Реклама












Конспект заняття з дітьми 6-7 років. Автоматизація звуку [Рь]


Автор: Карташова Ірина Олександрівна, вчитель-логопед МБОУ ППМС «Центр діагностики та консультування» Нижньокамського муніципального району Республіки Татарстан
Пропонований конспект адресований для роботи з дітьми 6-7 років із ЗНМ.
Конспект спрямований на автоматизацію вимови раніше поставлених звуків та активне використання їх в різних формах самостійної промови.
Предмет: Логопедія
Тема заняття: Автоматизація звуку [Рь]
Форма заняття: Групове заняття
Час реалізації заняття: 30 хвилин
Мета: Корекція звуковимови у дітей із загальним недорозвиненням промови
Завдання:
- Вправляти у вмінні вимовляти звук [Рь] в словах і пропозиціях.
- Розвивати фонематичний слух на основі вправ у виділенні звуку [Рь] в словах і пропозиціях.
- Виховувати самоконтроль за мовою, формувати мотивацію виправлення мовних недоліків.
Попередня робота:
- Постановка звуків Р і Рь.
- Автоматизація Рь в складах, словах і фразі.
Матеріал: предметні картинки на звук РЬ, картки з завданнями, роздатковий план-схема для переказу «Горіхи», фішки.
Хід заняття
1.Оргмомент (1 хв)
- Сяде, той, у чиєму імені чи прізвища є звук Рь.
2. Введення в тему (1хв.)
- Сьогодні ми будемо вправлятися в умінні співати пісеньку «маленького моторчика». Пригадаємо пісеньку «великого мотора»: Р-Р-Р, а тепер пісеньку «»маленького моторчика»: Рь-Рь-Рь.
Актуалізація знань (20 хв)
3. Перевірка домашнього завдання.
- Кожному з вас потрібно розповісти, правильно вимовляючи звуки, вірш про Марину:
У моєї сестри Марини
Щоки, немов мандарини.
А сама сестра Марина
Трохи більше мандарина.
4. Відпрацювання звуку РЬ в словах.
Вправа «Загадки»
- А зараз я буду загадувати вам загадки. У кожній отгадке є пісенька «маленького моторчика». Той, хто відгадає загадку, знайде малюнок-відгадку на дошці.
Загадки:
а) Круглий, як місяць, як діброва зелена,
З хвостиком, як мишка, подобається дітворі (ріпа).
б) Цю дружну сімейку відшукати піди зумій-но!
Кожен ховається в листочках ,ніби він - проста купина (гриби).
в) На жердині палац, в палаці - співак, а звуть його ... (шпак).
г) Люблять їх білки, люблять їх мишки,
Люблять погризти їх і дітлахи.
Їх називають ребячьей потіхою.
Ви пізнаєте їх? Це... (горіхи).
д) Хоч на смак я горьковата,
Люблять гризти мене хлопці (редиска).
Хто за тропочке йде швидкими кроками,
Довгим хвостиком трясе? Здогадайтеся самі! (плиска).
е) Зростанням різні подружки, але схожі один на одного.
Всі вони сидять один в одного, а всього одна іграшка (матрьошка).
е) Хто на світі ходить в кам'яній сорочці?
У темній сорочці ходять...(черепахи).
(За правильну відповідь - заохочувальна фішка).
Вправа «Знайди зайву картинку»
У дітей на столах листочки з картинками. Потрібно вимовити назви картинок, розфарбувати зайву картинку і пояснити, чому вона не підходить до інших картинок.
Варіанти картинок: ліхтар, двері, окуляри; ремінь, яблуко, горобина; лійка, ріпа, рюкзак; брюки, карета, їжак.
5.Физкультминутка «Водолази»
Діти стоячи роблять глибокий вдих, затискають ніс руками і присідають («пірнають під воду»), логопед вважає до 5, діти встають («виринають з-під води»), роблять видих.
6. Відпрацювання звуку Рь в пропозиціях.
Вправа «Виправ пропозиція»
- Зараз я буду говорити вам неправильні пропозиції. А ви мене поправте.
• Буквар втратив Ірину.
• Ліхтарик світить Борей.
• У грибів у відрі багато хлопців.
• На пристані берег річки.
• На хлопцях пірнає річка.
• Календар дивиться на Гришу.
• Над ліхтарем світить двері.
• Абрикосове варення любить Ігоря.
• Чотири пряника з'їли Варю.
• Горобинова гілка сидить на снегирях.
(За правильну відповідь - заохочувальна фішка).
7. Переказ оповідання «Горіхи» за планом-схемою в картинках.
(У кожної дитини план-схема розповіді в картинках)
- А зараз послухайте розповідь «Горіхи»
Рита і Марина гуляли біля річки. Біля річки розкинувся ліщина. У ліщині збирав горіхи старий Веремій. Старий пригостив горіхами Риту і Марину. Риті й Марині дуже сподобалися ці горіхи. Горіхи були міцні і смачні.
Питання:
- Де гуляли Рита і Марина?
- Що розкинулося біля річки?
- Хто збирав горіхи в ліщині?
- Чим пригостив старий Риту і Марину?
- Які були горіхи?
Розібрати слова: розкинувся, ліщина, міцні.
Переказ розповіді з опорою на картинки-схеми.
8. Домашнє завдання:
Розповісти розповідь мамі і татові розповідь «Горіхи» і намалювати картинку до розповіді.
9. Підсумок заняття (2 - 3 хв.)
- Згадай, який звук ми вчилися вимовляти сьогодні на занятті?
- Які завдання ми виконували?
- Що вийшло?
- Над чим ще треба попрацювати?
Запропонувати дітям порахувати кількість отриманих фішок за правильні відповіді.
Похвалити дітей за старання на занятті.