Реклама












Конспект позакласного заходу в 5-6 класі по темі: Звички хороші і погані


Автор: Кириличева Надія Григорівна, вчитель російської мови та літератури МКОУ "Рогожинская ЗОШ" міського округу місто Михайлівка Волгоградської області
Тема: «Звички хороші і погані»
Дана розробка призначена для учнів 11-13 років в формі гри-подорожі. Рекомендується для педагогів додаткової освіти, класних керівників.
Мета: пропагувати здоровий спосіб життя.
Завдання:
- формувати здорові установки та навички відповідальної поведінки;
- виховувати негативне ставлення до шкідливих звичок;
- спонукати дітей до формування у себе хороших звичок.
Новизна і оригінальність:
- у даній розробці містяться тексти віршів, пісень, що відображають проблеми профілактичної роботи та пропаганди здорового способу життя серед дітей та підлітків.
Обладнання: буклети (10 штук), картки з номерами (10 шт.), карта Царств (у формі людини + 4 міста, відривні), жетони у вигляді м'ячиків, повітряних кульок, парасольок, картки для тестування з цифрами від 1 до 10 на кожній (за кількістю учасників), картки зі складами (назвами нот) на папері різних кольорів, кожного складу - свій колір), картки з частинами слоганів, картки-пам'ятки «Як сказати «НІ!», картки з назвами дій (місто Праці), дев'ять книг (для конкурсу «Постава! Тримайся!»), мультимедійний проектор, ноутбук, екран.
Під час проведення класного години проводиться показ презентації «Життєві цінності».
Хід заняття:
1.Вступне слово.
- Запрошую всіх присутніх здійснити подорож у Царство. Назва ви дізнаєтеся пізніше, і навіть самі їх назвете.
Скажу тільки, що ці два Царства далеко не казкові. Одне з них досить звичайне, реальне, справжнє. А інше - примарне, ірреальне.
Обидва ці Царства сусідять з давніх пір, ведуть непримиренну боротьбу один з одним. І, на жаль, найчастіше перемагає одне з них, як би не боровся, не пручалося інше.
Одне знаходиться всередині іншого, друге обволікає перше з усіх сторін
Нам знадобиться карта, щоб дослідити обидва Царства. Ось вам квитки на нашу подорож (лунають жетони у вигляді м'ячиків, повітряних кульок, парасольок).
(На дошці карта - у формі тіла людини з назвою міст).
(В красивій коробочці на парті - картки з цифрами від 1 до 10.
Діти по черзі дістають по одній картці, таким чином проходить подорож у відповідні міста.
1 - Місто Праці 2 - Місто Спорту 3 - Місто Книг 4 - Місто Музики 5 - Місто Природи 6 - Місто Гігієни; 7 - Нікотин 8 - Алкоголь 9 - Наркотик 10 - Азарт.
- Давайте познайомимося з буклетом про цьому місті.
1. Місто Праці.
Буклет. - Всіх, хто звик трудитися, запрошуємо в місто Праці. У цьому місті дуже хороші дороги, мости, чудові, зручні будинки, красива, модна одяг, тому що всі жителі тут обожнюють працювати. Вони ні хвилини не сидять без діла. Завжди знаходять своїх рук заняття: це місто справжніх Майстрів. Вони шиють і будують, печуть хліб і лікують людей, в'яжуть, вишивають, роблять машини. Обов'язково побувайте в цьому місті.
Притча «Два плуга»
- З одного і того ж шматка заліза в одній і тій же майстерні були зроблені два плуга. Один з них потрапив у руки хлібороба і негайно пішов в роботу; а інший довго і абсолютно марно провалявся в крамниці купця. Сталося через кілька часу, що обидва земляка знову зустрілися. Плуг, колишній у хлібороба, блищав, як срібло і був ще краще, ніж у той час, коли він тільки вийшов з майстерні; плуг ж, що пролежав без всякого справи в крамниці, потемнів і покрився іржею. «Скажи, будь ласка, чому ти так блестишь?» - запитав заіржавілий плуг у свого старого знайомого. «Від праці, мій милий, - відповідав той.- А якщо ти заіржавів і став гіршим, ніж був, то тому, що весь цей час ти пролежав на боці, нічого не роблячи»
Пантоміма. «Вгадай, що роблю» Діти витягають картки з завданням, яку дію слід показати. Решта повинні вгадати.
- Рубати дрова, прати білизну, носити воду, косити сіно, гребти листя, полоти траву, гладити сорочку, пришивати ґудзика, заводити машину, чистити взуття, мити посуд, садити розсаду, мити вікна, перекручувати м'ясо, думати.
2. Місто Спорту.
Буклет. - А всіх, хто жити не може без руху, ми запрошуємо в місто Спорту. У цьому місті з самого ранку на всіх стадіонах і вулицях повно людей: хто на велосипедах, хто на роликових ковзанах, хто на скейтбордах. Тут все звикли робити ранкову зарядку, загартовуватися, обливатися холодною водою. Якщо ви приїдете в це місто, ви забудете про хвороби, тому що фізкультура і спорт подарують вам здоров'я на все життя.
Дані назви видів спорту. Назвати групи м'язів, які задіяні при заняттях певним видом спорту, і внутрішні органи, яким заняття приносить користь.
- Плавання - Біг з перешкодами, Метання - Стрибки з жердиною - Ходьба на лижах - Теніс - Боротьба - Арм-реслінг
-Кожен спортсмен завжди дотримується певний розпорядок дня. Ми теж повинні слідувати цьому правилу, якщо хочемо бути схожими на спортсменів.
3. Місто Книг.
Буклет. - Хто звик читати, хтось не уявляє собі життя без книги, можуть побувати у нашому місті, місті Книг. У ньому завжди тихо, затишно, у парках і скверах, в трамваях і метро люди читають. Вірші, казки, детективи, романи, новини політики, бізнесу, спорту, мистецтва. З кожним людиною поговорити - одне задоволення! Якщо ви приїдете в це місто, про вас будуть говорити, що ви цікава людина і з вами можна поговорити про що завгодно!
-Спілкування з книгами допомагає нашому розвитку і дає можливість тримати голову вище, плечі ширше, спину прямо.
Гра «Постава! Тримайся!»
Пройти з книгою на голові і двома під пахвами (по одній книзі під кожною рукою).
4. Місто Музики.
Буклет. - А в цьому місті, навпаки, завжди гамірно. Але цей шум не дратує, тому що це не простий шум, а музичний. Кожен житель тут звик займатися музикою: хто грає на скрипці, хто на барабані, хто біжить на балет, на репетицію хору, а хтось просто слухає цю чудову музику. Якщо ви потрапите в це місто, у вас з'явиться звичка займатися музикою, і ваше життя стане цікавішим і багатшим. А може бути, ви навіть станете знаменитим співаком, музикантом або танцюристом.
-Що ви чуєте? (нічого) Звучить музика. - А зараз? (музику).
Розшифрувати ноти однієї октави. На картках записані склади, з них треба скласти слова. Для спрощення завдання можна написати склади різними кольорами, але однаковими для одного слова.
ДО-бивайся РЕ-петируй МІ-стифицируй ФА-нтазируй СІЛЬ-ируй ЛЯ-мажируй
СІ-мфонируй ДО - минируй
- Я пропоную вам взяти участь у «Музичному рингу». Новостворені команди будуть виступати по черзі. Вам дається небагато часу на підготовку. Перед вами перероблені тексти відомих пісень. Я думаю, буде цікаво почути їх у новому форматі.
1. "Якщо у вас немає тітки".
1) Якщо хоч крапля розуму
Буде у вас в голові,
Знайте, що це не жарт.
Треба жити,
Правильно жити,
Здорово жити на Землі.
Жити на Землі.
2) Тютюн, алкоголь і наркотик
Не дадуть відповідь на питання.
Але швидко ви не помрете.
Якщо у вас, якщо у вас,
Якщо у вас немає життя.
Здорового життя немає.
2. «Пісенька Крокодила Гени».
1) Якщо друг раптом запропонував:
«Затягніть сигаретою,
Або випий, а, може, нюхни!»
То ти відразу подумай:
«Та й дружба це?»
А ти, «друг», відійди, відпочинь.
ПРИСПІВ: Не соромся, скажи відразу,
Навідріз ти відмовся.
Викинь ти цю заразу.
Загалом, відчепись!
2) Хочеш бути ти здоровим,
Отже, будь їм спочатку,
Не ловись на гачок, на уду.
Краще згадай про коня,
Що так вірно сказала:
«Тільки крапля - і я впаду!»
ПРИСПІВ: ти Займайся зарядкою,
Сил на це не шкодуй!
Буде все у вас в порядку
І ніякої не страшний Бармалей!
3. «Блакитний вагон».
Повільно летить по небу крокодил,
Ну а ти вже зустрічі з ним не чекав.
Крутіше пригод ти не знаходив,
Але на поїзд Життя запізнився.
ПРИСПІВ: Ми в димі сигарет,
Нікого немає з нами.
Лише голка їжачком колеться у руці.
Страшно лише в перший раз,
А потім - просто клас!
І не помітите: ви вже - на гачку!
4. «Пісня мушкетерів».
Пора-пора-порадіємо
Сонцю і воді,
Повітряного простору
Лише чистому скрізь.
Забудемо про всі гидоти,
Що затуманят розум.
Наш девіз: «Будь здоровий!
Мерсі боку!»
- Велике спасибі учасникам! Вийшло дуже ефектно, оригінально.
5. Місто Природи.
Буклет.- Це місто потопає в зелені, кругом квіти, фонтани. По вулицях літають дивовижні птахи, зайці, білки, олені ходять по вулицях, не боячись людини. Звичайно, тут немає машин, повітря чисте і свіже. Тут живуть люди, які звикли спілкуватися з природою. вони не можуть жити без ковтка свіжого повітря, без співу птахів, без шуму листя під вікном, без плескоту річковий хвилі. Звичка до спілкування з природою на все життя подарує вам радість, щастя, душевну гармонію.
Гра «День-Ніч».
-День ми проводимо на ногах, стоячи, а ніч - у ліжку, лежачи. У нашій грі ми будемо вставати і присідати. Отже, якщо ви почуєте слово, яке може бути віднесене до природному походженню, ви встаєте, піднімаєте руки вгору, настає день; якщо це справа рук людини і шкодить природі - ви присідаєте, опускаєте руки вниз.
- СОНЦЕ - ЛІХТАР
- СТРУМОК - ГРЕБЛЯ
- КИСЕНЬ - ВИХЛОПНІ ГАЗИ
- ДЕРЕВО - ШАФА
- МОРОЗ - МОРОЗИВО
- ЯЛИНА - РУКАВИЦІ
- БІЛКА - ШУБА
6. Місто Гігієни.
Буклет. - Приїздіть у місто Гігієни. У цьому місті сліпуча чистота. У під'їздах все блищить, люди охайні, акуратні. Вони з дитинства звикли стежити за собою. У них акуратні зачіски, чиста, красива одяг, ніхто не вийде на вулицю в курній взуття або в пом'ятому сукню. У цьому місті теж ніхто не хворіє, тому що завжди звикли мити руки, овочі, фрукти. А у всіх сліпучі усмішки, тому що всі звикли стежити за своїми зубами.
Правила гігієни у віршах, надруковані на картках, діти розбирають і по черзі зачитують.
- Частіше посміхайтеся, сміх продовжує життя. Вмійте працювати, але й відпочивати теж треба вміти.
7. Тест «чи Зможеш ти встояти?»
Вед.: - Як можна назвати Царство, з яким ми познайомилися? (Царство корисних звичок)
- А ось з другим Царством не варто заводити знайомства. Я б хотіла вам, щоб ви ніколи не відвідували ці міста. А якщо відвідали, то з легкістю могли б звідти піти. Всі вони дуже гостинні спочатку. Але врешті-решт зажадають занадто високу плату за проживання в них: розум, здоров'я і саме життя.
Тест «чи Зможеш ти встояти?»
1. Чи любиш ти дивитися телевізор?
2. Чи хотілося тобі грати в комп'ютерні ігри більше трьох годин щодня?
3. Чи хотілося тобі спробувати закурити?
4. Чи ти можеш просидіти весь день перед телевізором?
5. Чи пробував ти алкогольні напої?
6. Любиш ти уроки фізкультуру?
7. Якщо друзі запропонують тобі втекти з уроків, ти погодишся?
8. Чи вмієш ти не повторювати своїх помилок?
9. Якщо б тобі прямо на вулиці незнайомий запропонував коробку цукерок,взяв би ти її?
10.Друзья звуть тебе в ігрові автомати, а ти ще не зробив уроки. Зможеш відмовитися?
Інтерпретація.
Ви сказали «ТАК» не більше 3 разів. «Ви вмієте керувати своїми бажаннями. У вас сильна воля і міцний характер. Ви вмієте відмовитися від задоволення, якщо це може принести шкоду, перешкодити вашим планам, вашим стосункам з батьками, батьками, вчителями.
Ви сказали «ТАК» від 4 до 8 разів. «Вам не завжди вдається керувати своїми бажаннями. Не вистачає сили волі. З-за цього можна потрапити в залежність від шкідливої звички.
Ви сказали «ТАК» від 9 до 10 разів. «Вам дуже важко впоратися зі своїми бажаннями. Вас нестримно тягне до миттєвих задоволень. Вам потрібно оцінити свої дії. Вам потрібно навчитися говорити собі «НІ».
8. Тренінг «Умій сказати НЕТ!»
- Послухайте і прийміть участь в ситуаціях, коли слід зробити правильний вибір.
Ситуації 1.
Міша. - Давай закурим!
Сашко. - Я не можу.
Міша. - Чому?
Сашко. - Батьки побачать.
Міша. - А ми відійдемо за кут.
Сашко. - Мені не можна, у мене серце болить.
Міша. - Ну ти ж не помреш від однієї сигарети.
Сашко. - А я сигарети без фільтра не курю.
Міша. - У мене з подвійним фільтром.
Сашко. - Та я сірники забув.
Міша. - У мене є запальничка.
Сашко. - Сусіди з вікон нас побачать.
Міша. - А ми підемо в підвал.
(Сашко мовчить, не знаючи, що відповісти)
* Просто сказати «НІ» без пояснення.
Ситуації 2.
Катя.- У мене є сигарети, давай покуримо.
Олена.- Ой, ні, я не можу.
Катя. - А чому?
Лена. - Від мене буде пахнути тютюном.
Катя. - Ну і що?
Лена. - Батьки дізнаються.
Катя. - А ти до них не підходь.
Лена. - Моя собака почує. Вона не виносить запах тютюну. Я прийду додому, вона мене обнюхає і втече, а батьки запитають, чому це собака від мене втекла. Тому, що я курила.
Катя. - А ти надушись.
Лена. - Тоді батьки про все здогадаються.
(Катя не знає, що ще запропонувати)
Обговорення ситуацій.
- Виконуйте такі правила, коли потрапляєте в ситуацію вибору.
Шість способів сказати «НІ!»
* Відмовитися і пояснити причини відмови.
* Відмовитися і піти.
* Говорити як заїжджена платівка, на всі вмовляння відповідати «ні», «не буду».
* Не звертати уваги на пропозиції, перевести розмову на іншу тему, поставити питання.
* Постаратися об'єднатися з кимось, хто теж не курить, не п'є, не вживає наркотики.
* Постаратися уникати таких компаній.
Варіанти відмови.
+ Дякую. Я більше цього не потребую.
+ Дякую, мені цього не потрібно.
+ Я не збираюся забруднювати організм.
+ Я не в настрої.
+ Ні, мені не потрібні неприємності.
+ Мої батьки мене вб'ють.
+ Ця погань не для мене.
+ Я таких речей боюся.
+ Якщо батьки дізнаються, цілий рік не будуть давати грошей.
+ Я за вітаміни!
+ Я і без цього чудово себе почуваю.
+ Ні, дякую, препаратів не хочу1
+ Мені не хочеться померти молодим.
+ Мені моє здоров'я дорожче.
9. Практичні поради.
- «Куріння небезпечне для Вашого здоров'я», «Алкоголь протипоказаний особам, схильним до нервових захворювань, з ослабленим здоров'ям, вагітним, дітям» - такі написи стоять на пачках сигарет і на пляшках зі спиртним. Всі ці шкідливі речовини послаблюють організм людини. Я хотіла б запропонувати вам пройти кілька тестів. І за підсумками дати вам декілька рекомендацій.
Тест «Сірникова коробка». Дитина намагається здути сірникову коробку зі столу з різної відстані. Інтерпретація: з відстані 1 метра і більше - відмінний результат, легені розвинені дуже добре; з відстані менше 80 см - хороший, менше 50 см - середній, менше 20 см - поганий.
Тест «Сядь - встань». Присісти 10 разів, потім перевірити - наскільки сильно перехопило подих і як скоро воно відновиться. Інтерпретація: 10 секунд - відмінно, 15 секунд - добре, 20-25 секунд - задовільно, більше 30 секунд - погано.
- Спробуйте виконувати регулярно наступні вправи для розвитку легенів і всієї дихальної системи в цілому.
1 вправа.
Дихати, поперемінно закриваючи то одну ніздрю, то іншу. Вдихати і видихати повітря намагатися через ніс.
2 вправа.
Виконувати кругові обертання в плечах з великою амплітудою. По 4 рази вперед і назад.
3 вправа.
Зробити глибокий вдих, на видиху випускати повітря через рот, вимовляючи при цьому один приголосний звук, наприклад: з-з-з, ш-ш-ш, х-х-х, п-п-п, ф-ф-ф і т.д. В залежності від вимовленого звуку працюють різні відділи легенів. Відбувається тренування і провітрювання.
«Буриме».
- Зараз вам належить виступити в ролі поетів. Придумайте чотиривірші на задані рими.
* даремно - можна - кидай - міняй
*шкода - маячня - тютюн - рак
*палити - шкодити - бережи - біжи
*сигарети - цукерки - будеш - не забудеш.
8. Висновок.
Вед.: - Пригадайте, чим людина відрізняється від тварини? (розумом)
- Розум дано людині. Але жодна тварина не губить себе нікотином, алкоголем, наркотиками, азартними іграми, мобільними телефонами, комп'ютером. Не забиває свою голову, не каламутить розум. У цьому сенсі тварини вище людини і розумніше його.
- Добро, справедливість, великодушність, працьовитість, відданість, дружба. Ось у чому сила людини. Іноді сила духу піднімала виснажене тіло. Фізична підпорядковувалося духовному.
- Повернемося до нашої карті. Я думаю, що ви зі мною погодитеся, якщо я запропоную прибрати частини карти Царства Шкідливих звичок і забути туди дорогу.
Ти - коваль свого здоровя!
1. Хочеш ти бути здоровим
Так їм будь неодмінно!
Погані звички забути
Треба всім незмінно!
2. Повітря глибоко вдихай,
Всередину кисень надходить.
Дим же туди не впускай,
Легкі то вбиває!
3. Час на сон і гру
Рівномірно розподіли.
Так як режим нікому
Не завадить надмірно
4. Вранці спочатку збадьорись
Ти енергійної зарядкою.
Тіло і душу, і розум
Ти розбуди по порядку.
5. БІЙСЯ УКОЛОВ, ПРИНОСЯТЬ БІДУ,
БІЙСЯ ПІГУЛОК, ВДАЛИНУ ТЕБЕ ЗАБИРАЮТЬ,
БІЙСЯ «ДРУЗІВ», СИГАРЕТУ ДАЮТЬ,
БІЙСЯ ТИ ВСІХ, НЕ ЗДОРОВ'Ю СЛУЖБОВЦІВ.
6. Так заміни ж уколи на фрукти,
Так заміни ж пігулки на соки,
Так заміни сигарети на повітря
Чистий. І сам ти стаєш чистіше.
7. Стрибай і бігай, грай і резвися
І продовжуй життя собі і всім близьким,
Щоб не бути старим років у П'ЯТНАДЦЯТЬ,
Щоб молодим бути і в сімдесят теж.
«Зістав слогани».
- На одних картках записано початок слогана, на інших - закінчення. Вам треба з'єднати, ріфмувати і прочитати готові слогани.
- «Не нюхай клей - і будеш розумніший!»
- «З горілкою дружити - здоров'я згубити»
- «Увага - бережися наркоманії!»
- «Цигарка - не цукерка!»
- «Ставимо умову - геть лихослів'я!»
- «Геть страждання від кибермании!»
9. Рефлексія.
- На дошці ви бачите три файлу. Над першим - сонечко, над другим - хмарина, над третім - хмара і блискавка. Якщо вам сподобалося наше подорож, ви почерпнули багато корисного, покладіть свій жетон у файл з сонечком. Якщо ви не з усім згодні, поставте жетон у файл з хмаркою. Якщо ви вважаєте, що витратили час даремно, опустіть жетон у файл з хмарою і блискавкою.
- Дякую за співпрацю. Бажаю всім здоров'я і удачі!
Різноманітні форма роботи дозволяють активізувати дітей на діяльність і творчість.