Реклама












Конспект класної години для 6-8 класу на тему: Герої землі Руської


Класний годину для 6-7-8 класу "Герої землі Руської"
Автор: Кириличева Надія Григорівна,вчитель російської мови та літератури
МКОУ «Рогожинская основна загальноосвітня школа» міського округу місто Михайлівка Волгоградської області.

Дана розробка призначена для учнів 6-8 класів. Рекомендується вчителям літератури,класним керівникам.
Мета: виховувати патріотичні почуття, громадянські якості.
Завдання: розширювати кругозір; розвивати мовлення, увагу, емпатію, комунікативність.
Обладнання: два кола (діаметром приблизно 30 см), картки з іменами героїв, ілюстрації, фото героїв, картки з відомими словами героїв,картки з
назвою області діяльності,кросворд на половину ватману, касета із фонограмою пісні «Чому так в Росії берези шумлять?» Расторгуєва Н.;мелодія «Російське поле»; картки-розкладачки з написом «Патріот» та якості;накритий стіл: скатертина, матрьошки, хохломская посуд,хустки посадські, глечик глиняний - жіноча половина; храм з солоного тіста, Андріївський прапор,меч, кітель, чоботи, пила, плоскоріз - чоловіча;ілюстрації м. васнецова до російських казок; мультимедіа-проектор, екран, ноутбук; диск «Шедеври російського живопису».
Хід заняття:
1.Вступна частина:
(звучить мелодія «Русское поле»)
-Добрий день, дорогі друзі. Сьогодні ми згадаємо героїв нашої руської землі.
ЇХ ІМЕНА, СПРАВИ, СЛОВА
МИМОВОЛІ В ПАМ'ЯТІ СПЛИВУТЬ.
ПРО ДОЛЮ ЇХ ЙДЕ ПОГОЛОС,
ВОНИ В СЕРЦЯХ ЛЮДЕЙ ЖИВУТЬ.
-А кого можна назвати героєм? Хто такий герой? Що ми вкладаємо у це поняття?
-Тільки за військові заслуги можна придбати це звання?
-Зараз ми подивимося з вами сюжет, і ви мені назвете тих героїв, з якими зустрілися.
(перегляд сюжету про В.М.Васнецове на проекторі, екскурсія-лекція з його картиною «Богатирі»)
-Кого можемо назвати героями? (богатирів - Іллю Муромця, Добриню Нікітича, Альошу Поповича, і автора картини Васнецова В.М.)
2.Основна частина.
1)Розподіл карток із зображеннями героїв і їх висловами.
Пушкін А.С., Павлов І.П.,Васнецов В.М.,Жуков Г.К.,Гагарін Ю.А.,Суворов О.В., Олександр Невський,Петро Перший,Ломоносов М.В., Кутузов М.І.
Область діяльності: Медицина Космонавтика Образотворче мистецтво Полководець Правитель Фізика Віршування XIII,XVII,XVIII,XIX,XX.
Відомі слова: Хто з мечем до нас прийде, той від меча і загине
(Олександр Невський)ХІІІ століття
Голову треба тримати в холоді, ноги в теплі, а живіт в голоді
(Суворов О.В.) XVIII століття
Ура! Ми ломим, Гнуться шведи! (Пушкін А.С.)
Я прорубав Вікно в Європу! (Петро Перший) XVII століття
Будемо бити французів! (Кутузов М.І.) XIX століття
Поїхали! (Гагарін Ю.А.)
Командувати парадом буду Я! (Жуков Г.К) XX століття
Іван-царевич і Оленка - мої творіння.(Васнецов В.М.)
Загорілася лампочка - виробився рефлекс. (Павлов І.П.)
І може власних Платонов
і швидких розумом Невтонів
Російська земля народжувати! (Ломоносов М.В.)
(на дошці малюнок імпровізованої частини карети без коліс, поділений на 6 частин по горизонталі і на 5 частин по вертикалі)
Учитель показує картки із зображенням героїв, діти повинні дізнатися героя і помістити його зображення в потрібну колонку на дошці: там вже відзначені області діяльності героїв і століття.
2)Цікаві факти з життя відомих людей.
- Мозайка (пам'ятник Петру I і портрет Петра). Зібрати мозайку і назвати героя.
- Інсценування. «Оповідь про те, як Петро I прибрав камінь з дороги».
«Під час будівництва Санкт-Петербурга попався на рівному місці величезний камінь - справжня глиба.
Петро перший наказав той камінь з дороги прибрати.
Спочатку запропонували свої послуги італійські умільці.
«Поклажі - кажуть - 100 тисяч, і ми цю неприємність ліквідуємо».
Гроші були видані. Прилетів повітряний корабель складної конструкції.
Скинули звідти канати, обплели весь камінь - ну тягнути.
Лопнули канати - корабель як раз в італійську сторону відлетів, а камінь - ні з місця!
Тут нізвідки - ще пропозицію. Китаєць один каже:
«Поклажі 50 тисяч - і каменя на цьому місці не буде».
Гроші були видані. Обліпив китаєць феєрверками різними, ракетами весь камінь.
Шнур підпалив і сам перший в укриття кинувся.
Всі бояри і вельможі слідом за ним на землю полягли. А Петро залишився стояти.
Що тут почалося: шум, тріск, звідусіль іскри, дим.
Коли дим розсіявся, бачать: камінь на місці.
А Царя-то і немає. Його ракетою забрало. Прямісінько в болото.
Благо, тут як раз солдат проходив повз, виручив його, але царя в ньому не визнав.
І ось довго чи коротко, добралися вони до Санкт-Петербурга. Камінь - все на місці.
Петро солдату і задав питання: «А чи не можеш ти, служивий, цей камінь з місця прибрати?»
«Чому ж - почухав солдатів в потилиці - можна знайти рішення».
«А яку плату запросить?»
«Та мені - каже - багато не треба: рубль сріблом та ще на царя хоч би одним оком глянути, а то 25 років воював за державу, а самодержця і видом не бачив».
Ранок вечора мудріший.
Встав солдатів до світанку і розпочав роботу.
Викопав чималу яму. Тут, звичайно, зібрався натовп роззяв. І Петро в їх числі.
Потім вибрав солдатів деревинку міцніше, підчепив ним камінь і звалив в яму.
По всій окрузі страшний гул пройшов. Коли ж все заспокоїлося, Петро підійшов до солдата: «Дякую - каже.- І ця служба тобі по плечу. Тримай свою нагороду. - І рубль сріблом йому простягає.
«А мені б інша частина домовленості миліше була. Де ж цар-то? - питає.
На нього з усіх боків зацитькали. Що ти, мовляв, перед царем стоїш...
Солдат спочатку не вірив. Потім потупив очі і каже:
«Ти вже пробач, цар Петро, якщо що не так у нас за час подорожі нашого вийшло: - коли ляпасом нагородив тебе, так за діло, по невмінню, - коли тягнув тебе з болота необережно, і ти волосся не дорахуєшся, так все заради блага твого і заради порятунку.
Але цар сказав йому:
«Ти - каже - молодець! І за Вітчизну вмієш постояти: і в бою, і в мирному житті осоромив іноземців». І відпустив солдата з честю додому»
- Інформація про М.В.Ломоносове, А.В.Суворове.
«Михайло Ломоносов був сином рибалки їх Холмогор Архангельської губернії. В 20 років подався до Москви вчитися.
Незважаючи на труднощі, позбавлення, глузування інших учнів закінчив Московський університет. Потім продовжив навчання в Німеччині. Став професором Російської академії наук.
Завдяки невгамовному прагненні до пізнання, бажання вчитися і дізнатися нове, в особі Михайла Васильовича Ломоносова Росія придбала:
-фізика - хіміка - астронома - географа - мінеролога - поета - філософа-історика.
Цей неповний перелік дає уявлення про талант і цілеспрямованість цього великого генія Росії»
«Наука перемагати».
Олександр Васильович Суворов вивчив цю науку і довів це на власному прикладі.
У дитинстві він був дуже слабкою, хворобливою дитиною.
Завдяки постійним і невпинним тренувань, силі духу, витримки він став еталоном військового полководця, прикладом витривалості, мужності й справедливості.
3)Кросворд-викреслення.
Діти викреслюють фломастерами на аркуші паперу прізвища, імена відомих людей, потім вивішують на дошку.
КРОСВОРД - ВИКРЕСЛЕННЯ
У А З Н Р А З У Р О Т
Н Е В Е Ц Р А В О Р А
П Л К О В Н І Н О В
У О П І Ї К У П Е П А
Ш М О Ж У Р Т У Т Р У
К У Н О К О В З О С Л
І Н Ь З О В Т І В В О
ВИКРЕСЛІТЬ ПРІЗВИЩА, ІМЕНА, ЗВАННЯ ВІДОМИХ ЛЮДЕЙ РОСІЇ.
З РЕШТИ БУКВ СКЛАДІТЬ 2 СЛОВА, ЩО ПОЗНАЧАЮТЬ ГЕРОЇВ І КРАЇНУ.( патріот, Росія)
4)Робота зі словом «ПАТРІОТ».
-Скажіть, якими якостями повинен володіти людина, щоб його назвали патріотом?
(розгортаємо розкладачку - ПАТРІОТ - любить батьківщину - чесний - вихований - служить на благо вітчизни - громадянин).
5)«Колесо історії».
Дітям пропонується приклеїти на два колеса картки з іменами героїв, про яких йшла мова на класній годині.
- Тепер у нас вийшла карета, і я думаю, що такі герої зможуть везти нашу країну і далі.
3.Заключна частина.
(звучить мелодія «Любе»)
- Я прошу звернути увагу на оздоблення нашої кімнати: з одного боку, і інший. Для кого характерна ця сторона?( для жінок) А інша?(для чоловіків) Прийнято вважати, що чоловік - воїн, захисник Вітчизни, а жінка - берегиня вогнища.
Але і жінки не раз доводили, що здатні і на сміливість і відвагу, сміливість і самовідданість і героїзм в не меншій мірі, ніж чоловіки.
- Я вважаю, що ті люди, про яких ми сьогодні говорили, без сумніву, є героями землі Руської. І ми повинні не тільки пишатися ними, але і намагатися бути на них схожими, переймати все кращі якості.
Дітям необхідно знати історію розвитку нашої держави. В ході даного заходу вони згадають відомих людей нашої країни, дізнаються, чим вони знамениті, що особливого зробили для своєї країни, запам'ятають висловлювання знаменитих людей. Оформлення кабінету в українському народному стилі допоможе наблизитися до витоків народної творчості.