Конспект уроку з музики у початковій школі на тему «Народні святкові обряди і традиції, кубанська масляна»
Опис матеріалу: пропоную вашій увазі розробку конспекту з музики для учнів 2-3х класів. Даний матеріал буде корисним вчителям початкових класів. Це конспект музично-пізнавальної спрямованості, спрямований на виховання любові до музики і розвитку інтересу до народних традицій та обрядів.
Мета уроку: формувати образні уявлення учня про народних святах, звичаях і традиціях російського народу на прикладі музичних творів.
Завдання:
1.
освітня: розучити пісню «Ой, млинці!»; ознайомити з народними традиціями, звичаями і піснями про масницю.
2.
розвиваюча: розвивати вокально-хорові навички виконання народних обрядових пісень, ритм руху.
3.
виховна: виховувати дбайливе ставлення до мистецької спадщини російського народу, стійкості інтересу до народної музичної культури.
Обладнання: комп'ютер, мультимедійний проектор, презентація, відеоролики «Ніч перед Різдвом» і «Снігуронька», кліп про масляну.
Хід уроку
1.Орг. Момент
Наводжу дисципліну в класі. Вітаю клас. Привіт хлопці. Сідайте.
2.Актуализация знань
Учитель: Хлопці, сьогодні ми зустрічаємося вперше на уроці музики після канікул. Ви всі відпочили за цей час, набралися сил.
- А скажіть-но мені як ви провели новорічні канікули?
- А які свята зустрічали, святкували?
Діти: НГ, Різдво, Старий Новий рік
Учитель: А як ви думаєте, ці свята існують у нас давно, або вони з'явилися недавно?
Діти: вони існують вже давно.
Вчитель: Звичайно ж, календарні свята на Русі існували у всі часи, в них найбільш повно виражалася зв'язок людини з природою. Свята і розваги служили свого роду перепочинком від важкого польового праці. Кожне свято відзначали по-своєму.
- Одне зі свят Новий рік і Різдво.
- Скажіть, а хто видав указ про святкування НГ 1 січня, а не 1 вересня, як це було раніше?
Діти: Петро Великий.
Вчитель: Правильно! Головним зимовим святом було свято початку хліборобського року - Новий рік.
- А яке свято слід за Новим роком?
Діти: Різдво.
Вчитель: Звичайно ж, це Різдво... Чарівне свято народження. Поява на світ будь-якої людини є найбільшим дивом, а вже різдво Христа - велике свято, святий день на всі часи.
Вчитель: А коли ж святкують Різдво Христове?
Діти: 7 січня
Вчитель: Правильно! Дня Різдва передує святвечір, з нього і починаються Різдвяні святки, які тривають дванадцять днів. Це час веселих і окрыляющих забав, в яких брали участь усі від мала до велика.
- На різдвяному тижні ходили славити Христа, а в деяких селах кликали Коляду, співали пісню, за що господарі давали гроші або частування.
- Всі ці традиції і звичаї знайшли своє відображення в казках, піснях.
- І зараз ми з вами подивимося фрагмент фільму «Ніч перед різдвом», де ви і побачите, як відбувалися ці святкування.
(Перегляд відеоролика)
- Саме так і святкувалося різдво Христове!
- Хлопці, а який же ви ще зустрічали свято після різдва?
Діти: старий новий рік.
Вчитель: А хто знає, як з'явився цей свято, і чому він так називається?
- В 1918 році уряд запровадив новий Григоріанський календар, але церква продовжувала жити за старим календарем. Всі церковні свята залишилися на колишньому місці, і Різдво, що відзначається всіма християнами, в тому числі і православними, 25 грудня, через розбіжності календарів перемістилося на 7 січня. За звичкою і Новий рік продовжували святкувати за старим стилем, тобто на 14 січня, в той же час не забуваючи відзначати його і по новому. Так з'явився Старий Новий рік.
- Наступний свято - це Хрещення.
- Святкують його коли?
Діти: 19 січня
Вчитель: Вірно! Вважається, що в ніч на Хрещення по всіх джерелах вода освячується. Старі люди кажуть, що Хрещення - такий великий празник, що в цей день навіть може розквітнути верба.
- Ну, от і проходять зимові свята, давайте пригадаємо, як називається свято проводів зими та зустріч весни?
Діти: масляна
Вчитель: Звичайно ж, це масляна! Один з найулюбленіших народних свят, на честь стародавнього обрядового страви - масленого млинця.
- Хто може розповісти, як святкують Масляну на Русі?
- А назвіть но мені казку, в якій яскраво зображено масничне обряд?
Діти: Снігуронька.
Учитель: А ось зараз ми і побачимо цей момент масляного обряду. Вся увага на екран.
- Сподобалося?
- Ну і висновком цього свята, тобто у неділю палили багаття. Наряджали опудало, яке повинно було втілювати Масляну. Його споруджували в центрі гулянь, а в кінці свята спалювали. Разом з Масляною згоряла і зима. Попереду був особливий вечір, який дав назву всьому цьому дню, - Прощену Неділю. За звичаєм всі "прощалися", тобто просили прощення один у одного. Люди цим як би очищалися від вільних і невільних образ.
3.Изучение нового
Вчитель: А зараз всі встали, зробили 3 рази вдих. Почистили верхні зубки, тепер нижні, позагоняли у ворота м'ячик; зімкнули зуби і виштовхнули язичок і поїхали на конячці.
- Сідайте.
(пісня про масляну).
Ми давно млинців не їли,
Ми блиночков захотіли,
Ой, млинці, млинці, млинці,
Ви блиночки мої. (2рази)
Наша старша сестриця
Пекти млинці-то майстриня.
Напекла вона поїсти,
Сотень п'ять, напевно, є.
На піднос вона кладе
І сама до столу несе.
Гості будьте ж здорові,
Ось мої млинці готові.
Вчитель: А зараз заспіваємо пісню про масляну a capella.
-Хто скаже, що це таке?
Діти: супровід пісні без муз. інструменту
Учитель: А як ви думаєте чому ми будемо співати пісню про масляну a capella?
Вчитель: Зараз дівчата вийдуть у нас до дошки і будуть водити хоровод як на масляну, а хлопчики з місця будуть підспівувати.
-Молодці хлопці! Як весело у нас все вийшло!
4.Подведение підсумків
Учитель: Ну а тепер підведемо підсумки нашого уроку.
-З якими народними святами, традиціями і обрядами ви познайомилися на уроці?
Діти: НГ, Різдво, Старий новий рік, Водохреща. Масниця.
Учитель: Яку пісню вивчили?
Діти: «Ой, млинці!»
Вчитель: А хто згадає в якій російській народній казці представляється обряд масниці?
Діти: Снігуронька
Учитель: А в якому фільмі Різдво?
Діти: Ніч перед різдвом.
Вчитель: На цьому наш урок закінчено. Всім спасибі! До побачення!