Реклама












Конспект класного години з етикету для 5 класу


Позакласний захід з правилами поведінки в суспільстві
Класна година у 5 класі з правилами поведінки
Мета: навчити учнів вести себе правильно, дотримуючись норм етикету.
Завдання класного години: познайомити учнів з терміном етикет, з історією етикету; сприяти вихованню в учнів хороших манер; познайомити учнів з правилами поведінки за столом, у театрі та в транспорті; формувати пізнавальні, регулятивні та комунікативні УУД.

Пізнавальні універсальні навчальні дії забезпечать здатність до пізнання навколишнього світу; готовність здійснювати спрямований пошук, обробку і використання інформації.

Регулятивні універсальні навчальні дії забезпечать які навчаються організацію навчальної діяльності (планування дій, операцій; контроль процесу та результатів діяльності учнів).

До комунікативним універсальним навчальним дій відносяться: вступ в учбовий діалог з учителем, однокласниками, участь у загальній бесіді, дотримання правила мовної поведінки; уміння ставити питання, слухати і відповідати на них, формулювати власні думки, висловлювати та обґрунтовувати свою точку зору; будувати монологічні висловлювання.

Основним засобом формування УУД в даному занятті є варіативні з формулювання завдання (відповідай на питання, поясни, здогадайся, зроби висновок тощо), які націлюють учнів на виконання різних видів діяльності, формуючи тим самим вміння діяти у відповідності з поставленою метою.
Навчальні завдання спонукають учнів аналізувати об'єкти з метою виділення їх істотних і несуттєвих ознак, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки; будувати міркування у формі зв'язку простих суджень про об'єкт.

Варіативність навчальних завдань, опора на досвід учня, включення в процес обговорення змістовних ігрових ситуацій для оволодіння тими, хто навчається, універсальними і предметними способами дій, колективне обговорення результатів завдань позитивно впливає на розвиток пізнавальних інтересів учнів і сприяє формуванню в них позитивного ставлення до школи (до процесу пізнання).

Варіативні навчальні завдання цілеспрямовано формують у студентів весь комплекс УДД, який слід розглядати як цілісну систему, так як походження і розвиток кожної дії визначається його ставленням з іншими видами навчальних дій, що і становить сутність поняття «уміння вчитися».
Підготовчий етап: В класі вибирається група учнів-статистів, які репетирують заздалегідь ситуації - завдання і програють їх перед однокласниками, які розбиті на 3 команди.
Обладнання: картинки до уроку, тканинні серветки, тарілки, столові прибори (ніж, виделка, ложка), імітація подарунка, хлібник, хліб, чашка, блюдце, цукор.
Хід класного години
1. Організаційний етап:
(Діти заходять у клас і займають свої місця).
Ведучий: - Дорогі діти! Доброго дня! Я запрошую вас на класну годину, який буде присвячений правилам хорошого тону.

2. Підготовка учнів до роботи на основному етапі:
Ведучий: - Скільки разів ви чули: "зніми головний убір у приміщенні", "вітай знайомих", "пропускай дівчаток попереду себе" і багато іншого. Все це правила хорошого тону або, по-іншому - етикет.
Є забавна історія про походження хороших манер: “Одного разу мокрий сніг застав велику компанію їжаків на кам'яному плато. Вони насилу відшукали печеру. Збилися в купу - так тепліше. Але ті, хто потрапив у середину, задихалися, а ті, хто був з краю, мерзли. Єжи ніяк не могли відшукати золоту середину - то вони кололи один одного голками, то замерзали, то стикалися, то розбігалися по кутах. А потім домовилися: поступатися один одному. Погрівся в середині - іди на край і знову чекай своєї черги".
ще раз промовляє: їжачки - домовилися, вони встановили свій порядок поведінки.
А встановлений, прийнятий в суспільстві порядок поведінки і називається ЕТИКЕТ.
(Картинка з Людовіком XIV)
Слово "етикет" з'явилося при королі Людовіку 14. На одному з пишних прийомів короля всім запрошеним були вручені картки з правилами поведінки, які повинні дотримуватися гості. Ці картки назвали "етикетками". Звідси і походить поняття "етикет"- вихованість, гарні манери, вміння вести себе в суспільстві.

3. Основний етап: засвоєння нових знань і способів дій.
Конкурс №1. В гостях.
Ведучий: Давайте з Вами відправимося в гості. Розділимося на три команди, кожна команда пропонує свій варіант відповіді. Відповіді записуються на аркуші паперу, який не передається жюри.Побеждает та команда, у якої правильних відповідей буде більше. Правильність відповідей буде оцінювати журі.
Ситуація 1.
Діти, які виконують роль статистів, сідають за стіл, на якому лежать серветки, стоять тарілки, цукорниця, чайні чашки, ложки, ножі, беруть тканинні серветки і ... один заправляє за комір, інший кладе на коліна, третій кладе поруч з тарілкою, четвертий під тарілку і.т.д.
Ведучий: Хто з статистів вчинив правильно, згідно з етикетом?
(Правильна відповідь: Серветка кладеться на коліна.)
Ситуація 2.
Статисти сидять за столом, розмовляють, п'ють чай; одне місце вільно, лунає стукіт у двері, входить спізнився.
Ведучий: Що повинен зробити запізнився на свято?
а. Привітатися по черзі з усіма гостями;
б. Пройти до вільного місця за столом, як ні в чому не бувало;
с. Привітатися з господарями і вибачитися за запізнення.+)
д. Або щось інше.
(Командам пропонується виконати роль спізнився гостя)
(Правильна відповідь: Привітатися і вибачитися за запізнення.)
Ситуація 3.
Статист приходить в гості на День народження господині з подарунком. Він вручає свій подарунок і вітає її.
Ведучий: Як слід прийняти подарунок?
а. Відкрити, подивитися і подякувати;
б. Покласти на заздалегідь підготовлене місце;
ст. Віднести в іншу кімнату і там подивитися.
(Правильна відповідь: Відкрити подивитися і подякувати.)
Ситуація 4.
Статисти сидять за столом, їдять хліб. Один тримає шматок хліба у руці, інший відламує шматочки і їсть, третій ріже хліб ножем.
Ведучий: Хто з статистів робить з етикету? Як слід їсти хліб?
(Правильна відповідь: Хліб треба відламувати шматочками.)
Ситуація 5.
(Статисти сидять за столом і тримають у руках ніж і виделку. Одні тримають вилку в правій руці, а ніж у лівій, інші - ніж у правій, а вилку в лівій.)
Ведучий: Хто з статистів робить правильно?
(Правильна відповідь: Вилку треба тримати в лівій руці, а ніж - у правій.)
Ситуація 7.
(Статисти сидять за столом, тримаючи в руках вилку і ніж. Один з статистів роняє вилку.)
Ведучий: Як правильно вчинити?
- підняти вилку і продовжити є.
- попросити інший прилад.
(Правильна відповідь: Вибачитися і попросити нову вилку)
Ситуація 8.
(Статисти сидять за столом. Тарілка з тортом, стоїть посередині столу)
Ведучий: Який шматок торта потрібно взяти. Найбільший , найменший або ви запропонуєте свій варіант?
Ситуація 9.
(Статисти сидять за столом, перед ними чашки з чаєм, цукорниця і чайні ложки. Вони накладають цукор в чашки. Змішавши цукор, один кладе ложку на стіл, інший залишає в чашці, третій кладе на блюдце.
Ведучий: Хто вчинив правильно?
(Правильна відповідь: Треба чайну ложку кладуть на блюдце)
Конкурс №2. «В театрі»
На сцені встановлюється ряд стільців таким чином, що їх спинки утворюють «підлокітники» театральних крісел. За бар'єром (два стільці спинками до глядачів) на стіні табличка «Гардероб».
Статисти: гардеробниця, театральний контролер, дві подружки, дві пари юнаків із дівчатами.
Ведучий: чи Любите ви театр? В епоху телебачення та інтернету театр вже не є тим місцем, куди виїжджали раніше не тільки для того, щоб подивитися виставу, але і щоб показати себе, свої наряди, зустрітися з друзями, поспілкуватися, обмінятися новинами, свіжими плітками. Але театр продовжує жити і це мистецтво ніколи не помре.
Ходити в театр теж треба вміти. Недарма поет Григорій Остер написав забавне вірш - порада тим, хто йде в театр.
(Звучить вірш Г.Остера)
Зібрався піти в театр?
Не поспішай, одягнися класно,
Забіги в кафе, наїсися,
А потім вже йди.

Запізнишся - не соромся,
Проходячи повз сусіда,
Повернися до нього ти попою,
Покрути їй перед носом,
Наступи йому на п'яту,
Отдави трохи руку,
Та іди спокійно до місця.
Нічого - переживе!

Не забудь з собою попкорну,
Шоколадку, соку банку,
Можна навіть бутербродик
На закуску захопити.
Раптом вам буде нудно, сумно -
Можна буде бутербродом
Нудьгу цю закусити.

А обгортки кинь під крісло.
Контролер нехай позаздрить,
Збираючи сміття це,
Як ти дуже смачно поїв.

А коли спектакль закінчився,
Ти не чекай, коли актори
Кланятися для вас підуть.
Ти - " летиш " у фойє швидше
І хапай одяг швидко.
Адже актори - теж люди,
Їм хочеться відпочити.

Я думаю, ви по заслугах оцінили гумор автора. Починаємо конкурс!
Ситуація 1
(Статисти входять у «глядацький зал», пред'являючи квиток. Один з них вітає контролера, юнак першої пари пропускає дівчину вперед і пред'являє квитки, юнак другої пари проходить перший )
Ведучий: Хто з статистів вчинив правильно?
Правильна відповідь: Пред'являючи квиток, потрібно сказати: «Добрий вечір!». Юнак пропускає дівчину вперед.
Ситуація 2
(В гардеробі статисти віддають верхній одяг «гардеробникові». Один з статистів перекладає куртку через бар'єр, інший кладе на бар'єр, третій віддає в руки).
Ведучий: Хто правильно вчинив, а хто зробив помилку?
Правильна відповідь: Правильно перекладати куртку через бар'єр. Юнак повинен віддати ще й куртку подружки.
Ситуація 3
(Статистки стоять біля дзеркала. Одна причісується, друга фарбує губи, третя підфарбовує вії, четверта поправляє зачіску.)
Ведучий: Що дозволяється робити біля дзеркала?
Правильна відповідь: Тільки поправити зачіску.
Ситуація 4
(Статисти проходячи на свої місця. Юнаки проходячи першими і саджають супутниць.)
Ведучий: Правильно зробили юнаки?
Правильна відповідь: Ні, неправильно. Юнак повинен пропустити дівчину.
Ситуація 5
(Приходить спізнився статист, його місце посередині ряду.
Ведучий: Як йому пройти на своє місце?
Правильна відповідь: Пройти тільки обличчям до глядачів.
Ситуація 6
(Статисти починають аплодувати перед закритою завісою.
Ведучий: Правильно глядачі роблять?
Правильна відповідь: Ні. Якщо початок затримується, значить, виникли непередбачені проблеми. Як тільки вони будуть вирішені, дія почнеться без будь-яких нагадувань.
Ситуація 7
(Статисти починають аплодувати як тільки підніметься завіса.
Ведучий: Правильно глядачі роблять?
Правильна відповідь: Так, якщо треба схвалити декорації.)
Ситуація 8
(У статистів в руках пакети з чіпсами, пляшки з водою, цукерки, шоколадки.)
Ведучий: Що можна їсти під час вистави?
Правильна відповідь: Нічого. Для цього є буфет.
Ситуація 9
(Кінець вистави. Статисти аплодують і кричать «уу!!»)
Ведучий: Правильно поводяться глядачі?
Правильна відповідь: Неправильно. В театрі можна після вистави тільки кричати «Браво»
Ситуація 10
(Кінець вистави. Статисти аплодують і кричать «Біс!!»)
Ведучий: Правильно поводяться глядачі?
Правильна відповідь: Неправильно. В театрі можна після вистави тільки кричати «Браво», «біс» латинською мовою - «Повтори». «Біс» можна кричати тільки на концерті.
Ведучий: Настав час підвести підсумки. Поки журі підводить підсумки пропонуємо командам За 30 секунд кожна команда повинна написати якомога більше ввічливих слів.
• Спасибі!
• Будь-ласка!
• Дякую!
• Вибачте!
• Вибачте!
• Будьте ласкаві!
• Будьте люб'язні!
• Ласкаво просимо!
• Привіт!
• Добрий ранок!
• Добрий день!
• До побачення!
• До нових зустрічей!
• Спокійної ночі!

4. Етап підведення підсумків.
Наша вікторина підходить до свого фіналу, і я попрошу журі підвести остаточні підсумки.
(Журі підводить підсумки. Йде нагородження).
Ведучий: Дорогі друзі! Сподіваюся, що наша зустріч не пройшла даром, що ви навчилися вести себе правильно, дізналися, що таке етикет. І мені хочеться, щоб вона запам'яталася вам. Дякую усім, що прийшли на наш захід і взяли в ньому активну участь.
До зустрічі, друзі!