Реклама












Конспект уроку-гри з російської мови у 6 класі. Правопис займенників


Російська мова - 6 клас
Автор: Кириличева надія Григорівна, вчитель російської мови та літератури МКОУ "Рогожинская ЗОШ" міського округу місто Михайлівка Волгоградської області.
Тема: Правопис займенників.
Дана розробка призначена для учнів 6 класу у формі гри «Розумники і розумниці». Рекомендується вчителям російської мови загальноосвітніх шкіл.
Цілі: закріпити теоретичні знання з теми «Займенник»; розвивати практичні уміння знаходження і пояснення орфограмм в даному розділі, вміння оформляти свої думки в усній і письмовій промови, аргументувати свою точку зору; вчити правильній посадці, навичок красивого і правильного письма; розвивати навички самостійної роботи.
Плановані результати: учні повинні впізнавати слова вивченої частини мови серед інших слів; визначати граматичні ознаки займенників; визначати наявність в словах вивчених орфограмм; здійснювати взаємоконтроль і самоконтроль при перевірці виконаної письмової роботи; формулювати правила написання слів; аналізувати, порівнювати, групувати, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки; брати участь у навчальному діалозі; оцінювати власну успішність у виконанні завдання.
Хід уроку:
1.Організація початку уроку.
Вчитель: - Я рада вітати вас на інтелектуальній грі «Розумники й Розумниці». Нагадаю правила гри: червона доріжка - найскладніша, тут ви не маєте права на помилку; жовта доріжка - середня ступінь труднощі, ви можете помилитися один раз; зелена - найлегша, ви можете допустити дві помилки. За результатами першого завдання вибираються учасники, вони розходяться по доріжках. Бажаю всім удачі!
2.Орфографічна хвилинка.
Вставити пропущені букви, знаки, розставити наголоси.
Дехто, щось, для декого, нічого, якийсь, ні перед чим, нікуди.
3.Робота з текстом.
Вставити відповідні займенники на місці пропусків у тексті, ставлячи їх у потрібну форму (рід, число, відмінок).
Ми вирішили з(з)робити подарунок ... (нашої) школі. ...Що б таке зробити? ...(Хтось) пропоз..жив вир..стить відмінну розсаду у теплиці. ...(Інші) пропоз..галі розбити квітник посадити ал(лл)нею у школи. ...(Всіма) були пр..готовлены наочні посібники для к..бинетов. ...(Ніхто) не залишився осторонь. Клас(сс)у не пр..йшлося ...(ні за кого) червоніти. Добре потрудилися ...(нічого) не скажеш.
4.Усний опитування. Робота на доріжках.
ЧЕРВОНА ДОРІЖКА.
- Визначте розряд в наступних реченнях. (Це було її бажання. Я шукав, але її ніде не було.)
- З чим пов'язані в реченні займенники-прислівники?
-Назвіть зворотні займенники.
- Якими членами речення можуть бути займенники?
- Коли частки НЕ і НІ є приставками?
ЖОВТА ДОРІЖКА.
- Займенники якого розряду можуть вживатися у значенні присвійних?
- Покажіть на конкретних прикладах освіта присвійних займенників.
- Як займенники пишуться з префіксом ДЕЩО?
- В ролі якої частини мови виступають відносні займенники в реченні?
- Назвіть означальні займенники.
ЗЕЛЕНА ДОРІЖКА.
- Перелічіть групи займенників за належністю до частин мови.
- Як змінюються займенники-прикметники?
- Займенники яких розрядів подібні між собою і різняться лише інтонацією в реченні?- Яким членом речення є займенник? (Я тільки зайшов на хвилинку)?
- Дайте визначення местоимению.
5.Вибірковий диктант.
Учитель читає текст, діти виписують займенники і розподіляють їх по розрядам в таблиці.
- Йому подобалося в корові все, що в ній було.
- В мої обов'язки входило носити нарукавну хрест.
- Після сніданку врятований прокрадався на бак, і немов жебрак, простягав руку до когось із матросів.
- Чого ж хочете? - турботливо запитала Катерина.
- Ще ніколи не була вона так чудно хороша.
- Так вона і про себе забула і пам'ятає лише про журавлині.
6.Орфографічна дуель.
- Відомого французького письменника Марселя Пруста викликав на дуель безграмотний писака. Вручаючи письменнику свою візитну картку, він сказав: - Надаю вам право вибору зброї. - Чудово, - відповів Пруст. - Ви вбили!
- Пропоную взяти участь в орфографічної дуелі. Ви будете працювати в парах. Перший, хто допустить помилку в своїй відповіді, вважається переможеним.
НІ ДЛЯ КОГО, НІЧОГО, НЕ З КИМ, НЕМА КОЛИ, НІКОЛИ, НІ ДЛЯ ЧОГО, НІХТО.
7.«Знайди зайве».
Знайти в групі чотирьох слів одне зайве. Пояснити, за якою ознакою.
1)Займенник-прислівник, займенник-дієслово, займенник-прикметник, займенник-іменник.
2)Нічого, ніколи, нікому, ніколи.
3)Хто, що, коли. Ніхто, нічого, ніколи. Я, він, вона. Хто -, що-небудь, коли-небудь.
8.Підведення підсумків уроку.
За допомогою сигнальних карток (червоних та зелених) учні дають відповіді на питання, що підтверджують правильність судження.
- Займенники називають предмет, ознаку, кількість.
- Займенники вказує на предмет, ознаку, кількість.
- У займенників можна визначити розряд за значенням.
- Присвійні займенники утворені від питальних.
- Присвійні займенники утворені від особистих.
- Відносні займенники зустрічаються тільки в складних реченнях.
- займенники-прислівники змінюються за родами, числами, відмінками.
9.Рефлексія.
- У кожного з вас на парті є картка з емблемою телепередачі «Розумники і Розумниці». Прошу вас покласти картку в червоний конверт, якщо ви вважаєте, що працювали на уроці активно, всі зрозуміли, дізналися щось нове. У жовтий конверт - якщо ви відповідали на запитання, виконували письмові завдання, але допустили кілька помилок. В блакитний конверт - якщо вам було нудно на уроці, завдання вам не вдалося виконати, допустили багато помилок.
10. Оцінювання. Нагородження медалями.
- Я думаю, буде справедливо, якщо всі учасники сьогоднішньої гри отримають медалі. Але вони будуть різних ступенів. Дякую всім за роботу. До нових зустрічей.
Урок побудований у нетрадиційній формі, що сприяє підвищенню навчальної мотивації дітей.