Позакласний захід з російської мови в початковій школі. Сценарій
Сценарій інтелектуального заняття в початковій школі з російської мови: «Конкурс грамотеев»
Позакласний захід з російської мови в початковій школі. Вікторина
Автор: Каркищенко Поліна Олексіївна, студентка групи Ш-31 ГБОУ СПО «Єйський педагогічний коледж», Єйськ р.
Опис роботи: Дана вікторина, допоможе учням розвинути свої інтелектуальні здібності в області російської мови. Це допоможе учителеві перевірити у нестандартній формі рівень знань учнів.
Завдання підібрані у відповідності з віковими особливостями школярів.
Мета заняття: розвивати інтелектуальні здібності учнів по російській мові.
Завдання:
1) освітня: розширювати лексичний та словниковий запас дітей;
2) розвиваюча: розвивати творчі та пізнавальні здібності учнів, увагу і мислення;
3) виховна: виховувати любов та інтерес до рідної мови, показуючи його красу і неповторність.
Обладнання: презентація, ручки і листочки для запису відповідей, картки з текстом для конкурсу «Граємо в хованки», гість уроку Цар Грамотій (намальований з картону, або зображення на слайді)
Хід заняття:
Вчитель: Могутній і прекрасний наш рідну російську мову. Пушкін А.С. з благоговінням ставився до російської мови, закликав любити і вивчати його.
Мова, якою ми говоримо, красивий і багатий. На уроках російської мови ми вчимося розуміти красу і силу українського слова. До речі потрібно ставитися дбайливо. «Словом можна вбити, словом можна врятувати, словом можна полки за собою повести», - писав поет В.Шефнер.
Сьогодні на нашому конкурсі «Грамотейка» ми побуваємо в чарівному царстві Граматики, познайомимося з царем Грамотія, дізнаємося, чому ви навчилися на уроках російської мови. Давайте спочатку познайомимось цареві Грамотею, ближче дізнаємося один одного.
(Діти діляться на команди, команди представляються один одному)
Вчитель: Молодці, хлопці! Перевіримо готовність команд до змагань.
- Завдання від його Величності царя Грамотея! Ви ерудовані хлопці і прекрасно знаєте, що завдяки прислів'ям, приказкам, крилатих виразів наша мова стає яскравою, багатою, красивою та образної. І перший наш конкурс «Розминка». Вам треба розкрити сенс виразів, які називають крилатими.
В даному конкурсі учасник, який швидше за всіх підніме руку і відповість вірно, приносить своїй команді 2 бали.
1-й к о н к у р с «Розминка».
1. Рукою подати
(близько).
2. Через годину по чайній ложці
(повільно).
3. Морочиш голову
(обманюєш).
4. Во весь дух
(швидко).
5. Засукавши рукави
(працювати добре).
6. Прикусити язика
(замовкнути).
7. Ні пуху, ні пера
(побажання удачі).
8. Спустивши рукава
(погано працювати).
9. Яблуку ніде впасти (
тісно).
10. Чути, як муха пролетить
(про повній тиші).
11. Ловити гав (ледарювати).
12. Козел відпущення (про людину, на яку звалюють чужу провину).
13. В сорочці народився (щасливий, щаслива людина).
14. Зуб на зуб не попадає
(холодно).
15. Замилювати очі
(брехати).
16. На душі кішки шкребуть
(погано, гірко).
Вчитель: Наступний наш конкурс фразеологічний. Згадайте фразеологізми і додайте відповідне за змістом слово. Тут, так само за правильну відповідь команда отримує 2 бали.
2-й к о н к у р с «Фразеологічний»
До ______ до часу. (пори) Як только_______ носить (земля) ____________ не дура. (губа) Гиблое___________(місце) Тримай _________ ширше. (кишеню) _________ з очей посипалися.
Вдень з ____________(вогнем) Не в коня________(корм) (дурниця)________ на пісному маслі. Набрати в рот ________(води)
Кидати деньги____(на вітер) (молоко) _____ на губах не обсохло.
Вийти сухим ______(з води) (мороз) __________ по шкірі дере.
3-й к о н к у р с «Словоград»
Вчитель: Тут команда отримує 3 бали
Головний убір ( _ _ _ _ _ _ ) країна (панама)
Літературний твір ( _ _ _ _ _ ) чоловіче ім'я (роман)
Кровоносна судина ( _ _ _ _ ) столиця Австрії (відень)
Частину доби ( _ _ _ _ _ ) прийом гостей (вечір)
Сільськогосподарське знаряддя ( _ _ _ _ ) дівоча краса (коса)
Вираз обличчя ( _ _ _ _ ) вибуховий снаряд (міна)
Частина промови ( _ _ _ _ ) об'єднання (спілка)
Платівка ( _ _ _ _ ) спортивний снаряд (диск)
Опуклість на лобі ( _ _ _ _ _ _ ) плід смереки (шишка)
Листяне дерево ( _ _ _ ) дурна людина (дуб)
4-й конкурс «Фразеологічний »
Вчитель: Кожна команда відповідає по черзі, за правильну відповідь отримує 1 бал.
1.Добавить відсутнє слово - назву тварини.
Голодний як...(вовк)
Боягузливий, як...(заєць)
Колючий...(їжак)
Надутий як...(індик)
Балакучий...(сорока)
Хитрий як...(лисиця)
Здоровий, як...(бик)
Виверткий як...(вуж)
Упертий як...(осел)
5-й Конкурс « Відгадай прислів'я» ( 3 бали)
1. Ігор програв Борису партію в шахи, замість того щоб визнати себе переможеним, став гарячкувати, доводячи, що він помилково зробив неправильний хід, що він міг би легко виграти. Який прислів'ям відповів йому Борис? (Після бійки кулаками не махають.)
2. Світла села готувати уроки, але побачила у вікно подруг і попросила у мами дозволу погуляти. Яку прислів'я нагадала мама Світлі? (Скінчив діло - гуляй сміло. Справі час - потісі годину.)
3. Вирішувала дівчинка головоломку і ніяк не могла вирішити. Прибігла до подруги і каже: «Давай вирішувати разом!» Подумали і вирішили. Яка прислів'я пригадалася їм? (Розум добре, а два краще.)
4. Коля вудив рибу двома вудками. Клюнуло на одного, він підсік, тягне, раптом бачить - на інший клює. Кинув він першу вудку - і до іншої. На інший зірвалося, а поки підбіг до першої, риба з гачка пішла. Яку згадав прислів'я засмучений хлопчик? (за двома зайцями поженешся, жодного не зловиш)
6-й Конкурс «Доповни прислів'я».
Вчитель: В цьому конкурсі бере участь один гравець з кожної команди. Якщо гравець самостійно відповідає на питання, то заробляє 10 очок, якщо гравцеві допомагає команда, то він отримує 5 очок.
Завдання виконується усно.
Прислів'я для першої команди:
1.- Без праці ... (не витягнеш і рибку зі ставка).
- Вік живи ... (вік учись).
- Немає одного - ... (шукай, а знайшов - бережи)
- Друзі ... (пізнаються в біді).
-Слово не горобець.................(вилетить не піймаєш)
2.- За двома зайцями ... (поженешся, жодного не зловиш).
- Поспішиш ... (людей насмішиш).
- Семеро ... (одного не чекають).
Красна птиця пером, а ... (людина розумом).
- Курчат по ... (осені рахують).
3. В здоровому тілі...........(здоровий дух.)
Краще не обіцяти........................( чим не стримати слово.)
Скромність ......................(прикрашає людину.)
Легко знайти щастя..................( а втратити й того легше.)
Все приходить вчасно для того.......................(хто вміє чекати.)
7-й Конкурс «Відгадай слово».
Вчитель: Кожній команді вручається листок із завданням: розгадати шараду, записати слово і розібрати його по частинах (по складу). За правильну відповідь команда отримує 5 балів.
1 команда:
Корінь мій з слова КАЗКА,
Суфікс, що і в слові ВІЗНИК,
Префікс у слові ВИТРАТА,
Закінчення в слові БУДИНОК.
(Відповідь - ОПОВІДАЧ)
2 команда:
Корінь у слові В'ЯЗАТИ,
Префікс у слові ЗАМОВКНУТИ,
Суфікс у слові КАЗКА,
Закінчення в слові РИБА.
(Відповідь - ЗАВ'ЯЗКА)
3 команда:
Корінь у слові СНІЖИНКА,
Префікс у слові ПІД'ЇЖДЖАВ,
Суфікс у слові ЛІСНИК,
Закінчення в слові СТІЛ.
(Відповідь - ПІДСНІЖНИК).
8-й конкурс "Граємо в хованки"
Вчитель: Краще розумової зарядки немає для дорослих і дітей,
Хто грає з нами в хованки, той стає розумнішою.
Знайдіть тварина у цих віршованих рядках. За кожне знайдене тварину 2 бали.
Жили в будинку ДВІ Дикі кішки.
Як добре після дощу, ТЕЛята ради, і я радий.
Мене пронозою сови Дражнять, пірнати і плавати хіба погано?
Втікаю швидше під укіс, УЛЯГУСЬ спати в тіні беріз.
Деякі НАайдут мій слід, я тут, а здається, що ні.
Цей виД ТРОЯНД Давно розводять в Румунії.
Дон І ВОЛГА з'єднуються каналом.
СКОРО зів'януть Волошки. Дихати легКО, Захід палає, прохолодний вечір настає.
Знайома Рибам тінь моя, над гладдю річок танцюю я.
9-й конкурс « Граматична арифметика»
Вчитель: Кожна команда відповідає по черзі і за правильну відповідь отримує 1 бал.
рів + поза =? Вид транспорту (паровоз)
охра + під =? Водний транспорт (пароплав)
паста + клин =? Диск із звуковою записом для програвання
( пластинка)
лик + піна = ? Птах з великим зобом (пелікан)
вода + ринг =? Гроно солодких ягід (виноград)
риба + соки =? Фрукти (абрикоси)
Вчитель: Наш конкурс ерудитів російської мови підійшов до кінця. Цар Грамотій дякує вам за ваші знання, творчість. Але попереду у вас багато відкриттів, захоплюючих подорожей, цікавих граматичних завдань на уроках російської мови. Треба багато знати і вміти, а головне любити рідну мову, щоб досконало вивчити сувору, важку, розумну і чудову науку ГРАМАТИКУ!
Підведення підсумків, нагородження.
[/i]