рязані.
Вид уроку: закріплення
Завдання:
освітні:
1. Закріплення знань про місті Рязані (місце розташування, герб);
2. Закріплення знань про головних площах Рязані: площі Перемоги, площі Леніна, площі Театральній, Соборній площі (назва, історичні об'єкти, призначення);
корекційні:
1. Корекція мислення через Д/г «Знайди зайвий об'єкт», «Чого не вистачає», «Доповни речення»
2. Корекція мови через промовляння повних відповідей на питання, складання розповіді.
3. Корекція рухової сфери через фізкультхвилинки, предметно-практичну діяльність.
виховні:
1. Виховання інтересу до предмету «Історія та культура рідного краю».
2. Виховання доброзичливого ставлення один до одного, вміння працювати в команді
3. Виховання шанобливого ставлення до міста Рязані.
Демонстраційний матеріал: чарівна квітка (на пелюстках написані правила роботи на уроці), альбом «Рязань - моє місто», ілюстративний матеріал: площі міста Рязані.
Хід уроку:
1. Організаційний момент.
- Зараз у Вас урок «Історія та культура рідного краю». Перш ніж її розпочати, пропоную пригадати правила поведінки на уроці.
1. Уважно слухати вчителя.
2. Не розмовляти на уроці.
3. При відповіді піднімати руку.
4. Дотримуватися порядок на робочому місці.
5. Використовувати предмети з урахуванням правил безпечної роботи.
6. Гарний настрій.
- При дотриманні цих правил наш урок пройде в атмосфері плідної роботи.
2. Перегляд кліпу про Рязань.
- Зараз я пропоную вам подивитися кліп, після чого приготуйтеся відповісти на питання: «Про яке місто йде мова в кліпі?»
Перегляд кліпу.
- Про якому місті знятий цей кліп? (Про Рязані).
- Що це? (Це карта Рязанської області)
- Покажіть на карті місто Рязань.
- Скільки років місту? (918 років)
- Покажіть герб міста Рязань.
3. Поділ класу на команди.
- Сьогодні ми проведемо урок у вигляді вікторини. Для цього я розділю вас на групи. Подивіться на екран. Знайдіть своє ім'я та прізвище і займіть відповідний стіл. Чия фотографія знаходиться під цифрою №1, займіть 1 стіл, а під цифрою 2 - другий стіл.
4. Повідомлення теми уроку. (Д/і «Збери картинку з розрізних частин»)
- Щоб дізнатися тему сьогоднішнього уроку, візьміть конверти, дістаньте їх вміст і зберіть картинку.
- Скажіть, як можна назвати ці поняття одним словом. (Площі)
- В якому місті знаходяться ці площі? (В Рязані)
- Що таке площа? (Порожній велике і рівне місце, від якого в різні боки розходяться вулиці).
- Тема сьогоднішнього уроку - площі міста Рязані.
5. Робота з альбомом «Моє місто - Рязань»
- Сьогодні в нашому альбомі з'являться ще сторінки, присвячені цьому місту.
- Для чого робимо цей альбом? (Щоб ті, хто хоче детальніше ознайомитися з містом, зробили це; як ілюстративний матеріал для інших класів).
6. Робота з картою площ.
- У нашому сьогоднішньому подорожі по площах нам допоможе карта.
- Давайте на неї подивимося.
- Перша зупинка - Площа Перемоги.
7. Бесіда про площі Перемоги.
- Перед вами лежать сторінки з нашого альбому. Знайдіть сторінку, на якій написана напис - площа Перемоги.
- Тепер покладіть перед собою конверт № 1, де знаходяться картинний матеріал площ. Виберіть картинку з площею Перемоги.
- Чому ця площа так називається? (На ній встановлений монумент Перемоги)
- Тепер її приклеїмо під написом.
- Але перед тим як працювати, згадаємо правила роботи з клеєм.
Физминутка для рук
Щоб продовжити наш альбом
Нам допоможе клей-олівець.
Між рук його стиснемо,
І тихесенько потремо.
- Які на площі Перемоги розташовуються об'єкти? Хто пам'ятає?
- Дістаньте з конверту № 2 об'єкти, що знаходяться на площі Перемоги.
- Назвіть їх. (Муніципальний культурний центр, Монумент Перемоги, Світломузичний фонтан)
- Тепер давайте перевіримо, чи правильно ви назвали?
- Приклейте їх під картинку із зображенням площі Перемоги.
- Хто пам'ятає, які заходи проводяться на площі? (Парад, концерти, свята, встановлюють новорічну ялинку)
- Тепер я пропоную скласти розповідь про площі Перемоги.
Це площа Перемоги. На площі Перемоги розташовані: Муніципальний культурний центр, світломузичний фонтан, монумент Перемоги. На площі Перемоги проводяться паради, концерти, свята, встановлюють новорічну ялинку.
8. Бесіда про площі Леніна.
Наступна зупинка - площа Леніна.
- Знайдіть аркуш з цим написом і приклейте картинку із зображенням площі Леніна.
- Чому ця площа так називається? (На ній встановлений пам'ятник Леніну)
- Хто такий Ленін? (Революціонер).
- Подивіться на дошку і виберіть зайвий об'єкт.
- Так, це Монумент Перемоги (він розташований на площі Перемоги).
- Виберіть і приклейте об'єкти, розташовані на площі Леніна.
- Давайте перевіримо. (Торговельний комплекс «Міська ряди», Пам'ятник в. І. Леніну, Фонтан на Леніна)
- Які заходи проводяться на площі Леніна? (Демонстрації, паради, свята і концерти, встановлюють новорічну ялинку)
- Тепер я пропоную скласти розповідь про площі Леніна.
Це площа Леніна. На площі Леніна розташовані: торговельний комплекс «Міська ряди», пам'ятник в. І. Леніну, фонтан на Леніна. На площі Леніна проводяться: демонстрації, паради, свята і концерти, встановлюють новорічну ялинку.
9. Физминутка (загальна)
- Так, на площі Леніна проводяться концерти, приїжджають різні співаки. І сьогодні один з цих співаків до нас приїхав.
- Давайте його привітаємо. Давайте спробуємо руху, які можна використовувати в танці.
10. Бесіда про площі Соборній.
Наступна зупинка - площа Соборна.
- Знайдіть аркуш з цим написом і приклейте картинку із зображенням площі Соборній.
- Чому ця площа так називається? (З площі видно Успенський собор Рязанського кремля)
- Зараз я читатиму текст. Там пропущені слова. Ви повинні їх вставити.
Це площа Соборна. У центрі площі Соборній встановлено пам'ятник Олегу Рязанському. Навпроти пам'ятника будинок - театр на Соборній. За пам'ятником розташований парк. Через нього можна пройти до Рязанському Кремлю.
- Так які ж об'єкти розташовані на площі Соборній: Театр на Соборній; Пам'ятник Олегу Рязанському
Приклейте їх.
- Хто такий Олег Рязанський? (Князь, під час правління якого Рязань досягла розквіту).
- Які заходи проводяться на площі Соборній? (Свята і концерти, встановлюють новорічну ялинку)
- Тепер я пропоную скласти розповідь про площі Соборній.
Це площа Соборна. На Соборній площі розташовані: театр на Соборній, пам'ятник Олегу Рязанському. На площі Соборній проводяться свята і концерти, встановлюють новорічну ялинку.
11. Бесіда про площі Театральній.
І остання наша зупинка - площа Театральна.
- Знайдіть аркуш з назвою цієї площі і приклейте картинку.
- Хто пам'ятає, чому ця площа так називається? (На цій площі знаходиться Рязанський театр драми).
- Зараз перед вами об'єкти, розташовані на площі Театральній. Але вони не всі. Подивіться і назвіть, будь об'єкта не вистачає. (Рязанський театр драми)
- Які об'єкти розташовані на площі Театральній? (Рязанський театр драми, Пам'ятник К. Е. Циолковскому, Фонтан «Маски»)
- Приклейте їх на сторінку.
- Тепер я пропоную скласти розповідь про площі Театральній.
Це площа Театральна. На площі Театральній розташовані: Рязанський театр драми, пам'ятник К. Е. Циолковскому,
фонтан «Маски». На площі Театральній проводяться свята і концерти, ярмарки, встановлюють новорічну ялинку.
12. Д/і «Встанови відповідність»
- Дуже добре! Всі площі ми повторили, а тепер я вас попрошу виконати останнє завдання. Установіть відповідність між площа та об'єктами, розташованими на ній.
13. Підведення підсумку уроку.
- Про що сьогодні говорили на уроці?
- Які площі знаходяться в місті Рязані?
- За гарну роботу на уроці, я хочу подарувати календарі на 2014 рік з зображенням площ міста Рязані.
Самоаналіз уроку
Урок пов'язаний з попередніми уроками і спирається на знання дітей про площах Рязані. На вивчення даного розділу відведено 5 уроків - це 5-й урок. При плануванні мною були враховані психофізичні та моторні можливості учнів. Це проявилося: в диференційованих завданнях («Збери зображення площі», «Встановлення відповідності між зображенням площі та об'єктами, розташованими на ній»), відповідях на запитання, ступінь надання допомоги які навчаються. Поділ на групи.
Головний акцент на уроці робився на закріплення знань про площах Рязані.
На уроці використовувалися методи:
- словесний (фронтальна бесіда);
- наочний (картинний матеріал, демонстрація аудіо і відео ресурсів);
- практичний (практична робота учнів).
На уроці використовувалися форми організації роботи:
- фронтальна;
- групова;
- індивідуальна;
Обрана структура уроку була раціональна для поставлених мною завдань. Раціонально виділено час для закріплення знань про Рязані, про площах Рязані, практичної роботи, фізкультхвилинок.
Між різними етапами уроку існувала логічний зв'язок. Кожен етап уроку спирався на попередній. Головний акцент робився на закріплення знань про головних площах Рязані. Контроль за засвоєнням ЗУН здійснювався через питально-відповідну форму, практичну роботу. Навчальний кабінет був використаний у повному обсязі. На уроці використовувалося ІКТ.
Протягом всього уроку оптимальна працездатність учнів підтримувалася за рахунок раціонального розподілу часу, физпауз, зміни видів навчальної діяльності і динамічних поз. На уроці намагався підтримувати сприятливу психологічну атмосферу.