Конспект уроку для 2 класу по темі «Виконавці музичних творів (соліст, хор)»
Автор: Яппарова Троянда Закиевна, вчитель музики МБОУ «ЗОШ № 44 з поглибленим вивченням окремих предметів», р. Набережні Челни.
Опис матеріалу: пропоную вам конспект уроку для дітей 1 класу по темі «Виконавці музичних творів (соліст, хор)». Даний матеріал буде корисним вчителям музики. Це конспект спрямований на виховання інтересу до музики і до інших видів мистецтва.
Конспект уроку для 1 класу по темі «Виконавці музичних творів (соліст, хор)»
Цілі:
- формування музичної культури учнів, як частини їх духовної культури
- узагальнювати музичні враження дітей, знайомлячи їх з різними музичними творами
- удосконалювати вокально-хорові навички.
Завдання:
- створити умови для виникнення і розвитку в учнів інтересу
- виховання музично-виконавської культури
- осмислений аналіз музичних творів класичної, народної та сучасної музики в порівнянні з ілюстраціями
- розвиток понять "соліст", "хор".
Обладнання: репродукція картини Б.Кустодиева "Масляна", портрети Ф.і.шаляпіна, Н.Жиганова, аудіо-касети з російською народною піснею "Вдовж по Пітерській" у виконанні Ф.і.шаляпіна, запис хорового твору "Моя Республіка"Н.Жиганова, малюнки з хорами: дитячий, академічний, народний, церковний, текст російської народної пісні на дошці "Середа та п'ятниця",фортепіано, баян, магнітофон, касети, фортепіано, текст пісні "Сонечко" О.Красевой, таблиця "Співочі голоси", пісня. у виконанні дитячого хору "Разом весело крокувати по просторах" В.Шаинского, намальовані і вирізані ноти для заохочення за правильні відповіді.
План уроку:
1. Організаційний момент:
- вхід в клас
- музичне вітання
- повторення пройденого
- виспівування
2. Виконання пісні "Сонечко".
3. Слухання та аналіз:
- хору "Моя Республіка"Н.Жиганова
- російська народна пісня "Вдовж по Пітерській" у виконанні Ф.шаляпіна.
4. Бесіда про російською народному святі "Масляна".
5. Розучування російської народної пісні "Середа та п'ятниця" сольфеджируя.
6. Підведення підсумку.
Конспект уроку:
1. Організаційний момент: Вхід під звучання пісні "Разом весело крокувати по просторах" В.Шаинского у виконанні дитячого хору. Музичне вітання "Привіт, хлопці!"
- Музика під яку ми увійшли до клас вже звучала на минулих уроках музики. Хто впізнав цю пісню? Як вона називається? Який композитор написав її?
/відповіді учнів.
Дійсно, ця пісня композитора Володимира Шаїнського "Разом весело крокувати по просторах". А які ви тут почули співочі голоси? (перед учнями таблиця "Співочі голоси")
/відповіді учнів/
Правильно, ми почули співочі голоси "сопрано", "альт" "дискант". Як називають колективне виконання пісні, коли звучать кілька голосів?
/відповіді учнів/
Правильно, хоровий. Таким чином, ми з вами почули виконання дитячого хору. Сьогодні наш урок присвячений темі "Виконавці музичних творів"поняттями "соліст" і "хор".
Давайте встанемо і зробимо зарядку на дихання і голосу. Ви пам'ятаєте, що вдих через ніс, видих через рот і працюємо животом, плечі не підіймаємо. Починаємо по моїй руці. Добре, молодці! А тепер распоемся на одному звуці на склади "ма-ме-му". Наступна распевка з назвою нот "до-ре-до, до-ре-мі-ре-до, до-ре-мі-фа-соль-фа-мі-ре-до".
2. Виконання пісні:
Домашнє завдання було вчити слова пісні Ольги Красевой "Сонечко." Давайте проговоримо слова в ритмі пісні в полголоса. /проговорюють/ Добре! Виконуємо пісню в характері, на усмішці, красивим звуком. Слухаємо баян і один одного.
/виконують пісню/
3. Слухання та аналіз:
Повертаючись до теми сьогоднішнього уроку пропоную послухати музичний твір. Після слухання відповіді на наступні питання: До якого народу належить? Які співочі голоси ви почули? Яким колективом виконано?
/слухають хор і відповідають на поставлені питання/
Дійсно, це твір татарського народу, звучать співочі голоси "сопрано", "альт", "тенор", "баритон", "бас", виконав "хор". Хлопці, коли в хорі звучать чоловічі і жіночі співочі голоси, такий хор називається "змішаний". Ми почули хоровий твір татарського композитора Назипа Жиганова "Моя Республіка" /показує портрет/ в виконанні академічного хору Казанської Консерваторії під керуванням Насіння Казачкова.
Перед вами малюнки з хорами: дитячим, академічних, народних, церковних. Я хочу з вашою допомогою визначити, де який зображений?
/відповіді учнів/
Один з великих російських співаків і виконавців Росії Федір Іванович Шаляпін /показує портрет/ роки життя (1873-1938) чудово володів своїм голосом-баритоном. Зараз послухаємо у виконанні Ф.і.шаляпіна російську народну пісню "Вдовж по Пітерській". Визначте, який настрій у пісні?
/слухають і відповідають на питання/
4. Бесіда про російською народному святі "Масляна":
Хлопці, перед вами репродукція російського художника Бориса Кустодієва "Масляна"
на якій зображено святкування народного свята "Масляна". Традиція відзначати це свято весело та гамірно бере свій початок у весняному святі давніх слов'ян. Головна страва Масляної - млинці. Наші предки, в ці дні проводжаючи зиму і зустрічаючи весну, круглий, як сонце блін уособлювали з небесним світилом. Кожний день Масниці має своє призначення і найменування:
понеділок - "зустріч", в цей день наряджали в одяг ляльку Маслену і відвозили на найвищу гору, щоб ляльці було видно звідки весна йде. Перші млинці, спечені в цей день, роздавали на помин покійних
вівторок - "загравання", хлопці запрошували дівчат на санях кататися, господині закликали гостей. В гості ходили по старшинству. Молоді-до більш старшим родичам або друзям.
у середу - збиралася тільки рідня. День вважався "ласим", подавали самі смачні варення, ікру, делікатеси.
у широкий четвер - всі без винятку повинні були покататися у санях.
у п'ятницю - "тещині млинці" запрошувалися зяті.
в суботу - влаштовувалися "зовичні посиденьки"
воскресіння - "прошеный день" проводжали Масляну. Підпалювали солом'яний Маслену, потім просили один у одного вибачення.
5. Розучування російської народної пісні "Середа та п'ятниця":
Перед вами на дошці мелодія російської народної пісні "Середа та п'ятниця". Вона
відноситься до свята "Масляна". В якому темпі написана пісня? В якому розмірі? Які по тривалості зустрічаються ноти?
/відповіді учнів/
Давайте прохлопаем ритмічний малюнок в заданому темпі:
/прохлопывают ритм/
Тепер співаємо з назвою нот і диригентським жестом:
/сольфеджируют/
(домагатися правильної назви нот, ритму, точного диригентського жесту, чистого інтонування).
А тепер заспіваємо зі словами:
/співають зі словами/
6. Підведення підсумку:
Отже, давайте підведемо підсумок. Що нового ми дізналися на сьогоднішньому уроці?
/узагальнення матеріалу уроку/
Домашнє завдання - слухати виконання хорів і солістів.
(вчитель збирає нотки і виставляє оцінки).
- До побачення!