Реклама












Сценарій позакласного заходу з літератури в 6-8 класах


Позакласне заняття з літератури на тему: У чарівному світі літератури
Автор: Кириличева Надія Григорівна, вчитель російської мови та літератури МКОУ "Рогожинская ЗОШ" Михайлівський район Волгоградська область
Позакласне заняття з літератури
Тема: У чарівному світі літератури.
Рекомендовано педагогам, вихователям для роботи з дітьми 6-8 класів.
Мета: розвивати комунікативні навички учнів, творчу уяву.
Завдання: показати красу, виразність, співучість української мови, формувати навички публічного виступу; виховувати почуття патріотизму, естетичного смаку, інтересу до літератури, вміння орієнтуватися у світі літературних творів і героїв, корекція і розвиток усних мовленнєвих здібностей, пізнавальної активності.
Обладнання: Картки з віршами, з описом та словами героїв, з таблицею для складання слів (к-к),конверт+лист (2 шт.), ноутбук, проектор для презентації, виставка малюнків і книг.
Хід заняття:
1. Не дерево, а з листочками.
Не сорочка, а зшита.
Не людина, а розповідає. Що це? Правильно. Це КНИГА.
- Книга допомагає дізнатися багато нового і цікавого. Книги вчать нас добру і мудрості. Книги дозволяють знайти нових та вірних друзів.
Сьогодні ми перевіримо вашу кмітливість, ерудованість і грамотність.
1.ЛІНГВІСТИЧНА РОЗМИНКА.
- Літери, збудовані для переклички. (алфавіт)
- Мисливиця до чужих хутра.(моль)
- Канцелярська «острячка». (кнопка)
- Домашній ілюмінатор.(вікно)
- Частина особи, яку іноді вішають.(ніс)
- «Яйце» в геометрії. (овал)
- Пора, яка у вересні буває «жіночій». (літо)
- Зелена, від якої «мухи дохнуть». (туга)
- Чужий, куди кидають камені, але не пускають козла. (город)
- Комплекс засобів, за допомогою яких з Баби-Яги можна зробити Василину Прекрасну.(косметика)
2.«ЧОРНИЙ ЯЩИК»
(З нього дістають предмети, коли глядачі відгадають їх за описом)
1. За ними ходив Геракл у сади Гесперід. Воно ж стало предметом розбрату між Герою, Афіною і Афродітою. Коли тісно, то йому ніде впасти. Як ви думаєте, що це за предмет? (яблуко)
2. Він буває насущний, а буває чужий; іноді перебиваються з нього на квас; а він дружить з сіллю. Що це? (хліб)
3. Ім'я апостола Петра у перекладі з давньоєврейської означає саме те, що лежить в цьому ящику. Він буває наріжним, а буває - спотикання. Погана людина носить його за пазухою. У суперечці коса може на нього знайти. (камінь)
4. Вона дуже маленька, але з її допомогою можна перервати життя одного впливового, що вирізняється своєю надмірною худобою пана. Дурна людина буде шукати її серед скошеної трави, а той, хто дуже хвилюється, буде на них сидіти. Що це за предмет? (голка)
5. Її потрібно з'їсти 16,36 кг, щоб пізнати людину краще. Давним-давно вона була майже на вагу золота. Її поміщали гостю прямо в наїдки. Якщо гостя поважали, то клали цього багато, а якщо ні - то і взагалі не клали. Що ж це за їстівний продукт? (сіль)
6. Вона володіє дивною здатністю займатися на те, хто брав участь у крадіжці. Її можна знімати, головоломка, хапати в оберемок. Ними можна навіть закидати! Без неї ніяк не обійтися в звичайному житті, враховуючи особливості нашого клімату. А у казкових героїв вона часто буває невидима. І що ж це за необхідний предмет? (шапка)
7. Він може іноді підкочувати до горла і застрягти в ньому. У нього сплітаються протиріччя. А в народних казках він вказує шлях Івану-Царевичу. Що це за фольклорний помічник? (клубок)
8. Він може бити, а може і відкривати. Він може бути мокрим, а може - сухим. Іноді це лише засіб для розгадки або розуміння чого-небудь. Що ж знаходиться в «Чорному ящику»? (ключ)
9. Її можна поміщати на водоплавну птицю, але все безрезультатно. Її можна товкти в ступі і носити в решеті. Можна ховати в неї кінці і водити по ній вилами. Вона буває мертва і на киселі. А якщо не хочете відповідати на моє питання, то її можна в рот набрати. Але у ваших же інтересах відповісти. Що це? (вода)
10. Коли його цілий посуд, що знаходяться, не побоюся цього слова, шкідники, які готові зіпсувати його, додавши туди хоч трохи чого-небудь горького і неїстівного. (мед)
3. «ПРОЧИТАЙ ВІРШ»
(Правильно розставивши рядка, додавши потрібне слово, учасники повинні прочитати чотиривірш)
Люблю грозу на початку ...
Принакрылась снігом, точно ......
І мовив він, блиснувши очима: «Хлопці, не ....................за нами!»
Вітер по морю гуляє І кораблик ................
Вечор, ти пам'ятаєш, завірюха ......... На мутному небі мла носилася
І простуючи важливо, в спокої чинному Коника веде за вуздечку .............
А ви, друзі, як не сідайте, Все в музиканти не ...............
Ми вільні птахи, пора, брат, пора Туди, де за хмарою біліє ...............
Ягня у спекотний день Прийшов до струмка ................
А скринька просто ....................../
4.«СКЛАДИ СЛОВО»
1. КулаК 2.КунаК 3.КулиК 4.КуроК 5.КлерК 6.КазаК 7.КабаК 8.КотиК 9.КомоК 10.КушаК
11.КубоК 12.КивоК 13.КатоК 14.КосяК 15.КадыК 16.КулеК
5.«ВПІЗНАЙ ГЕРОЯ, АВТОРА, ТВІР»
(Розгадай загадки про літературних героїв. По музиці, кадр з кінофільму визнач твір)
Казки Пушкіна, «Руслан і Людмила», «Дубровський», «Хуртовина», «Ніч перед Різдвом», «Тарас Бульба», «Уроки французького», «Діти капітана Гранта».
6.«БЕЗ ФРАЗЕОЛОГІЗМУ І МОВА НЕ МОВИТЬСЯ»
Доскажи слівце! (Презентація)
- Дружніше цих двох хлопців
На світі не знайдеш.
Про них зазвичай говорять:
(«Нерозлийвода»)
- Ми виходили містечко
Буквально (вздовж і поперек).
- І так ми втомилися в дорозі,
Що ледве (волочили ноги).
- Фальшивлять, плутають слова.
Співають (хто в ліс, хто по дрова).
Що це означає? (Презентація)
- Водити за ніс - обманювати
- Вставляти палиці в колеса - заважати
- В їжакових рукавицях - суворо
- Задирати ніс - пишатися, зазнаватися.
- Далеко-далеко, за тридев'ять земель
- Бігти дуже швидко - стрімголов
- Працювати дуже добре - засукавши рукави
- Давно не бачилися - скільки років, скільки зим.
7.«ВГАДАЙ, ХТО Я?»
(Дітям роздаються картки з описом, фразами героїв літературних творів. Вони зачитують, інші повинні назвати ім'я героя) (Презентація)
«Я - Одихмантьев син, сиджу на дубу, засвищу - коли хочу» (Соловей-Розбійник)
«Про дев'яти головах, кінь під ним спотыкнулся» (Чудо-Юдо)
«Вподоби такого лагідного, і наречений знайшовся їй...» (Царівна)
«Взяв двох півнів, вдарив їх один об одного, так що більше вони не билися» (Герасим)
«Вклав у вухо ведмедя пістолет і вистрілив» (Дубровський)
«У великих рукавицях, а сам з нігтик» (Влас)
«Немає братів у мене, ще немає і року народження» (Ягня)
«Волосся вищипані, гудзичків немає, а озямчик старенький» (Лівша)
«Не хочу бути вольною царицею, хочу бути володаркою морською» (Стара)
«Він був поранений у бою, і кожен вважав обов'язком погодувати його» (Кінь)
8.«ЩЕ КІЛЬКА СЛІВ...»
-Згадайте, хто був творцем першого слов'янського алфавіту?
а)Борис і Гліб
б)Кирило і Мефодій
в)Мінін і Пожарський
г)Чук і Гек
- А чи знаєте ви, що сама лаконічна в світі листування відбулася між французьким письменником Віктором Гюго і видавцем його книги «Знедолені». Гюго послав своєму видавцеві лист, де стояв тільки «?». Що отримав письменник у відповідь?
а)Чистий аркуш паперу
б)Порожнє sms
в)«Е»
г)«!»
- Так письменник дізнався, що його книга викликала великий інтерес у читачів.
9. «ПОСМІХНІТЬСЯ»
- Онєгіну подобався Байрон, тому він і повісив його над ліжком.
- З М.Ю.Лермонтовым я познайомився в дитячому саду.
- Письменник у своїх творах показує нам просту мову.
- Муму притулилася до стінки, коли підійшла пані і вишкірила зуби.
- Бійці шкодували голодних дітей і давали їм консервні банки.
- На поясі Тараса Бульби трималися люлька, пістолет і вуса.
- Я сподіваюся, що ви таких помилок у своїй промові не допускаєте, а намагаєтеся зробити її цікавою, яскравою і виразною. Читайте книги, вони допоможуть вам у цьому. До нових зустрічей!
Дана розробка сприяє розвитку інтелектуальної, творчої сфери.