Реклама












Конспект НСД в середній групі з ФЕМП на тему "Прогулянка на лузі"


Конспект НСД в середній групі на тему "Прогулянка на лузі"
Автор: Коковіна Оксана Василівна, вихователь МБДОУ «Дитячий садок № 22 загальнорозвиваючого виду з пріоритетним здійсненням діяльності з художньо-естетичним напрямом розвитку дітей», місто Каменськ-Уральський, Свердловської області.
Дана діяльність призначена для роботи з дітьми 4-5 років. Основний акцент, зроблений на формуванні елементарних математичних уявлень дошкільників дозволяє школярам освоїти поняття «стільки - скільки», навчитися порівнювати групи предметів різного розміру і закріпити навички рахунку до 5. Поряд з цим хлопці включаються до спілкування та ігрову взаємодію в рамках теми «Комахи», а також мають можливість розвинути графічні навички.
Конспект пізнавальної безпосередньо-освітньої діяльності для роботи з дітьми середньої групи на тему «Прогулянка на лузі»
Цілі.
1. Розвивати здібності дітей логічно мислити, бачити причинно-наслідкові зв'язки, порівнювати кількість предметів двох множин шляхом додатка рахунки; розвивати графічні навички хлопців.
2. Виховувати бережливе ставлення до живої природи, а також потреба доводити розпочату справу до кінця.
3. Навчити хлопців встановлювати рівність груп предметів різного розміру.

Завдання:
• продовжувати вчити дітей порівнювати кількість предметів двох груп, користуючись прийомами додатки рахунки; реалізовувати в діяльності тотожність «стільки - скільки»;
• закріпити навички рахунку до 5;
• навчити дітей встановлювати рівність груп предметів різного розміру, підвести їх до розуміння того, що число предметів не залежить від їх розмірів.

Матеріали: демонстраційний столик, фланелеграф на мольберті, однакові квіти з картону різного розміру (великі і менші) по 5 штук, великі і маленькі кубики по 5 штук, ілюстрації із зображенням комах (метелик, мураха, бджола, коник, жук, комар), фломастери на кожному столі, заготовки для малювання (половину альбомного листа, розділеного рисою на дві частини; з лівого боку зображена божа корівка без точок, а під нею квадрати від 1 до 5) - за кількістю дітей.
Хід діяльності
I. Організаційний момент.
Стільчики дітей поставлені півколом перед мольбертом. Самі хлопці стоять близько вихователя.
- Хлопці, я запрошую вас на прогулянку. А ми підемо гуляти на золотистий і веселий луг. Щоб туди потрапити, потрібно встати в коло і пограти в гру «Раз, два, три».
Діти встають у коло, беруться за руки і виконують рухи за текстом.
Ми підемо спочатку вправо - раз, два, три (йдуть в праву сторону),
А потім підемо наліво - раз, два, три (йдуть в ліву сторону),
А потім ми зберемося - раз, два, три (звужують коло),
І тихенько розійдемося - раз, два, три (розширюють коло).
А потім ми всі сядемо - раз, два, три (сідають навпочіпки),
А потім ми всі привстанем - раз, два, три (встають),
А потім ми обернемося - раз, два, три (повертаються навколо себе),
І посміхнемося один одному - раз, два, три (посміхаються один одному і сідають на стільчики).

II. Закріплення вивченого матеріалу та освоєння нового.
- Ось ми і прийшли на луг, де росте багато квітів: кульбаб, дзвіночків, волошок і маків.
Вихователь звертає увагу дітей на фланелеграф, де врозкид вимуровані дві групи кольорів, однакових за формою та кольором, але різних за розміром: великі і середньої величини. В кожній групі по 4 квітки, всього їх 8.
- Подивіться, як багато квітів! Які вони? Що можна сказати про розміри цих квітів?
- Правильно, хлопці, на цій галявині багато великих і маленьких квітів. А давайте подивимося, яких кольорів більше: великих або маленьких. Що для цього потрібно зробити?
Діти пропонують порахувати квіти. Вихователь просить однієї дитини зібрати і порахувати великі квіти, а іншого маленькі.
- На цій галявині росло 4 великі квітки і 4 маленьких. Значить їх... порівну. Давайте це перевіримо.
Вихователь запрошує однієї дитини і просить його розкласти квіти так, щоб під кожним великим квіткою виявився маленький, тобто поставити їх парами. Потім діти хором перераховують великі квіти, потім маленькі, роблять висновок про те, що великих і маленьких квітів порівну - їх 4.
- Хлопці, послухайте, який сильний вітер прийшов на галявину, він знову переплутав усі квіти.
Вихователь розкладає квіти у вільному порядку і додає при цьому один великий квітка.
- Давайте знову порахуємо великі і маленькі квіти і порівняємо їх кількість.
Для цього вихователь знову викликає двох дітей і доручає одному зібрати великі квіти, а іншому маленькі і порахувати їх. Виявляється, одних кольорів 5, а інших - 4. Діти викладають квіти один під іншим, щоб показати різницю в кількості кольорів.
- Що ж сталося? Чому великих квітів стало 5? Напевно, вітер приніс один квітка з іншого поляни!
- Подивіться, хлопці, наші маленькі квіти засумували, їх виявилося менше, ніж великих. Як же їм допомогти? Правильно, потрібно додати один маленький квітка. Давайте попросимо вітер принести нам ще один квіточку.
Вихователь читає вірш О.С. Пушкіна «Вітер, вітер, ти могутній...» (уривок з поеми «Руслан і Людмила»).
Вітер, вітер, ти могутній! Ти ганяєш зграї хмар,
Ти волнуешь синьо море, всюди веешь на просторі,
Не боїшся нікого, крім Бога одного...
- Ось і прилетів до нас квіточка!
Вихователь додає маленький квітка і перераховує весь ряд. Потім звертає увагу дітей на те, що кількість кольорів не залежить від їх розмірів: і великих, і маленьких квітів по 5.
Физминутка.
- Хлопці, а до нас на галявину хтось прийшов.
Бурий він і клишоногий, ловить рибу могутньою лапою.
А ще він любить мед. Хто ласуна назве?
- Правильно, це ведмідь! Давайте пограємо гру «Ведмедик виліз із барлоги».
Діти встають у вільному порядку і виконують рухи за показом дорослого.
Мишко виліз із барлоги (імітують ходу ведмедя),
Озирнувся на порозі (дивляться то в одну, то в іншу сторону).
Потягнувся він від сну (потягнути руки вгору, стати на носочки),
До нас знову прийшла весна (розвести руки в сторони)!
Щоб швидше набратися сил (почергове згинання і розгинання кистей рук до плечей),
Головою ведмідь крутив (поворот головою вправо і вліво).
Нахилився взад - вперед (нахили вперед і назад),
Ось він по лісі йде (ходьба на місці, імітуючи ходу ведмедя).
Шукає мишка корінці і трухляві пеньки (сісти навпочіпки).
У них їстівні личинки (встати, руки поставити на пояс) -
Для ведмедя вітамінки (нахили праворуч - ліворуч).
Нарешті, ведмідь наївся (погладити рукою по животу)
І на бревнышке сів (діти сідають на стільчики).
Вихователь викладає на одній стороні демонстраційного столика 4 великих кубики, а на іншій - 4 маленьких кубика.
- Хлопці, ведмідь залишив нам нову загадку: яких кубиків більше - маленьких або великих? Що потрібно зробити, щоб про це дізнатися?
- Правильно, їх треба порахувати!
Вихователь запрошує двох дітей і одного просить порахувати великі кубики, а іншої - маленькі. Діти роблять висновок, що кубиків порівну - по 4. Потім запрошує третьої дитини і просить його перевірити рівність груп кубиків, приклавши до кожного великого один маленький кубик. При цьому вихователь звертає увагу дітей на те, що, незважаючи на розміри, кількість кубиків в двох рядах однакове.
Далі вихователь просить дітей заплющити очі, сам розставляє кубики врозкид, додавши при цьому один маленький кубик. Потім він пропонує одному з дітей вибрати тільки великі кубики і порахувати їх, іншому - тільки маленькі і теж порахувати їх. Порівнюючи кількість двох груп кубиків, виявиться, що маленьких кубиків більше.
- Що потрібно зробити, щоб і великих, і маленьких кубиків було порівну.
- Правильно, можна прибрати один маленький кубик і тоді їх буде порівну - по 4. Або додати один великий кубик і тоді їх буде порівну - по 5.
Вихователь пропонує одному з дітей додати один великий кубик, щоб їх стало 5 і порівняти кількість кубиків в двох групах, користуючись прийомом програми. Коли групи кубиків будуть викладені в ряди, вихователь звертає увагу дітей на те, що з великих кубиків побудований великий ряд, з маленьких - маленький. Але, тим не менш, великих і маленьких кубиків порівну - по п'ять. Діти разом з вихователем знову перераховують всі кубики в кожному ряду і роблять висновок: «Великих і маленьких кубиків порівну - п'ять і п'ять».
Потім вихователь пропонує дітям встати навколо демонстраційного столика, де покладені ілюстрації із зображенням комах, і говорить про те, що на луг прилетіли різні комахи. А які вони зможуть вгадати самі. Вихователь загадує загадки про комах, а діти, назвавши правильну відповідь, знаходять ілюстрацію із заданим комах і виставляють її на мольберт.
1. Зірвати квітку я схотів, а він пурхнув і полетів (метелик).
2. На вигляд, звичайно, дрібнуваті, але все, що можна, тягнуть у будинок.
Невгамовні хлопці, все життя їх пов'язане з працею (мурахи).
3. Я працювала цілий рік, буде вам запашний мед (бджола).
4. Летить-пищить, ніжки довгі тягне.
Випадок не упустить, сяде і вкусить (комар).
5. Не жужжу, коли лежу; не жужжу, коли ходжу.
Якщо в повітрі кружусь, тут вже вдосталь нажужжусь (жук).
6. Він зелений, попрыгучий, абсолютно неколючий.
На лузі увесь день стрекоче, здивувати нас піснею хоче (коник).
7. Одягає ця крихта червоне плаття в горошок.
І літати вміє вправно. Це.... (божа корівка).
- Ось як багато комах на лузі! Хлопці, а сонечко не може здатися вам. Вона соромиться. Давайте дізнаємося, чому.
Вихователь пропонує дітям сісти за столи, де розкладені заготовки для малювання і стаканчики з фломастерами.
- Справа в тому, що коли подув сильний вітер, з сонечок відлетіли всі точки. А точки - це не просто прикраса для сонечка, це знак. Як ніби ім'я. Уявляєте, якщо ми втратимо свої імена! Давайте допоможемо нашим божим коровкам і намалюємо на їх крильцях чорні точки. Але точок повинно бути стільки ж, скільки квадратів внизу.
Вихователь пропонує дітям, що сидять за одним столом, обмінятися картками і перевірити один одного.
- А тепер, щоб наші сонечка зовсім зраділи, давайте з правої сторони аркуша намалюємо для них будиночки, щоб вони у випадку сильного вітру змогли сховатися в них.
Вихователь показує, як потрібно намалювати будиночок: спочатку підлогу, потім стіни, стеля і трикутну дах. Потім пропонує дітям намалювати веселе сонечко, квіти, траву.
- Наші сонечка навіть не очікували таких яскравих подарунків від хлопців! Вони такі радісні, але переживають, що зможуть знайти свої будиночки після прогулянки. Давайте допоможемо божим коровкам і намалюємо на дахах будинків стільки трикутників, скільки точок на спинках цих комах. Погуляють сонечка, політають над лугом, потім порахують точки на спинках і прилетять у свій будиночок.
Діти виконують завдання і знову обмінюються роботами, щоб здійснити взаимопроверку.

III. Підведення підсумків діяльності.
- Хлопці, ми гуляли по лузі й дізналися багато цікавого. Ми зрозуміли, що великих предметів може бути стільки ж, скільки маленьких - їх потрібно просто порахувати. Ми пограли з ведмедем, згадали, які бувають комахи і допомогли божим коровкам: намалювали на їх спинках точки, поруч - будиночки і, щоб сонечка не переплутали свої будиночки, ми намалювали на дахах стільки трикутників, скільки точок на їх спинках.
- А тепер нам час повертатися.
Вихователь пропонує дітям стати в коло і проводить гру «Комахи».
Жук гойдався на травинці, крила гладкі на спинці (руки на поясі, нахили вправо - вліво),
- Я знаю на лузі (виставляє в сторону праву руку),
Познайомити вас можу (виставляє в сторону ліву руку)!
Ось коник поскакав, усе росинки розплескав (стрибки на місці),
Видно в заростях ледь (дивиться в один бік, приклавши руку до чола),
Він зелений, як трава (дивиться в інший бік, приклавши руку до чола).
Ось два метелики летять, вони хочуть розповісти (поворот навколо себе, змахуючи руками),
Що вчора ще в траві жили дві гусениці (хвилеподібні рухи руками).
Ось трудяга мураха (кисті складені в замок і приставлені до правого плеча) -
Всіх сильніше і здоровіше (кисті складені в замок і приставлені до лівого плеча).
Він будівельник і витівник (в такт ударяти одним кулаком про інший),
Будує частіше мурашник (показати дах над головою).
Як у сонечка (виставити праву долоню)
Крила - строкаті обновки (виставити ліву долоню).
Гладенькі, вологі, яскраві та червоні (погладити по черзі кисті рук).
Поруч з річкою бабка: непосида, єгоза (витягнути руки в сторони).
Як веселий вертоліт вирушає у політ,
Полетіла, полетіла, діткам в сад йти веліла (діти йдуть один за одним по колу).
Ми пішли, пішли, пішли і прийшли (діти зупиняються).
- Ось ми і прийшли в дитячий сад. Тепер ви можете пограти.

Література.
1. Комплексні заняття за програмою «Від народження до школи» під ред. Н.Є. Веракси, Т.С. Комарової, М.А. Васильєвої. Середня група / авт.-упоряд. З.О. Єфанова. - Волгоград: Учитель, 2013. - 307 с.
2. Метліна К.С. Заняття з математики у дитячому садку (формування у дошкільників елементарних математичних уявлень). Посібник для вихователя дитячого садка. - 2-е изд., дод. - М: Просвітництво, 1985. - 223 с.