Урок літератури 8 клас
Автор: Кириличева Надія Григорівна, вчитель російської мови та літератури МКОУ «Рогожинская ЗОШ» міського округу місто Михайлівка Волгоградської області
Тема:
Духовне становлення Петра Гриньова.
Даний урок представлений у нетрадиційній формі: урок-суд, що дозволяє зацікавити учнів, так як вони будуть грати ролі адвоката, судді, свідків, поринути в епоху 18 століття, одягнуться в костюми того часу. Рекомендується вчителям літератури, класним керівникам.
Мета: простежити шлях духовного становлення Гриньова.
Завдання: 1) проаналізувати поведінку героїв, що проходять через моральні випробування; 2) з'ясувати зміна погляду оповідача на життя;
3) продовжити роботу над художніми особливостями повісті;
4) виявити значення понять «ілюзія», «благе потрясіння», «совість», «честь», «гідність»; 5) виховувати співчуття, відповідальність за вчинені вчинки.
Обладнання: диск «Уроки літератури 8-9 кл. Віртуальна школа.» «Кирило і Мефодій», мультимедіа-проектор, екран, ноутбук, ілюстрації до повісті «Капітанська дочка», театральний реквізит - елементи костюма діючих осіб (судді, адвоката, свідків), картки з визначеннями основних понять.
Хід уроку:
I.
Повідомлення мети і завдань уроку.
Секретар (зачитує):
- Сьогодні слухається справа Петра Андрійовича Гриньова за звинуваченням у зраді Батьківщини, злочин клятви і присяги її Величності Імператриці.
Суддя: - Прошу викласти матеріали справи. Надаю слово державного обвинувача, прокурора.
Прокурор: - Офіцер гвардії Петро Андрійович Гриньов перебував на службі в Білогірської фортеці. Будучи під присягою її Величності імператриці, набув віроломний змову з бунтівником і вбивцею Емелькой Пугачовим. Став під його знамена. Був помічений у близьких дружніх стосунках з лиходієм. Користувався його розташуванням. Звинувачується в державній зраді, порушення законів держави і суспільства. Вимагаю розглянути дану справу і винести обвинувальний вердикт.
Суддя: - Вислухаємо сторону захисту.
Адвокат: - Мій клієнт невинний. Діяв в інтересах інших людей, захищаючи їх і рятуючи їх життя і честь. Прошу винести виправдувальний вердикт.
Суддя: - Отже, на сьогоднішньому засіданні, слід вирішити проблему честі, гідності, морального вибору. Вам, панове присяжні, має відповісти на питання: винен чи Петро Гриньов? Чи порушив він закони держави, суспільства і закони Божі. Були потоптані поняття «честь», «гідність», «совість»?
II.
Опитування свідків звинувачення.
Суддя: - Прошу почати опитування свідків звинувачення. Вам слово, пане прокурор.
Прокурор: - Викликаю першого свідка звинувачення, пана Швабрина.
Швабрин: - Гриньов запальний, гарячий, дратівлива, легко виходить з себе. Брав участь у дуелі. А, як відомо, дуелі заборонені наказом імператриці.
Я його зустрів у таборі Пугачова. Він розмовляв з ним досить милостливо і дружелюбно. Він відбив у мене наречену, яка майже стала моєю дружиною.
Суддя: - Гарячність і запальність не можуть служити оцінкою поганого, так само як і хорошої людини. А хто був другий учасник тієї дуелі? Не ви, Швабрин? І що ви робили в таборі бунтівника? Наскільки має відомості суд, пан Швабрин, ви були прихильником і поплічником Пугачова. Перебували в таборі задовго до появи там Гриньова. І що означає ваша заява про те, що наречена «майже», я підкреслюю, «майже» стала дружиною. Чи Не означає це, що вона піддавалася примусу?
Генерал з Оренбурга: - Боляче необережний цей молодий чоловік. Думка моя базується на всіх правилах здоровою тактики, яка завжди майже наступальні руху оборонним віддає перевагу. Гриньов ж не знає ні тактики, ні стратегії ведення війни. Діє під впливом пориву, гарячковості. Одержимий чоловік ілюзіями.
Архіваріус: - Довідка. Ілюзія, обман почуттів, щось уявне; щось нездійсненне, мрія.
Адвокат: - Немудро бути гарячим, побувавши на порозі смерті. Маючи вже петлю на шиї, по чистій випадковості уникнути ганебної загибелі. Так і брав участь генерал у військових битвах особисто, щоб судити про враження, зробленому на душу Петра Гриньова?
Соколов: - Я зустрів цього чоловіка у світлиці біля Пугачова. Мені особисто він не зробив нічого поганого. Але по очах я зрозумів, що він нам ворог. Присягати государю не збирався, тримав себе гордовито, зухвало. Хіба так годиться тримати себе перед обличчям государя?
Адвокат: - Ну государ він чи ні - ще велике питання. А як ви самі потрапили до нього під початок? Чим займалися до цього? Яким є походження вашого шраму на обличчі. Наскільки я пам'ятаю, так мітили кримінальних злочинців, які втекли з сибірських рудників. Навряд чи показання такого свідка можна приймати на віру.
III.
Опитування свідків захисту.
Суддя: - Прошу почати опитування свідків захисту. Вам слово, шановний адвокат.
Адвокат: - Викликаю першого свідка захисту - Савельича, дядьки Гриньова.
Савельіч: - Був подарований я вихователі молодому господареві з п'ятирічного віку. Під моїм наглядом він вивчився грамоті на дванадцятому році. Жив він недоростком. Як минуло йому 16 років, тут доля його змінилася. Звістка про відправку на службу викликало у нього захоплення. На прощання батюшка дав настанову: «Бережи плаття сновові, а честь змолоду». По простоті своїй і недосвідченість він програв сто рублів зустрічному ротмістра гусарського полку.
По доброті душевній наказав підібрати мужика, зустрінутого в буран, та ще завітав заячий тулупчик зі свого барського плеча. У фортеці зовсім подорослішав мій Петро Андрійович: тримав себе як дворянин - вихований, поважний, культурний, освічений. Вийшла у нього неприємність з Швабриным. Вступився за честь дівчини, по своїй гарячковості беручи участь в дуелі, ініціатором якої був вище згаданий Швабрин.
Архіваріус:- Довідка. Честь - 1.Достойные поваги та гордості моральні якості та етичні принципи особистості. 2. Хороша, незаплямована репутація, добре ім'я. 3.Целомудрие, непорочність (для жінок).
Савельіч:- Звичайно, не мав звички дбати за добро нажите і господарство, так то я за цим завжди дивився.
Воно й зрозуміло: в 17 років в голові у дитини одні дурниці. Дивом від смерті було врятовано. Так ні, сам поліз прямо в пащу лиходієві. По правому справі, правда. Виручити дівчину, дочку покійного капітана Миронова, коменданта і захисника Білогірської фортеці. Не очікував я, сподівався, але не очікував так скоро побачити в ньому сміливість, мужність, відвагу, справедливість, відданість, чесність і прямоту, що були у його батька відмінними якостями. Видно, гарні виявилися для нього ці благі потрясіння.
Архіваріус:- Довідка. Благі потрясіння - хороші, корисні для душі.
Прокурор:- А як ви можете пояснити той факт, що Пугачов не тільки не стратив його, але і зустрів старого друга, допоміг врятувати дівчину, тобто по суті зробити правосуддя?
Савельіч:- Не інакше як у лиходія совість прокинулася. Адже сам він колись перебував на службі імператриці і знає ціну присяги государині.
Архіваріус: - Довідка. Совість - почуття моральної відповідальності за свою поведінку перед оточуючими людьми.
Марія Іванівна: - Я боялася повести себе не так, показати себе з непривабливої сторони. В цьому я боягузка. Так, бувало, й матінка про мене відгукувалася. Сама не знаю. Що додало мені сил спочатку винести всі випробування, що випали на мою долю, потім захищати людину, несправедливо обвинуваченого. Повинно бути, у випробуваннях і загартувалось моє мужність. Я навіть думаю, що ці випробування були послані за гріхи: адже Петро Андрійович не бажав спочатку чекати батьківського благословення на шлюб наш. Але я не могла погодитися з ним. Слід дотримуватися християнські заповіді, вони нас вчать добру, закликають жити чесно, щоб не було соромно, щоб жити з гідністю.
Архіваріус:- Довідка. Гідність - 1. Позитивна якість. 2. Сукупність високих моральних якостей, а також повага до цих якостей самому собі.
IV.
Надання свідчень Пугачова.
Адвокат: - Ваша честь! У захисту є свідчення ще одного особи. Дозвольте представити аудіозапис фрагмент відеозапису. Вони також служать доказом невинуватості мого підзахисного.
Суддя:Суд дозволяє надати ці матеріали.
Прослуховування аудіозапису «Калмицької казки».
«Але жити вбивством і розбоєм значить мені клювати мертвечину». Кінофрагмент до розділу VIII «Непроханий гість». «Я природний дворянин; я присягав государині імператриці: тобі служити не можу.... Велять йти проти тебе - піду, робити нічого».
Прокурор: - Боляче негативну фігуру вибрала захист в якості свідка.
Адвокат: - Дозвольте представити цю особу в розвитку. «Бродяга - государ - побіжний козак - вбивця - рятівник - злочинець - мученик». У всякому людині, тварі Божої, знайдеться досить і вад і переваг. Але покаянна душа хай буде виправдана, нехай буде їй даровано Царство Боже.
V.
Опитування обвинуваченого.
Суддя:- Обвинуваченому надається останнє слово.
Гриньов:- Я їхав у Білогорську фортецю позбавити сироту, яку там кривдять. Я намагався чинити завжди по совісті. Діяв, може бути, не завжди вміло, розумно, але завжди від щирого серця. І прикриватися жіночої підтримкою вважаю негідним звання дворянина і чесної людини.
Прокурор:- Згідно зі свідченнями свідків обвинувачення, а також застережень і в свідченнях захисту, ми можемо вибудувати перед собою позитивний образ обвинуваченого?
Адвокат:- Дозвольте представити вам ланцюжок розвитку особистісних якостей Петра Гриньова. Недоросток - гравець - солдат - захисник - людина слова і честі.
VI.
Слово присяжним засідателям.
Присяжний: - Казка, розказана Пугачовим, розкриває глибину прірви між героями, показує їх світогляд. Пугачов на доводи, заперечення Гриньова не відповідає. Це можливо тому, що він здивований сміливості, мудрості Петра Гриньова, який сказав те, про що Пугачов сам не замислювався. В душі Пугачова, однак, живе тяга до справедливості і таке характерне для народної моралі захистити сірих і убогих. Підкорює ризикованість, сміливість, без чого не відбувається жодна велика справа.
Присяжний: - У вчинках Гриньова нас підкорює сміливість, доброта, благородство, великодушність. «Я повинен їхати, я не можу не їхати...»
VII.
Підведення підсумків уроку.
Суддя:- У сторони звинувачення були досить вагомі аргументи. Але багато свідчення виявилися наклепом. Та й самі свідки були замішані в тому, в чому звинувачували підсудного. Захист надала дуже чіткі та вагомі докази. Присяжні порадилися і ухвалили. Петро Гриньов - невинний.
Учням належить велика підготовча робота: вони повинні будуть перечитати повість, вивчити напам'ять окремі уривки, що буде сприяти розвитку пам'яті,уваги,артистичності,відповідальності.