Конспект уроку для 1 класу по темі «Царівна Лебідь і царевич Гвідон»
Автор: Яппарова Троянда Закиевна, вчитель музики МБОУ «ЗОШ № 44 з поглибленим вивченням окремих предметів», р. Набережні Челни
Опис матеріалу: пропоную вам конспект уроку для дітей 1 класу по темі «Царівна Лебідь і царевич Гвідон». Даний матеріал буде корисним вчителям музики. Це конспект спрямований на виховання інтересу до музики і до інших видів мистецтва.
Конспект уроку для 1 класу по темі «Царівна Лебідь і царевич Гвідон»
Мета: Оволодіння образним мовою музики з метою осягнення її іманентної сутності, взаємозв'язку музики з суміжними видами мистецтва - літературою і живописом.
Завдання:
- Продуктивний розвиток здатності до естетичного співпереживання.
- Активізація здібностей художнього узагальнення.
- Здійснення художнього пізнання світу через власну творчу діяльність (імпровізацію).
- Розвиток голосового апарату, мелодичного слуху і ритмічного почуття.
План уроку:
1. Організаційний момент:
вхід під увертюру до балету "Шурале" Ф. Ярулліна - 2 хв.
вітання - 2 хв.
повторення пройденого - 3 хв.
2. Виконання "Шурале":
дізнатися по виконаній мелодії - 2 хв.
виконання відповідно до даної динамікою - 3 хв.
робота над точністю виконання - 8мин.
3. Слухання:
бесіда про способи, засоби художнього сприйняття образів - 5 хв.
слухання та аналіз теми "Царівни Лебедя" і дует "Царевича Гвідона і царівни Лебедя" М.а.римського - Корсакова - 10 хв.
4. Розучування російської народної пісні "По вулиці мостовій" - 10 хв.
5. Підведення підсумку - 3 хв.
Обладнання:
Магнітофон, касети, баян, таблиця "Музичні барви", таблиця "Співочі голоси", портрет письменника Г.Тукая, М.О. портрет Римського - Корсакова, текст пісні "Шурале", малюнки до пісні, нотний текст російської народної пісні "По вулиці бруківкою", книга "Казки О.с.пушкіна", ілюстрація В.Л.Боровиковского "Портрет сестер княжен А.Г. та В.Г.Гагариных".
Конспект уроку.
1. Вхід під увертюру до балету "Шурале" Ф. Ярулліна, слухання музики.
Музичне вітання "Музика, здрастуй!"
а) виспівування
б) посадка.
2. Хлопці, а зараз я дізнаюся, хто у нас сьогодні самий уважний.
(відповіді учнів)
Вам було дано завдання намалювати цього казкового героя. Хто виконав завдання?
(зібрати малюнки показуючи учням)
Молодці!
Давайте пригадаємо до якого народу належить цей казковий герой?
(відповіді учнів)
Як звуть письменника написав казку про цього героя?
(відповідь учнів)
Давайте проговоримо слова пісні. (Дивляться на дошку і промовляють слова пошепки.)
Хлопці, як ми виконуємо пісні стоячи або сидячи?
(відповіді учнів)
Якими частинами тіла беремо дихання?
(відповіді учнів)
Приготувалися до виконання, слухаємо один одного і баян.
(виконання, стежити за точністю виконання, дикції)
3. Хлопці, я хочу вам показати книгу "Казки О.с.пушкіна" російського письменника. Яка казка О.с.пушкіна починається з цих слів, спробуйте відгадати:
Три дівиці під вікном
Пряли пізно ввечері.
"Якби я була цариця, -
Каже одна дівчина, -
То на весь хрещений світ
Приготувала б я бенкет".
Говорить її сестриця, -
То на весь би світ одна
Наткала я полотна".
"Якби я була цариця, -
Третя мовила сестриця, -
Я б для батюшки - царя
Народила богатиря".
(відповіді учнів)
Назвіть головних героїв цієї казки?
(відповіді учнів)
Перед вами ілюстрація портрета "Царівни Лебедя" художника Михайла Врубеля.
(показуючи одночасно читати текст з казки опис царівни Лебедя)
Кажуть, царівна є,
Що, не можна очей отвесть,
Вдень світ божий затьмарює,
Вночі освітлює землю -
Місяць під косою блищить,
А в лобі зірка горить.
А ось ілюстрація до казки із зображенням царевича Гвідона художника Івана Білібіна. Т.г.шевченко написав "Казку про царя Салтана", а Н.А.Римский - Корсаков російський композитор (показуючи портрет композитора) написав оперу на сюжет цієї казки.
Послухаємо тему царівни Лебедя з цієї опери. Зверніть увагу, які музичні фарби використовував композитор.
(слухається тема царівни Лебедя)
- Який характер був у цієї теми?
(відповіді учнів)
- Які музичні фарби використовував композитор?
(відповіді учнів)
Хлопці, наступний фрагмент з цієї опери дует царівни Лебедя і царевича Гвідона.
Дует - ансамбль двох виконавців вокальний, інструментальний або вокально - інструментальний. Дует ми послухаємо вокальний. Давайте разом пригадаємо, які ми знаємо співочі голоси? (по таблиці "Співочі голоси" повторюють їх) Приготувалися до слухання дуету. Сіли зручніше, руки поклали на коліна, ноги поставили прямо. Слухаючи музику зверніть увагу які співочі голоси у царевича Гвідона і у царівни Лебедя?
(слухають і відповідають, які співочі голоси)
Хлопці, можна назвати на картинці з каргапольскими іграшками та репродукції Володимира Боровиковського ці ансамблі дуетами і чому?
(відповіді учнів)
Молодці! Ви добре знаєте тепер значення слова дует. А зараз ми з вами граємо. Я буду вам називати героїв казок і ми будемо зображати їх рухами тіла, мімікою обличчя в наступному порядку: Незнайко, Колобок, Буратіно, царівна Несмияна, Олов'яні солдатики.
4. Хлопці, зверніть увагу на репродукцію Івана Білібіна. Ми тут бачимо крім царевича Гвідона і цариці Миметрисы гарне місто, а місто будується з вулиць. В наш час наші вулиці вкриті асфальтовими і бетонними доріжками, а в давні часи виплескували їх камінням. Послухайте російську народну пісню "По вулиці мостовій". Зверніть увагу на музичні фарби.
(виконання пісні)
- Який лад?
- Який темп?
- Який регістр?
А зараз розберемо ритмічний малюнок. Короткі звуки відзначаємо точкою довгі рискою.
(вчитель грає мелодію учні виходять до дошки)
Зараз розберемо мелодійний малюнок, тобто рух мелодії вгору чи вниз.
(учні виходять до дошки)
Хлопці, музичні фарби й рисунки ми розібрали. Зараз розберіть нотний текст пісні. Я виконую першу фразу, а ви повторюєте за мною
(розучування пісні, стежити за точністю інтонування, дикцією, ритмом)
Ми сьогодні ще раз переконалися в тому, що малювати можна не тільки фарбами, а й музичними фарбами.
5. Час нашого уроку закінчується. Сьогодні ми слухали і співали, грали і дуже багато говорили. Нехай кожен подумає і спробує розповісти, що ж нового дізнався сьогодні на уроці. Казку можна розповісти, співати і грати. Музика допомагає краще уявити собі казкових героїв, намалювати їх у власній уяві.
Д.З. придумати театральний костюм для царівни Лебедя.
- До побачення!