Автор: Катишева Ірина Костянтинівна, вчитель математики, ГБОУ ЗОШ №99, р. Москва
Опис матеріалу: Пропоную конспект уроку математики у 5 класі.
Конспект уроку призначений для вчителів математики, молодих фахівців. Допомагає розвивати в учнів пізнавальний інтерес, перевірити знання по пройденому матеріалу.
План-конспект уроку математики у 5 класі «Подорож до країни Математики»
Цілі уроку:
освітня - закріпити навички виконання дій з натуральними числами, отримати навички вирішення логічних завдань;
виховна - виховувати повагу до думки товариша і вміння його вислухати;
розвиваюча - розвивати математичну мову учнів, розвиток логіки та мислення.
Хід уроку:
1. Вступ.
Здрастуйте, хлопці! Сьогодні нам належить незвичайний урок математики. Ми з вами здійснимо подорож по величезній і цікавій країні, яка називається Математика. Ми відвідаємо такі міста як - Числоград, Архимедоград, Арифметинск. В дорозі вас чекають цікаві завдання , веселі головоломки, забавні, але повчальні факти. Вам зустрінуться і досить складні питання. Сподіваюся, що ви не забули захопити з собою допитливість, наполегливість, спостережливість і кмітливість.
2. А ось і перша зупинка місто Числоград .
З'являється житель міста: «Вчені вважають, що історія виникнення чисел зародилася ще в доісторичні часи, коли людина навчилася рахувати предмети. Але знаки для позначення чисел з'явилися значно пізніше: їх винайшли шумери - народ, що жив в 3000-2000 рр. до н. з. у Месопотамії (нині в Іраку). Історія свідчить, що на табличках з глини вони видавлювали клиноподібні рисочки, а потім винайшли знаки. Деякі клинописні знаки позначали числа 1, 10, 100, тобто були цифрами, інші числа записувалися за допомогою з'єднання цих знаків. Користування цифрами полегшувало рахунок: рахували дні тижня, голови худоби, розміри земельних ділянок, обсяги врожаю.
У мене для вас ось таке завдання перевірте чи вірно виконані приклади, якщо ні то виправте, помінявши місцями дві цифри
11+42=53,
13+45=58,
43-12=35;
122-18=104;
134+206=430
Ви дуже добре впоралися з завданням
і тепер можете продовжувати свою подорож щасливого вам
шляхи!
3. Учитель: Ми продовжуємо нашу подорож і прибуваємо в місто Архимедоград. І тут нас зустрічає місцевий житель.
З'являється місцевий мешканець:
«
О, математика, ти вічна!
Пишайся, прекрасна, собою!
Твоя велич нескінченно,
Так визначено долею!
Неможливо уявити світ без математики, а історію її розвитку без Архімеда - давньогрецького математика, фізика та інженера з Сіракуз. Який зробив безліч відкриттів в геометрії. Заклав основи механіки, гідростатики, був автором ряду важливих винаходів. Вже за життя Архімеда навколо його імені створювалися легенди, приводом для яких служили його вражаючі винаходи, виробляли приголомшливе дію на сучасників. Одна легенда розповідає, що побудований Гиероном в подарунок єгипетському царю Птолемею важкий многопалубный корабель «Сиракузия» ніяк не вдавалося спустити на воду. Архімед створив систему блоків (поліспаст), з допомогою якої він зміг виконати цю роботу одним рухом руки. За легендою, Архімед заявив при цьому: «Якби в моєму розпорядженні інша Земля, на яку можна було б встати, я зрушив би з місця нашу» (в іншому варіанті: «Дайте мені точку опори, і я переверну світ»)
А тепер, перш ніж покинути наше місто допоможіть нам розібратися у такій задачі:
У полюванні брали участь: кілька собак, кілька воїнів, вождь і його одноногий помічник. У всіх них, разом узятих, 7 голів і 17 ніг. Скільки собак брало участь у полюванні?»
Учні пропонують свої варіанти вирішення.
Житель: «Молодці! Легкої вам дороги!»
4. Вчитель: Пора трохи відпочити!
Фізкультурна хвилинка:
Раз - піднялись, потягнулися,
Два - зігнулися, разогнулись.
Три - в долоні три бавовни,
Головою три кивки.
На чотири - руки ширше.
П'ять - помахати руками.
Шість - за парту тихо сісти.
5. Вчитель: Продовжуємо нашу подорож! Ось і прибули в
місто Арифметинск.
Виходить місцевий житель: «Арифметика - наука про числа, їх властивості і відносини - є однією з основних математичних наук. Причиною виникнення арифметики стала практична потреба в рахунку, найпростіших вимірах і обчисленнях. Перші достовірні відомості про арифметичних знаннях виявлені в історичних пам'ятках Стародавнього Вавилона і Єгипту, відносяться до III-II тисячоліттям до н.е. Великий внесок у розвиток арифметики внесли грецькі математики, зокрема піфагорійці, які намагалися за допомогою чисел визначити всі закономірності світу. В Середні віки основними областями застосування арифметики були торгівля і наближені обчислення. Арифметика розвивалася в першу чергу в Індії і країнах ісламу і тільки потім прийшла в Західну Європу. У XVII столітті морехідна астрономія, механіка, більш складні комерційні розрахунки поставили перед арифметикою нові запити до техніки обчислень і дали поштовх до подальшого розвитку.
Вирішіть декілька моїх завдань:
Завдання 1: Які три числа, якщо їх скласти і перемножити , дають один і той ж результату? (1,2,3)
Завдання 2: Коли ми дивимося на цифру 2, а говоримо 10?
(Дивлячись на годинник, ми говоримо: 10 хвилин п'ятого)
Завдання 3: Які два цілих числа, якщо їх скласти, дають більше, ніж їх перемножити?
(будь-яке число при додаванні з 1, дає в сумі більше, ніж при
множенні на 1)
Загадка 4: Напишіть 100 п'ятьма 1. А тепер напишіть п'ятьма п'ятірками.
(111-11=100; (5+5+5+5)*5=100)
А тепер вирішите останню задачу
Завдання 5: Допоможіть клоунам, імена яких П'ять, Шість, Сім, так розташуватися в один ряд, щоб Цифри на їх костюмах
утворили тризначне число, яке ділиться на 13 без залишку.
Ви впоралися із завданням і можете продовжувати свій шлях! ( клоун Шість повинен встати до верх ногами, і потім клоуни складають число 975)»
6. Учитель: Хлопці, наша подорож підходить до кінця. Ви гідно пройшли всі завдання, дізналися дещо з історії розвитку математики, арифметики, про появу чисел. Але країна Математика настільки велика і цікава, що наші подорожі по ній ще не раз повторюватися і будуть все більш захоплююче.