Реклама












Конспект інтегрованого уроку образотворчого мистецтва та музики для учнів 5-6 класу


Інтегрований урок (ДЕНЬ і музика) «Дорого яєчко до великоднього дня»
Тема уроку: «Дорого яєчко до великоднього дня»
Автор: Холошенко Олена Георгіївна, вчитель образотворчого мистецтва ГКОУ для дітей-сиріт і дітей, які залишилися без піклування батьків, загальноосвітньої школи-інтернату р. Тимашевська Краснодарського краю
Мета уроку: формування національної самосвідомості, поваги до історичної, культурної спадщини предків.
Завдання уроку:
- Розширити знання дітей про народні свята та традиції;
- Виховувати морально-естетичне ставлення до світу та мистецтва, любов до Батьківщини і її культури;
- Ознайомити із символікою писанки;
- Розпис великоднього яйця;
- Сприяти формуванню слухацької культури учнів;
- Виховувати емоційну чуйність до музичних явищ;
- Зміцнювати міжпредметні зв'язки (З, музика).

Обладнання та матеріали:
1. Музичний ряд: «Христос воскрес» Ст. Лев, «Великоднє яєчко» О. Тананко;
2. Мультимедійна презентація «Пасхальна радість»;
3. Зразки великодніх яєць, картки з символами;
4. Порожня шкаралупа яєць, фломастери, маркери, гуаш, темпера, акрилові фарби.

План уроку
1. Організаційний момент.
2. Актуалізація знань учнів.
3. Повідомлення теми уроку.
4. Слухання пісні «Христос воскрес».
5. Розучування пісні «Пасхальне яєчко».
6. Постановка художнього завдання.
7. Практичне виконання завдання.
8. Виставка та обговорення робіт.
9. Рефлексія.

Хід уроку
1. Звучить великодній передзвін. Діти з учителем проходять в клас і сідають півколом біля фортепіано.

2. Вчитель музики: - Хлопці, цим святковим передзвоном ми вітаємо Вас. Ми часто чуємо по святах, коли лунають дзвони в нашому храмі. Зараз весь православний народ готується до великого і світлого свята. А хто мені скаже, який православний свято наближається? (Пасха).
- Правильно, Великдень - свято Світлого Христового Воскресіння. Це найголовніше свято всіх християн і відзначається він завжди з великим торжеством і радістю. Святкування Великодня - багатовікова традиція, яку православний народ дбайливо зберігає і передає з покоління в покоління.

3. Вчитель З: Яйце - є символом колиски Всесвіту, джерелом життя, саме його фарбували і розписували до дня Великодня. Пасхальне яйце один з головних компонентів великоднього столу, йому ми і присвятимо наш урок сьогодні. Отже, тема уроку: «Дорого яєчко до великоднього дня».

4. Вчитель музики: - У свято Світлого Христового Воскресіння відзначається воскресіння з мертвих Ісуса Христа. Це свято символізує перемогу добра над злом. І зараз я пропоную вам послухати нову пісню «Христос воскрес».
(Діти слухають музичний твір, потім їм пропонується відповісти на наступні питання:
- Якого характеру музичний твір?
- Про що вона?
- Який тембр голосу в ньому звучить?)

5. Вчитель музики: - Діти, на минулому уроці ми познайомилися з піснею «Пасхальне яєчко» і зараз ми продовжимо її розучування. (Розучування пісні).

6. Вчитель З: - який же Великдень без гарних великодніх яєчок. Яскраві, барвисті, вони не залишають нікого байдужим. І сьогодні, напередодні Великодня, ми поговоримо про символіку писанки. Наші далекі предки придумали особливий мову для розмови з Богом. Це мова символів і особливих знаків - так стародавні люди намагалися впливати на природу і життя людини.
- Хто мені скаже, які знаки зустрічаються в найбільш древніх, геометричних візерунках? (Відповіді дітей: коло, трикутник, ромб, хвилясті лінії і т.д.)
Вчитель З: - Правильно, хлопці! (демонстрація готових писанок з геометричними візерунками).

- А чи знаєте ви, що ці знаки означають?
Можливі відповіді дітей:
• Коло - символ Сонця;
• Трикутник - символ сім'ї (мати, батько, дитина).
Вчитель пояснює, що трикутник означає також єдність духу, розуму і тіла, єдність вірші вогню, води і повітря, єдність теперішнього, минулого і майбутнього.
• Ромб - знак насіння, символ достатку і багатства
• Хвиляста лінія - знак води. Учитель доповнює, що це символ небесної, святої води. Нечиста сила боїться святої води. Писанку з цим знаком тримали в хаті від пристріту, псування, від заздрості.

- А ще, хлопці, на писанках можна зустріти «плетінку» - це така сіточка, яка позначає мережі долі, виткані богинею Макошью.
(Показ презентації «Пасхальна радість»)
- Стародавні люди одушевляли квіти і дерева, обожнювали тварин. І тому на писанках з'явилися символи рослин і тварин. Кожен з цих символів мав своє значення:
• сливи і яблука - плоди любові, які ростуть на дереві життя.
• листя дуба і сосни - це символи дерева життя. Хлопчикові дарували писанку з дубовими листочками, тому дубовий лист символ краси і сили, а хворому дарували писанку з гілочками сосни - на здоров'я;
• квіти на писанках - це символи ненароджених душ. Жінка, яка хотіла мати дітей, писала багато писанок з квітами і дарувала їх дітям. Такі писанки також дарували жінкам, які чекають дитину, бажаючи їм народити міцного малюка;
• зозуля - птах, зберігає ключі від раю;
• кінь - чоловіче начало.

Також своє значення має колір символу на писанці.
• Червоний - знак щастя, світла;
• Жовтий - символ сонця, тепла;
• Білий - початок всіх кольорів, знак Роду небесного;
• Зелений - знак життя;
• Блакитний - колір неба;
• Коричневий і чорний - колір землі.

Вчитель З: З появою християнства у слов'ян на писанках з'являються зображення хреста, свічок, гілочок верби і букв ХВ. До речі, хлопці, а що ці літери означають? (Відповідь дітей - «Христос воскрес»).

7. Хлопці, сьогодні ми теж будемо розписувати великодні яєчка. Хочу сказати вам, що до орнаменту писанки треба ставитися дуже зважено. Кожна риска тут має своє значення, є словом, а іноді і цілої фрази. Подумайте, кому призначається ваше пасхальне яйце, і що ви бажаєте того, кому воно призначене. Розписуючи яйце, постійно думайте про ту людину, якій ви його подаруєте.

А зараз пройдіть за робочі столи, і нехай кожен з вас прикрасить свою писанку чародейными візерунками. І нехай у роботі вам допоможе ваша творчість, знання, отримані сьогодні, і музика. (Практична робота учнів, в ході якої виявляється індивідуальна допомога).

8. Виставка та обговорення робіт.
- Хлопці, сьогодні ми ще раз доторкнулися до спадщини наших предків і познайомилися з символікою одного з головних компонентів великоднього столу - великодніх яєчком. Давайте подивимося на наші роботи. Схоже, що у нас не знайшлося двох однакових писанок. Напевно це тому, що ви, як і наші старі майстри, вклали в свої писанки частинку своєї душі.
-А скажіть, про що ви думали, коли розписували їх? Що ви відчували? Кому ви подаруєте ваші писанки у свято Пасхи?
У старовину великодні яйця викладали на страви з пророслої пшеницею.
Давайте і ми з вами підемо цієї традиції.


9. Рефлексія.
-А зараз, ми запалимо Свічку, помовчимо, подумаємо про добром. Нехай збудуться всі ваші добрі побажання, які ви намалювали на своїх писанках. І світ стане хоч трішки краще!
  

Давайте станемо в коло. Потріть долоні. Що ви відчуваєте? (тепло). Так давайте візьмемося за руки і передамо один одному тепло наших душ і сердець. Нехай добро і любов воцарят в світі і настане світле свято Христового Воскресіння.
(звучить великодній передзвін). На цьому, хлопці, наш урок закінчено. Свої писанки ви можете подарувати своїм близьким. Всім велике спасибі!