Реклама












Конспект уроку-гри з російської мови для 7-9 класу


Тема: «Нестаріючий епістолярний жанр»
Форма: урок-гра «Що? Де? Коли?»
Цілі:
1)Освітні: формувати вміння правильно вибудовувати план письмового повідомлення.
2)Розвиваючі: розширювати кругозір; пробуджувати інтерес до листування.
3)Виховні: виховувати культуру писемного мовлення.
Обладнання: вертушка, різнокольорові картки з назвами секторів (7 штук), картки із завданнями, круглі жетони і великі конверти різних кольорів (для рефлексії), проектор, ноутбук, екран.
Хід уроку:
І.Звучит музична заставка до телепередачі «Що?Де?Коли?»
Зед. - Добрий день, дорогі знавці! Я рада вітати вас в студії телевізійної передачі «Що?Де?Коли?» Сьогодні вам в черговий раз належить показати свої інтелектуальні здібності. Девізом сьогоднішньої гри я пропоную взяти такі слова: «Пишіть листи!» Тема нашої гри: «Епістолярний жанр». Давайте згадаємо, яке значення несе в собі це поєднання. Звернемося до Тлумачного словника С.И.Ожегова. «Жанр листи, листування». Эпистола (лат.) - записка, лист.
- На нашому ігровому столі сім секторів. По мірі їх проходження ми будемо слідувати за годинниковою стрілкою. Кожен гравець зможе покрутити заповітну ручку вертушки і випробувати долю.
II.Сектор «Орфоепічний»
Зед. - Мова дана людині перш за все як засіб спілкування з іншими людьми. Від того, наскільки правильно ми говоримо, буде залежати, чи зрозуміють нас оточують. Чітке вимова відіграє велику роль у процесі спілкування. Викладач театрального вузу міста Петербурга дає завдання: розставити наголоси у словах і прочитати їх.
ЗДОРОВО (нар.), ЗДОРОВО (вітання), ЗДРАВИЦА (тост), ЗДОРОВА (им.прилаг.в ф. ж.р.), ДОЗВІЛЛЯ, ПРОЛОГ, ЕПІЛОГ.
III.Сектор «Історичний»
Зед. - Завідувач історичним музеєм пропонує вам здійснити невелику мандрівку в минуле: близьке і далеке, і згадати, як велося листування кілька років або століть тому.
Фрагменти з кінофільмів «Ілля Муромець», «Іван Васильович змінює професію», «Гардемарини, вперед!», «В пошуках капітана Гранта», «Шерлок Холмс і доктор Ватсон» , «Тимур і його команда» , «Немезида» («Міс Марпл» Агати Крісті).
IV.Сектор «Лінгвістичний»
Зед. - Робота людей, що займаються вивченням і вдосконаленням мови часто не видно звичайній людині. Однак, це величезний і наполеглива праця. Один з найвидатніших, але, на жаль, невідомих широкій публіці лінгвістів пропонує виконати наступне завдання: вставити відповідні місця і часу звернення в листах.
- Б'ю чолом тобі, великий ... (княже) Іван Васильович!
- Милостивий ... (государ) мій
- Здрастуй, бариня -... (добродійко) дворянка, чай тепер твоя душенька задоволена?
- Добрий день чи вечір, дорогі мої ... (рідні). Як у вас справи?
- У відповідь на ваш лист, шановні ... (товариші) радіослухачі, повідомляємо, що передачі ранкового мовлення переносяться на вечір.
V.Сектор «Літературний»
Зед. - Бібліотекар з селища в Сибіру хоче перевірити, наскільки начитані знавці. Завдання: вгадати, з якого літературного твору взято лист.
1) Чехов А.П. «Ванька»
«Милий дідусь, Костянтин Макарич!
І пишу тобі листа. Вітаю вас з різдвом і бажаю тобі всього від господа бога. Немає в мене ні батька, ні матінки, тільки ти у мене один залишився.
А вчерась мені була прочуханка. Господар виволік мене за волосья на двір і отчесал шпандырем за те, що я качав їхнього дитини в колисці і за нечаянности заснув. Милий дідусь, зроби божецкую милість, візьми мене звідси додому, на село...
Залишаюся твій онук Іван Жуков, милий дідусь, приїжджай».
2) Пушкін А.С. «Дубровський»
«Государ ти наш, Володимир Андрійович, -я, твоя стара нянька, зважилася тобі доповісти про здоров'я папенькином. Він дуже поганий, іноді заговорюється і весь день сидить як дитя дурне, а в животі і смерті Бог вільний. Приїжджай ти до нас, соколик мій ясний, ми тобі і коней надішлемо на Пісочне. Чутно, земський суд до нас їде віддати нас під почав Кириле Петровичу Троекурову, тому що ми, мовляв, їхні, а ми споконвіку Ваші, і зроду того не чули. Ти б міг живучи в Петербурзі, доповісти про те цареві-батюшці, а він би не дав нас в образу. Залишаюся твоя вірна раба нянька Орина Єгорівна Бузырева».
3) Пушкін А.С. «Капітанська дочка»
«Государ Андрій Петрович, батько наш милостивий!
Милостиве ваше письмо я отримав, в якому изволишь гніватися на мене, раба вашого, що, мовляв, соромно мені не виконувати панських наказів,- а я не старий пес, а вірний ваш слуга, панських наказів слухаюсь і старанно вам завжди служив і дожив до сивого волосся. Я ж про рану Петра Андрійовича нічого до вас не писав, щоб не испужать даремно, і, чути, бариня, мати наша Авдотья Василівна і так з переляку злягла, і за її здоров'я Бога молитиму. А Петро Андрійович був поранений під праве плече, груди, під саму кісточку, а в глибину на півтора вершка, і лежав у будинку коменданта, куди ми принесли його з берега, і лікував його тутешній цирульник Степан Парамонов; і тепер Петро Андрійович, слава Богу, здоровий, і про нього, крім хорошого, годі й писати. Командири, чути, їм задоволені, а у Василини Єгорівни рівна він як рідний син. А що з ним трапилася така оказія, то бувальщина молодцю не докору: кінь і про чотирьох ногах, та спотикається. А будьте ви писати, що сошлете мене свиней пасти, і на те ваша боярська воля. За сім вклоняюся рабски.Верный холоп ваш Архип Савельєв».
4) Музична пауза «Лист Тетяни до Онєгіна» з опери «Євгеній Онєгін».
VI.Сектор «Етимологічний»
Зед. - Професор етимології проти Знавців. Він просить визначити походження слів вітання і прощання. І також сказати, в якому стилі доречно буде вживання кожного з цих слів (у застосуванні до російської мови).
- ПРИВІТ (споконвічно російська)
- ХЕЛЛО (англійська)
- БОНЖУР (французьке)
- ПРАТ (італійська)
VII.Сектор «Логічний»
Зед. - Невідомий надіслав лист з міста Вологда. Але мабуть він писав його у великій поспіху, так як перше прочитання залишило тільки подив у редакторів нашої передачі. Ваше завдання: Розташувати уривки листа в потрібному порядку, прочитати отримане лист.
Звучить пісня «Вологда». «Листи, листи часто на пошту ношу...»
1. Здрастуй, дорога моя Ліза!
2. Давно не писала тобі, все, чим була зайнята. Настає Різдво підштовхнуло написати тобі листа.
3. У мене все по-старому. Зранку - на роботу. Всі мої пацієнти мене поважають і чекають з нетерпінням кожен день.
4. Вони різні: примхливі й терплячі, як і люди. Ти ж пам'ятаєш, я працюю у ветлікарні.
5. До вечора приходжу додому. Під моїми вікнами влаштували ковзанку.
Спочатку Я тільки спостерігала, потім захотілося і самій ковзнув по білої гладі.
6. Ти, я пам'ятаю, любиш плавати. Але, думаю, і тебе привернуло б замерзле дзеркало ковзанки.
7. Пиши про себе. Де ти, як? Чим зайняті твої думки?
До побачення, мила моя. Сподіваюся, до швидкої зустрічі.
Анастасія».
VIII.Сектор «Епістолярний»
Зед. - Кореспондент однієї з відомих російських газет проводить соціологічне опитування серед населення. Йому цікаво знати думку росіян з приводу майбутніх Зимових Олімпійських ігор в 2014 році. Завдання: написати невеликий лист другові, начальнику, близькому родичу, дорослому незнайомій людині (на вибір) на тему «Олімпійські ігри-2014».
IX.Рефлексія.
Вед.- Я дякую знавців за сьогоднішню зустріч. Якщо вам вона була приємна, ви провели час не даремно, дізналися щось нове, прошу вас відправити листа в червоному конверті червоний поштову скриньку. Якщо вам було нудно, важко було зосередитися на грі, опустіть ваш лист сірого кольору сірий поштову скриньку. Я кажу вам: «До нових зустрічей, дорогі знавці епістолярного жанру!»