Конспект уроку навколишнього світу в 1 класі по темі «Від зими до осені»
Автор: Ишимбаева Євгенія Миколаївна, вчитель початкових класів МБОУ ЗОШ № 75, р. Новосибірська.
Опис матеріалу: Пропоную вашій увазі конспект уроку навколишнього світу для 1 класу (6-7 років) за темою «Від зими до осені». Даний урок буде цікавим вчителям початкових класів і може бути проведений на уроці, на класній годині і навіть на позаурочному занятті. Вчителі можуть скористатися деякими завданнями уроку на інших заняттях. Урок може бути проведений при роботі з будь-яким УМК.
Тип уроку: Урок - подорож.
Мета уроку: Закріпити знання дітей про сезонах року.
Завдання:
Освітні: Поглибити і узагальнити знання дітей про сезонні явища в природі, причинно-наслідкових зв'язках. Вчити працювати в групі.
Розвиваючі: Розвивати вміння встановлювати взаємозв'язок у природі.
Виховні: Виховувати дбайливе ставлення до природи, шанобливе ставлення до оточуючих людей, вміти слухати, допомагати один одному, культуру мовлення та спілкування.
Оформлення дошки: Записана тема уроку, картками закрита прислів'я, прикріплений маршрутний лист, кросворд, конверт з листом.
Обладнання: звукозапис, картки з прислів'ями, маршрутний лист, кросворд, сигнальні картки, малюнки шишок з описом, картки, мозаїка з листівок природи.
Хід уроку
Вчитель: Рік наповнений радощами, які повторюються з року в рік. Весняні радості змінюються літніми, потім осінніми, зимовими. Знову і знову ми радіємо весні, літу, осені, зими. Який час року краще за всіх, важко і неможливо визначити. Тому що кожне приваблює чимось особливим, що є в одного чи іншого часу року. Сьогодні ми з вами здійснимо подорож за порами року.
- подивіться, хлопці на дошку. Що ви бачите в лівому нижньому кутку дошки?
- До нас прийшов лист.
- Розкриємо його і дізнаємося від кого воно.
Загадка:
У мене 4 крила,
В кожному крилі по 7 пір'я,
А перо кожне двох кольорів - білий і чорний.
-Хлопці, ви впізнали, хто це? (Годовичок).
Вчитель починає читати лист.
-Здрастуйте, хлопці!
- А ось від кого лист я зрозуміти не можу зрозуміти, все розмито, переплутано. Ось що можна прочитати. «Сам я до вас приїхати не зміг. Але висилаю вам дітки свою улюблену приказку. Прочитайте її, і ви дізнаєтеся дуже багато про моїх крилах (пори року). Я ще хочу дізнатися, чи варті ви, називатися школярами і йти в другий клас. Щоб не заблукати у завданнях висилаю маршрутний лист. Тут ви не заблукаєте, якщо будете уважними, дружними, старанними. Я сподіваюся, що ви не підведете мене».
- Годовичок надіслав нам завдання, маршрутний лист, щоб ми не збилися з шляху. А в кінці нашої подорожі ми прочитаємо прислів'я. Але погляньте, чи зможемо ми її прочитати?
- Ні.
- Це зробив вітер і дощ. Вони перемішали і розмили літери. Значить, ми повинні будемо розчаклувати, відновити прислів'я.
- Ви сьогодні розділені на команди. Уявляю команди (вони лісові жителі).
1. Зайченята.
2. Білченята.
(Діти можуть розділитися на команди самостійно, за бажанням; можна розділити на групи за жеребом. Назви своїм командам, діти придумують самі).
- І так вирушаємо в подорож. Звучить музика.
- Як називається наша перша станція?
-«Зимушка - зима».
I станція - «Зимушка - зима»
За кожне виконане завдання етапу команди одержують 1 бал, який учитель фіксує на дошці.
- На нас обрушується парад загадок. Я загадую загадки кожній команді по черзі, а якщо ви знаєте відповідь, то піднімаєте сигнальну картку.
Завдання А.
1. Старий біля воріт
Все тепло уволок. (Мороз).
2. Лечу, кручу,
На весь світ бурчу. (Завірюха).
3. Всю зиму пролежить,
Навесні в річку втече. (Сніг).
4. І не сніг, не лід,
А сріблом дерева прибере. (Іній).
5. Побіліло за ніч всюди.
А у нас в квартирі диво!
За віконцем подвір'я зник -
Там чарівний виріс ліс. (Морозний візерунок).
6. Гуляє в полі, та не кінь,
Літає на волі, та не птиця. (Завірюха, хуртовина)
-Молодці, всі впоралися.
На цій станції є ще одне завдання.
Завдання Б. «Хто намусорил в лісі?»
- Я вам роздаю аркуш, на якому написано про те, хто як їсть горішки ялинових шишок, а на іншому аркуші ці шишки намальовані. А так само під кожною шишечкою є клітини, в які ви впишіть назву птаха або звіра, який намусорил. Читайте уважно опис. Нехай один читає пошепки, а інші розглядають малюнки. І так-почали. (У кожної групи своє завдання).
Опис для1 команди:
- Шишка, оброблена дятлом, ніби растрепана. Лусочки на неї стирчать.
- Полівка до половини відгризає лусочки.
Опис для 2 команди:
- У шишок, кинутих клестом, відігнуті і розщеплені дзьобом тільки окремі лусочки.
- Білка відкушує лусочки, залишаючи голий стрижень.
Після виконання завдань, кожна група відповідає на питання: «Хто намусорил в лісі?»
- Ми пересуваємося на наступну станцію, яка називається?
- «У весняному лісі» (Вчитель відкриває одну частину прислів'я).
II станція - «У весняному лісі».
- Ви повинні будете визначити послідовність подій: що відбулося раніше, а що потім. На картці біля кожної події є порожня клітка, в неї і потрібно вставити порядкове число. (Кожна команда отримує картки із зазначенням тих чи інших сезонних змін, які потрібно розташувати у певному порядку). Після закінчення роботи, діти від кожної команди по одному учневі коментують свою відповідь. За правильну розстановку подій, команда одержує бал. Вчитель відкриває іншу частину прислів'я.
Завдання для команд:
-Стало тепліше
-Сонце вище
-Дні довше
-Розпустилися бруньки.
- На яку станцію ми вирушаємо далі?
- «Літо червоне»
III станція - «Літо червоне».
Дітям пропонується розгадати кросворд, який зображений на ватмані або на дошці. Задається загальний питання, команда готова відповідати піднімає сигнальну картку. Якщо відповідь правильна, учень заносить його у кросворд.
Питання по вертикалі:
1. За горами, за полями,
За високими лісами
Хижак - ворище
Ночами нишпорить,
Видобуток шукає,
Зубами клац ...
Хто це? (Вовк).
2. Сірий звіринка,
Довгі вушка.
А хвостик - клубком.
Спить під кущем
Там його будинок.
Зима наступає -
Шубу змінює.
Хто його знає? (Заєць).
3. Круглий та гладкий,
Він ріс не на грядці.
На гілляці висів.
На сонечку зрів
Білка знайшла
І в дупло принесла. (Горіх).
4. На вузькій доріжці
Голова та ріжки.
Хто так повільно повзе,
На собі свій дім везе? (Равлик).
5. Моторна звірятко
Живе в дуплі - хатинці.
Цілий день скок - поскок.
Відшукала грибок,
Нанизала на сучок -
Заготовила про запас. (Білка).
6. По частіше йде
Тайговий господар -
Сушняк ламає,
Бджіл розоряє.
Що за звір -
Хто відгадає? (Ведмідь).
По горизонталі:
1. Руда шахрайка,
Хитра, та спритна,
У сарай потрапила,
Курей перерахувала
І горлана - півня
Забрала з собою в ліси. (Лисиця).
2. На лісовій галявині,
Під великою сосною
Варто дідок.
На ньому бурий ковпачок,
Ковпачок набочок.
Хто в лісі буває -
Той його знає. (Боровик).
3. Варто при доріжці
На тоненькій ніжці.
Строкатою капелюшком накритий.
Неїстівний - отруйний. (Мухомор).
4. Хто на дереві сидить,
Дзьобом дерево довбає?
По горобині стук та стук -
Вилазь скоріше, жук.
Буде птиці на обід
Дуже смачний короїд. (Дятел).
5. Ростуть на ній голки,
Тонкі й гострі,
І шишки смолисті,
Липкі, духмяні.
Вона під Новий рік
В гості до нас прийде!
Дивна, пухнаста,
З вогнями золотистими. (Ялинка).
6. Він схожий на ялинку
Шуба вся в голках.
Біжить по доріжці,
Топ - тупають ніжки
Мимо лісу, повз ялинок,
На спині 500 голок.
Раптом побачив вовка,
Підняв всі голки.
Став він схожий на м'ячик
Хто це? (Їжак).
- Молодці! І з цим завданням впоралися. Вчитель відкриває наступну частину прислів'я.
- На маршрутному листі наступна станція, яка називається?
- «Золота осінь».
IV. станція - «Золота осінь».
Завдання: У вас на картках написані прикмети, але в них немає головних слів, без яких прикмету не зрозуміти. Ви повинні будете вибрати ці слова з «магазину слів» і вставити у прикмету.
Завдання 1 команді:
Грім у вересні - осінь ...
Восени павутина - на ... погоду.
«Магазин слів» - тепла, ясна, непогожа.
Завдання 2 команді:
У вересні одна ягода, та й то гірка ...
Хмари йдуть низько - скоро ...
«Магазин слів» - горобина, калина, похолодає.
- Молодці! (Вчитель відкриває частина прислів'я).
- Подивіться на прислів'я вона расколдовалась. Прочитайте її.
«Хороша зима снігами,
Весна - квітами,
Літо - грибами,
А осінь - пирогами».
- Подивіться на маршрутний лист. На ньому є ще одна станція - Фінішна.
- У вас на столах конверти, в яких фотографії одного з сезонів року, але вони розсипалися на шматочки. Вам потрібно зібрати. (Діти працюють над завданням).
- От молодці! Які красиві фотографії у вас вийшли.
Підсумок заняття:
- Подивіться на нашу прислів'я. Що можна зрозуміти, прочитавши її?
- Годовичок висловлює вам подяку за виконання завдань і за його расколдованную прислів'я. (Діти отримують медалі «Знавець природи». Перемогла команді вручається грамота). Хороший результат уроку, коли перемагає «Дружба».