Реклама












Екологічне заняття "Біле сонечко" для дітей 6-7 років


Екологічне заняття для дошкільнят
Методична розробка екологічного заняття «Біле сонечко»

Автор: Клюка Наталія Олександрівна, педагог додаткової освіти МБОУ ДОД «Еколого-біологічний центр» м.дзержинськ, Nizhegorodskaya область.

Опис матеріалу: Пропоную вам методичну розробку екологічного заняття "Біле сонечко". Заняття орієнтоване на старших дошкільників. Дана розробка може бути корисна вихователям дошкільних закладів, і педагогам додаткової освіти.

Мета: Формування екологічно виправданої поведінки в природі.
Завдання:
Навчальні. Поповнити знання дітей про квіти. Познайомити з польовим квіткою ромашка і циклом її розвитку.
Розвиваючі. Розвивати емоційну сферу дітей засобами художнього і звукового сприйняття природи, удосконалювати вміння дітей міркувати, розмірковувати і зв'язно висловлювати свої думки, розвивати дрібну моторику рук.
Виховні. Виховувати чуйне ставлення до природи, усвідомлене бажання берегти зелений покрив Землі.

Обладнання і матеріали: мультимедійна установка, добірка графічних файлів із зображеннями квітів (півонія, гладіолус, дзвіночок, волошка, фіалка, глоксинія), підбірка екологічних знаків, аудіозапис «Звуки лісу», добірка графічних файлів з зображеннями ромашок (велике зображення однієї квітки ромашки, ромашкове поле, зів'ялий букет ромашок у вазі), зелені аркуші паперу (за кількістю дітей), заготовки деталей для ромашок - біла квітка і жовті серединки (з розрахунку 2-3 ромашки на 1 дитину), клей-олівець, зелені олівці, міні-картинки з зображенням жовтого сонечка (за кількістю дітей).
Хід заняття:
- Хлопці, ви любите загадки? (відповіді дітей) Тоді, якщо ви отгадаете мою загадку, то дізнаєтеся тему нашого заняття.

Нам без них не обійтися,
З ними радісніше життя,
У полі, на лузі, у саду
Зустрінеш цю красу! (Квіти)

- Всі люди на світі люблять милуватися квітами, вдихати їх ніжний аромат. А ви, діти, любите квіти? (відповіді дітей) А які квіти ви знаєте? (відповіді дітей)
- Так, квіти бувають різні - садові, польові, декоративні.
Садові квіти розводять люди-садівники, вони доглядають за ними - поливають, розпушують землю, вносять добрива. До садовим кольорів належать гладіолуси, півонії та інші квіти.

(На екран по черзі проектуються зображення гладіолусів і піонів)


- А ось за польовими квітами ніхто не доглядає, вони ростуть самі по собі в полях, на луках, по лісових узліссях. Це дзвіночки, волошки та ін.

(На екран по черзі проектуються зображення дзвіночків і васильків)


- Декоративні квіти, або як їх ще називають, кімнатні квіти, розводять для того, щоб прикрашати приміщення людей - квартири, школи, дитячі садки. До них відносяться фіалка, глоксинія та ін.
(На екран проектуються зображення фіалки і глоксинії)


- Пропоную пограти в гру «Квітка - не квітка».
Гра «Квітка - не квітка»
Правила: Педагог вимовляє назви рослин. Якщо ця рослина відноситься до квітів - діти плескають в долоні, якщо ні - тупотять ногами.
Приклад: троянда, клен, конвалія, малина, береза, пролісок, тюльпан, дуб, волошка, сосна, гладіолус, гарбуз, осока, астра, кавун, соняшник, аґрус, кукурудза, фіалка, горобина, кульбаба, журавлина, нарцис, незабудка.

- Молодці! А хочете відправитися на природу? (Відповіді дітей)
- Сьогодні я запрошую вас на прогулянку в ліс. Тільки спочатку давайте пригадаємо правила поведінки в лісі. (Дітям показують екологічні знаки, а вони пояснюють їх значення - не шуміти в лісі, не ламати гілки дерев, не рвати квіти, не ловити метеликів та інших комах, не руйнувати мурашники, намагатися ходити по стежках).
- Ви знайомі з правилами, можна вирушати в дорогу. Але пішки йти довго, пропоную полетіти! За допомогою чарівного заклинання ми перетворимося в маленьких комарів та долетимо до узлісся.

- Робіть разом зі мною:
Заклинання: Ручками хлоп-хлоп, ніжками топ-топ, навколо себе обернись - в комарика перетворися!
- Ось ми і комарики! Помахали крильцями і полетіли в ліс, в польоті один одного не зачіпаємо.
Фізкультхвилинка.
Над землею ми летимо,
Ми летимо, ми летимо, (діти бігають і махають ручками-крильцями)
І тихесенько звеним,
Так, звеним, так, звеним. (діти видають дзвін комариків)
Пролетіли річку, луг,
Зробили почесне коло, (біжать по колу)
Оглянули все навколо, (повертають голови вліво і вправо)
Приземляємось, мій друг! (зупиняються)

- Уявіть, що ваші стільчики - це пеньочки в лісі, летимо до пенечкам.
- Ось ми і на лісовій галявині. Пора нам знову перетворитися в дітлахів.
Заклинання: Ручками хлоп-хлоп, ніжками топ-топ, навколо себе обернись - у дітлахів перетворися! (сідають)

(На екран проектується зображення лісу)

- Як добре в лісі! Який тут чисте, свіже повітря. Лісове повітря настояний ароматами трав і дерев, він володіє цілющою силою. Хлопці, давайте цим повітрям подихаємо, наберемось сил і здоров'я: робимо глибокий вдих через ніс, і повільний видих через рот (3-4 рази). Відчуваєте прилив сил?
- А тепер давайте послухаємо звуки лісу. Прикрийте очі, так ви почуєте більше звуків (звучить аудіозапис «Звуки лісу»)
- Які звуки ви почули? (відповіді дітей)
- А що ви відчували при цьому? (відповіді дітей)
- Як ви думаєте, почули б ми стільки звуків, якщо б бігали і кричали в лісі? Чому? (заглушили б тихе дзюрчання струмка і шепіт листя, а лісові жителі злякалися б шуму і поховалися, перестали б співати птахи, стрекотать коники і т. д.)
- На лісових галявинах можна зустріти різні квіти. Відгадайте загадки і ви дізнаєтесь про яку квітку зараз піде мова:

Біла корзинка,
Золоте денце.
В ній лежить росинка,
І сяє сонце. (Ромашка)

На травинці сонця очей
Світить кожному з нас,
Але зовсім не гарячі
Сонця білі промені. (Ромашка)

(на екран проектується велике зображення ромашки)

- Хлопці, подивіться уважно і ви побачите, що ромашка, дійсно, схожа на сонечко, тільки промінчики у неї білі, і також як сонечко, вона дарує нам тепло і радість. А ще у ромашки є стебло і зелені листочки у вигляді розлогих гілочок. Вона росте на лузі, в полі, на лісових галявинах. Розквітає ромашка на початку літа і цвіте до самої осені. Ромашка - лікарська рослина, лікує людей від хвороб. Її заварюють і п'ють цілюще ромашковий чай. Він добре допомагає при простудних захворюваннях. А ще ромашковим відваром можна полоскати світле волосся, тоді вони набувають красивий золотистий відтінок і блищать як шовк. Допомагає ромашка лікувати і багато серйозні захворювання. У народній медицині відомо багато рецептів, як використовувати ромашку для лікування хвороб у людей. Тому не можна просто так ромашки рвати і кидати їх гинути на землю.

- А зараз давайте розглянемо картини, на яких зображені ромашки.
(На екран проектуються зображення: ромашкове поле і зів'ялий букет ромашок у вазі)


- Хлопці, як ви думаєте, який настрій у ромашок на цих двох картинах, всі вони радісні і дарують людям радість, як ви думаєте, про що вони думають? (відповіді дітей)
(Зробити висновок, що не треба рвати ромашки, тому що вони швидко зів'януть і перестануть радувати нас своєю красою). Послухайте вірш «Ромашка».

РОМАШКА
Біла ромашка розцвіла в саду!
Це до неї так швидко я зараз йду:
Хочеться ближче розглянути квітка,
Пальчиком доторкнутися тендітна стеблинка.

Знаю, що з ромашкою можна пограти:
Пелюстки, наприклад, можна порахувати.
Адже їх багато, піди розберися,
Де у них початок - ззаду? попереду?

Можна просто нюхати аромат густий,
Можна милуватися мереживний листям;
На ромашці можна навіть поворожити,
Але тоді доведеться ... зривати пелюстки.

Я губити не стану бідненький квітка,
Збережу ромашці кожна пелюстка!
Нехай вона біліє, як сніжок в траві,
І завжди при зустрічах радіє мені!
Автор: Віра Боголюбова

- Чи Правильно вчинив герой вірша? А, як вчинили б ви? (відповіді дітей)
(Пояснити дітям, що ромашок боляче, коли їх зривають для букетів або вінків, і ще вони мовчки страждають, коли за ним гадають, обриваючи пелюстки).

(Далі залишають зображення ромашкового поля, інші прибирають)
- Хлопці, а в який час року можна зустріти так багато ромашок, як на картині? (Влітку). А що відбувається з ними взимку? (Вони гинуть) А чому ж тоді навесні вони знову з'являються? (Відповіді дітей)

- В кінці літа ромашки відцвітають і дають крихітні насіння, які тісно сидять в «золотому дінці» квітки. Падаючи на землю, насіння ховаються в неї і всю холодну осінь і холодну зиму сплять під теплим покривом землі і снігу. А навесні, коли ласкаве сонце починає світити і пригрівати землю, насіння прокидаються і з них з'являються маленькі зелені паростки ромашок. Рослини ростуть, розвиваються з кожним днем. Влітку сонце світить яскравіше, йдуть теплі літні дощі, і рослини починають цвісти. Розкриваються білі квітки ромашок, і ми милуємося їх красою все літо, а бджілки із задоволенням збирають нектар з квіток. До початку осені ромашки відцвітають і дають насіння, вони знову ховаються в землю і все повторюється спочатку. Так відбувається з року в рік.
Пропоную вам пограти в гру «Зелененький паросток».

Гра-медитація «Зелененький росточок»
Спочатку діти лягають на килим, згорнувшись калачиком, зображуючи насіння ромашок. (Світло вимикається)
ТЕКСТ: Уявіть, що ви маленькі насіння ромашок, які лежать в землі і чекають, коли їх пригріє сонечко, а поки ви спите. Там нагорі зима, холодна хуртовина зі свистом проноситься по землі, все навколо скував холод. Але вам тепло в землі під сніговою ковдрою. Час іде... І ось вже перша крапель сповістила про наближення весни. (Світло включається). Яскраво засвітило сонце, і насіння стали потихеньку рости. Дуже повільно вони піднімають свої голівки, тягнуться-тягнуться до сонечка (діти піднімаються на навпочіпки, потім на ноги, встають в повний зріст), і розпускають свої білосніжні пелюстки (діти підняли руки вгору і широко розставила пальчики). На них дме вітер, їх поливає теплий літній дощ, і вони ростуть і дарують всьому світу свої посмішки.

- Молодці! Ви дуже добре впоралися зі своєю роллю квітки. (Діти сідають за столи)
- Хлопці, давайте зануримося в літо і за допомогою аплікації кожен з вас створить маленьку галявину, на якій ростуть ромашки. Потім ми розкладемо всі роботи на килимі, і у нас вийде велика ромашкове поле! (діти виконують аплікації з заготовлених деталей, зеленим олівцем домальовують стеблинки і листя і розкладають роботи на килимі)
- Як гарно, правда?!
- Ось і підійшла до кінця наша прогулянка по лісі. Я пропоную тим хлопцям, у кого настрій після прогулянки піднялося покласти на свою роботу жовте сонечко. (Якщо хтось з дітей не покладе, з'ясувати чому).

**************************************************************************************************