Конспект пізнавальної безпосередньо-освітньої діяльності на тему "В країні різнокольорових бантиків"
Автор: Коковіна Оксана Василівна, вихователь МБДОУ «Дитячий садок № 22 загальнорозвиваючого виду з пріоритетним здійсненням діяльності з художньо-естетичним напрямом розвитку дітей», р. Каменськ - Уральський Свердловської області.
Опис матеріалу. Безпосередньо-освітня діяльність орієнтована на дітей 4-5 років, освоюють традиційну програму дошкільної освіти. Домінуючої освітньої областю заняття є «Пізнання», зокрема «Формування елементарних математичних уявлень у дошкільників». При цьому інтегруються такі освітні галузі, як «Комунікація», «Художня творчість», «Фізична культура». У тематичному циклі дана діяльність є заключною (повторення вивченого матеріалу).
Конспект пізнавальної безпосередньо-освітньої діяльності на тему «В країні різнокольорових бантиків»
Цілі.
1. Розвивати вміння дітей логічно мислити, діяти без опори на зразок.
2. Виховувати акуратність під час продуктивної діяльності і адекватне ставлення до безпосередньо-освітньої діяльності.
3. Закріпити поняття «довгий - короткий», «довше - коротше», а також вміння порівнювати предмети за довжиною.
Завдання:
• продовжувати вчити дітей порівнювати предмети за довжиною, користуючись прийомами накладення і додатку, проводити аналогію між поняттями «довгий» - «високий»; «короткий» - «низький»;
• закріпити знання дітьми колірної гами та її відтінків; поупражнять дітей у визначенні правої і лівої руки;
• продовжувати роботу по формуванню вміння дітей користуватися ножицями, акуратно вирізати з заданого квадрата коло і наклеювати його.
Матеріали: лялька Кіт Леопольд, тістечково-сюрпризна коробочка з кольоровими стрічками різної довжини попарно (на 1 дитину - одна стрічка), набір з 6 смужок з картону різної довжини (на кожну дитину), набір для аплікації: ножиці, клей-олівець, серветка, заготівля (на половині альбомного аркуша кольорового зображення банта кота Леопольда), квадрати білого паперу 3 см х 3 см - від 3 до 5 штук (на кожну дитину), 2 легких шарфа, пов'язаних банти, стрічки на кільцях (по 2 на кожну дитину), мольберт, магнітофон.
Хід діяльності
1. Організаційний момент.
Діти стоять близько вихователя.
- Хлопці, послухайте мою загадку.
У нашій Катюшки прямо на маківці
Не жуки, не пташки тримають дві кіски, що це?
(Бантики)
- Правильно, це - бантики. І сьогодні я запрошую вас у країну різнокольорових бантиків. Там нас чекають захоплюючі пригоди, веселі розваги та цікаві заняття. А ми полетимо туди на різнокольорових стрічках.
Вихователь роздає дітям по дві стрічки на кільцях, включає веселу музику і закликає дітей виконати ряд вправ з стрічками: помахи двома руками вгору - вниз, помахи вгору - вниз то однієї, то іншою рукою, помахи двома руками вправо - вліво, помахи руками в сторони - вгору - в сторони - вниз, легкий біг один за одним з руками, злегка розставленими в сторони.
- Ось і прилетіли ми в країну різнокольорових бантиків. Сідайте на стільчики.
2. Повторення, систематизація і закріплення пройденого матеріалу.
Діти віддають стрічки вихователю і сідають на стільчики, поставлені півколом. Вихователь представляє увазі дітей ляльку кота Леопольда, хлопці вітаються з ним. Потім вихователь показує дітям сюрпризную коробочку.
- Хлопці, подивіться, який сюрприз нам приготував кіт Леопольд! Це ж різнокольорові стрічки!
Вихователь пропонує дітям підійти і взяти по одній стрічці з коробки, і пограти з ними: взяти в праву руку підняти вгору, потім в ліву і теж підняти вгору, притиснути головою до правого плечику, потім до лівого. При цьому вихователь стежить за правильним визначенням дітьми правої і лівої сторони свого тіла. Після гри діти знову сідають на стільчики.
- Хлопці, подивіться, які різні стрічки приготував для вас кіт Леопольд, вони різного кольору.
Вихователь запитує у кожної дитини, якого кольору його стрічка, при цьому коригуючи уявлення про колірній гамі (якщо це необхідно).
- Хлопці, стрічки відрізняються не тільки за кольором, але і по довжині. Є стрічки довгі.... Підніміть руки ті діти, хто вибрав довгі стрічки. А є стрічки короткі.... А тепер підніміть руки ті хлопці, хто вибрав короткі стрічки. Але Леопольд мені відкрив один маленький секрет. Виявляється, деякі стрічки в коробочці були однаковими по довжині. І зараз ми з вами знайдемо ці стрічки. Їх по дві. Що потрібно для цього зробити?
- Правильно, треба порівняти всі стрічки по довжині. Нагадайте мені, як потрібно правильно порівнювати два предмети за довжиною.
(Потрібно або прикласти один предмет до іншого, або накласти один предмет на інший.). Отже, знайдіть пари стрічок по довжині.
Діти встають, підходять один до одного, приміряють стрічки по довжині і формують відповідні пари. Вихователь розставляє хлопців парами обличчям один до одного і пропонує знову з'єднати стрічки. Так здійснюється взаємна перевірка правильності виконаного завдання. Далі вихователь пропонує дітям покласти стрічки в коробочку.
- Хлопці, коту Леопольду дуже сподобалося з вами грати. Але він хоче перевірити, наскільки добре ви вмієте розрізняти довжину предметів.
Вихователь пропонує дітям сісти за столи, взяти набори з 6 смужок картону різної довжини і виконати наступні вправи. 1) «Драбинка»: розкласти смужки горизонтально від найдовшої до найкоротшої, вирівнюючи по одній стороні (і зворотна задача: від найкоротшої до найдовшої); 2) «Піраміда»: розкласти смужки від найдовшої до найкоротшої, вирівнюючи по середині (і зворотна задача - «Перевернута піраміда»). Потім вихователь звертає увагу дітей на те, що якщо перевернути смужки вертикально, то сама довга смужка виявляється і найвищою, а найкоротша - найнижчою.
- А тепер ми пограємо в гру «Спортсмени будуються». Уявімо, що смужки - це спортсмени, яким тренер дав команду вишикуватися по зростанню, починаючи з найвищого спортсмена.
Потім вихователь пропонує дітям «побудувати» спортсменів, починаючи з найнижчого. Під час роботи вихователь періодично звертає увагу дітей на те, що якщо одна смужка з двох порівнюваних довше іншої, то вона і вище.
- Хлопці, ви чудово впоралися із завданням. А тепер кіт Леопольд оголошує нам кумедну паузу, і ми з вами пограємо.
Вихователь пропонує дітям розбитися на дві команди і вишикуватися в дві колони один за одним. Організовується змагання команд. У цей час можна включити веселу музику.
1) Першим гравцям в колонах кладуть на голови банти з легких шарфів і пропонують пройти до зазначеного орієнтира, не впустивши бант з голови, повернутися, передати бант наступному гравцеві і стати в кінець колони.
2) Колон встати в дві шеренги обличчям один до одного. Дітям кожної колони потрібно передавати бант з рук в руки до останнього гравця, а потім у зворотному напрямку. Перемагає та команда, в якій бант «повернувся» перші руки раніше.
- Як весело ми з вами пограли! Тепер я бачу, що ви здатні виконати головне завдання, яке нам хоче дати кіт Леопольд.
3. Організація продуктивної діяльності.
Вихователь пропонує дітям сісти за столи і говорить про те, що коту Леопольду на день Народження подарували багато різнокольорових бантиків (показує заготовки для аплікації). Але справа в тому, що всі вони без горошин. А Леопольд так любить банти, прикрашені білими горошинами! Він купив папір, клей і навіть ножиці, але прикрасити всі свої банти він не зможе - їх дуже багато. Та й горошини повинні бути круглої форми, а у нього тільки квадратні аркуші паперу.
- Хлопці, давайте допоможемо коту Леопольду, адже нам так весело було у нього в гостях!
Діти вирізають круги з квадратів білого паперу та наклеюють їх на заготовки бантів. Вихователь стежити за правильністю виконання завдання, безпекою поводження з ножицями, спонукає дітей до акуратності і до того, щоб довести справу до кінця. Потім діти поміщають свої роботи на мольберті.
4.Подведение підсумків діяльності.
- Отже, хлопці, весело було вам в країні різнокольорових бантиків? А давайте згадаємо, що ми з вами займалися? Ми грали, вимірювали стрічки по довжині, а ще ми прикрасили коту Леопольду білими горошинами всі різнокольорові бантики. А тепер нам час повертатися. І ми повернемося теж казковим чином. А допоможе нам у цьому лелека.
Вихователь пропонує дітям стати в колону по одному і йти за ним. Вихователь веде дітей кроком по групі, вимовляючи слова.
- Лелека, лелека довгоногий,
Покажи дорогу додому!
- Топай правою ногою
(зупиняються і тупають),
Потім лівою ногою
(зупиняються і тупають),
Знову правою ногою,
Знову лівою ногою -
Ось тоді прийдеш додому!
Йшли, йшли, йшли, йшли
(йдуть друг за іншому)
І додому прийшли!
(зупиняються)
- А тепер ви можете піти і пограти.