Реклама












Конспект уроку читання у 9 класі корекційної школи VIII виду


Конспект уроку читання у 9 класі корекційної школи VIII виду на тему "Е. Носов "Важкий хліб"
Автор:
Заріпова Ірина Володимирівна, вчитель МКСК(ПРО)У «Спеціальна (корекційна) школа-інтернат VIII виду №4» р. Осичняки, Кемеровської області.
Опис матеріалу:
Пропоную вашій увазі конспект уроку читання у 9 класі спеціальної (корекційної ) школи VIII виду для дітей з ОВЗ по темі «Є.носов «Важкий хліб». Даний матеріал може бути корисним вчителям-дефектологам, вчителям початкових класів, вчителям літератури.
Конспект уроку читання у 9 класі спеціальної (корекційної ) школи VIII виду для дітей з ОВЗ по темі «Є.носов «Важкий хліб".
Мета:
познайомити із змістом оповідання Е. Носова «Важкий хліб».
Завдання:
• повторити короткі відомості з біографії Е.И.Носова, познайомити зі змістом оповідання;
• коригувати увагу, логічне мислення, мову учнів;
• виховувати навчальну мотивацію, духовні і моральні цінності, любов і турботу про домашніх вихованців.
ХІД УРОКУ
1. Вступне слово про письменника Е.И.Носове.
- Урок почнемо з розгадування ребуса. Перепишіть його.

- Чому я розпочала урок з цього прізвища?
- Сьогодні на уроці ми пригадаємо короткі відомості про життя і творчість Е. І. Носова і познайомимося з його розповіддю.
2. Опитування будинок. завдання - з автобіографії письменника.
- Звідки родом Е. Носов?
- В якому класі вчився Є.носов, коли почалася Велика Вітчизняна війна?
- В яких військах воював Є.носов?
- Що сталося з Е. Носовою в кінці війни?
- Про кого і в зв'язку з чим так писав Є.носов: «Я був старший на цілу війну...»
Висновок: Ми не раз говорили з вами про те, що письменники, поети часто звертають нашу увагу на те, чого ми просто не надаємо значення в повсякденному житті. Їм, як нікому іншому, дано особливий дар - вміння вдивлятися, вслухатися в таємні причини вчинків. О.І. Носов - письменник, шанобливо ставиться до природи, яка любить і розуміє її, тонко відчуває зв'язок людини з природою.
- Сьогодні нам належить познайомитися з його розповіддю.
3.підготовка до сприйняття тексту.
- Знайдіть спосіб прочитати назву оповідання.

- Ми будемо читати оповідання «Важкий хліб».
- Що ми називаємо хлібом, який він буває?
- Що означає слово «важкий? (Вимагає великої праці, напруги.)
- може хліб бути важким? А легким...?
- Підніміть руку, у кого є домашні улюбленці?
- Що ви любите в тварин?
- Чи відчувають тварини любов? Як?
- Хлопці, як можуть ставитися до тварин? (Учні можуть давати різні відповіді: погано і добре, ласкаво і грубо, з любов'ю і ненавистю...
- Ми прочитаємо оповідання про ставлення людини до свого домашнього улюбленця.
4. Словникова робота
А) Знайомство з важкими словами та їх значенням: плесо, крохаль, ситник, ягдташ, сюртук.

Б) Робота за карткою 1.
Картка 1.
I варіант
Доповни вираження підходящими за змістом словниковими словами.
Глухий лісовий ___________
Прилетіла пара __________
Зростає прибережний __________
Довгий чорний ____________
Мисливець дістав шмат хліба з ______________
II варіант
Доповни вираження підходящими за змістом словниковими словами.
Прилетіла пара __________
Зростає прибережний __________
Довгий чорний ____________
Слова для довідок: сюртук, крохаль, ситник.
(Колективна перевірка)
- Крохаль - це порода диких качок. А які види диких качок живуть у нас, в Кузбасі?

В) Робота над визначенням значення важких слів: драговина, підранок, ліси, спанієль, плотва, двостволка.

- Плітка - це вид невеликого прісноводної риби. А які види риб, що мешкають у водоймах Кузбасу?

-Розшифруйте, як звуть вихованця, про який піде мова в оповіданні, використовуючи шифр і ключ до нього.

- Головним героєм розповіді Е. Носова буде собака породи спанієль на прізвисько Чанг.
4. Физминутка для очей
5. Читання тексту сильними учнями
6.Работа за текстом.
А) Аналіз оповідання.
- Про кого ця розповідь?
-Який епізод справив на вас найбільше враження? Чому?
- Що здивувало автора-оповідача під час діалогу з мисливцем?
- Як мисливець поводиться з Чангом? (Він давав собаці команди спокійним, навіть ласкавим голосом; «лагідно провів долонею по чорному шелковистому жилету спанієля».)
- Продовжіть фразу:
Мисливець ставився до Чангу ... (як?) (по-доброму, справедливо, дбайливо, ласкаво, уважно, з повагою і т.п.)
- В якийсь момент розмова, яку вели мисливець і оповідач, обірвався. Як вам здається, чому?
- У чому був «необережний» оповідач? - Видно було з боку, що собака сліпа? (Ні, вона тільки на перший погляд здавалася новачком на полюванні.)
- Давав мисливець відчути собаці, що тепер вона - неповноцінний помічник свого господаря? (Ні. Господар спокійно давав уточнюючі команди, підбадьорював собаку похвалою.)
- Як могла скластися життя Чанга, опинившись в іншого господаря?
- Спробуйте дати характеристику мисливцеві, розкрити його духовні цінності, моральні закони, за якими живе герой.
- Яка тема твору? (Необхідність лагідних і шанобливого ставлення до всього живого.)
- Розповідь у творі ведеться від імені кого? (Рибалки, тобто оповідача.)
- У яких словах оповідання виражається основна (головна) думка? («...я за нього двох зрячих не візьму. Як-ніяк 5 років разом». Він чесно свій хліб заробляє. Важкий хліб, але чесний.)
- Господар продовжував брати Чанга на полювання, а не залишав будинку чому? (Господар Чанга хотів, щоб пес відчував себе справжньою мисливським собакою.)
- В якийсь момент розмова мисливця і рибалки обірвався. Як тобі
здається, чому? (Рибак запропонував мисливцеві завести іншу собаку.)
- Як ви розумієте сенс назви оповідання «Важкий хліб»? ( Собака важким, парних способом заробляла собі на «хліб»).
- Важливо, який «хліб» є: важкий чесно зароблений, або легкий, не вимагає від вас ніякої віддачі? (Важливо, «хліб», зароблений чесною працею їж з гордістю, а легкий «хліб» не має часто ніякої цінності).
- За що можна поважати господаря Чанга?
Б) Закріплення
-Давайте перевіримо, наскільки ви сьогодні були уважними?
Картка 2.
З'єднай стрілками героя оповідання з його описом.
Короткий стьобаний ватник Чанг
Чорний атласний жилет крохаль
Чорний сюртук, біла сорочка мисливець
(Колективна перевірка)
8. ТЕСТ за оповіданням Е. Носова «Важкий хліб»
                           I варіант
1. Осінь в лісі розвішує...:
А) сухозлітки
Б) годівниці
В) кришталеві мережі павутини
2. Які гості прилетіли з далекого півночі?
А) крохалі
Б) гуси
В) рябчики
3. Як звали спанієля?
А) Ганг
Б) Чанг
В) Манч
4. У Чанга були...:
А) короткі гладкі вуха
Б) довга руда шерсть
В) довгі волохаті вуха
5. Мисливець дістав з ягдташа...:
А) вбиту птицю
Б) кусень хліба
В) рушниця
6. При вигляді легкого хліба Чанг...:
А) спокійно стояв, дивлячись на господаря
Б) побіг до хазяїна
В) кинувся ловити хліб
7. Автор піймав у річці...:
А) дрібну плотву
Б) крупного карася
В) велику плотвицу
                         II варіант
1. Осінь в лісі розвішує...:
А) сухозлітки
Б) кришталеві мережі павутини
2. Які гості прилетіли з далекого півночі?
А) крохалі
Б) гуси
3. Як звали спанієля?
А) Ганг
Б) Чанг
4. У Чанга були...:
А) довгі волохаті вуха
Б) руда шерсть
5. Мисливець дістав з ягдташа...:
А) вбиту птицю
Б) кусень хліба
6. При вигляді легкого хліба Чанг...:
А) спокійно стояв, дивлячись на господаря
Б) побіг до хазяїна
7. Автор піймав у річці...:
А) велику плотвицу
Б) крупного карася
(Самоперевірка слайду)
9.Итог уроку. Рефлексія.
- Що ви, хлопці дізналися з нашої сьогоднішньої розмови?
- Хто такий друг і можна чи іншому назвати вашого домашнього вихованця?
(Учні відповідають)
-Чого навчив вас сьогоднішній урок?
Узагальнення вчителя:
Творчість Євгена Івановича Носова незмінно приваблює читачів, тому що поряд з повсякденним, побутовим, у творах письменника завжди присутні духовні цінності, моральні закони, неповторні характери, складний, часом суперечливий внутрішній світ героїв, авторські роздуми про життя, про людину, про природу не лише допомагають юному читачеві виявляти в собі і в навколишньому світі невичерпні запаси добра і краси, але і попереджають: життя людини і природи тендітна, потрібно її берегти.
10. Домашнє завдання:
стор 208 -212, питан. 1-5, (1 група-переказ).